značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » ochutnávky 

  tisk textu

Online degustace

"Doba Covidová" přinesla velký rozmach online degustací. Začátky byly trochu nesmělé, občas s drobnými problémy, ale pak se to rozjelo fakt ve velkém. Někdy už je problém sladit termíny ochutnávek, naštěstí na některé se dá dívat ze záznamu. Velmi stručně jsem se tomu věnoval v doporučení kam na whisky ?, až jsem si řekl, že by to chtělo popsat trochu více. A jako vždy, jakmile se na WOL jedná o volný text na dané téma, tak to je hlavně o tom, jak to vidím já. (Pokud jsem někde něco pochopil špatně, tak se ozvěte a ujasníme, pokud se vám nelíbí můj názor, tak se taky můžete zkusit ozvat.)

Pokud se některé z nich zúčastním, tak to následně většinou píšu i do svých ochutnávek. Píšu jen ty, kde mám vzorky a ochutnávám během probíhající ochutnávky, většinou také ještě během pokecu po ochutnávce dávám text sem na WOL a na FB. O ochutnávkách, kde současně neochutnávám či se na ně dívám ze záznamu většinou nepíšu. Ne proto, že by byly špatné či nezajímavé, ale když k tomu nemám svoje degustační poznámky, tak není moc o čem bych psal.
Nějak jsem přestal stíhat, ale texty výhledově doplním.

Nepopíratelnou výhodou těchto online ochutnávek je jejich dostupnost bez ohledu na to, kde se koná a kde se nacházíte vy. A tak můžu přejít během vteřiny z jedné ochutnávky na druhou, která je vysílaná z druhé strany naší republiky, aniž bych zvedl zadek ze židle a opustil svůj domov, který není ani v jednom z těch míst. Kapacita ochutnávek může být teoreticky až neomezená.

Nemá to jen výhody, má to také nevýhody. Osobně, tváří v tvář, s dalšími lidmi fyzicky vedle sebe to je prostě takové přijemnější, lidštější, společenštější a člověk si nepřipadá, že se doma opíjí sám. Opíjet se ve společnosti je vždy zábavnější. Nevýhodou (ale třeba to druhá strana obrazovky považuje za výhodu :) ) pro organizátora ochutnávky je podle mne to, že nemá přímou zpětnou reakci publika. Nevidí na první pohled, že jede moc rychle a lidi nestíhají jeho tempo, že jede moc pomalu a všichni už jen chtějí další vzorek, zda je způsob ochutnávky baví nebo už všichni usínají a tak podobně. Také záleží, zda to vysílají přes FB nebo jedou přes aplikace typu Zoom, Teams apod. Oboje má svoje plus i mínus. A další nevýhodou je cena (tím nemyslím cenu jednotlivých ochutnávek, té se budu věnovat o kus níže, ale cenu celkovou). Samotné ochutnávky jsou cenově přijatelné, až bych řekl dobré, ale problém je v součtu. Jsem od Prahy a tak na ochutnávku do Prahy pojedu, jen když se mi bude fakt chtít a na ochutnávku do Brna nebo Olomouce nepojedu. Takže sumasumárum při mé lenosti za klasické ochutnávky nijak moc neutratím. Jenže tyhle online se dají v pohodě stihnout několikrát do měsíce a to už začíná lézt do peněz. Když se jich sešlo moc, tak jsem to také v jednu chvíli přestal stíhat.

(Mirce Kverkové se omlouvám za v textu použitý mužský rod, nezapomněl jsem na ní, ale neumím psát obojetně.)


Pravidelnější pořadatelé online ochutnávek:

I když před létem se to nějak organizačně trochu rozpadlo, uvidíme, jak to bude pokračovat.
A vypadá to, že online ochutnávky poběží dále. Už ne jako hlavní část, spíše jako přenos či "vzdálení hosté" u klasických ochutnávek.

Whisky & Kilt

Pro první ochutnávky používali aplikaci, takže ochutnávky byly dostupná pouze po zaplacení. Ochutnávky vede Vašek Rout ze svého Whisky Klubu - Whisky & Kilt a mně osobně jeho styl i výběr vzorků sedí. Pod slovem sedí si nepředstavujte, že mi vše musí chutnat a že se všeho padám na zadek, ale vzorky to jsou zajímavé a jsem rád, že jsem je měl možnost ochutnat. 100 lidí, 100 chutí a bez ochutnávání nových a ještě neochutnaných whisky se nám obzory moc nerozšíří. Ostatně, když se podíváte na již proběhlé ochutnávky, tak uvidíte, že rozptyl témat je veliký, např Skotsko SM aktuální, Skotsko SM porovnání starých a nových, Irsko staré i nové, Evropské whisky, Skostsko silná rašelina - Octmore, atd. Při ochutnávce se jelo přes aplikaci, takže fungovala vzájemná komunikace, mohli se tak všichni vyjádřit k tomu, jak nám daný vzorek chutnal. Vzhledem k aplikaci a velikosti láhve je počet účastníků omezen a ochutnávku včetně vzorků je třeba objednat dostatečně včas. Cenově se pohybují v běžné výši ochutnávek.
Postupně Vašek přešel k vysílání ochutnávek přes Youtube a jsou tam i ke zpětnému shlédnutí. Po obnovení možnosti navštěvovat restaurace, bary a kluby, přešel Vašek do režimu, kdy ochutnávka probíhá klasicky v klubu, ale je současně vysílána i přes Youtube. Účastnit se jí tak mohou alepoň vzdáleně i ty, kteří by do klubu nedorazili nebo se na ní podívat zpětně.

Některé již proběhlé ochutnávky:
Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví ;-) (22.4.2021) - youtube
Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek (6.5.2021) - youtube
Reset mozkových buněk - ochutnávka whisky o sudové síle (20.5.2021) - youtube
Staré vs. nové - vol. 2 (3.6.2021) - youtube
Ardbeg - post-Ardbeg Day komparace (24.6.2021) - youtube
Michel Couvreur (29.7.2021) - youtube
Campbeltown s Mirkou Kverkovou (5.8.2021) - youtube

The Whisky Shop

Používají aplikaci, ochutnávka je tedy dostupná pouze po zaplacení. Rozptyl ochutnávek vysílaných z brněnského Whisky Shopu je také veliký. Zde ho ovšem dělají hlavně pozvaní hosté, kteří vedou ochutnávku. Výhodou online aplikací je, že host může být přítomen ve Whisky Shopu, ale také může vysílat třeba od sebe z domova. A tak byla ochutnávka pořádaná Mirkem Motyčkou (R. Jelínek - whisky Gold Cock), Petrem Křenkem (whisky GlenAllachie), Lukášem Andrlíkem (Svachovka - whisky Old Well) nebo v režii Whisky Shopu (porovnávání ročníků). Při ochutnávce se jede přes aplikaci, takže funguje vzájemná komunikace, můžeme se tak všichni vyjádřit k tomu, jak nám daný vzorek chutnal. Vzhledem k aplikaci a velikosti láhve je počet účastníků omezen a ochutnávku včetně vzorků je třeba objednat dostatečně včas. Cenově se pohybují v běžné výši ochutnávek.
Zatím s online ochutnávkami pokračují i době, kdy již dělají ochutnávky přímo u sebe v prostředí Whisky Shopu a snaží se o zkloubení obou ochutnávek dohromady. Technicky jsou podle mne ze všech nejdál.

Whisky & You

Zde se nejedná pouze o online ochutnávky, ale o celý virtuální whisky klub. Za tímto klubem stojí Vašek Rout, což je z mého pohledu dostatečná záruka kvality. V klubu můžete mít čtvrtletní nebo roční členství, každý měsíc probíhá ochutnávka 4 vzorků (4cl), které vám předem dorazí poštou. Jako členové máte přístup k dalším informacím a případným výhodám plynoucích z členství. Neplatíte každou ochutnávku zvlášť, ale platíte členství (viz výše) a nevíte, jaké vzorky budou v dalších ochutnávkách. V tomto ovšem osobně Vaškovi věřím, že výběr bude odpovídající. Cenově se to při přepočtu na měsíc pohybuje v běžné výši ochutnávek (vhledem k velikosti vzorků spíše v nižší). Více o Whisky & You jsem napsal zde - Whisky & You.

Květnová ochutnávka byla veřejně přístupná a tak je možné se i zpětně podívat, jak tyto ochutnávky vypadají:
Májová chvilka poezie (květen 2021) - youtube

Whisky Essence

V tomto případě se nejedná o ochutnávku, ale o český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi whisky světa.

Již proběhlé:
1. díl - o whisky s Petrem Křenkem - youtube, FB
2. díl - o whisky s Václavem Routem - youtube, FB
3. díl - o whisky se Zdenym Kortišem - youtube, FB
4. díl - o whisky s Mirkem Motyčkou - youtube, FB
5. díl - o whisky s Lenkou Whyles Nádvorníkovou - youtube, FB
6. díl českého podcastu o whisky s Vaškem Cvachem a Lukášem Andrlíkem - youtube, FB
7. díl českého podcastu o whisky s Martinem Netharem Doležalem - youtube, FB
8. díl českého podcastu o whisky s Martinem Netharem Doležalem - dokončení - youtube, FB
9. díl českého podcastu o whisky s Petrem Izzim Praženkou - youtube, FB
10. díl českého podcastu o whisky s Jurou Omelkou - youtube, FB

The BLACK STUFF

Ochutnávky vysílají přes FB a jsou dostupné i zpětně. Základní osobou ochutnávek je Zdeny Kortiš, někdy sám, někdy s hosty. Já si tedy na Zdenyho styl musel chvíli zvykat, ale vzhledem k zajímavým tématům a informacím jsem si rád rychle zvykl. Výhodou pro mne je, že ochutnávky jsou vysílané přes FB a že jsou dostupné i zpětně. I zde je možná komunikace směrem od sledujících, ale pouze pomocí komentářů. Při online mi občas blbne zvuk a zasekává se mi to, což činí sledování nepoužitelné, navíc se mi to občas časově kreje s dalšími online akcemi, takže se na to dívám zpětně. Pro již výše zmíněné zajímavé informace určitě doporučuji podívat se i na starší ochutnávky. Vzhledem k velikosti láhve je omezený počet vzorků, ale díky vysílání přes FB a možnosti zpětného shlédnutí je počet sledujících téměř neomezen. Běžná cena jejich ochutnávky je podle mne velmi dobrá, protože jak s ohledem na vybrané whisky, jejich počet, tak také někdy bývá v ceně i degustační sklenička (ovšem i bez ní mi cena připadá ok). Někdy je cena celkem velká, což bylo třeba v případě ochutnávky Ardbegu (skoro 1.500,-), kde jedním ze vzorků byl Ardbeg 2011 Embassy Single Cask. Když byste si ovšem na baru dali tuto whisky (a to ji na každém baru nedostanete, pouze na těch, co jsou také Ardbeg Embassy), tak by vás to i se skleničkou (tu by vám ovšem oproti online ochutnávce neprodali) vyšlo na stejné peníze jako ta ochutnávka, kde ovšem byly navíc ještě další 4 vzorky (2 z nich bych řekl, že běžně nedostupné). V tomto světle ani tato ochutnávka nevychází draho.
Po otevření restaurací/barů opět pořádají ochutnávky v Black Stuffu a současně je vysílají přes FB. Je možné si také nechat zaslat vzorky domů.

Již proběhlé:

Povídání o Jameson Irish Whiskey - FB
Sherry sudy - ze Španělska do Skotska - FB
We love PEATy life! - FB
Peat & Wine - FB
Degustace skotské palírny GLENGOYNE s Mirkou Kverkovou - FB
St Patrick's Tasting. Zdeny & Peter go green! - FB
Redbreast Ultimate Tasting - Zdeny a Petr Křenek - FB + FB
Wood Maters! Glenmorangie s Víťou, Martinem a Zdenym - FB
NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - FB
Ultimate Ardbeg Feis Ile Tasting - Zdeny a Karlavulin - FB
Gold Cock limitované edice - FB
Campbeltown prodejní degustace - FB
The Glenlivet Limited Editions Tasting - FB
Ardbeg 19 y.o. srovnávací tasting - FB

Whiskey Bar, který neexistuje

Ochutnávky vysílají přes FB a jsou dostupné i zpětně. Jejich ochutnávky ze všeho nejvíc připomínají televizní pořad typu talk-show. V dřívějším modelu si povídali dva lidé z Whiskey Baru spolu na skleničkou whisky (vzorky jste si mohli předem objednat), nyní si zvou různé hosty nebo za nimi jezdí do jejich domovského prostředí. Ze všech výše popsaných je to nejvíce oddychový formát, který si rádi poslechnete i když nemáte dané vzorky a nalejete si i něco jiného. Je natolik zajímavý, že to nedoporučuji pouštět třeba k žehlení (to mne zrovna napadlo, nezkoušel jsem si to pouštět k žehlení), protože se můžete zaposlouchat a něco spálit. Vzhledem k velikosti láhve je omezený počet vzorků, ale díky vysílání přes FB a možnosti zpětného shlédnutí je počet sledujících téměř neomezen. Cenově se pohybují v běžné výši ochutnávek.
Aktuálně již online ochutnávky nepořádají.

Již proběhlé:
vol.1 – Protiklady pod jednou střechou
vol.2 – Dialog sudů
vol.3 – Křížem krážem kouřem - FB
vol.4 – Whisky versus voda - FB
vol.5 - Letem světem
vol.6 - Beam-Suntory - FB
vol.7 - Mládí a dým! - FB
vol.8: Áda, Karel Pinka a Lagavulin - FB
vol.9: Svachovka, Lukáš Andrlík a Áda - FB
vol.10: Campbeltown, Mirka Kverková a Áda - FB
vol.11: Zlatý Kohout, Mirek Motyčka a Áda, 1 to začalo a 11 to končí - FB

The Izzi Pub

Jejich ochutnávku jsem ještě nenavštívil a tak nevím jak probíhá. Moc informací u ní (v době psaní textu) nemají, ale nebál bych se toho.
Co říkal Izzi v rozhovoru, tak si myslím, že jedou v režimu online a současně na místě, ale neumím to z jejich události poznat, takže pro více informací se ptejte u nich.

Pro ukázku záznam z některých ochutnávek:
Online degustácia whisky produktov firmy KOFT - youtube
Degustácia Všeobecné Info - youtube


a další ...

Vedle pravidelných ochutnávek se objeví občas i nějaká jednotlivá ochutnávka či povídání o whisky.

Whisky Festival - Malá Morávka 2021 Online

Whisky Festival proběhl v jarním termínu online a nějakou dobu po termínu byly dány veřejné odkazy na videa z ochutnávek, co tam proběhly.

Cadenhead (Mirka) - youtube
Signatory (Salam15) - youtube
Compass Box (LukeD) - youtube
Adelphi (Karlavulin) - youtube
GlenAllachie (Maty a Kuba) - youtube


Řízená Degustace King Barley S Jurou Omelkou - 25.9.2020 - z brněnského Whisky Shopu u příležitost uvedení nové whisky King Barley.


GOLD COCK WHISKY - online degustace - 10.12.2020 - pořádal Hedonism Spirit.


Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021 - Online přenos z degustace s povídáním o Svachovce a dubu Mizunara s Lukášem Andrlíkem a Jirkou Šinoglem.


Whisky povídání s whisky lady - 18.3.2021 - Povídání o whisky s odborníci Mirkou Kverkovou.


Degustace Gold Well a OldCock - 12.4.2021 - Oficiální představení spolupráce destilérek R.JELÍNEK a SVACHOVKA. Slavnostním přípitkem provedou Mirek a Lukáš.


Online degustace TOSH Lafayette s Petrem Křenkem - 12.6.2021 - Představení nové značky Lafayette.A zmíním ještě jednu ochutnávku, která si získala mojí pozornost. Bohužel negativní.

Online degustace whisky s Kryštofem Hordinou | pro znalce i začátečníky pořádaná BEERS & CHEERS.

V čem vidím problém? Bohužel čím dál tím více ve všem.
Nejdříve mne v pozvánce zarazilo - ... si na jazyku necháte převalovat 4 vzorky nejlepší skotské whisky a poznáte chuťové rozmanitosti ...

4 vzorky nejlepší skotské whisky za cenu 295,- za set??? Za ty peníze by nebyla ani kapka z každé té whisky. Co jsou vlastně nejlepší skotské whisky? První 4 v toplistu na WB nebo některé 4 z toplistu na WB nebo kdo si je vlastně troufne určit?
Víc informací tam nebylo, ani jaké whisky si kupujete, ani jak velké budou vzorky.

Než jsem jim stačil napsat, tak představili první vzorek a to je Buffalo Trace Kentucky Bourbon.
Jestli ten patří mezi nejlepší skotské whisky, tak se všem omlouvám, za bludy, co jsem okolo sebe o whisky šířil, mažu WOL a vytrácím se nenápadně z české whisky scény. Budu doma tiše zapíjet své zklamání ze sebe sama různou obyčejnou skotskou single malt whisky.

na začátek stránky

O plánovaných ochutnávkách se dozvíte většinou na FB.
Nemám ho rád, ale na tuhle rychlejší komunikaci funguje lépe, než klasické weby.

Aktuálně plánované

(tedy ty o kterých vím a stačil jsem je sem napsat)


•  Whisky Essence - 11. díl českého podcastu o whisky s Mirkou Kverkovou Pokornou

čtvrtek 21.10.2021 od 20:00


Pravidelní pořadatelé ochutnávek

Whisky & Kilt

Používali aplikaci, ochutnávky byly tedy dostupné pouze po zaplacení. Několik posledních ochutnávek bylo vysíláno na Youtube a jsou tam i ke zpětnému shlédnutí. Předpokládá se pokračování i v době pocovidové. Poslední dobou přechází spíše na vysílání přes Youtube.

The Whisky Shop

Používají aplikaci, ochutnávka je tedy dostupná pouze po zaplacení. Předpokládá se pokračování i v době pocovidové, kdy zkouší zkombinovat ochutnávku na místě a lidi připojené online.

The BLACK STUFF

Ochutnávky vysílali přes FB a jsou dostupné i zpětně. V nepravidelné podobě budou možná pokračovat dále.

The Izzi Pub

Jejich ochutnávku jsem ještě nenavštívil a tak nevím jak probíhá.

Whisky & You

Virtuální whisky klub s pravidelnými ochutnávkami každý měsíc.

Whisky Essence

Český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými (ale vždy zajímavými) osobnostmi whisky světa.


- již dále nepopračující online ochutnávky

Whiskey Bar, který neexistuje

Ochutnávky vysílali přes FB a jsou dostupné i zpětně. Aktuálně již online ochutnávky nepořádají.Odkazy na veřejné dostupné záznamy ochutnávek najdete v levé části u jednotlivých pořádajících.
Můžete si tak udělat i lepší představu, jak tyto ochutnávky vypadají.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 18.10.2021