» whisky
JOHNNIE WALKER
Značka Johnnie Walker patří mezi nejznámější míchané skotské whisky. Její historie se většinou počítá od roku 1820, kdy založil (teprve patnáctiletý) John Walker svou firmu v Kilmarnocku u Glasgow. Převzal po otci obchod s potravinami a alkoholem. Aby vyhověl chutím svých zákazníků, začal jednotlivé whisky míchat. Walkerův nejmladší syn Alexander v rodinné tradici pokračoval a v roce 1867 si zaregistroval ochrannou známku Old Highland Whisky. Jeho synové - Alexander II. a George Patterson - převzali firmu v roce 1889. V rodokmenu rodiny Walkerů je vidět, že se jednalo hlavně o rodinný podnik. Pod jejich vedením se z malé rodinné firmy stává velká mezinárodní společnost a z whisky Johnnie Walker Red Label skutečně světová značka.
Začátek míchané whisky Johnnie Walker se odvíjí od původní Johnnie Walker Old Highland Whisky z roku 1867. Na počátku dvacátého století měla jejich whisky název Walker´s Kilmarnock Whisky a měla tři verze: Old High White Label, Special Red Label a Extra Special Black Label. Po patentování značky Johnnie Walker v roce 1908 byly názvy upraveny. V roce 1909 vzniklo i všem známé nynější logo. Logo kráčejícího muže nakreslil v Londýně roku 1909 kreslíř Tom Browne. Postavička prý vznikla v restauraci a byla nakreslena na jídelní lístek.
Míchané whisky Johnnie Walker obsahují cca 35 různých malt whisky a 5 grain whisky. Základem míchaných whisky Johnnie Walker jsou Cardhu, Talisker a Dailuaine. Palírnu Cardhu společnost také vlastní. Dále obsahují např. Red Label - Caol Ila, Glendullan a Port Dundas, Black Label - Aberfeldy, Caol Ila, Glenlossie a Craigellachie, Gold Label - Clynelish, Royal Lochnagar a Cmabus, Blue Label - Mortlach a Auchtertool.
Typy
• Johnnie Walker Red Label
Šestiletá míchaná skotská whisky. Dříve se vyráběla pod názvem Special Old Highland Whisky. Je namíchána z více než 40 sladových a obilných whisky z celého Skotska. Vyznačuje se bohatou, plnou stavbou a výraznou, rašelinnou a komplexní chutí. Tato "pravá chuť skotské", jak bývá někdy v reklamách označována získala královskou pečeť a mnoho ocenění na světových soutěžích lihovin.
Hlavními součástmi jsou whisky Talisker a Cardhu, obsahuje také Caol Ila, Glendullan, Port Dundas.
Dvě nalezené charakteristiky:
barva plná, zlatavá, teplá, vůně s náznakem rašeliny a peprnosti, stavba bohatá a plná, chuť zpočátku po sherry s mírným přechodem k sladové a rašelinné chuti, ocas peprný.
Charakter - robustní, tradiční, vydatný, sladký a kouřový. Barva - zlatočervená, zářivá. Vůně - výrazná, svěží aroma, při vdechnutí po vanilce a mocná kouřová sladová. Na patře - měkký a spíše sladký s mnohým kouřovým sladem, vyrovnaná mezi vanilkovým a kořeněným tónem. Chuťový ocas - plný a povzbuzující s dlouhým postupujícím závěrema zřetelným nástupem hřejivého konečného tónu.
• Johnnie Walker Black Label
Dvanáctiletá míchaná skotská whisky, bývá řazena do kategorie luxusních. Míchaná z více než 40 sladových a obilných whisky, zraje minimálně 12 let v dubových sudech. Současnou podobu JWBL vytvořil jeho vnuk (zakladatele firmy Johna Walkera) Alexander v roce 1909. Do této doby se JWBL vyráběl pod názvem Extra Special Old Highland Whisky. Pyšní se vítězstvím v kategorii "Nejlepší míchaná whisky" z Mezinárodní soutěže vín a lihovin.
Základním kamenem této whisky je dvanáctiletá Cardhu a z dalších třeba: Talisker, Linkwood, Clynelish, Mortlach, Aberfeldy, Glendullan či Cragganmore. Vysoký obsah sladových whisky dodává chuti hloubku a komplexnost s nádechem sherry, mořských řas a zázvoru.
Charakteristika:
Charakter - hluboký, komplexní, hedvábný, bohatý. Barva - hluboký zlatý tón s oranžovým třpytem. Vůně - mnohotvárná a komplexní, suchá kouřová, doprovázená líbeznou rozinkovou vůní s čerstvým nádechem pomerančové kůry a citrusů. Na patře - měkký s hlubokým vyzývavým charakterem, vyhraněný kouřový a rašelinový tón, s líbezným hlubokým vanilkovým dechem a rozinkovým dozvukem. Chuťový ocas - dlouhý a vytrvalý ovlivněný silnou sladovou chutí.
• Johnnie Walker Black Label - Millennium Bottling
Dvanáctiletá Johnnie Walker Black Label speciálně lahvována a jednotlivě číslována k příležitosti roku 2000.
Nevím zda zde byl i nějaký další rozdíl oproti běžnému plnění.
• Johnnie Walker Gold Label
Osmnáctiletá míchaná skotská whisky, bývá řazena do kategorie luxusních. Recept na tuto směs vytvořil vnuk Johna Walkera v roce 1920 na počest stoletého výročí firmy. Tato "zlatá" whisky vděčí svému názvu sladové whisky Clynelish, jež se vyrábí z vody protékající ložisky zlata. Ve vodě z Clynemilton se ještě v roce 1880 rýžovalo zlato.
Obsahuje 15 základních malt whisky, mezi kterými vynikají Clynelish, Cardhu, Talisker, Cambus a Royal Lochnagar.
Charakteristika:
Luxusní směs se vyznačuje zlatou barvou, širokou, medově jemnou chutí s lehce kouřovým koncem.
V novém vzhledu obalu i etikety láhve přibyl nápis - The Centenary Blend.
• Johnnie Walker Blue Label
Určitě jedna z nejluxusnějších míchaných skotských whisky na světě. Obsahuje až šedesátileté sladové a obilné whisky. (I když tady se skrývá určitý háček okolo této whisky. Obsahuje jen 50-ti až 60-ti leté whisky a je tedy možné ji označovat jako 50-ti až 60-ti letou (jak se často děje a pravděpodobně i na Wol se s tím setkáte), či vedle mnoha dalších whisky, obsahuje i malé množství 50-ti až 60-ti leté a je to vlastně třeba jen 18-ti letá (číslo střeleno od boku, aby vynikl rozdíl) whisky. Správnou odpověď na tuto otázku neznám.) Vedle sladových whisky, které bývají ve značce Johnnie Walker používány obsahuje také např. Mortlach a velmi starou whisky ze zaniklé palírny Auchtertool. Byla namíchána za účelem uchování autentického charakteru prvních směsí 19. století, tomu odpovídá i luxusní balení. Jednotlivé láhve jsou číslovány a každá láhev je symbolicky plombována. Tato whisky byla namíchána v roce 1992.
(Zaslech jsem i hodnocení, že Blue Label je jako Modrý Mauritius. Dovolím si oponovat. Blue Label není tak vzácný a drahý a navíc oproti Mauritiusovi nevznikl omylem jako chyba. Teda pokud si na vše dobře vzpomínám.)
Charakteristika:
Charakter - hluboký a intenzívní. Barva - hluboká, tmavě zlatá s hutným jantarovým třpytem. Vůně - harmonická a výborně vyvážená, trochu kouřová s velmi výrazným sherry charakterem, s rozinkovým tónem a chut pražených ořechů. Na patře - silně vyhraněný, velmi rašelinový a kouřový se stopy koření, rozvine se k intenzívnímu chuťovému smyslu s náznakem dubu a hořké čokolády. Chuťový ocas - velmi harmonický, dlouhý a vytrvalý, s kouřovou stopou a tónem starých dubových sudů.
Do této známé řady whisky Johnnie Walker, jejíž láhve nesou pojmenování podle barvy etiket, bývá zařazována i Johnnie Walker Pure Malt, pro klasickou šikmou zelenou etiketu nazývána Green Label, tato whisky je ovšem vatted malt. Vedle této řady existují i další u nás méně známé whisky Johnnie Walker.
• Johnnie Walker Swing
Dvanáctiletá míchaná whisky, vytvořená v roce 1932. Do obchodů bývá expedována ve zvláštní láhvi "Swing bottle". Vypouklé dno této láhve způsobí, že se postavená láhev při doteku lehce kolébá. Láhev byla navržena speciálně pro zaoceánské parníky dvacátých let a měla zůstat vždy ve vzpřímené poloze, bez ohledu na stav moře. V některých zemích bývá prodávána pod názvem Celebrity.
• Johnnie Walker Honour
• Johnnie Walker Premier
• Johnnie Walker Quest
• Johnnie Walker 1820
Dále jsou známé např. Johnnie Walker Swing Superior a Johnnie Walker Excelsior či Johnnie Walker 150, vyrobená v roce 1985 ke 150. výročí založení společnosti.
Některá důležitá data whisky Johnnie Walker:
25. 7. 1805 - narodil se John Walker, zvaný Johnnie
1820 - převzal po otci obchod
1833 - svatba s Elizabeth Purvis
1837 - narodil se syn Alexander
1852 - velká povodeň v Kilmarnocku (tento rok whisky nebyla)
1857 - zemřel John Walker a syn Alexander převzal výrobu
1869 - narodil se Alexander II.
1870 - zavedena nyní již klasická čtverhranná láhev
1880 - Special Old Highland Whisky (Johnnie Walker Red Label) získává první ocenění pro blended whisky na mezinárodní výstavě v Sydney
1894 - kupují single malt Cardhu Distillery (Speyside)
1909 - zavedení nové značky - Johnnie Walker Red Label, Black Label
1909 - kreslíř Tom Browne vytvořil kráčejícího muže
1920 - Alexander II. byl povýšen do šlechtického stavu
1933 - House of Walker se stal královským dodavatelem
13. 5. 1950 - zemřel Alexander Walker II.
1956 - nová výroba na Hill Street
1970 - velká oslava 150 - výročí
1992 - vytvořena Johnnie Walker Blue Label
1994 - Black Label vyhrál "Littlemill Distillery Trophy" pro nejlepší blended whisky
1996 - House of Walker přichází na trh s Johnnie Walker Pure Malt (green label)