značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » prameny » knihy 

  tisk textu

Prameny - Knihy o whisky

Níže uvedené knížky slouží, mimo jiné, jako zdroj informací pro tyto stránky. Pokud je v nich popsána charakteristika některé značky whisky, tak ji cituji s odkazem na danou knihu.

Michael Jackson - Whisky

Kniha má současně podtitul: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky. Tato kniha je překladem anglického originálu Malt Whisky Companion vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited roku 1999. V češtině tuto knihu vydalo Ottovo Nakladatelství v roce 2003. Kniha je encyklopedickým přehledem skotských sladových palíren. U každé palírny je pár řádků o palírně a popis značek v této palírně vyráběných. Ale hlavně je zde charakteristika těchto whisky, jejich aroma, chuť a další vlastnosti, včetně závěrečného bodového hodnocení. Na ochutnávkách má velký poradní, případně inspirativní roli. Osobně považuji tuto knížku za jednu z nějvýznamějších pro orientaci ve světě whisky. V závěru se zmiňuje o sladových whisky vyráběných i v jiných zemích, než pouze ve Skotsku. Kniha samozřejmě odráží dobu kdy vznikla a tak v ní nelze nalézt aktuální whisky. Na trhu je i novější vydání, ale ne v češtině. Vzhledem k tomu, že autor již není mezi námi, tak dalších vydání se již bohužel nedočkáme.
Díky velkému množství charakteristik je tato kniha jedním ze základních pilířů WOL.

Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Tato kniha opravdu splňuje slova "velká" a "encyklopedie", která má v názvu. Vydalo ji nakladatelství Dokořán v roce 2007. Krátký úvod se věnuje informacím o tom, co whisky je, jak přišla na svět, jak se vyrábí atd. Potom už následuje velmi podrobný přehled jednotlivých palíren, krátký popis palírny, whisky které se v nich vyrábí a to až po seznam i limitovaných nezávislých plnění. Kniha se věnuje nejen skotské single malt whisky (tradičně dělené podle oblastí), ostatní skotské whisky - vatted, grain, blended, ale whisky/whiskey/bourbonu ze zbytku světa - Irsko, Amerika, Kanada, Japonsko, Indie a další země světa. Kniha končí velkým seznamem zaniklých a často i zapomenutých palíren Skotska i dalších zemí.
Kniha je hlavně encyklopedická a ocení ji spíše lidé, kteří o whisky již něco vědí a chtějí si doplnit další informace. Oproti dalším zde popsaným knížkám zde nenajdete charakteristiku (aroma, chuť, ...) jednotlivých plnění.
Pozorní čtenáři si mohli všimnout, že WOL z této knihy vychází a ti ještě pozornější dokonce i toho, že to bylo i před vydáním této knihy. Z mého pohledu jsou informace v této knize velmi důvěryhodné, protože vím, že autor je ověřoval u více zdrojů.

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Jim Murray - Průvodce světem Whisky

Tato kniha je překladem anglického originálu The Complete Guide to Whisky vydaného nakladatelstvím Carlton Books roku 1997. V češtině tuto knihu vydalo nakladatelství Jota v roce 2000. Jim Murray zve v knize čtenáře na cestu kolem světa po všech oblastech, do nichž v nějaké formě pronikl duch keltské kultury, tedy po Skotsku, Irsku, USA a Kanadě, aby jim byl nápomocen při rozhodování, kterou whisky zvolit a proč. Osobně tuto knihu považuji za jednu z nejlepších, které lze u nás v českém jazyce koupit. Význam má jak pro začátečníky, kteří v ní najdou velký obecný rozhled a spoustu informací, tak i pro lidi, co se ve whisky již vyznají, ti zde najdou mnoho zajímavostí. Jsou zde informace jak o palírnách, některých značkách whisky i jejich stručná charakteristika. V knize bohužel chybí rejstřík, který - jak jsem se dozvěděl - v anglickém originálu je.

Jim Murray - Průvodce světem Whisky

Miloš Skácel - Malt Whisky Skotsko

Tuto rozměrově i obsahově velkou knihu vydalo nakladatelství BVD v roce 2010. Kniha začíná dostatečně podrobným úvodem o historii a výrobě skotské whisky. Někdy až hodně podrobným, což nevadí. Je lépe více informací, než méně. Po krátkém úvodu se věnuje jednotlivým palírnám a whisky v nich vyráběným. Informace jsou zaměřené hlavně na palírny, knížka se nevěnuje charakteristikám jednotlivých whisky. Ovšem těch informací je opět dostatečné množství. Palírny jsou zde seřazeny abecedně, nikoliv podle oblastí. Tento způsob řazení si najde řadu příznivců, ale i odpůrců, záleží na co jste více zvyklý. Osobně mi přijde v tomto případě lepší, protože ne u každé palírny vím přesně z jaké je oblasti a některé palírny ani pořádně neznám. či si je nepamatuji. V knížce (i když při jejích rozměrech spíše knize) najdete nejen palírny funkční, ale i palírny již zavřené i demontované. Autor neopomněl ani palírny obilné whisky, kterých sice není tolik co palíren malt whisky, ale jejich produkce je větší. Závěr se věnuje přehledu známých již zaniklých palíren.
Vzhledem k množství a kvalitě informací je tato knížka jedním ze základních pilířů WOL.

Miloš Skácel - Malt Whisky SkotskoMiloš Skácel - Malt Whisky SkotskoMiloš Skácel - Malt Whisky Skotsko

Svět Whisky

Kniha nese také podtitul - Průvodce po nejlepších světových značkách. Jako autoři jsou zde uvedení Dave Broom, Tom Bruce-Gardyne, Ian Buxton, Charles MacLean, Peter Mulryan, Hans Offringa a Gavin D. Smith. První vydání v češtině u nás vydala Euromedia v roce 2010 a vychází z anglického originálu World Whisky z roku 2009. Druhé vydání vydala taktéž Euromedia v roce 2017 a vychází opět z anglického originálu World Whisky z roku 2016. Velmi krátký úvod se věnuje výrobě a druhům whisky. Absolutní většina knížky se věnuje značkám whisky a jejich charakteristice a nese titul - Whisky, které stojí za to. Věnuje se abecedně různým vybraným značkám whisky, nejdříve skotským a to dohromady single malt, blended malt, obilné i míchané, následuje Irsko, USA, Kanada, Japonsko a některé země ze zbytku světa. U jednotlivých značek je krátké info o palírně či výrobci a krátká charakteristika dané whisky.
Abecední způsob mi nepřipadá ideální, ale má svoji výhodu v hledání, pokud vím pouze název. Původně jsem bral tuto knížku(y) spíše jako doplňující, ale nyní využiji tento abecední způsob a jejich charakteristiky k plánovanému znovuoživení (kdoví již kolikátému) WOL v roce 2019. A tak se stanou také jedním z pilířů tohoto webu.

Svět WhiskySvět WhiskySvět Whisky


Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)

Dave Broom - Světový atlas whisky

Na titulní straně také vidíme - Více než 200 palíren a 750 hodnocených vzorků whisky. Verzi v češtině vydalo nakladatelství CPress v roce 2018 a vychází z anglického originálu The World Atlas of Whisky z roku 2014.

Dave Broom - Světový atlas whiskyDave Broom - Světový atlas whiskyDave Broom - Světový atlas whisky

na začátek stránky

Marc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světa

Úvod knížky se standardně věnuje základnímu popisu whisky a její výrobě. Následují whisky z celého světa. Jako první a největší část je skotská single malt whisky, pak Irsko, mnoho značek z Evropy, USA, Kanada, Asie. U značek je krátký popis k palírně a degustační poznámka k jednomu plnění whisky. Kniha je překladem německého originálu Whisky vydaného Parragon Books, v češtině jí vydalo nakladatelství Slovart v roce 2009.
Knížka obsahuje dost informací, ale spíše stručnějších a tak jsme přesně nepochopil, komu má být určena. Pro začátečníky se podle mne moc nehodí, sice se dozví něco málo o palírně, ale minimum o charakteristice jednotlivých whisky. Ale např pro mne bude zajímavým doplněním některých dalších informací.

Marc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světa

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Zatímco výše zmiňovaná knížka Michaela Jacksona se věnuje hlavně charakteristikám whisky, které nejvíce oceníte při ochutnávání whisky a informace o palírnách jsou spíše doplňkové, tak v této knížce najdete více textu o whisky (obecně, výroba, ...) a také u jednotlivých palíren i více informací o nich. Na druhou stranu zde najdete méně charakteristik jednotlivých plnění. Má celkem široký záběr od skotské single malt whisky, přes vatted a míchané, až po další země - přes Irsko, Kanadu, Ameriku po Japonsko. Ostatním zemím se věnuje velmi stručně. Je zde mnoho informací a tak bude patřit s dalšími knížkami ke zdrojům pro web, ale spíše jako doplnění. Pokud se řekne knížka o whisky od Michaela Jacksona, tak se mi spíše vybaví ta první. Anglický originál s názvem Whisky vyšel v roce 2005, v češtině ho vydala Euromedia v roce 2006.
Některé české přepisy názvů, např. u japonské whisky, kde se v jednom článku setkáte současně například s názvem Yoichi a Joiči, mě osobně dost ruší.

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Richard Grindal - Duch Whisky

Kniha nese ještě podtitul: Laskavé rozjímání o vodě života. Tento podtitul knihu plně vystihuje. Velmi dobře čtivá knížka. Whisky zde není popsána encyklopedicky, ale spíše humorným způsobem, přibližuje různé historky okolo whisky. Lze v ní i najít mnoho různých informací o některých značkách whisky či o některých palírnách. Na konci knihy se nachází rejstřík pro lepší dohledání některých věcí. Bohužel ve vydání, která mám já (z nakladatelství Bonus A jsou v rejstříku chyby a vyhledává se tedy podle něj velmi špatně. Kniha je překladem anglického originálu The Spirit of Whisky vydaného v roce 1992 nakladatelstvím Warner Books. V češtině ji vydalo v roce 1997 nakladatelství Bonus A, druhé vydání pak vydalo nakladatelství Jota v roce 2002.
Až zase budu mít čas na čtení knížek, tak bude jedna z prvních po které šáhnu a některé zajímavosti z ní se pokusím přenést i sem na WOL.

Richard Grindal - Duch Whisky (Laskavé rozjímání o vodě života)Richard Grindal - Duch Whisky (Laskavé rozjímání o vodě života)

Daniel Lerner - Skotská whisky

Kniha z nakladatelství Slovart je překladem anglického originálu Single Malt & Scotch Whisky z roku 1998. Kniha se zaobírá jednosladovými whisky (jak napovídá anglický název) a to navíc opravdu velmi stručně. Jsou zde charakteristiky některých whisky a trochu základních informací o výrobě whisky.

První vydání v češtině bylo v roce 1999, druhé potom v roce 2005. Vzhledem k tomu, že první vydání mne nijak zvlášť nezaujalo, tak jsem nezjišťoval, zda jsou v druhém nějaké změny či aktuálnější whisky. Tentokrát mne ovšem zaujal obal - dát na knížku, která se věnuje skotské single malt whisky takovouto fotku, je trochu udivující (bohužel ne ojedinělé).

Daniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whisky (2. vydání)

Mark Skipworth - Kniha o Skotské Whisky

Rozměry větší kniha, obsahem již bohužel ne. Vydána nakladatelstvím Amexo. Jak název napovídá, kniha se věnuje pouze skotské whisky. První půlka knihy je věnována informacím o whisky od minulosti do současnosti. První půlka je celkem čitelná, druhá půlka se věnuje některým značkám a to jak single malt, tak i vatted malt a míchaným. Informace o jednotlivých značkách jsou velmi stručné a navíc zde ani mnoho značek nenajdete. Cena této knihy se pohybovala okolo 500 korun, ale kvalita knihy tomu, dle mého názoru neodpovídá. Kniha je překladem anglického originálu Malt Whisky Companion vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited roku 1999. V češtině ji vydalo Ottovo nakladatelství v roce 2000.

Mark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whisky

David Milsted - Jak blufovat o whisky

Pokud znáte knihy z této edice z nakladatelství Talpress, tak asi víte co vás čeká. Jak blufovat o whisky bylo vydáno v roce 1994. Celá kniha se nese v duchu blufování (jak jinak, když se jmenuje: Jak blufovat ...). A jak je zde také napsáno: blufovat - klamat, předstírat, přelstít; blufování - suverénní předstírání znalostí v mluveném slově i chování. Proto neočekávejte, že se zde dozvíte mnoho informací, ale spíše se dozvíte, co říci, aby ten, kdo také nic neví, si myslel, že vy víte všechno. Informace zde budou víceméně pravdivé, ale moc jich zde nenajdete. Některé závěry jsou trochu zjednodušené, ale knížka ve vás může podnítit další zájem o whisky. Ale určitě se u této knížky pobavíte.
Asi nejznámější rada z knížky je:
1) Žádné dvě značky whisky nechutnají stejně.
2) 99 procent pijáků whisky ten rozdíl mezi nimi nepozná, dokud je na něj někdo neupozorní.

A nebojte, web podle ní psán není :)

David Milsted - Jak blufovat o whiskyPokud jste získali dojem, že přehled knížek zde má význam hlavně proto, abyste věděli co nekupovat, protože si to přečtete na WOL, tak se mýlíte. Přišli byste tak o hodně, každá z těch knížek má svého ducha a svůj styl. Věřte tomu, že i když z nich čerpám informace a mohl bych si tedy číst jen svůj výtvor, tak to tak není. Často se stává, že místo psaní WOL se do knížky začtu a na nenapíšu nic. Není mým cílem vytvořit web složený způsobem: Autor A o whisky ABC napsal: [citace], autor B zase [citace] a autor C [citace]. Ono by to nakonec nebylo ani ke čtení. Pokud se tedy o whisky chcete více zajímat a dozvědět, tak si knížky kupujte, dají vám podstatně více, než jen to, co je přeceděné přes WOL, můj pohled a moje psaní.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 25.02.2019