značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » prameny » knihy 

  tisk textu

Prameny - Knihy

Níže uvedené knížky sloužily, mimo jiné, jako zdroj informací pro tyto stránky.

Michael Jackson - Whisky

Kniha má současně podtitul: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky. Tato kniha je překladem anglického originálu Malt Whisky Companion vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited roku 1999. V Čechách tuto knihu vydalo Ottovo Nakladatelství. Kniha je encyklopedickým přehledem skotských sladových palíren. U každé palírny je pár řádků o palírně a popis značek v této palírně vyráběných. Ale hlavně je zde charakteristika těchto whisky, jejich aroma, chuť a další vlastnosti, včetně závěrečného bodového hodnocení. Na ochutnávkách má velký poradní, případně inspirativní roli. Osobně považuji tuto knížku za jednu z nějvýznamějších pro orientaci ve světě whisky. I proto mnoho informací z nich je využito i na WOL. V závěru se zmiňuje o sladových whisky vyráběných i v jiných zemích, než pouze ve Skotsku. Kniha samozřejmě odráží dobu kdy vznikla a tak v ní nelze nalézt aktuální whisky. Na trhu je i novější vydání, ale ne v češtině. Vzhledem k tomu, že autor již není mezi námi, tak dalších vydání se již bohužel nedočkáme.

Michael JacksonMichael JacksonMichael Jackson

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Tato kniha opravdu splňuje slova "velká" a "encyklopedie", která má v názvu. Krátký úvod se věnuje informacím o tom, co whisky je, jak přišla na svět, jak se vyrábí atd. Potom už následuje velmi podrobný přehled jednotlivých palíren, krátký popis palírny, whisky které se v nich vyrábí a to až po seznam i limitovaných nezávislých plnění. Kniha se věnuje nejen skotské single malt whisky (tradičně dělené podle oblastí), ostatní skotské whisky - vatted, grain, blended, ale whisky/whiskey/bourbonu ze zbytku světa - Irsko, Amerika, Kanada, Japonsko, Indie a další země světa. Kniha končí velkým seznamem zaniklých a často i zapomenutých palíren Skotska i dalších zemí.
Kniha je hlavně encyklopedická a ocení ji spíše lidé, kteří o whisky již něco vědí a chtějí si doplnit další informace. Oproti dalším zde popsaným knížkám zde nenajdete charakteristiku (aroma, chuť, ...) jednotlivých plnění.
Pozorní čtenáři si mohli všimnout, že WOL z této knihy vychází a ti ještě pozornější dokonce i toho, že to bylo i před vydáním této knihy. Z mého pohledu jsou informace v této knize velmi důvěryhodné, protože vím, že autor je ověřoval u více zdrojů.

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Jim Murray - Průvodce světem Whisky

Tato kniha je překladem anglického originálu The Complete Guide to Whisky vydaného nakladatelstvím Carlton Books roku 1997. V čechách tuto knihu vydalo nakladatelství Jota. Jim Murray zve v knize čtenáře na cestu kolem světa po všech oblastech, do nichž v nějaké formě pronikl duch keltské kultury, tedy po Skotsku, Irsku, USA a Kanadě, aby jim byl nápomocen při rozhodování, kterou whisky zvolit a proč. Osobně tuto knihu považuji za jednu z nejlepších, které lze u nás v českém jazyce koupit. Význam má jak pro začátečníky, kteří v ní najdou velký obecný rozhled a spoustu informací, tak i pro lidi, co se ve whisky již vyznají, ti zde najdou mnoho zajímavostí. Jsou zde informace jak o palírnách, některých značkách whisky i jejich stručná charakteristika. V knize bohužel chybí rejstřík, který - jak jsem se dozvěděl - v anglickém originálu je.

Jim Murray - Průvodce světem Whisky

Miloš Skácel - Malt Whisky Skotsko

Kniha začíná dostatečně podrobným úvodem o historii a výrobě skotské whisky. Někdy až hodně podrobným, což nevadí. Je lépe více informací, než méně. Po krátkém úvodu se věnuje jednotlivým palírnám a whisky v nich vyráběným. Informace jsou zaměřené hlavně na palírny, knížka se nevěnuje charakteristikám jednotlivých whisky. Ovšem těch informací je opět dostatečné množství. Palírny jsou zde seřazeny abecedně, nikoliv podle oblastí. Tento způsob řazení si najde řadu příznivců, ale i odpůrců, záleží na co jste více zvyklý. Osobně mi přijde v tomto případě lepší, protože ne u každé palírny vím přesně z jaké je oblasti a některé palírny ani pořádně neznám. či si je nepamatuji. V knížce (i když při jejích rozměrech spíše knize) najdete nejen palírny funkční, ale i palírny již zavřené i demontované. Autor neopomněl ani palírny obilné whisky, kterých sice není tolik co palíren malt whisky, ale jejich produkce je větší. Závěr se věnuje přehledu známých již zaniklých palíren.
Vzhledem k množství a kvalitě informací počítám s tím, že tato knížka bude jedním ze čtyř základních pilířů WOL. (vzhledem k tomu, že z těch čtyř vyšla jako poslední, je zde uvedená jako čtvrtá, ale jinak by všechny čtyři patřily do jedné řady, protože každá je zcela jiná, přináší jiný pohled, jiné informace a jinou základní část)

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Zatímco výše zmiňovaná knížka Michaela Jacksona se věnuje hlavně charakteristikám whisky, které nejvíce oceníte při ochutnávání whisky a informace o palírnách jsou spíše doplňkové, tak v této knížce najdete více textu o whisky (obecně, výroba, ...) a také u jednotlivých palíren i více informací o nich. Na druhou stranu zde najdete méně charakteristik jednotlivých plnění. Má celkem široký záběr od skotské single malt whisky, přes vatted a míchané, až po další země - přes Irsko, Kanadu, Ameriku po Japonsko. Ostatním zemím se věnuje velmi stručně. Je zde mnoho informací a tak bude patřit s dalšími knížkami ke zdrojům pro web, ale spíše jako doplnění. Pokud se řekně knížka o whisky od Michaela Jacksona, tak se mi spíše vybaví tak první.
Některé české přepisy názvů, např. u japonské whisky, kde se v jednom článku setkáte současně například s názvem Yoichi a Joiči, mě osobně dost ruší.

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Charles MacLean - Svět Whisky

Kniha nese také podtitul - Průvodce po nejlepších světových značkách. Velmi krátký úvod se věnuje výrobě a druhům whisky. Absolutní většina knížky se věnuje značkám whisky a nese titul - Whisky, které stojí za to. Věnuje se abecedně různým vybraným značkám whisky, nejdříve skotským a to dohromady single malt, blended malt, obilné i míchané, následuje Irsko, USA, Kanada, Japonsko a některé země ze zbytku světa. U jednotlivých značek je krátké info o palírně či výrobci a krátká charakteristika dané whisky.
Na jednu stranu není tento způsob ideální, hůře se v něm hledá, na druhou stranu zvažuji, že tuto knížku využiju při pokusu o oživení WOL v roce 2012 (za nějakou dobu uvidíme, zda jak se to povedlo).

na začátek stránky

Marc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světa

Úvod knížky se standardně věnuje základnímu popisu whisky a její výrobě. Následují whisky z celého světa. Jako první a největší část je skotská single malt whisky, pak Irsko, mnoho značek z Evropy, USA, Kanada, Asie. U značek je krátký popis k palírně a degustační poznámka k jednomu plnění whisky.
Knížka obsahuje dost informací, ale spíše stručnějších a tak jsme přesně nepochopil, komu má být určena. Pro začátečníky se podle mne moc nehodí, ale např pro mne bude zajímavým doplněním některých dalších informací.

Richard Grindal - Duch Whisky

Kniha nese ještě podtitul: Laskavé rozjímání o vodě života. Tento podtitul knihu plně vystihuje. Velmi dobře čtivá knížka. Whisky zde není popsána encyklopedicky, ale spíše humorným způsobem, přibližuje různé historky okolo whisky. Lze v ní i najít mnoho různých informací o některých značkách whisky či o některých palírnách. Na konci knihy se nachází rejstřík pro lepší dohledání některých věcí. Bohužel ve vydání, která mám já (z nakladatelství Bonus A jsou v rejstříku chyby a vyhledává se tedy podle něj velmi špatně. Kniha je překladem anglického originálu The Spirit of Whisky vydaného v roce 1992 nakladatelstvím Warner Books. Na pultech se nedávno objevilo nové vydání této knihy od nakladatelství Jota.
Až zase budu mít čas na čtení knížek, tak bude jedna z prvních po které šáhnu a některé zajímavosti z ní se pokusím přenést i sem na WOL.

Richard Grindal - Duch Whisky (Laskavé rozjímání o vodě života)Richard Grindal - Duch Whisky (Laskavé rozjímání o vodě života)

Daniel Lerner - Skotská whisky

Kniha z nakladatelství Slovart je překladem anglického originálu Single Malt & Scotch Whisky. Kniha se zaobírá jednosladovými whisky (jak napovídá anglický název) a to navíc opravdu velmi stručně. Jsou zde charakteristiky některých whisky a trochu základních informací o výrobě whisky.

Knížka byla opět vydána. Vzhledem k tomu, že ani minulé vydání mne nijak zvlášť nezaujalo, tak jsem nezjišťoval, zda tam jsou nějaké změny. Tentokrát mne ovšem zaujal obal - dát na knížku, která se věnuje skotské single malt whisky takovouto fotku, je velmi udivující.

Daniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whisky (novější vydání)

Mark Skipworth - Kniha o Skotské Whisky

Rozměry větší kniha, obsahem již bohužel ne. Vydána nakladatelstvím Amexo. Jak název napovídá, kniha se věnuje pouze skotské whisky. První půlka knihy je věnována informacím o whisky od minulosti do současnosti. První půlka je celkem čitelná, druhá půlka se věnuje některým značkám a to jak single malt, tak i vatted malt a míchaným. Informace o jednotlivých značkách jsou velmi stručné a navíc zde ani mnoho značek nenajdete. Cena této knihy se pohybovala okolo 500 korun, ale kvalita knihy tomu, dle mého názoru neodpovídá.

Mark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whisky

David Milsted - Jak blufovat o whisky

Pokud znáte knihy z této edice z nakladatelství Talpress, tak asi víte co vás čeká. Celá kniha se nese v duchu blufování (jak jinak, když se jmenuje: Jak blufovat ...). A jak je zde také napsáno: blufovat - klamat, předstírat, přelstít; blufování - suverénní předstírání znalostí v mluveném slově i chování. Proto neočekávejte, že se zde dozvíte mnoho informací, ale spíše se dozvíte, co říci, aby ten, kdo také nic neví, si myslel, že vy víte všechno. Informace zde budou víceméně pravdivé, ale moc jich zde nenajdete. Některé závěry jsou trochu zjednodušené, ale knížka ve vás může podnítit další zájem o whisky. Ale určitě se u této knížky pobavíte.
Asi nejznámější rada z knížky je:
1) Žádné dvě značky whisky nechutnají stejně.
2) 99 procent pijáků whisky ten rozdíl mezi nimi nepozná, dokud je na něj někdo neupozorní.

David Milsted - Jak blufovat o whisky

Whisky Magazine

Přestože je Whisky Magazine uveden jako poslední položka, jeho místo z hlediska informací zaujímá zcela přední místa. Jako poslední položka, je uveden proto, že se nejedná o knihu, ale o časopis a není česky, ale anglicky.

Whisky Magazine č.44 listopadWhisky Magazine č.45 ledenWhisky Magazine č.46 březen

Pokud jste získali dojem, že přehled knížek zde má význam hlavně proto, abyste věděli co nekupovat, protože si to přečtete na WOL, tak se mýlíte. Přišli byste tak o hodně, každá z těch knížek má svého ducha a svůj styl. Věřte tomu, že i když z nich čerpám informace a mohl bych si tedy číst jen svůj výtvor, tak to tak není. Často se stává, že místo psaní WOL se do knížky začtu a na nenapíšu nic. Není mým cílem vytvořit web složený způsobem: Autor A o whisky ABC napsal: [citace], autor B zase [citace] a autor C [citace]. Ono by to nakonec nebylo ani ke čtení. Pokud se tedy o whisky chcete více zajímat a dozvědět, tak si knížky kupujte, dají vám podstatně více, než jen to, co je přeceděné přes WOL, můj pohled a moje psaní.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.04.2012