značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

[glenmorendží]  výslovnost  tisk textu

GLENMORANGIE

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843, kdy ji nechal zaregistrovat William Mathieson z Talinu. Velmi dlouho to byla jedna z posledních palíren vlastněná nezávislou společností. To se změnilo v září 2004, kdy 52% společnosti Glenmorangie Plc zakoupila za 300 miliónů liber společnost Moet Hennessy (vlastní např. koňak Hennessy a šampaňské Don Perignon). Společnost Moet Hennessy tak současně získala i značky Glen Moray a Ardbeg, které patřily do portfolia společnosti Glenmorangie Plc. V místech, kde se nyní nachází palírna Glenmorangie, se vyráběl alkohol již od roku 1738. Překlad jména Glenmorangie zní "Údolí klidu" (nebo také "Proláklina vedle vody"). Společnost Glenmoragie Plc., která palírnu vlastní se do roku 1996 jmenovala Macdonald & Muir.

Tato palírna je také známá různými technickými "zlepšováky" týkajícími se konstrukce kotlů a zkoušením sudů po různých nápojích. Pot Stills umístěné v palírně jsou absolutně nejvyšší ve Skotsku - měří 513 centimetrů. V palírně je osm těchto destilačních kotlů. V palírně je považují za významný zdroj chuti: při destilaci unikají páry alkoholu relativně dlouhou cestou a zbavují se tak postupně nežádoucích příměsí. Společnost tvrdí, že díky jim se na vrchol kolony dostanou jen ty nejčistší páry alkoholu.

Palírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna Glenmorangie

Díky jedinečnému způsobu výroby se whisky Glenmorangie stala velmi oblíbenou značkou na celém světě. Distilerie používá ječmený slad, který je připravován podle její vlastní receptury - zvláštností je poměrně malé sušení. Voda je z vlastního zdroje Tarlogie Springs, z pramene vyvěrajícího z pískovce. Je poměrně tvrdá a díky průchodu územím pokrytým vřesem a jetelišti dává výslednému produktu stopu sladkosti.

Vedení palírny odmítalo dříve připustit, aby se lihovina z nejvyšších kotlů ve Skotsku stala součástí míchaných whisky jiných značek. Až teprve nedávno začala tyto zakázky přijímat a whisky určenou k těmto účelům plní do sudů pod banálním názvem Westport. Do plnícího tanku se přidává nepatrné množství whisky Glen Moray - jen tolik, aby nebyla nijak ovlivněna chuť zrající whisky, ale přitom dostatečné množství, aby to nezávislým stáčecím firmám zabránilo prodávat tuto whisky jako čistou sladovou pod slavným názvem Glenmorangie proti vůli firmy.

V palírně Glenmorangie - mlýn na sladV palírně Glenmorangie - rmutovací káďV palírně Glenmorangie - kvasné káděV palírně Glenmorangie - destilační kotleV palírně Glenmorangie - kondenzátory

Typy

Tato palírna má velmi rozsáhlé portfolio produktů. Je to hlavně díky tomu, že palírna nechává své produkty zrát nejdříve v sudech po bourbonu a potom dozrává v sudech po portském, sherry, madeiře a experimentuje i se sudy po jiných produktech např. Cabernet Sauvignon či Koňaku a některých dalších.

Ony úžasně štíhlé a vysoké kotle a přímořská poloha mají na výsledný produkt zřejmě velmi blahodárný účinek, neboť po deseti letech přichází na trh sladová whisky, která čichovým buňkám přináší vůni večerní zahrady na začátku léta (jak hodnotí Jim Murray). Co se chuti týče, jedná se o fantasticky bohatou whisky, doplněnou pikantní kořenitou a citrusovou příchutí, která je charakteristická pro většinu palíren na sever od Inverness, přesto však zůstává nejlehčím druhem whisky z celé oblasti.

Glenmorangie 10-ti letáGlenmorangie 15-ti letáGlenmorangie 18-ti letáGlenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

Desetiletá zraje výhradně v dubových sudech po americkém bourbonu (především od Maker's Mark). Tyto sudy jsou výhradně z bílého dubu z Ozarských hor v USA. Pro některé jiné produkty si vybírá stromy přímo v Missouri, dřevo nechává sušit vzduchem, místo v sušárně a sudy z tohoto dřeva potom půjčuje na čtyři roky palírně bourbonu Heaven Hill.
Osmnáctiletá Whisky prochází dvěma periodami zrání. Nejprve opět v sudech po americkém bourbonu a poslední dva roky v evropských dubových sudech po sherry, případně portském nebo madeiře. Tuto osmnáctiletou whisku se doporučuje pít zásadně zahřátou na pokojovou teplotu, nikdy vychlazenou.
Také dvanáctiletá whisky zraje v různých sudech (od sherry, portského a madeiry). To jsou tzv. Glenmorangie Finish - dvanáctileté whisky. Nejznámější jsou tři druhy. Sherry Wood Finish je světle zlatá a má sladkou příchuť sherry a oříšků. Port Wood Finish stárne v sudech po portském a díky tomu má nádech do červena, je sušší a chutná po mátě a hořké čokoládě. Madeira Wood Finish je světle jantarová s oranžovým nádechem, na jazyku je chladivá a kořeněná, závěr je sladký. Ochutnání vzorků jednoho po druhém by přineslo velmi zajímavý zážitek.

U některých svých produktů palírna také experimentuje s dozráváním ve vinných sudech po Cabernet Sauvignon (Chateau Mounton Rotchild). Jedním z posledních kroků je ročník 1999, jehož část zraje v sudech po koňaku - Glenmorangie Cognag Matured. V roce 1996 k výročí bitvy u Culloden byla vyrobena 25-ti letá Glenmorangie Culloden Bottle 1971 (2250 lahví). Další specialitou je např. Single Barrel Vintage 1972, která zraje 20 let v sudech po bourbonu a poslední rok a půl v sudech po sherry oloroso. K dalším specialitám patří např. 25-ti letá Malaga Wood Finish, 17-ti letá Tain L´Hermitage 1978, Rhone Wood Finish, Claret Wood Finish (dozrává v sudech po Claretu z Pauillac u Bordeaux - 2500 láhví), 18-ti letá Glenmorangie White Rum Wood Finish, Glenmorangie Cote de Beaune Wood Finish. Vedle toho jsou další plnění k různým příležitostem či z různých ročníků např. Glenmorangie Concorde, 12-ti letá Glenmorangie Millennium Malt, 25-ti letá Glenmorangie Cote du Nuts Wood, 21 letá Glenmorangie Sesquicentennial Bottling v kameninové láhvi ke 150 letů společnosti, 21 Glenmorangie Elegance plněná v karafě ve tvaru destilačního přístroje a další.

Míchají se zde whisky obsahující single malt Glenmorangie, Highland Queen, Bailie Nicol Jarvie, Martin´s Blended (až 30-ti leté) a 10-ti letá vatted malt Dalvegan.

Glenmorangie Claret Wood FinishGlenmorangie 15-ti letá Fino Sherry Wood FinishGlenmorangie Cote de Beaune 46%Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Glenmorangie Cognac Matured 43%Glenmorangie Cote De Nuits Wood Finish 1975 43%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenmorangie 10-ti letá10-ti letou (40%):
Barva: bledě zlatá.
Aroma: kořeněné (skořice, vlašský ořech), slabě květinové, sladké, čerstvé, závan moře, lákavé.
Tělo: střední, ale s určitou viskozitou.
Chuť: kořeněná, květinová, sladové tóny, smetavová, téměř máslová.
Dokončení: dlouhé a vyzrálé.
Známka: 80
Glenmorangie 10-ti letá The Native Ross-shire Natural Cask Strength10-ti letou (57,6%, The Native Ross-shire):
Barva: zářivá, bledě zlatá.
Aroma: voňavé, slané.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: sladově sladký začátek, potom máslová karamela, vlašský ořech, santal, pískově slané tóny.
Dokončení: robustní, kořeněné.
Známka: 80
Glenmorangie 18-ti letá18-ti letou (43%):
Barva: červeně jantarová.
Aroma: sherry, máta, vlašský ořech, míza, dub.
Tělo: střední, jemné, masitější.
Chuť: zpočátku náznak sherry, sladká, více po vlašském ořechu, potom celá směs kořeněnosti.
Dokončení: aromatické, ořechové, slabě dubové.
Známka: 80
Glenmorangie Cellar 13Cellar 13 (43%):
Barva: prvosenka.
Aroma: měkké, s čerstvým santalem, vanilka a divoká máta.
Tělo: lehké a střední, velmi jemné.
Chuť: výrazně měkká a sladové sladká, s máslovou karamelou, vanilkou a medem.
Dokončení: blatouch, štavnaté, potom výrazná slanost, opravdu velmi dlouhé.
Známka: 81
Glenmorangie 12-ti letá Millennium Malt12-ti letou (40%, Millennium Malt):
Barva: zlatá.
Aroma: slabě dubové, náznak hnědého cukru.
Tělo: mírně sirupové.
Chuť: podobná Cellar 13, ale možná více máslová.
Dokončení: lehké, osvěžující, téměř křupavá, teplá suchost.
Známka: 80
Glenmorangie Traditional 100 Proof 57,2%Traditional 100 Proof (57,2%):
Barva: prvosenka, mírně olejová.
Aroma: velmi aromatické a kořeněné.
Tělo: jemné, pevné.
Chuť: bohatší, plnější, tóny písku a soli.
Dokončení: robustní, výrazně slané, velmi dlouhé, uklidňující.
Známka: 83
Glenmorangie 21 letá Elegance 43%21 letou (43%, Elegance):
Barva: zelenozlatá.
Aroma: měkké, zemité, lehce dubové, náznak rašeliny.
Tělo: měkké, velmi olejové.
Chuť: dubová a vanilková, sladká, šťavnatá a olejová, potom překvapivě čerstvý příliv rašelinové.
Dokončení: rašelinové, trávové, slané, hřejivé, velmi uklidňující.
Známka: 82
Glenmorangie 21 letá 150 Sesquicentennial Selection 43%21 letou (43%, Sesquicentennial Selection):
Barva: sytě zlatá, olejová, téměř hořčičná.
Aroma: výrazně kořeněné.
Tělo: střední masité.
Chuť: karamelová, velmi příjemná, s vlašským ořechem, potom koření, citronela a výrazná rašelina.
Dokončení: štavnatý dub.
Známka: 85
obrázek není k dispozici24 letou Glenmorangie Original (43%):
Barva: vlašský ořech.
Aroma: velmi výrazné, čisté, dubové, rašelinové.
Tělo: střední, velmi pevné, vyzrálé.
Chuť: květinová, fondánová, karamelová, ořechová, velmi měkká, zdrženlivá kořeněnost, potom teplá a rašelinová.
Dokončení: pevná, čistá (téměř pronikavá) rašelina, potom dlouhé, velmi měkké, kořeněné a pozoruhodně hřejivé.
Známka: 86
Glenmorangie 12-ti letá Port Wood Finish12-ti letou Port Wood Finish (43%):
Barva: oranžová s růžovým nádechem.
Aroma: výrazně ovocné a vínové.
Tělo: velmi měkké a jemné.
Chuť: zdá se, že portské zvýrazňuje karamelové tóny, dodává i sladší, vínové chutě a krásně se míchá s kořeněnou Glenmorangie.
Dokončení: uklidňující, uspávající, relaxační.
Známka: 87
Glenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish12-ti letou Madeira Wood Finish (43%):
Barva: tmavá citronově zlatá.
Aroma: sladké, velmi kořeněné, koláčové.
Tělo: měkké, ale když vysychá na jazyku, stává se spíše obilným.
Chuť: výrazně máslová, zpočátku sladkost ječmenného sladu - karamelová, koláčová, když vysychá, je ořechová a obilná, skořice a koření, dráždivá souhra madeiry a charakteru palírny.
Dokončení: krátké a sladké, rumové teplo.
Známka: 86
Glenmorangie 12-ti letá Sherry Wood Finish12-ti letou Sherry Wood Finish (43%):
Barva: tmavé zlato.
Aroma: ořechové, slabá rašelina, mořský vzduch.
Tělo: měkké a ladné.
Chuť: dráždivá, dlouhý nepřerušený vývoj sladké chuti ječmenného sladu téměř potlačuje charakter palírny.
Dokončení: lékořice, kořenové, pozdní tlumená slanost.
Známka: 85
Glenmorangie 15-ti letá Fino Sherry Wood FinishFino Sherry Finish (43%):
Barva: bledá, lámavá zelenozlatá.
Aroma: jemná vůně moře, velmi příjemná.
Tělo: lehké, pevné, jemné.
Chuť: velmi lahodná a dráždivá, slabě teplá, skořicová, slabě ovocná, rebarborová a vínová, náznak kyselé.
Dokončení: pobřežní whisky, charakteristicky slaná a dubová, nádherně stylová whisky.
Známka: 89
Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Tain L´Hermitage (43%, Rhone wine):
Barva: výrazně elegantně oranžová.
Aroma: velmi ovocné a sladké.
Tělo: smetanové.
Chuť: velmi čistá karamela a vanilka, přechod do ořechové a pozoruhodně suché ovocné chuti, velmi dlouhá.
Dokončení: překvapivě slabé a vínové, plné ovocných, vínových, kořeněných chutí, velmi živé.
Známka: 88
Glenmorangie Claret Wood FinishClaret Wood Finish (43%):
Barva: oranžově jantarová.
Aroma: ovocné, voňavé, cedrové.
Tělo: pevné, vysychající na jazyku.
Chuť: suchý cedrový začátek, přechod do mírně rozinkové, dlouhý vývoj kořeněných tónů.
Dokončení: suché, velmi slabá koláčová sladkost a ovocná parfémovanost.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1979 (40%, lahvováno 1995):
Barva: citronově zlatá.
Aroma: lehké, voňavé, náznak rašeliny, slabý kouř, velmi příjemné.
Tělo: překvapivě tělnaté.
Chuť: krásně vyvážená, sladová, s určitou máslovou chutí, kořeněná a slaná, velmi živé příchutě.
Dokončení: jemné, uklidňující.
Známka: 84
Glenmorangie 21 letá 1977/1998 43%Glenmorangie 1977 21 letá (43%, 1977/1998):
Barva: zářivá, zelenozlatá.
Aroma: příval dubové vanilky a koření, potom trávová rašelina a nakonec překvapivě výrazný závan mořského vzduchu.
Tělo: lehké, ale jemné a pevné, mírně olejové.
Chuť: sladká a šťavnatá, čerstvý dubový charakter se spojuje s typickým vlašským ořechem, který trochu potlačuje obvyklou kořeněnou chuť.
Dokončení: opět velmi slabá rašelina, voňavě kouřová suchost je příjemnou tečkou.
Známka: 84
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1972 (46%, sud 1740, láhev 066, lahvováno 1993):
Barva: velmi sytě zlatá.
Aroma: lehce rašelinové, květinové, potom velmi kořeněné, mnoho skořice.
Tělo: lehké až střední, ale jemné a tělnaté.
Chuť: velmi ořechová, trávová, suchá, plná čerstvých příchutí.
Dokončení: rašelinové, trávové, zahradní máta, slané, mírně pískové nebo kamenité, slabě suché, křupavé, podobné krekru.
Známka: 85
Glenmorangie 1971 43%Glenmorangie 1971 (43%):
Barva: jantarová.
Aroma: měkké, ucelené, citrusové a kořeněné.
Tělo: tělnaté.
Chuť: měkká, melasový slad, lékořice, anýz, koření.
Dokončení: kořenové, citronové, slané, hřejivé, uklidňující.
Známka: 86

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispozici10-ti letou:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Svěží, citrusové. Mučenka, lehce sladová, pomerančová kůra. zralá hruška. Náznak vanilky.
Tělo: Delikátní. Lehké.
Chuť: Květinová, muškátový oříšek. Trochu sladu. Slušný nástup citrusu. Jemná.
Dokončení: Krátké. Svěží.
obrázek není k dispoziciTraditional (57,2%):
Barva: Jasně zlatá.
Aroma: Velmi lehké, esterové: citrusové plody, vanilka, mokrá tráva/hlodaš, květinové.
Chuť: Sladké a letní: citron, pomeranč, kokos, vanilka, sušené jablko a lehká dubovitost.
Dokončení: Měkké, dubové, koření.
obrázek není k dispoziciSauternes Finish 1981/2002 (46%):
Barva: Starobylá zlatá.
Aroma: Lékořice. Brioška, karamelizované dužnaté ovoce/jablko, smetana, truhlík s vanilkou, med, koláč tarte tatin. Intenzívní.
Tělo: Těžké, syté, hedvábné.
Chuť: Zralá a zakulacená. Pečený banán, pomeranč. Syrové dřevo.
Dokončení: Sytě dřevité.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

10-ti letou:
Whisky, jejíž vůně připomíná kouzlo podvečerní zahrady na začátku léta charakterově nesmírně bohatá s kořenitou a citrusovou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenmorangie Quinta Ruban (40%):
Barva: Sytá, teple červená zlatá.
Aroma: Archetypální lahodnost a komplexnost Glenmorangie s novou hloubkou.
Chuť: Velká vyváženost, komplexnost a bohatost, náznaky ovoce, čokolády a lahodné nasládlosti v podtónu.
Dokončení: Dlouhotrvající a tajemné doznění, které upoutá, náraz čokoládového pomeranče na konci.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

18-ti letou:
Aroma: ořechové, květinový nádech, olejnaté chuti.
Příchuť: kouřová, kávová, tabáková, lehce slaný konec, výrazné chuti.

Whisky posezení s Netharem:

Glenmorangie 10y

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenmorangie 10 yo Original

Glenmorangie 15 yo

Glenmorangie 18 yo

Glenmorangie 19 yo

Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Glenmorangie A Midwinter Night's Dram

Glenmorangie Artein

Glenmorangie Astar

Glenmorangie Bacalta

Glenmorangie Burgundy Wood Finish

Glenmorangie Companta

Glenmorangie Dornoch

Glenmorangie Ealanta

Glenmorangie Finealta

Glenmorangie Lasanta

Glenmorangie Madeira finish - old label

Glenmorangie Nectar D'Or

Glenmorangie Nectar D'Or 15 yo

Glenmorangie Quinta Ruban

Glenmorangie Sherry Wood Finish

Glenmorangie Signet

Glenmorangie Sonnalta PX

Glenmorangie Spios

Glenmorangie The Cadboll

Glenmorangie The Duthac

Glenmorangie The Tarlogan

Glenmorangie The Tayne

Glenmorangie Traditional

Glenmorangie Tusail

Glenmorangie Allta

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenmorangie 10-ti letáEtiketa Glenmorangie 15-ti letáEtiketa Glenmorangie 18-ti letáEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 25.08.2019