značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

výslovnost  tisk textu

GLENLIVET

Palírnu Glenlivet založil v roce 1824 George Smith v Upper Drumin a Cairngorm, kde už předtím asi 8 let pálil ilegálně. V roce 1858 po požáru původní palírny přenesl výrobu se svým synem Jamesem Gordonen do nové palírny v Minmore. Glenlivet byla první palírnou s licencí podle Act of Parliament. Palírna je od roku 1978 ve vlastnictví Chivas & Glenlivet Group a vlastníkem licence je George & J. G. Smith. Vodu bere palírna z pramenů Josie´s Well.

Název Glenlivet je oficiálně používán od roku 1839, ale je možné se setkat s ještě dalšími názvy, např. Drummin-Glenlivet či Minmore-Glenlivet, u starších plnění je také možné se setkat s názvem Glenlivat.

Palírna GlenlivetPalírna GlenlivetPalírna GlenlivetPalírna GlenlivetPalírna Glenlivet - návštěvnické centrum

Název Glenlivet je asi nejznámější název ve světě whisky vůbec. Někdo i říká, že značka Glenlivet je pro whisky totéž co Cognag pro brandy. Jméno Glenlivet začalo používat více palíren a v roce 1880 je Smith zažaloval a spor vyhrál. Glenlivet je totiž v překladu údolí řeky Livet. Ostatní mohou mít u svých značek název Glenlivet pouze jako přívlastek a díky tomu, kolik palíren toto využívá, se říká, že Glenlivet je nejdelší údolí ve Skotsku. Některé z nich to mají k údolí i dost daleko. Je ovšem pravdou, že pomalu začínají ustupovat o názvu palírny xxx-Glenlivet.

V palírně Glenlivet - mlýn na sladV palírně Glenlivet - rmutovací káďV palírně Glenlivet - kvasné káděV palírně Glenlivet - destilační kotle

Typy

Standardními produkty jsou 12-ti, 18-ti a 21 letá. Na trhu jsou i 14-ti a 15-ti letá. Vedle standardních plnění je vyráběno velké množství různých dalších plnění. 12-ti letá Glenlivet French Oak Finish, 12-ti a 30-ti letá Glenlivet American Oak Finish, 15-ti a 21 letá Glenlivet Archive.

Glenlivet Vintage 1967, 1968, 1969, 1970, 1972Ročníkové Glenlivet Vintage Edition z let 1967 až 1972, ovšem bez roku 1971, kdy byl nedostatek surovin. Tato série je dostupná i jako sběratelský komplet v lahvích 20 cl. V roce 1977 u příležitosti stříbrného královského jubilea byly plněny 25-ti letá Glenlivet Silver Jubilee a Glenlivet Royal Marriage ze zvláště vybraných sudů. K dalším známým patří 21 letá Glenlivet Christmas Reserve, 34 letá Glenlivet Speial Export Reserve ke 150. výročí palírny, Glenlivet Cellar Collection 1959 plněnou v počtu 400 lahví, z poslední doby potom 28-mi letou Glenlivet Mission 1974 pro stáčírnu Murray McDavid.

Produkty plněné palírnou jsou označovány The Glenlivet a produkty plněné stáčírnou Gordon & MacPhail jsou označovány George & J.G. Smith´s Glenlivet Whisky.

Privátní plnění 21 leté Glenlivet s 56% je na trhu pod názvem Highland Lady, stáčírna Cadenhead´s občas plní whisky pod názvem Minmore a plnírna Berry Bross & Rudd plní některé starší ročníky pod značkou Strathavon.

Glenlivet je součástí míchané whisky Cutty Sark a mnoha dalších.

Glenlivet 12-ti letáGlenlivet 18-ti letáGlenlivet 21 letáGlenlivet 1940 50-ti letá lahvována Gordon & MacPhail 40%Glenlivet 21 letá Gordon & MacPhail 40%Glenlivet 1940 Gordon & MacPhail

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/):

Zdeněk CZ napsal (28.6.2022):

Jestli jsem popsal 21-letou královnu z Glenfiddichu, musím pokračovat její konkurentkou od Glenlivet 21yo Archive. Tyhle dvě palírny jsou jako kočka a pes (nebo naopak, aby se nikdo neurazil).

Obě dvě po výrazném rozšíření palírny Glenlivet spolu sváděli vyrovnaný souboj o první místo v prodejnosti single malt, ale přesto každý dnes obchodně funguje na opačném základě. A tak spolu soupeří rodinná palírna Glenfiddich s Glenlivet, palírnou pod křídly mocné nadnárodní korporace (Pernod Ricard / Chivas Brothers)). V minulosti to tak ale nebylo, za založením palírny Glenlivet stojí soukromý farmář s vizí, jak bude jednou vypadat "jeho" whisky. Jmenoval se George Smith.

První palírnu Upper Drumin zdědil George v r. 1817 po svém otci Andrew, který farmářskou palírnu založil již okolo roku 1770. V roce 1840 si George ještě pronajal dnes již neexistující palírnu Cairngorm a farmu Minmore, kterou o 13 let později kupuje a roku 1858 zde zakládá další palírenský provoz. Po roce ruší původní palírnu Drumin a veškeré vybavení převádí na Minmore, kterou přejmenovává na The Glenlivet distillery. Není tedy pravda, že George destiloval jen pod licencí a na lahvích uváděný rok vzniku palírny (1824) je minimálně k diskusi :)

George měl od začátku touhu, dosáhnout ve své whisky chuť ananasu, za kterou cíleně kráčel. Dle mého je to dnes spíše jablko s květinovým přídavkem, starší ročníky přecházejí až do švestek a blum. V každém případě lehká svěží whisky. Trochu to souvisí i s tou licencí.

Schválení zákona o spotřební dani (excise tax) v r. 1823 přineslo vymýcení nezákonných palíren a zavedením výhodných podmínek pro rozdělení peněz malovýrobcům na Vysočině. Sousedům se moc nelíbilo, že požádal George o licenci, ale neměl na výběr. G. Smith byl pod tlakem svého "domácího", vévody z Gordonu, který osobně inicioval změnu zákona (o whisky) svým výrokem ve Sněmovně lordů, že vlastníci půdy brzy přestanou ignorovat nelegální výrobu alkoholu na svých (pronajatých) pozemcích.

Málokdo ví, že tento zákon rozšířil také oficiální možnosti výrobců, což mělo za následek rozvoj chuti samotné whisky (citace M. Moss, J. Hume, Historie skotského whiskového průmyslu založená na důkladném výzkumu). Palírny si mohly zvolit vlastní podmínky jako sílu prokvašené zápary, velikost a design kádí apod. Palírna Glenlivet cílila na protiváhu těžkých, v té době tradičních destilátů a snažila se produkovat lehký, ovocně-květinový produkt. Dbala, aby byla čistá zápara bez zákalu (kontrolovaná kukátkem), používala krátké fermentace (48 hod) a snažila se zvýšit kontakt s mědí tak, aby se zdůraznily ovocné a květinové estery. Daňový zákon s udílením licencí tedy ovlivnil nejen peníze, ale i kvalitu a širokou škálu výsledných produktů.

V každém případě, konkurenční palírna Glenfiddich byla založena až po smrti George Smithe v r. 1871. Podnik mezitím převzal jeho syn George Gordon a již o devět let později vyhrává definitivně spor o ochraně používání značky Glenlivet. Tři roky po jeho smrti (v r. 1901) přebírá rodinný podnik synovec George Smith Grant a tohle jméno není ve whisky světě neznámé. Logicky později, v r. 1953 vzniká spojení obou značek do Glenlivet & Glen Grant Distillers. O čtvrt století později končí podnikání spojených rodin a kontrolu na palírnami přebírá jejich koupí Seagrams, který je v r. 2001 koupen nadnárodní společností Pernod Ricard přes značku Chivas Brothers. To už je ale úplně jiná historie.

Jaká je tedy 21-letá Glenlivet s přídomkem "archivní"?

Dodává se v trojitém luxusním balení (obalová papírová krabice, dřevěný box zasunutý do další kartonové krabice), jehož praktičnost je omezená. Vyndat lahev "z klece" není pohodlné ani promyšlené. Senzoricky vychází z charakteru palírny, jedná se tedy o lehčí vzdušný destilát ovocného charakteru typického pro Speyside, ale na rozdíl od někdy plytkých mladých Glenlivet produktů, je zajímavá. Nečekejte ohromující intenzitu, ale vyváženost a délku. Aroma slibuje uschlá jablka přecházející do sladkého měkkého ovoce (broskev, švestky), chuť přináší sladký charakter typický pro Glenlivet, jablka spíše rozvařená, po vydýchání ve sklínce náznak koření. Intenzita je podpořena (na rozdíl od Glenfiddichu) 43%. V dlouhém dokončení se objeví zázvor. Celkově velmi elegantní a vyspělá, přestože charakterem jemná a neprovokující. Kvalitativní skok oproti 18-ti leté je opravdu výrazný, bohužel je vyvážen cenou (nestačí vám dvojnásobek z ceny 18yo ani pětinásobek ceny 12yo).


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/zdenek.kortis/posts/pfbi...YNQ4pkSl):

Zdeny Kortiš napsal (12.10.2022):

Návštěva mojí oblíbené palírny The Glenlivet.
Prohlídka a degustace s tím nejlepším průvodcem, kterého si člověk z whisky industry může přát.
Peter Prentice, Chivas Brothers Global Relationship Director a bývalý předseda Keeper of the Quaich.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

The Glenlivet 12letá 40% (Aged only in Oak Casks)The Glenlivet 12letá 40% (Aged only in Oak Casks):
(lahvováno okolo 2000 - LL10746)
Aroma příjemně květinové, rozkvetlá louka. Takové to správné ze Speyside, jak z reklamy. Sladkost květinového medu, chvílema až přeslazené, čerstvost jarní rozkvetlé louky zalité sluncem po krátké letní osvěžující přeháňce (skoro jak nějaký filmový slaďák). Lákavé. Jednoduché, nenáročné, působí komplexním a vyhlazeným dojmem, možná trochu mlaději a hravěji na již dospělou (12letou) whisky. Ale není to na škodu. Chuť trochu zaostává a působí ploše a nevýrazně, zvláště oproti vůni. Sladká, sladová, lehké ovoce (spíše náznak meruňky a broskve), trocha té rozkvetlé jarní louky, vyrovnaná, ničím nevyčnívající. V závěru pak tóny vanilkového pudingu ve dřevěné misce a trocha karamelek. Finální dojem je celkem dobrý pomlaskávací.
Celkově spíše zklamání. Vůně povedená, příjemná, hravá, ale jako by všechnu tu energii dala do prvního dojmu a zbytek už tak trochu odflákla. Je udělanej dobře, ale vůně slibovala víc a od této značky bych celkově čekal víc. Takže určité zklamání, více navnadila, než dala. Ale ne takové zklamání, abych na ní zanevřel. Řadím si jí to do seznamu dobrých, ale nijak zvlášť zajímavých whisky určených pro pohodové popíjení, nikoliv vychutnávání.

Tohle je jak z romantického filmu, krásná ženská, pěkná rozkvetlá louka, kytičky, motýlci. Není to můj styl, mám pocit, že na tohle už jsem starej, ale nechám se strhnout, tou atmosférou, tou ženskou, tím očekáváním. Sice to trochu působí umělým dojmem, jak kdyby jsme na to místo nedošli náhodou, ale když to člověk hodí za hlavu, tak se ta chvíle dá dobře užít. Proč si to neužít. Jenže, jak kdyby došel scénář, jak kdyby se najednou na chvíli zastavila ta vzájemná chemie. Úvod jak z filmu, ale další scéna v tom filmu vidět nebyla. Když se tím nenecháte odradit, tak určitě víte, jak pokračovat sami dva na rozkvetlé louce. Jak být štastný a spokojený ze vzájemné přítomnosti. A když koukáte na plující oblaka na modré obloze, tak se cítíte štastni. Nevadí, že to nebylo jak z filmu, nevadí, že to nebyl zážitek na celý život. Bylo to fajn odpoledne, které si rádi občas zopakujete. (19.4.2020)

The Glenlivet 12letá 40% (Aged only in Oak Casks)Příjemné svěží a živé květinové aroma, rozkvetlá louka, nese se sem vůně čerstvě posekané trávy, cítím medovou sladkost pylu. Mít alergie, tak už mám problém. Jemné, příjemné, vyhlezané jak z reklamy. Příbývá sladkosti květinového medu. Aroma je takové veselé, rozpustilé, bezstarostné, lehké, krásně voňavé. V chuti jí ta veselost a lehkost chybí. Květinová ovocnost, sladkost, trochu do broskví, trochu lehkého dřeva a kořenitosti. V dokončení zase kořenitost klesne a zůstává vanilkový pudink, doznívající sladkost ovoce s lehkým nádechem čokolády. Vůně slibovala víc, než pak dala v chuti. Nástup na scénu dobrý, celkové provedení horší.

Hezká mladá holka v lehkých letních šatech k vám běží po louce. Krásně se usmívá, sálá z ní radost a kdoví co ještě. Pozorujete, jak se blíží. Sakra, ona pod těma šatama snad nic dalšího nemá (myslím oblečení, ostatního je tam tak akorát). Držíte se rady ze starých filmů - pomilujte, pošpásujte, ale lásku neslibujte. No, jak bych to zhodnotil. Nástup na scénu dobrý, celkové provedení horší, ale jako letní rozptýlení to nebylo špatný. Teda pokud si člověk neodnesl nějaké to nečekané překvapení z jejích minulých rozptýlení s bůhví kým předtím. (30.1.2022)

The Glenlivet 12letá French Oak Finish 40% (Finished in casks of French Limousin Oak)The Glenlivet 12letá French Oak Finish 40% (Finished in casks of French Limousin Oak):
(200x? - LM10437 (cca 2005))
V aroma těžší květinovost, těžší ovocnost, nese se mi tam taková povidlovo-dřevitá vůně s nádechem krémovitosti a ještě něčeho, co se mi teď nedaří určit - koření s medem?. Těžké pečené ovoce, ale bez kouře. Hutné. V chuti opět ovocnost, pečené ovoce bez kouře, ovocná sladkost, lehce kořeněná dřevitost. Na jednu stranu působí dobrým dojmem, na druhou chvílema lehce rozředěně. Dokončení fajn, v duchu chuti s doznívajícím dřevem. Celkově se to nepopíjí špatně. Fajn pitelná základní whisky.

Je to sejgra od té druhé, co tu mám z podobné doby. Tamta na pohled slibovala víc, ale provedení bylo horší. Tahle by v prvním dojmu prohrála, což neznamená, že by nestála za jednorázový hřích. Ale už umí předvést víc a zážitek s ní byl větší. Ale stále v rovině, jednorázového letního zážitku - Enjoy and go. (20.11.2022)

Glenlivet 12letá Double Oak 40%Glenlivet 12letá Double Oak 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma květinově ovocné, sladké, vanilka voňavé, trochu rušivý mi tam připadá nádech čerstvě nařezaného dřeva. Hodně svěží, až trochu převoněné a snaživě líbivé. V chuti jemná, sladce květinovo-ovocná, vanilka. Příjemně pitelná, jenže jako by se o nic jiného nesnažila, než být líbivá, všem pitelná a tak vlastně jemná, nekonfliktní a vlastně nezajímavá. Je to dobře pitelný, ale nemá v sobě vlastně nic, čím by si jí člověk zapamatoval. Klidně bych jí doporučil začátečníkům, aby jí ochutnali, jenže bych si na ní nevzpomněl. (11.12.2021)
Glenlivet 12letá Double Oak 40%V prvním dojmu aroma jsem měl dřevo, ale teď tam mám voňavou vanilku, sladké ovoce, květiny. Je hodně svěží, lehké. Jenže taky trochu převoněné, snaživě líbivé, jak televizní reklama na jaro, plná sluníčka, ovoce, úsměvů, kytiček, lidiček a dalších pičiček. To se přece musí líbit všem a komu se to nelíbí, ten je negativní nebo to není naše cílovka. A furt tam na mě vykukuje to čerstvě nařezané dřevo na kraji louky. V chuti jemná, sladce květinovo-ovocná, máslové sušenky, vanilka a trocha toho dřeva, v dokončení pak lehké kořené, sladkost a ořechy. Je to pitelný, ale napadá mě otázka - proč to pít?. Je to dobře udělaný, dobře pitelný, líbivé, ale než jsem napsal těch pár řádků, tak si nemůžu vzpomenout, čím mě zaujala, co si z ní pamatuju.
To je jak reklama na Coca-Colu: Enjoy and go. Nebo v české verzi: Ošustit a opustit. (30.1.2022)

Ještě dodatek k těm Glenlivetům. Někomu ty recenze mohly vyznít vůči Glenlivetům kriticky, ale je to hodně o úhlu pohledu.
Oba jsou dobrý, oba jsou skvěle udělaný, oboje je skvělá práce, ale asi nejsem ta správná cílovka.
Přirovnám to k filmům (ze svého pohledu). Jsou jako vysokorozpočtový letní film. Skvělé obsazení, skvělé zpracování, diváci spokojeni, ono jim vlastně není co vytknout, ale podruhé už na to nepůjdete. Je to film určený pro to, aby se líbil co nejvíce lidem, odnesli si zážitek z příjemně prožitého večera u filmu. A o to jde. Není to film na složité hloubání a myšlení, když kousek neuvidíte, protože jste si odběhli pro popcorn, tak se nic neděje, v ději se neztratíte. Možná si ho pustíte za rok podruhé k nějaké činnosti a budete ho sledovat na půl oka. A nebo si pustíte jen tu scénu, jak ta pěkná herečka v bílém tričku (bez podprsenky) spadla do řeky a pak se neměla do čeho převléct.
A pak jsou filmy, které sledujete celou dobu, protože kdybyste na 5 minut odešli, tak se už nechytáte. Zkuste si třeba u filmu Počátek čtvrt hodiny nekoukat, pokud ho neznáte, tak se už nechytíte. A když si ho pustíte podruhé, tak objevíte další souvislosti, které vám předtím vůbec nedošly nebo jste je přehlédli. A když si k tomuhle filmu přečtete pár výkladů, tak můžete koukat znovu a hledat další souvislosti a vodítka.
Jinak, celé tohle zamyšlení bylo o whisky :)
Jsou whisky, které jsou dobré, uspokojí svojí komplexností, ale nemá moc smysl se v nich hluboce šťourat.
A pak jsou whisky, kde je stále co objevovat a mají v sobě "něco" proč se k nim vracíte.
Ale když je člověk unavený a chce jen odpočívat, tak si nepustí film od Larse von Triera a nenaleje si k tomu složitou whisky.

Glenlivet 12letá Double Oak 40%Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma klasické Speyside, voňavá, květinová, ovocná, jablka (zelená), která dominují na květinovým medem. V chuti je to opět Speyside klasika, květinovost, květinový med, opět zelená jablka, v závěru chuti se ukazuje čokoláda a oříšky. V dokončení trocha oříškové hořkosti, ale rychle vystřídána květinovým medem, ovocností. Celkově je to příjemná základní whisky, pro příjemné pití a dobrá i pro vstup do světa whisky. (12.5.2022)
Glenlivet 12letá First Fill American Oak 200 Year Anniversary Edition 43%Glenlivet 12letá First Fill American Oak 200 Year Anniversary Edition 43%
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2024:
Ve vůni hodně přístupná, příjemná, lehká. Sladká, sladkost hodně zralého ovoce, vanilka, příjemná vůně dřevěné misky s ovocem. Hezky udělané pro široké publikum a přitom nepodbízivé. V chuti lehčí než ve vůni, sladkost ovoce, vanilka, hladivá, postupně i trocha citrusů. V dokončení zralé ovoce s lehkým kořením. Příjemné, nenáročné pití, poctivě udělané, nemáte pocit, že to odflákli, vůně i chutě jsou hezky sladěné. To se dá popíjet celý večer a ani nebudete vědět, že ji pijete, vlastně tak nějak pohodově zapadne. (18.12.2024)
77/100

Přemýšlel jsem, zda se 200 Year Anniversary nějak liší od běžného plnění. Liší, běžné plnění je Double Oak a má 40%. K porovnání ho tu nemám. Už předtím jsem si k porovnání připravil jinou jejich dvanáctku, která má dokonce o nulu více, rok lahvování je podle mne okolo roku 2000. A i když bych jí měl spíše porovnávat s klasickým plněním, tak když už tu je, tak si ji naleju taky.

Glenlivet 12letá 40% (Aged only in Oak Casks)Glenlivet 12letá 40% (Aged only in Oak Casks)
(lahvováno okolo 2000 - LL10746)
Hodně rozjetá rozkvetlá louka, sladkost květinového medu, svěží vůně zralého ovoce, až trochu převoněná, voňavý ovocný bonbon, působí hodně svěže a lákavě. V chuti za vůní trochu zaostává, sladkost ovoce a medu, trochu meruněk a broskví, lehce karamel, už není tak svěží jak ve vůni. Připadá mi tam nádech sherry a čokolády. V dokončení dřevěná miska s vanilkovým pudingem, karamelky. Celkově fajn na popíjení, trochu mě zklamala tím, čím nalákala ve vůni, tak v chuti už byla znatelně lehčí, ale furt svěží i když méně. (18.12.2024)
79/100

V porovnání starší bohatěji a svěžeji, ale obě jsou dobře udělané, široce přístupné, ta nová mi přijde ale přístupnější. Co jsem koukal do poznámek, tak 200 Year Anniversary asi vychází i lépe oproti klasické (což by měla, když je 200) a líp by proti klasice tedy vyšla i ta stará, ale nemám, tak neporovnám.

Glenlivet 15letá French Oak Reserve 40%Glenlivet 15letá French Oak Reserve 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V prvním dojmu krásně se táhnoucí krémovistost, pak se rozvine těžší ovocnost, lehká kořenitost, ovoce opět do jablek, tentokrát již zralých. V chuti je bohatší než 12y, hutnější květinovost, květová sladkost, ovocnost, vynořují se jablka, příjemně sladká a zralá, objevuje se kořenitost. V dokončení mi přišla spíše kratší, díky kořenitosti v závěru chuti na mě působila krátce. Celkově příjemná jablečná ovocnost s trochou koření, fajn pití. (12.5.2022)
Glenlivet Nadurra First Fill Selection Batch No.FF0117 59,1%Glenlivet Nadurra First Fill Selection Batch No.FF0117 59,1%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma zprvu vanilka, ovocnost, pak se začíná ukazovat lehké příjemné dřevo, postupně se vynořuje karamel. Aroma začne postupně sílit, až do výrazné ovocnosti jablek s ořechy. V chuti vanilka, podobně jak ve vůni s hladkým dřevem. Pak přibude lehká kořenitost s ovocností, oříšky, trocha oříškové hořkosti, postupně se ukazuje ovocnost, opět trochu do jablek a tropického ovoce. Dokončení do čokolády, příšků, jablek a tropického ovoce. Celkově příjemná, vanilka s ovocností. (12.5.2022)
Glenlivet Nadurra Oloroso Matured Batch No.OLO317 60,3%Glenlivet Nadurra Oloroso Matured Batch No.OLO317 60,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma líbivé sherry, trochu to přebíjí vše ostatní, ovoce, rozinky, čokoláda. Skoro jako cokoliv po sherry. V chuti zprvu klasická sherryovka - ovoce, rozinky, čokoláda. V prvním dojmu je ovšem také znát její síla. V dalších dojmech to spíše hodnotím jako výraznou kořenitost. Je to takové kořeněné sherry, takový až moc výrazný dezert. V závěru doznívá sherry čokoláda. Celkově no nevím, tu kořenitost jsem tam měl moc výraznou a narušila mi to sherry. (12.5.2022)
Glenlivet Nadurra First Peated Whisky Cask Finish Batch No.PW0717 61,8%Glenlivet Nadurra Peated Whisky Cask Finish Batch No.PW0717 61,8%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma je ovocná louka s lehkým nádechem kouře. Květinovost, ovocnost s kouřem v pozadí. Nějak se nemůžu rozhodnout, zda se mi to líbí nebo ne. V chuti jasný kouř vznášející se nad květinovou loukou. Nějak furt nevím, připadá mi to jako kouř z krbu, když se mi to nepovedlo pořádně zapálit a jsem v rozkvetlém ovocném sadu. V dokončení lehce nakouřené ovoce. Celkově je to prostě jiný kouř, než z nakouřeného sladu, ale úplně jsme se nesešli (12.5.2022)
Glenlivet Guardians´ Chapter Limited Edition 48,7% (lahvováno v roce 2014)Glenlivet Guardians' Chapter Limited Edition 48,7% (lahvováno v roce 2014):
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma klasika sherry dezert. Sladkost, rozinky, čokoláda, ovocnost, lakované dřevo. V chuti nečekaná krémovitost (dle vůně jsem ji nečekal), velmi příjemně překvapila, pak se začne projevovat sherry, ovoce, tropické ovoce. V dokočení klasické dlouho doznívající sherry. Celkově příjemný sherry dezert a ta krémovitost v chuti ho odlišila od ostatních sherry whisky. (12.5.2022)
Glenlivet 21letá Gordon & MacPhail 40%Glenlivet 21letá Gordon & MacPhail 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Sladová, nevýrazná, vůbec ničím nezaujala, nebavila, nepamatuju, hned jsem ji zapomněl. Zklamání, od 21letého Glenlivetu, bych čekal víc. (24.4.2006)

Hlavní linií ochutnávky byly jednadvacetileté a to z různé doby lahvování. Začínalo se v osmdesátých letech, pokračoval konec devadesátých (1999) a plnění z let 2011 a 2021. Doplňovaly to pětadvacetiletá, osmadvacetiletá od Gordon & MacPhail a dvaadvacetileté plnění od Cadenhead. Cílem hlavní linie bylo ukázat si, jak šel čas a tak se začínalo od nejstarší a končilo nejnovější. K takovýmto whisky a ještě navíc najednou v řadě k porovnání se už určitě nedostanu.

The Glenlivet 21letá 43% - 1980sThe Glenlivet 21letá 43% - 1980s
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma hutné těžké oloroso sherry, sladkost, ovocnost, hladivé, sherry dřevo, čokoláda, krásně velké a komplexní. Velmi pěkné, bomba. V chuti oloroso sherry, čokoláda, ovocnost, lesní ovoce, v chuti velmi vyvážená a komplexní. V dokončení dlouho doznívající oloroso, čokoláda. Jedním slovem skvělá, víc než skvělá, bomba. (23.11.2022)
The Glenlivet 21letá 43% - 1980sThe Glenlivet 21letá 43% - 1980sThe Glenlivet 21letá 43% - 1980s

.

The Glenlivet 21letá 43% - 1999The Glenlivet 21letá 43% - 1999
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma nejdříve bourbon sladkost, trochu bylinek, postupně se zlepšuje, přichází vanilka a perník. Postupně se ještě přidají ovocné sherry tóny. Celkově komplexní, ale už ne tak výrazná jako 1980s. V chuti plnější a zajímavější než v aroma, čokoláda, ovocnost, tady se sherry ukazuje víc. V chuti opět komplexní a bohatá. V dokončení tmavá čokoláda, ovoce, sherry nádech, dlouhý dozvuk. (23.11.2022)
The Glenlivet 21letá 43% - 1999The Glenlivet 21letá 43% - 1999The Glenlivet 21letá 43% - 1999The Glenlivet 21letá 43% - 1999

.

The Glenlivet 21letá 43% - 2011The Glenlivet 21letá 43% - 2011
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
Aroma hladivé, smetanové, ovocnost, sladová sladkost, trocha vůně koření. V chuti opět zajímavější než v aroma, hladivá ovocnost, postupně do jablek, komplexní, příjemně vyladěná. Doznívá tmavá čokoláda, ovoce, nádech sherry. Fajn, takový vyladěná luxusní whisky pro hotel. (23.11.2022)
The Glenlivet 21letá 43% - 2011The Glenlivet 21letá 43% - 2011

.

The Glenlivet 21letá 43% - 2021The Glenlivet 21letá 43% - 2021
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
Výraznější ovocnost, sladká ovocnost, více do líbivosti, voňavosti, postupně lesní ovoce. V chuti jablečná ovocnost, sladkost, líbivost, bourbonová smetanovost. V dokončení koření a ovocná sladkost. Komplexní a vyladěná. I když je popisem jednodušší než ta 2011, tak se mi líbila víc. Připadla mi taková vyladěnější a víc líbivka. (23.11.2022)
The Glenlivet 21letá 43% - 2021The Glenlivet 21letá 43% - 2021

.

The Glenlivet 25letá 43% - 1994/2019The Glenlivet 25letá 43% - 1994/2019
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
Sladká ovocnost, mísa ovoce, postupně do čokolády a nádech sherry, i když spíše se více zvýrazní ovocnost, vyvážené a komplexní. V chuti těžší než ve vůni, ořechy, postupně čokoláda, ovoce, hrušky, hutnější chuť, hladivě se převaluje. V dokončení doznívá oloroso. Opět krásně vybalancovaná. (23.11.2022)
The Glenlivet 25letá 43% - 1994/2019

.

The Glenlivet 28letá Gordon & MacPhail CaskNo.71580 Refill American Hoghshead 1993/18.5.2021 Cask Strength Connoisseurs Choice 53,1%The Glenlivet 28letá Gordon & MacPhail CaskNo.71580 Refill American Hoghshead 1993/18.5.2021 Cask Strength Connoisseurs Choice 53,1%
Poznámky z ochutnávky v roce 2022:
V aroma smetanovost, postupně příjemné dřevo, jak se dál vydýchává, tak vyleze ovoce, až vanilka v pozadí. V chuti smetanové koření, které hladí. Opět v chuti lepší než ve vůni. Špatně se mi popisuje, celkový dojem je hodně dobrý, nešla mi rozložit na chutě a současně by byla škoda si kazit celkovým dojem složitým hledáním a přemýšlením. V dokončení koření, vanilka, sladké dřevo. (23.11.2022)
The Glenlivet 28letá Gordon & MacPhail CaskNo.71580 Refill American Hoghshead 1993/18.5.2021 Cask Strength Connoisseurs Choice 53,1%

.

Kdybych ty recenze chtěl trochu zkrátit, tak by se daly zredukovat na:
1 - bomba (lepší než skvělé)
2 - skvělé
3 - míň skvělé než 4
4 - skvělé
5 - skvělé
6 - skvělé, ale zase jinak
7 - dobré

Bylo to skvělé a fakt dobré. Ještě jednou děkuji Martinovi za možnost to ochutnat, protože k takovýmto whisky a ještě navíc najednou v řadě k porovnání se už určitě nedostanu.

Tentokrát přirovnání až na konci. Snad u všech se tam objevovalo v popisu komplexní, vyladěná apod a pokud to tam není napsané, tak to tak stejně bylo. Whisky v tomto stáří už takové bývají a člověk si je užívá jako celek, je škoda se zaměřovat na jednu část a ochuzovat si tak celkový dojem. Tady je ta skvělost v tom celku. To je prostě jako celkově krásná ženská, kdy si ji vlastně pořádně nepamatujete, ale víte, že byla prostě krásná a dokonalá. Jistě určitě jste viděli hezčí vlasy, oči, úsměv, tvář, prsa, postavu, zadek, nohy a prostě všechno, co je na nich krásné. Někdy si pamatujete jen tu jednu část co zaujala a zbytek třeba nezaujal nebo jste ho přehlídli, fascinovaný tou jednou částí. Ale tohle prostě byla krásná ženská a nechala fakt dobrý dojem.

Zkusím ten závěr ještě dodatkem vyžehlit (jinak náhodou, já žehlit umím, teda oblečení, průšvihy moc ne).
Chápu, že dámám a třeba i někomu jinému přijde určitá část mé recenze taková povrchní. Jenže když někde vidím krásnou ženu, tak taky jen povrchně. Vidím jak vypadá, postavu, zadek, prsa, nohy, vlasy, někdy i oči a úsměv. A fantazie také udělá svý. Ale víc prostě hodnotit nemůžu. Já vím, že se říká "nejdůležitější je, když je uvnitř" nebo "co je uvnitř". Jasně, když se bavíme o tom "co je uvnitř", tak je jasné, že "je uvnitř". Jistě povaha je důležitá, chytrost taky nebo alespoň třeba umí vařit. Ale já se více seznamovat nehodlám, stěhovat se k ní taky ne, brát se a zakládat rodinu taky ne. Takže si vystačím s tím rychlým "povrchním" hodnocením. Nestačíme se poznat do hloubky, ani pár centimetrů. Život není pohádka "jen dva prstíky strčíme a zase půjdeme".

Když to tak čtu, tak jsem to asi moc nevyžehlil.
Ale to mi připomnělo: Když je správně rozpálená, správně vlhká, tak to prostě klouže samo, sem a tam, tam a sem, no jedna báseň. A člověk je hotový raz dva. - Jo a pro jistotu, mluvím o žehlení napařovací žehličkou.


Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 4.11.2020:

Glenlivet 12yo Illicit still 48%Glenlivet 12yo Illicit still 48%:
Moje prve dojmy:
Na nose cestve a svieze ovocie (pomarance, broskyne, ceresne) a zaroven aj susene ovocie (hrozienka), aromaticka vanilka, puding, sladky karamel, lahky dub a jemna korenistost.
V chuti vyrazna, plna a bohata, sladka a dezertna. Med, mliecny karamel, vanilka a mix ovocia. Zaver stredne dlhy. Vyborna! 48% tomu fakt svedci a pritom neposobi silno alebo horuco. Da sa v pohode pit aj bez pridania vody.
Neviem presne aka bude presne cena, ale myslim ze by sa mala pohybovat niekde okolo 40€, co je podla mna vyborny pomer cena/kvalita.
Celkovo velmi prijemne prekvapenie. Ak mam byt uprimny, tak po tom co Glenlivet zmenil ich 18yo verziu z 43% na 40% tak som sa zacinal bat, ze kam tato znacka smeruje, ale tato verzia ma utvrdila, ze stale myslia aj pre whisky nadsencov ako sme my :)

- odposlechnuto na FB - 9.12.2021:

Glenlivet 12yo - Double Oak (40%) vs Illicit Still (48%) vs Licensed Dram (48%)

Glenlivet 12yo Double Oak (40%)
Lahky a sivezi profil, na nose tony hlavne citrusu, vanilky, hrusky, ananasu a broskyne. V chuti velmi lahke, hladke a ovocne s kratsim finisom. Vplyv sudu len velmi mierny. Prototyp lahkej, mladej a ovocnej single maltky, ktora je spravena na prijemne a nenarocne pitie, aby sadla co najvacsiemu spektru ludi. Neurazi ale neocari. Super na kalibraciu :)

Glenlivet 12yo Illicit Still (48%)
Badam urciu spojitost v ovocnych tonoch so zakladnou 12-tkou, ale profil je podla mna tmavsi a viac cask-driven. Vystupuju naznaky karamelu, sladkeho korenia, dubu a orieskov, ktore som v zakladnej 12-tke vobec necitil. Ovocie okrem sviezeho prechadza do aj tmavsich tonov sultanok a naznaku suseneho ovocia. Vyssie percento alkoholu robi z Illicit Stillu uplne iny kaliber oproti zakladnej 12-tke. A napriek urcitym podobnostiam si nadalej nemyslim, ze je to len silnejsia verzia 12-tky.

Glenlivet 12yo Licensed Dram (48%)
Hned citit znacny rozidel oproti predchadzajucim dvom vzorkam. Vplyv sherry sudov tu je o dost vyraznjesi (aj ked nie je to ziadna sherry bomba). Cokolada, kompotove slivky, ceresne, hrozienka, jahodovy puding a oriesky. V chuti mi to trochu pripomenulo studentsku pecat. Naslepo by som to tipoval na Aberlour, trosku mi to dokonca pripomina aj GlenDronach 12.

Illicit still mam rad, ale Licensed Dram je pre mna este o jednu uroven nad Illicitom. Uprimne ma to velmi prijemne prekvapilo. Pomer cena/kvalita je naozaj fantasticky. Toto je presne smer, kam by sa mal Glenlivet uberat, za mna velky palec hore

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenlivet 12letá 40%Glenlivet 12letá 40%:
Barva: světlá zlatá.
Aroma: pozoruhodně květinové, čisté a měkké.
Tělo: lehké až střední, pevné, jemné.
Chuť: květinová, broskvová, náznaky vanilky, lahodná vyváženost mezi sladkostí a sladovou suchostí.
Dokončení: zdrženlivé, dlouhé, jemně hřejivé.
Známka: 85
Glenlivet Archive 43%Glenlivet Archive 43%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: lehké, čerstvé, rašelinové, příjemné.
Tělo: střední, velice pevné, jemné.
Chuť: sladká, trochu sirupovitá, uprostřed se mírně ztrácí, s ořechovým koncem, vyzrálá a jemná.
Dokončení: slabě suché, rašelinové, příjemně teplé, hřejivé.
Známka: 86
Glenlivet 18letáGlenlivet 18letá 43%:
Barva: zmavě zlatá až jantarová.
Aroma: krásně kombinované prvky, hloubka květinových tónů, velice lehké s náznaky rašeliny, slabá sladkost a nádech dubu po sherry, příjemná.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: zpočátku květinová a sladká, potom přechod k ořechové, jádro broskvové pecky.
Dokončení: suché, lákavé, velice dlouhé, souhra sladkých a hořkých chutí.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciGlenlivet 21letá 43%:
Barva: zářivá jantarová.
Aroma: důrazný charakter sherry.
Tělo: měkké, střední.
Chuť: zpočátku výrazné sherry s charakterem oloroso, chuti přecházejí do výrazně květinové a kořeněné.
Dokončení: opět mnoho sherry.
Známka: 88
Glenlivet 15letá Gordon & MacPhailGlenlivet 15letá Gordon & MacPhail 57%:
Barva: sytě žlutozlatá.
Aroma: čisté, čerstvě rašelinové, slabě suché, ořechové, sherry.
Tělo: střední, vyzrálé, pevné.
Chuť: lahodná sladová sladkost, ječmenný slad, rozvíjí se medová a květinová suchost, pozoruhodně čerstvá a sladěná.
Dokončení: intenzívní, květinové, kořeněné a dlouhotrvající.
Známka: 87
Glenlivet 21letá Gordon & MacPhail 40%Glenlivet 21letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: zemitá, sherry (fino nebo amontillado?).
Tělo: měkké.
Chuť: sherry, nakonec se objeví květinově kořeněná harmonie, slabě bylinná, listová, rašelinová, kouřová.
Dokončení: jemné, dlouhotrvající.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciGlenlivet Vintage 1972/1998 54,29%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: rašelinové, slabě fenolové.
Tělo: střední, velmi tělnaté.
Chuť: sladká, sirupová, slabě smetanová, rozvíjí se do lehce květinové a do chuti pocukrované mandle.
Dokončení: náznaky, broskvové pecky, zeslabené, mírně dřevité, suché, silné.
Známka: 84
obrázek není k dispoziciGlenlivet Vintage 1970/1998 56,58%:
Barva: zářivá až zářivě zlatá.
Aroma: rašelinové.
Tělo: střední, sirupové, jemné.
Chuť: sladká, sirupová, rozinka, skořice, dub, sladěná.
Dokončení: pevné, trochu smetanových příchutí, rozinka, dub.
Známka: 84
Glenlivet Vintage 1969/1998 52,2%Glenlivet Vintage 1969/1998 52,2%:
Barva: bledě jantarová.
Aroma: rašelinové, listové, pryskyřičné, dubové.
Tělo: smetanové.
Chuť: ořechová, karamelová, smetanové příchutě, silná a agresívní uprostřed, ale její vývoj jako kdyby věkem slábl.
Dokončení: kořenové, suché, dřevité.
Známka: 84
obrázek není k dispoziciGlenlivet Vintage 1968/1998 52,75%:
Barva: jantarová.
Aroma: leštěný dub.
Tělo: jemné.
Chuť: pocukrované mandle, kořeněná, květinová chuť, čerstvé byliny, nádech bylinné, listové, květinové a rašelinové.
Dokončení: sladké, květinové, dlouhé, jemné.
Známka: 88
obrázek není k dispoziciGlenlivet Vintage 1967/1998 53,32%:
Barva: jantarová.
Aroma: velice výrazné, seno, tráva, rašelina.
Tělo: jemné.
Chuť: pěkná harmonie pocukrovaných mandlí, sirupu, náznaku pomerančové kůry, trávy a rašeliny, velký vývoj příchutí.
Dokončení: lehké, měkké, hřejivé, příliš dlouhé.
Známka: 89
obrázek není k dispoziciGlenlivet 1978 Gordon & MacPhail Cask 13.10.1978/11.1996 60,2%:
Barva: světlá, nažloutle zlatá.
Aroma: květinové, náznak rašeliny.
Tělo: nezvykle lehké, měkké.
Chuť: velice sladká, pocukrované mandle, růže.
Dokončení: květinové, anýz, palčivé, štiplavé.
Známka: 86
obrázek není k dispoziciGlenlivet 1961 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: výrazně zlatá.
Aroma: dobře vyvážené, voňavé, sladěné, kouřové.
Tělo: měkké.
Chuť: sherry, s dlouhým vývojem příchutí a náznakem kouře.
Dokončení: velké, dlouhé, hřejivé.
Známka: 88
obrázek není k dispoziciGlenlivet 1973 Signatory Cask Strength Series 57,2%:
Barva: tmavě oranžová.
Aroma: trávové, rašelinové, pryskyřičné.
Tělo: střední, jemné, téměř máslové.
Chuť: ječmenný slad, ořechy, květiny.
Dokončení: naléhavě citronové, zpočátku ovocné, potom trpké po citronu, mimořádné.
Známka: 85

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenlivet 12letá 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Vzdušné. Dřevo jabloně, vřes, pečené měkké ovoce smíchané s obilninou, květiny, citrus a hruška. Čerstvě nařezané dřevo.
Tělo: Střední. Jemné.
Chuť: Všechny tóny vůně se projeví i na patře.
Dokončení: Suché a čisté. Krátké.
obrázek není k dispoziciGlenlivet 18letá 43%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Aromatická. Hrubozrnný třtinový cukr, řezané květiny (šeřík), vařená hruška, kdoule a anýz. Trochu kouře.
Tělo: Střední. Bohaté.
Chuť: Polosušené ovoce, santalové dřevo, cedr. Sušená pomerančová kůra. Ovocnatá a dlouhá.
Dokončení: Velmi dlouhé. Lehký kouř.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glenlivet 12letá:
Zpěvné, ovocné tóny, které explodují po celém patře.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glenlivet 21letá ArchiveGlenlivet 21letá Archive:
Barva: Bledě měděná.
Aroma: Panacota, zralé slívy, tmavé pomeranče a vánoční koláč.
Chuť: Slívy, jemný kokos, plné tělo, sytá chuť s ovocnými tóny. Vodu přidávejte pomalu.
Dokončení: Dlouhé, převalující se chuti drží pohromadě až do prodlouženého konce.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenlivet 12letá 40%Glenlivet 12letá 40%:
Citrusová a vřesová whisky s vůní čerstvého dřeva a ovoce, s lehkou až střední konzistencí a suchým čistým dokončením.
Glenlivet 15letá 40%Glenlivet 15letá 40%:
Hladší a bohatší nástupce dvanáctileté, s příchutí sladu a jahod se smetanou a s trochou koření v dokončení.
Glenlivet 18letá 43%Glenlivet 18letá 43%:
Má mnohem větší hloubku a charakter než standardní 12letá. Je voňavá a medová s dlouhým suchým a ořechovým dokončením.
Glenlivet 21letá Archive 43%Glenlivet 21letá Archive 43%:
Výrazně hebká a ovocná whisky s příchutí sladu a toastů, mandlovou chutí a nádechem čerstvého pomeranče. Dlouhé jemně kouřové dokončení.
Glenlivet XXV 43%Glenlivet XXV 43%:
Přepychová pětadvacetiletá whisky k večernímu vychutnávání nabízí nevšední komplexnost s příchutí kandované pomerančové kůry a hrozinek a s intenzivní ořechovou a kořeněnou chutí.
Glenlivet Founder´s Reserve 40%Glenlivet Founder's Reserve 40%:
V čerstvé květinové vůni se projevují prvky zralých hrušek, ananasu, mandarinek, medu a vanilky. Středně plná, jemná konzistence má lehce pikantní příchuť zázvoru, ořechů, měkkého karamelu a tropického ovoce.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

The Glenlivet 18letá 43%The Glenlivet 18letá 43%:
Barva jantarová. V aromatu vykazuje lehké náznaky rašelinového kouře, trochu dubu a lehkou sladkost. Chuť má sladkou, ořechovou a květinovou. V dlouhém dozvuku ukazuje poznovu květinovou sladkost a ke konci je maličko nahořklá.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glenlivet 12letá 40%Glenlivet 12letá 40%:
Aroma: Letní, s citrusovými tóny a náznaky vřesovištních bylin.
Chuť: Vyvážená a ovocná, s vyhraněnými ananasovými tóny.
Dokončení: Jemně krémové, se stopami marcipánu a lískových oříšků.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glenlivet 12letá:
Aroma: olejnaté, ovocné, květinové, mírně voňavé.
Příchuť: sladká, ovocná, slabě kouřová, s karamelovým koncem.
Glenlivet 18letá:
Aroma: rašelinné, poněkud ostré, ořechové, medové, vanilkové.
Příchuť: kouřová, dřevitá, kávová, tabáková, stupňovaný konec, kořenitý nádech.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenlivet New Make:
Aroma: Středně těžké. Čisté, s náznaky květin, banánu, zralých jablek a tóny kosatce.
Chuť: Jemná, mírně ovocná. Lehká, jablečná. Svěží, cuketová.
Dokončení: Křehké a čisté.
obrázek není k dispoziciGlenlivet 12letá 40%:
Barva: Nazlátlá.
Aroma: Aromatické, se spoustou jablek a jablečných květů, jasmínu a čaje, s nádechem karamelu.
Chuť: Jemný začátek, poté náhlé čokoládové povzbuzení. Záplava jablek se mění v květiny, sladkost luk a vymačkaných hrušek.
Dokončení: Čisté a jemné.
obrázek není k dispoziciGlenlivet 15letá 40%:
Barva: Mědnatě zlatá.
Aroma: Intenzivně kořeněné: santalové dřevo, palisandr, kurkuma, kardamom. Květy růží.
Chuť: Na počátku jablka. Jemná, lehká, prostoupena dubovým dřevem. Květinářství.
Dokončení: Návrat koření. Skořice a zázvor.
obrázek není k dispoziciGlenlivet 18letá 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Pečená jablka, surový třtinový cukr, starožitnictbí, šeřík. Lehce anýzové.
Chuť: Bohatší než 12letá, s větším vlivem sudů po sherry. Cedr, mandlové květy, amontilado a sušená pomerančová kůra.
Dokončení: Jablka a nové koření.
obrázek není k dispoziciGlenlivet 21letá Archive 43%:
Aroma: Jablka uschla a ustoupila mírně do pozadí, čímž umožnila dalšímu ovoci (broskvím, švestkám) nabýt na intenzitě vedle exotického, pryskyřičného dubu. S vodou připomíná italský sladký chléb s trochou mandlí.
Chuť: Sladká, typická pro The Glenlivet. Jablka vařená ve spoustě třtinového cukru. Voda zvýrazňuje koření a jablečnou sladkost.
Dokončení: Zázvorové a dlouhé.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2024: 18. December - Glenlivet 12letá First Fill American Oak 200 Year Anniversary Edition 43%

Adventní kalendář 2021: 9 December Glenlivet 12yo

Adventní kalendář 2020: 24 Decembra - Glenlivet


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2022: 7.12. - Glenlivet Founder’s Reserve

Glenlivet 15y


Svet Whisky SK

The Glenlivet Founder's Reserve


Recenze na whisky.nethar.cz:

The Glenlivet 10 yo 2006 SV

Glenlivet 10 yo 2007 SV

Glenlivet 12 yo

Glenlivet 12 yo 1997 CC

Glenlivet 12 yo American Oak Finish

Glenlivet 12 yo Illicit Still

Glenlivet 12 yo Licensed Dram

Glenlivet 13 yo 1996 - Old Malt Cask - Douglas Laing

Glenlivet 15 yo

Glenlivet 15 yo French Oak Reserve

Glenlivet 16 yo Nadurra 0410J

Glenlivet 16 yo Single Cask Edition 4663

Glenlivet 16 yo Single Cask Edition 15831

Glenlivet 18 yo

Glenlivet 18 yo 1996 Signatory

Glenlivet 19 yo Single Cask Edition 35239

Glenlivet 21 yo Archive

Glenlivet 25 yo

Glenlivet Caribbean Reserve

Glenlivet Cellar Collection 1983

Glenlivet Cipher

Glenlivet Code

Glenlivet Distiller's Reserve Triple Cask matured

Glenlivet Founder’s Reserve

Glenlivet Guardians' Chapter

Glenlivet Master Distiller´s Reserve Solera Vatted

Glenlivet Master Distiller's Reserve

Glenlivet Nadurra 16 yo 48%

Glenlivet Nadurra 16 yo Batch 0911P

Glenlivet Nadurra 16 yo Batch 1007D

Glenlivet Nadurra 1991 Triumph

Glenlivet Nadurra Oloroso OL0317

Glenlivet Nadurra Oloroso OL0614

Glenlivet Nadurra Oloroso OL0816

Glenlivet Nadurra Peated Whisky Cask Finish PW0715

Glenlivet Nadurra Peated Whisky Cask Finish PW0717

Glenlivet Spectra 01

Glenlivet Spectra 02

Glenlivet Spectra 03

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenlivet 12-ti letá 40%Etiketa Glenlivet 12-ti letá French Oak Finish 40%Etiketa Glenlivet 18-ti letá 43%Etiketa Glenlivet Vintage 1969/1998 52,76%Etiketa Glenlivet 1937 Gordon & MacPhail

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 16.01.2025