» whisky
BUSHMILLS
Palírna Bushmills má mezi současnými irskými palírnami zvláštní postavení. Vzhledově připomíná typickou skotskou palírnu whisky se dvěma pagodami ve viktoriánském stylu. Se zbývajícími třemi palírnami nelze vůbec srovnávat, zatímco Bushmills vypadá jako klasická palírna whisky, tak zbývající připomínají spíše průmyslové závody. Dalším velkým rozdílem je to, že v ostatních palírnách se vyrábí velké množství různých značek irské whiskey, tak zde se vyrábí pouze značka Bushmills. Stáčí se zde ještě whiskey Coleraine, jako míchaná obsahuje malt whisky Bushmills a obilnou whiskey z palírny Midleton. Stáčená jako single malt je ze starých zásob již zaniklé stejnojmenné palírny Coleraine, která se v minulém století připojila k palírně Bushmills
V palírně se vyrábí jen single malt whisky. Pokud vydávají blendy, tak obilná část pochází z palírny Midleton.
Zpočátku byla whiskey Bushmills destilována dvakrát, změna nastala ve třicátých letech 20. století, kdy se přešlo na trojí destilaci (v tu dobu se v Irsku nepoužívala trojí destilace).
A když se to vezme kol a kolem, tak sice je Bushmills považována za irskou whiskey, ale z hlediska státu se vlastně jedná o palírnu z Velké Británie.
Zatímco většina palíren uvádí na etiketách rok svého založení, tak palírna Bushmills v tom dost mlží. Na etiketě uvádí, že je to "Z nejstarší palírny whiskey na světě", ovšem další přesnější údaje nejsou uvedeny. Druhým údajem, který je na etiketě nepřehlídnutelný, je rok 1608 doplněný o větu "Original grant to distil". Jiné roky ani údaje, ze kterých by se dal vyčíst rok založení palírny, na etiketě nenajdete. Na některých etiketách lze nalézt rok 1608 bez doplňující věty, takže každý bude předpokládat, že se jedná o rok založení a na některých starých etiketách lze nalézt přesný údaj, že palírna byla založena v roce 1784.
Při hledání (hledal jsem ale jen lehce, za velké hledání mi to nestálo) jsem narazil na několik různých datumů a vysvětlení. V některých zdrojích se objevuje jako rok založení 1608 (i dokonce přesněji 20.4.1608), což je asi cíl o který se palírna Bushmills snaží, ale tehdy král James I. udělil siru Thomasi Phillipsovi licenci na výrobu whiskey v hrabství Antrim. Obecně se ale má za to, že licence byla udělena pro celé hrabství, nikoliv pro konkrétní palírnu. V jednom zdroji jsem se setkal s možným rokem založení 1743, ale bez dalších podrobností. Dalším datem je rok 1784, se kterým se bylo možné také setkat na některých starých etiketách a tak vypadá nejpravděpodobněji. Také se nabízí vysvětlení, že v roce 1743 byla palírna postavena, zpočátku se zde pálilo načerno a v roce 1784 byla palírna zaregistrována (to je ale ovšem pouze moje domněnka). Na láhvi 10leté whiskey, kterou mám doma, jsem si náhodou při psaní tohoto webu všimnul jedné drobnosti. Na etiketě je uvedena informace "1608 - original grant to distil", ovšem na horní části korku a na obalu, který chrání korek a hrdlo láhve je uvedeno "Est 1608" (založeno 1608). Že by už sami začínali věřit své verzi pravdy?
Na webových stránkách palírny Bushmills jsem v lednu 2007 našel uvedený rok 1608, jako rok udělení licence pro hrabství a rok 1784 jako rok oficiální registrace pro Bushmills. Rok založení palírny zde tedy uveden není.
Na FB dokonce píšou "Bushmills Irish Whiskey je dodnes destilována tím samým způsobem jako v roce 1608." - no, to by asi žádnou nevyráběli :)
Typy
Ve standardním portfoliu Bushmills jsou whiskey míchané i single malt. V aktuální (září 2023) portfoliu jsou: The Original 40%, což je míchaná whiskey, jejíž recept je prý datován do doby ještě před prohibicí (tou americkou 1919), míchaná whiskey Black Bush 40% zrající v sudech po bourbonu a Oloroso sherry. A potom single malt 10 letá 40% ze sudů po bourbonu a sherry, 16 letá 40%, kde jsou použity tři různé sudy a to po bourbonu a Oloroso sherry a finishuje v sudech po portském, 21letá 40% zrající v sudech po bourbonu a Oloroso sherry a 2 roky finishuje v sudech po madeiře, 25letá 46% která finishuje 21 let ve first-fill sudech po ruby port a 30letá 46% která finishuje 16 let ve first-fill sudech po sherry Pedro Ximénez.
V roce 2021 přešli na současnou (září 2023) podobu etiket.
K miléniu byla destilována Bushmills Millennium Single Barrel Single Malt 1975, která byla plněna jako 25letá v roce 1999. Zrála 20 let v sudech po sherry a dalších 5 let v sudech po bourbonu (první plnění). Lahvována byla v sudové síle a množství bylo velmi omezené. Bushmills Millennium 1982 je 17letá single malt. Ke "400" letům výročí byla vyrobena Bushmills 1608 Annversary Edition.
.
Webové stránky palírny:
FB:
YouTube:
WB:
Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/:
Zdeněk CZ napsal (8.7.2022):
Bushmills 21yo, WoL celebration continued...
Abych úplně nezájmem neodradil milovníky irské whiskey, připomenu zajímavý kousek v sérii fejetonků k výročí WhiskyOnLine 21yo. Popularita irské whiskey za posledních 5 let nabírá neskutečné tempo a není lehké se v nabídce orientovat.
Dnes raketově roste obliba Redbreastu, stejně jako šířka jeho nabídky, ale údajně nejstarší irská palírna taky přinesla doporučitelné lahve. Založení v r. 1608 si připomněla palírna relativně nedávno speciální edicí k 400. výročí a připomíná ho také na každé své lepší lahvi. Nabízí velmi levné kousky jako Bushmills 10yo, Black Bush, ale také hodně vypracované destiláty. Zajímavá je už 16-ti letá, destilovaná 3x jako většina irských whiskey, ale také s označením three woods. Znamená to osvědčený recept na zrání ve třech různých sudech - kombinace (ex)bourbon-oloroso-port pipe přináší sametově jemný až krémově medový charakter. Ještě vyladěnější koncept přináší naše 21-letá gratulantka, která dokončení v sudu po portském vyměnila za 2 roky dozrávání v sudu po Madeiře (po předchozích 19 letech strávených v sudech po bourbonu a oloroso shery). Přináší neuvěřitelně vyrovnavnou a bohatou chuť, která s každým douškem vzbuzuje neodolatelnou touhu po pokračování a dalším dramu (říkám tomu "old Macallan efekt")
Doporučuji zkusit těm, kteří si oblíbili husté, sladké, neagresivní styly whisky (whiskey).