značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články » česká whisky 

  tisk textu

WHISKY & YOU


Začátkem roku 2021 vznikl nový whisky klub, ovšem tentokrát virtuální, takže není třeba řešit ve kterém je městě. Navštívit ho můžete odkudkoliv. Podstatnější ovšem je, co klub nabízí a kdo za ním stojí. Cílem klubu je zpřístupnit whisky co nejvíce lidem. Nebavíme se ovšem o tom, že zde budou extrémně levné láhve, ale o tom, že členové dostávají každý měsíc 4 vzorky whisky, k nim proběhne online ochutnávka a budou jim dostupné další materiály o whisky. Jak píší na webu: Whisky je pro každého, a proto jsme vytvořili tento klub, abychom ti ulehčili její objevování. A i když se cílem zpřístupnit whisky co nejvíce lidem, tak se nebudou ochutnávat nejzákladnější a nejlevnější whisky, ale takové, aby to bylo zajímavé i pro ty, kteří mají již něco napito.

Hlavní osobou klubu je Václav Rout.

Na webu o něm píší: Milovník, sběratel whisky a jeden z největších odborníků na whisky v České republice. Této problematice se věnuje již přes 30 let a má za sebou tisíce přednášek, školení a degustací na téma whisky, a to jak v České republice, tak i zahraničí. Na téma whisky publikoval již stovky článků v médiích, napsal několik publikací, natočil několik edukativních videí a pravidelně je citován v odborných časopisech. Je majitelem unikátního whisky klubu Whisky&Kilt a spoluzakladatelem virtuálního whisky clubu Whisky&You. Je též whisky ambasador společnosti William Grant & Sons, jedné z největších ryze rodinných whisky firem na světě. Jako „vedlejšák“ založil a stále pořádá již přes 20 let jeden z největších skotských festivalů v Evropě, Skotské hry Sychrov.

Ať tu nenosím dříví do lesa, tak spíše bude lepší, když se podíváte přímo na web klubu.


V březnu proběhla první ochutnávka klubu a i když Irsko není úplně moje oblíbená země z hlediska whisky (whiskey), tak jsem byl spokojen. (viz ochutnávky) Vybrané whisky byly zajímavé. Ochutnávalo se: Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey, Connemara Distillers Edition Single Malt Whiskey, Redbreast 12 let Single Pot Still Whiskey a Tullamore D.E.W. 14 let Single Malt Whiskey. Ochutnávka byla doplněná o videa a zajímavosti z palíren, povídáním o jednotlivých whisky a Vašek k jednotlivým whisky rovnou říká i svoje dojmy, takže ani začátečník se nemusí bát, že by nedostal nápovědu. Stejně tak se nemusí bát, že by po něm byly vyžadovány jeho dojmy, dokonce pokud se hodně stydí (nebo nemá uklizeno), tak ani nemusí zapínat kameru. Je to skoro jako na klasické ochutnávce, kdo chce, tak se zapojí, kdo se nechce zapojit, tak může jen poslouchat a vstřebávat dojmy.

Pro členy klubu se chystají i další zajímavé výhody (a další nápady má Vašek v hlavě), ale ty sem doplním, až budou mít jasnou podobu. Ať tu neslibuji něco, co jsem mohl špatně pochopit nebo co třeba nakonec nevyjde. Členům byla nabídnuta možnost koupit láhev whisky za lepší než běžnou cenu. Nejedná se o obecnou nabídku, ale vždy o nějakou konkrétní láhev, kterou se Vaškovi podaří sehnat za dobré peníze a v dostatečném množství, aby se dala nabídnout většímu množství lidí. Členové mají také přístupné informace a videa, která byla zveřejněna i před tím, než se stali členy.

Pro dubnovou ochutnávku jsou plánované tyto whisky - Bowmore 15 let, Lagavulin 8 let, Ardbeg 5 let Wee Beastie, Octomore 11.1

na začátek stránky

Vašek o nápadu "virtuálního" whisky klubu už párkrát mluvil, připadalo mi to dobré a zajímavé. Napadaly mne různé otázky, na některé jsem se průběžně zeptal, ale spíše jsem čekal, až s tím vyjde ven, abych se mohl ptát konkrétně. A když s tím vyšel začátkem března ven, tak mi to připadá stále dobré a zajímavé. Ovšem některé otázky mi zůstaly a postupně se na ně snažím sám sobě odpovídat nebo se přímo zeptat Vaška. A protože hlavní otázka zněla: "Přihlásit se tam taky nebo ne?" a možná i někteří další si podobnou otázku kladli, rozhodl jsem se své myšlenky sepsat a podělit se s ostatními.

Na tu hlavní otázku "Přihlásit se tam taky nebo ne?" vám odpověď nedám, to se musí každý rozhodnout sám. Já jsem se rozhodl, že se přihlásím. A než jsem se rozhodl, tak jsem si musel zodpovědět několik dalších.
Jednou z věcí, která se mi na to hodně líbí, je to, že takhle se toho může zúčastnit více lidí z více míst. A pokud to člověk nestihne, tak si to pustí alespoň ze záznamu. Už se sice nebude moct ptát, ale neprošvihne to úplně.

Je to určené pro mě?
Zaznívalo, že je to určené pro začátečníky a mírně pokročilé. Osobně se považuji za více pokročilého, ale i tak si myslím, že to bude přínosné i pro mě. My co Vaška známe, tak víme, že se při svých ochutnávkách snaží vyhledávat zajímavosti, které nejsou tak běžné a tak vím, že i kdyby se tam rozhodnul zařadit třeba Ballantínku, tak to nebude základní Finest ani běžně dostupná dvanáctka, ale něco, k čemu se člověk běžně nedostane a on sám to považoval za zajímavé a hodné toho, aby se to ochutnalo. Ochutnal jsem pár desítek různých whisky, no více desítek, spíše nižších stovek a tak musím počítat s tím, že tam občas narazím na vzorek, který jsem už pil. Z mého pohledu je to ovšem vyvážené i dalšími věcmi. Není to totiž jen zasílání vzorků a informací k nim a degustacích, ale i o mnoha dalších informacích.

Není to ale drahé?
Málo peněz to není, zvláště pokud se na to člověk dívá z pohledu ceny ročního členství. Pokud si to ale přepočítá na měsíce, tak zjistí, že cena jedné ochutnávky je odpovídající běžným cenám ochutnávek. Je to včetně poštovného. A podstatný rozdíl mezi běžnými ochutnávkami je velikost vzorku. Běžně jsou vzorky 2cl, zde jsou ovšem vzorky o objemu 4cl. Což se mi dost líbí. 2cl je na ochutnávku tak akorát, ale jen na jednu. Já osobně preferuji 4cl vzorky, protože si to můžu rozdělit na dva. První si dám během ochutnávky, kdy tak můžu sledovat co mi k tomu kdo říká, přemýšlet, zda to vidím stejně nebo odlišně. Protože, ale třeba já si vzorek při ochutnávce až tolik nevychutnám, potřebuji na to svůj klid a čas, tak druhou půlku vzorku si ochutnám sám, v klidu a můžu se jí plně věnovat.
Další možností je ochutnávat ve dvou, protože 4cl jsou dva plnohodnotné vzorky.

Čtvrtletní nebo roční?
Roční je celkem dost peněz najednou. Čtvrtletní je jen o stovku měsíčně dražší, takže to je jen o rozhodnutí podle aktuálního stavu peněženky.

Vždyť nevíme co tam bude?
Nevíme. S rizikem, že tam bude whisky, kterou jsem již pil nebo mám i doma láhev počítám, jak jsem psal výše. A rizika, že by tam byly nezajímavé, podprůměrné, obyčejné vzorky se nebojím. Vašek Rout je pro mne záruka, že se toho nemusím bát. Je to prostě "značková kvalita", kdy vím/věřím, že výběr bude dobrý a ani on sám nebude riskovat svoje jméno. Pokud budu mít pocit, že jsem nespokojený, tak se to ode mne hodně rychle dozví. Ale opravdu neočekávám, že by se to stalo. Zpětnou vazbu ode mne dostane tak jako tak.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.04.2021