značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

NIKKA

Nikka´s Oldest Distillery je druhou největší společností na japonském trhu, má necelých 20% trhu. Pod společnost Nikka patří několik palíren a společnost vyrábí velké množství značek whisky.
Palírna Nikka Yoichi (Hokkaido) Distillery byla založena v roce 1934 v Sapporu na ostrově Hokkaido, palírna Nikka Sendai Distillery byla založena v roce 1969 v Miyagi. Pod společnost ještě patří palírny obilné whisky Tochigi Distillery a Nishinomiya Distillery, plnírna a sklady Kashiwa a palírna ostatních lihovin Hirosaki.
Vše postupně uvedl do života Masatuka Taketsuru (1894-1979), který v letech 1917 až 1920 studoval a praktikoval ve Skotsku, odtud si také přivezl manželku.

Ke zrání používají sudy po bourbonu, po sherry, u některých značek i nové. Whisky vyráběné v palírně Sendai jsou jemnější a jsou vesměs charakterizovány jako "Lowland", z palírny Yoichi jako "Highland".

Nikka 17-ti letá Pure MaltNikka 10-ti letá Single Cask Malt Whisky 8.3.1988/18.7.2000 62,1%Super Rare Old NikkaSuper Rare Old NikkaSuper Rare Old NikkaSuper Rare Old Nikka 15-ti letá 43%Super Rare Old Nikka 15-ti letá 43%Super Nikka Vatted Pure Malt 55,5%

Typy

Základním produktem je 10-ti letá Nikka Single Malt, známé jsou také 12-ti letá Nikka Hokkaido Single Malt z palírny Yoichi a Nikka Gold Samurai Single Malt. S názvem From the Barrel je na trhu od roku 1985 single malt cask strength. Jako vatted malt je 10-ti letá Super Nikka Pura Malt Genshu, zrající v sudech po sherry. Jako čistá obilná (single grain) se vyrábí v palírně Nishinomiya s názvem Nikka Coffey Grain.
Vedle malt se vyrábí také jako míchaná whisky. Nikka Whisky je míchaná whisky s vysokým podílem malt, na trhu je ve stáří 17-ti, 21, 25-ti let. Jako luxusnější verze je vyráběna od roku 1960 míchaná Super Rare Old Nikka ve stáří 10-ti a 15-ti let. K běžným míchaným patří Nikka Mild, Nikka Extra, Nikka Gold, Nikka White a Nikka Soft, která má obsah alkoholu 25%. Nikka Prize je vyrbáběna ve dvou verzích, jako premium s 35% malt a superpremium s podílem malt přes 40%. Nikka Fortune 80 byla dána na trh při příležitosti 80. narozenin zakladatele palírny Masataka Taketsuru.

Současně společnost Nikka vyrábí také velké množství značek, které nesou různá jména, např. single malt Sendai, Yoichi, Northland, Kingsland, Malt Club Nikka, vatted malt Red Nikka, White Nikka, Hokkaido, All Malt, Kitagenshu a míchané Tsuru, Black, G & G, Gold & Gold, Hi Nikka, Super Session, Grand Age, Choice Blend, Connexion Blend. Jako speciality např. Corn Base a Rye Base.

na začátek stránky