značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » aktuálně 

  tisk textu

Zajímavosti ze světa whisky

články na českém internetu

na českém "obecném" internetu se občas dají najít články o whisky. Bohužel kvalita je velmi rozdílná. Zalovil jsem na serveru xman.idnes.cz.

Některé je zajímavé si přečíst
září 2017:
Svou whisky si najde každý. Musí se k ní ale propít, říká expert - rozhovor s Václavem Routem

březen - duben 2018:
Whisky akademie (s Václavem Routem)
díl první - Deset mýtů o whisky: pije se z whiskovek a voda do ní nepatří
díl druhý - Whisky akademie: pohled na dno sudu aneb proč na dřevě záleží
díl třetí - Whisky akademie: pět omylů o párování s gastronomií
díl čtvrtý - Užijte si večerní party jinak. Proč se nebát koktejlů z whisky?
díl pátý - Whisky akademie: Proč je whisky a whiskey a co znamená single malt
díl šestý - Jak správně degustovat whisky? Při skotské teplotě a z dobrého skla
díl sedmý - Nejcennější whisky mám v hlídaném skladu, říká sběratel
díl osmý - KVÍZ: Výroba, degustace a mýty. Vyzkoušejte si, co všechno víte o whisky

A pak se dozvíme o měděných sudech. :(
červenec 2018:
Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Johnnie Walker bude mít svojí Jane

Vlastně až tak úplně ne, bude to jen v Americe, ne na stálo a bude to Jane Walker od toho Johnnieho Walkera.

Diageo, které vlastní také značku Johnnie Walker uvede v březnu 2018 ve Spojených státech limitovanou edici Johnnie Walker Black Label. Zajímavá bude tím, že místo Johnnieho Walkera tam bude Jane Walker. Edice je omezena na 250.000 lahví. A když se píše o whisky Jane Walker, tak to bude ve skutečnosti Johnnie Walker Black Label The Jane Walker Edition, ovšem s kráčející paní Jane na láhvi. A i když se jedná o jednu limitovanou edici, tak je slibováno, že se s Jane ještě znovu setkáme.

Johnnie Walker Black Label The Jane Walker EditionJohnnie Walker Black Label The Jane Walker Edition

A proč to?
Zkoušel jsem najít nějaké informace a udělat si na to svůj názor, ale připadá mi to pouze jako marketingová akce zabalená do keců o rovnoprávnosti pohlaví, podpoře žen a vezení se na populární vlně. A tak máme hrdá slova o dalším kroku vpřed a o symbolu Jane ukazující ten správný progres. Poctě žen na celém světě. Březen nebyl zvolen náhodně. Ve Spojených státech je březen měsícem žen v amerických dějinách, během něhož si připomínají úspěchy žen v historii. A k tomu si ještě přidejte 8.března Mezinárodní den žen. Navíc z každé prodané láhve půjde jeden dolar pro organizace podporující práva žen.
Na druhé straně pak máme ze stejných míst myšlenky o tom, že skotské whisky ženám nechutnají, vlastně whisky považují za něco nedobrého a toto je příležitost, jak oslovit ženy, aby si k whisky našly cestu. Takže s masívní kampaní na podporu rovnoprávnosti žen udělají současně marketingovou akci ke zvýšení prodeje. A protože se všechny láhve s Jane Walker prodají, myslím si, že většinou jako raritní a sběratelská záležitost, tak mohou i na konci při počítání zisku a nového vyššího podílu na trhu, pronášet krásná slova, jak velký byl zájem o tuto podporu žen.
Podobná kampaň byla plánována již v roce 2016 a měla být spuštěna s vítězstvím Hillary Clintonové v amerických prezidenstských volbách s tím, že se jedná o historický mezník. To už tedy fakt nevím, ale obecně bych snad raději žádný produkt s politikou nespojoval. Aby na tom trhu taky neskončili úplně, protože by je mohli přestat kupovat ti, co volili druhého kandidáta.

Investujte do zlata - tekutého

Ve Švédsku vznikl první světový fond, který investuje do whisky

Lidé už zhodnocují své peníze ve fondech zaměřených na veterány či umění. Nově mohou majetek rozmnožit - nebo o něj přijít - i mnohem prostším způsobem. Fond ze Stockholmu se zaměřuje na investice do vzácné whisky.

.

Whissky nebo Phissky?

Na Design Interactions Show 2010 (a dalších) prezentoval James Gilpin vlastní a zvláštní značku whisky - Family Whisky. Základem této "whisky" je moč diabetiků, která se čistí tradičním způsobem čištění vody, molekuly cukru, kterého je u diabetiků v moči více, než u běžných lidí, se využijí pro urychlení fermetace (obchází se tím klasické rmutování sladového ječmene). Po dokončení fermetace se klasickým pálením získá alkohol. I následný proces je uměle urychlen, tak aby "whisky" měla správnou barvu, chuť a viskozitu. Následně je plněna a názvána podle "dárce" moči, např. Gilpin Family Whisky.

Samozřejmě se nejedná o skutečnou whisky, suroviny ani proces výroby neodpovídá pravidlům. James Gilpin je designér a badatel v oboru nových biomedicínských technologií. A vzhledem k tomu, že i on je diabetik, tak ho to přivedlo na tuto myšlenku. Využít moč diabetiků bohatou na cukr k výrobě "high-end single malt whisky". V obchodech se s ní samozřejmě nesetkáme, jedná se o zajímavost či až umělecký projekt.

Udělejte něco pro své zdraví - Pijte whisky

Samozřejmě kvalitní whisky :)

Na Novinkách.cz se zase objevil "zajímavý" článek - Kofein život zkracuje, alkohol prodlužuje, tvrdí vědci.

Pro zdraví je mnohem výhodnější, když si člověk dopřeje malé množství alkoholu denně než malé množství kávy. Zatímco etanol v malých dávkách život prodlužuje, kofein ho údajně zkracuje. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své nejnovější studii.
Podle molekulárních biologů z Tel Aviv University kofein život zkracuje, kdežto alkohol prodlužuje. Zatímco první alkaloid ze semen kávovníku zkracuje telomery – ramena chromozomů –, etanol (alkohol) naopak telomery před degradací chrání.
Při dělení buněk se jaderná DNA formuje do chromozomů. Koncové části telomer se však s věkem poškozují a zkracují. Když se telomera zmenší na kritickou délku, může být buňka neschopná dalšího dělení. Odumírá. Rychlost zkracování telomer se projevuje jako rychlost stárnutí buněk, a tím celých tkání a orgánů.
Při špatném životním stylu, negativním vlivem látek z vnějšího prostředí a působením volných radikálů se rychlost zkracování telomer zvyšuje. Tělo je poškozenější a rychleji stárne. Právě kofein toto zkracování také urychluje, zatímco alkohol – v malém množství – telomery před zkracováním chrání.
„Je to poprvé, kdy byl takto přesně popsán vliv látek z vnějšího prostředí na délku telomer,“ uvedl profesor Martin Kupiec.

Pokud tedy máte rádi kávu a whisky, pak je pro vás jasné řešení - ke každé kávě si dejte panáka whisky.

A víte také, že:
Víte, že v jednom panáku single malt whisky je víc antioxidantů než ve dvou sklenkách červeného vína? A navíc má jen 55 kalorií.

.

Whisky on the Rocks

Když si v baru dáte "Whisky on the Rocks", tak vás asi nepoženou na skály, že si ji máte vypít tam. Přinesou ji tedy na skále?, kusu skály?, na kamenu?, s kamenem?
Jak všichni víme, tak ji přinesou s ledem. Ale mohli by ji přinést i s tím kamenem.

Chladit whisky ledem má několik nevýhod - největší je, že se whisky postupně ředí a to stále více jak led odtává. Když už chcete chladit, tak čím tedy chladit? (Single malt a obecně i jiné další kvalitní whisky a jiné nápoje nedoporučuji moc chladit, protože tím můžete přijít o některé chutě, ale také vaše chuťové bunňky se zbytečně schladí.)
Kdysi jsem někde slyšel myšlenku, že sousloví "whisky on the rocks" nevzniklo pitím whisky na skále, ani litím whisky na hromádku kostek ledu, ale chlazením pomocí kamínků z chladného horského potoka.
Když pomineme otázku chlazení whisky, tak je tento způsob určitě lepší než kostky ledu. Whisky se tak neředí a není tolik ovlivňována její chuť.

V roce 2011 přišla Ballantines (týkalo se to i jiných značek patřících pod Pernod Ricard) v rámci reklamní kampaně, kdy při koupi dvou drinků dávala Ballantine´s whisky stones. Jednalo se o dvě malé žulové kostky v saténovém váčku. Kameny byly ve třech barevných provedeních – Kashmire white, Madura gold a Shanxi black.

Postupně se na trhu objevily další variantů těchto "ledových kamenů" nebo také "whisky stones". Kostky různých velikostí (1,5x1,5x1,5, 2x2x2, 2,5x2,5x2,5, 3x3x3 až 3,5x3,5x3,5), další tvary a různé materiály (ty od Ballantine´s měly být žulové, na netu jsem našel u jednich jako kámen uvedený mastek a našel jsem i ocelové či keramické).

I když nejsem příznivcem chlazení whisky, tak musím říct, že ten nápad se mi prostě líbí. Jednoduchý a geniální.
Jinak ten obrázek whisky s kostkami ledu nemám moc rád. A vrcholem pak je, když se objeví na knížce o whisky. Nelze se pak divit, že někteří tento způsob pití považují za správný.
Jak jsem tak po netu hledal, tak jsem našel i českého výrobce. Nemusíte si tedy kostky nechávat posílat ze zahraničí, ale můžete koupit i ty dělané u nás (poslední fotka kostek - fotil jsem já, doma na stole). A to za cenu velmi dobrou.

Křest knihy Whiskybraní

Křest knihy pana Svatopluka Buchlovského - Whiskybraní, který se konal v pražském obchodě Warehouse #1. Což je velmi zajímavý obchod, kde se dost času dá jen dívat na vystavené zboží. Pak asi neovládnete svoji chuť a i nějakou tu láhev zakoupíte (pár fotek z obchodu najdete na konci tohoto článku a na jejich webu).

Podstatnější ale v tuto chvíli byl křest knihy Svatopluka Buchlovského - Whiskybranní. Tento křest spojený s ochutnávkou whisky Benriach zorganizoval Petr Křenek, což je člověk, který také organizuje Whisky Festival. Za tuto akci mu jistě patří velké poděkování a to jak za křest, tak i za ochutnávané whisky. I když za sebe musím říct, že nakouřeným whisky ze Speyside jsem stále nepřišel na chuť. Nelze říci, že by ty whisky nebyly dobré, byly opravdu dobré, ale mám stále vnitřní pocit, že whisky ze Speyside by neměly být nakouřené a navíc jsou trochu jinak, než jiné "klasické" kouřové whisky. Ale zase díky, že můžeme poznávat další obzory a určitě bude mnoho těch, pro které budou tyto whisky to pravé.

A ještě jednu malou soukromou poznámku. Jak jsem se nějakou dobu nevěnoval whisky, tak jsem si značku Benriach v hlavě zaměnil s jinou (v duchu jsem si říkal, něco od nich jsem už pil, bylo to dobré). Doma jsem pak tento omyl zjistil a to včetně toho, že jsem kdysi ochutnával jejich 10-ti letou, ovšem už je to dost let zpátky a ta vůbec nestála za řeč. Pak jsem ochutnával novější plnění a to již bylo zajímavé a dobré. Ale ani kdybych ochutnával jen tu první, tak by si jistě tuto ochutnávku neodpustil.

A konečně k tomu nejdůležitějsímu - křestu knihy. Kniha už na pohled je velká a to jak objemem a váhou, tak hlavně množstvím informací, co jsou v nich. Autor se rozhodl napsat opravdu svojí vlastní knihu, všechny palírny navštívil, na vše se ptal, ve Skotsku nějakou dobu byl. A po slavnostním křtu také odpovídal na otázky ostatních, kdy lidi hodně zajímali různé informace z psaní knihy, sbírání informací, návštěv palíren až po autorovi názory na současný svět okolo whisky. Takovéhoto člověka bylo opravdu zajímavé poslouchat.

Když jsme se tam později se sklenkou whisky bavili, tak jsem zaslechl myšlenku, na které jsem se s dotyčným shodl. Nyní vychází velká kniha, jejíž velikost si zatím uvědomují lidé okolo whisky, ale časem se tako kniha stane jakousi encyklopedií a biblí whisky v Čechách, ostatní se na ní budou odkazovat, čerpat z ní informace a bude jakýmsi základním kamenem znalostí o whisky tady u nás.

Na křtu bylo možné potkat několik zajímavých (chtělo by to lepší slovo, ale teď mě nenapadá) lidí ze světa whisky v Čechách. Nebudu ale nikoho jmenovat, protože o některých nemusím vědět a nerad bych, aby se někdo pak cítil dotčený, že nebyl jmenován.

Přiznám se, že knihu nemám. Není to ani tolik otázka peněz, kniha sice není levná, ale vše je relativní. Vždyt vlastně stojí přibližně jako láhev a půl dobré whisky a to je cena, když přihlédneme k tomu, co za ty peníze dostanete, víc než dobrá. Mám strach, že až tu knížku koupím, tak jednak budu číst a nebudu tedy nic tvořit na WOL a navíc asi dojdu k dojmu, že bych měl WOL spíše smazat. Dalším těžkým pokušením by bylo přidání této knihy ke zdrojů WOL, což by ovšem znamenalo začít opět skoro znovu a na to bych již neměl sílu.

Na WOL jsem tam zaznamenal i pár ohlasů a to kladných. Jsem rád za takovou zpětnou vazbu, dodá mi další sílu opět pokračovat (i když konec je zcela v nedohlednu). Možná bych zaznamenal i více ohlasů kladných i záporných, ale moji tvář zná podstatně méně lidí, než web (což je asi dobře) a tak by ani nevěděli, že to mají říci mně. Zaznamenal jsem možná i jednu kritickou narážku, ani nevím zda byla určená mně nebo ne, vzal jsem si ji trochu osobně, ale až tak moc se mne nedotkla.

Adventní kalendář

Zajímavý Adventní kaledář od Master of Malt

Firma Master of Malt známá mimojiné prodejem 3cl vzorků whisky přišla s dobrým nápadem na letošní vánoce - vytvořila adventní kalendář, kdy v okénku pro každý den je schovaní jedna hlavička. Leckoho asi zamrzí, že kalendář končí už 24. prosince. A stejně jako děti čekají u těch svých kalendářů na nějaké překvapení, tak i zde je jedno schované - jedna z lahviček obsahuje 50-ti letou whisky. Cena kalendáře je 150 liber.

Adventní kalendář od Master of Maltukázka vzorků

Andělský podíl - hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky

Do českých kin se právě dostal film Andělský podíl režiséra Kena Loache.

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy.

Distribuční premiéra byla celorepublikově 26. července 2012. Snímek Andělský podíl byl promítán na letošním MFF v Cannes, kde získal Cenu poroty. Byl také uveden letos v rámci festivalu MFF Karlovy Vary, kde se umístil na druhém místě v diváckém hlasování.

 

 

 

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Podařilo se mi to časově zvládnout a film vidět. Musím plně souhlasit s větou distributora - hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. A zcela jistě doporučit tento film i ostatním.
Trochu jsem se bál slova komedie (když vidím, co je v kinech a tv označováno jako dobrá komedie), ale když jsem se podíval v jakých kinech a mezi jakými filmy se tento film promítá, tak mne obavy opustily. Nečekejte ale film o whisky nebo film pro milovníky whisky, takový film do kin těžko někdy půjde. Z pohledu whisky bych tam pár připomínek či doplnění měl, ale nic mi nepřipadlo tak rušivé, aby mi to zkazilo dojem z filmu. Občas mi přišlo, že někteří diváci se ve stejné scéně smějí něčemu jinému než já. I když člověk ví, že je to jen film, tak při sledování chvílema hlavnímu hrdinovi závidí (a chvílema by určitě nechtěl být na jeho místě).

10 let Whiskyonline.cz 2002-2012

V neděli 20.5.2012 oslavila WOL 10 let od spuštění webu.


Před 10 lety byl spuštěný web Whiskyonline.cz, samozřejmě jsem si myslel, že to bude navždy, dnes jsem rád až překvapen, že máme co slavit. 10 let ve světě whisky je celkem přelomové číslo, 10 let stáří už stojí za to napsat na etiketu, mladší jsou většinou bez uvedení stáří. Tak i WOL dosáhla svých "10 years old" a doufejme, že dalšími léty se bude rozvíjet stále do lepších vůní a chutí, přejme si, aby se nepsalo v recenzích "podle většiny odborníků svých nejlepších kvalit dosáhla WOL v 10-11 letech, pak už to šlo zase jen s kopce".

Přípitek proběhl ve znamení čísla 10 a byla zvolená 10-ti letá Laphroaig, ta ostatně byla také ordinována jako medicína při znovuoživování WOL. (15-ti letá Laphroaig v baru se už hlásila: příště budu já - tak snad se jí to splní.)
Doufám, že za 10 let své existence tu alespoň pár lidí našlo co hledalo, alespoň pár lidí to přivedlo do světa dobré whisky a pomohlo mu se v něm zpočátku rozkoukat. Ještě mne čeká hodně práce při doplňování WOL, nynější tempo jistě za chvíli poleví, ale věřím, že při životě se to podaří udržet dále a bude zde stále co nacházet a proč se sem vracet.

Příjemně mě také překvapila manželka, která pro mě a pro WOL připravila k 10. narozeninám dort. Občas by si asi přála, abych WOL spíše vypnul a nebyl tak často zalezlý u počítače, internetu, knih a whisky. Zatím to se mnou vydržela, tak to snad ještě dlouho vydrží.


Pravidelní čtenáři WOL si nemohli nevšimnout, že to tady občas upadlo do spavé nemoci, která se skoro nedala rozeznat od klinické smrti, jen občasná aktualizace informací o ochutnávkách dávala vědět, že to snad ještě zcela neumřelo. Několikrát za tu dobu se moje ruka blížila k červenému tlačítku s nápisem vypnout, ale vždy jsem si to nakonec rozmyslel. Bylo by mi to líto, věřil jsem, že to oživím a bylo mi jasné, že po vypnutí, by to znovu už postavit nešlo. Silné to bylo na přelomu roku, kdy jsem musel řešit problémy s hostingem a zvažoval, zda řešit nebo smazat. Rozhodl jsem se řešit a výročí 10 let prožít v živém stádiu WOL, nikoliv jen přežít ve spánku.
Snad se dočkáme i dalších důležitých věkových milníků - od 15 let se budeme moci volně věnovat sexu a od 18 dokonce pít alkohol (a whisky).

na začátek stránky

Ardbeg ve vesmíru

Článek na Novinkách.cz měl jako obyčejně velmi lákavý titulek - Kosmonauti na ISS si otevřeli palírnu skotské whisky.
V textu se pak dozvíme: Skotská palírna Ardbeg chce zjistit, jakou chuť by měla whisky vyrobena ve stavu beztíže. Loni v říjnu proto na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nechala dopravit vzorky nedozrálého sladu a dubu (z něhož jsou vyráběny sudy na uložení lihoviny), aby ověřila vzájemné působení molekul obou látek a jak slad ve vesmíru dozrává.
Experiment, jenž potrvá nejméně dva roky, provádí americká společnost NanoRacks, podle které by výsledky mohly do budoucna otevřít nové možnosti v řadě průmyslových odvětví. „Dozvíme se tak hodně ohledně příchutí, což by se dalo využít nejen pro výrobu whisky, ale také potravin a třeba i parfémů,“ podotkl Michael Johnson, technický šéf NanoRacks. Pokusy také podle něj zároveň umožní Ardbegu objevit nové základní chemické prvky ve spektru příchutí, které už využívá. Vedení palírny, která vyrábí whisky více než 300 let, experiment nadchl. „Osvětlí nám účinky gravitace na proces zrání. Kdoví, co všechno se dozvíme?“ prohlásil šéf výrobního oddělení firmy Bill Lumsden.

.

Technet přišel s názvem - Nejvýše položená palírna whisky je ve vesmíru. Zprovoznili ji na ISS.
Vydestilovat kosmickou whisky ve výšce okolo 350 km nad Zemí se pokusili kosmonauti v ISS. V této bezcelní zóně zkoušejí, jaký vliv bude mít stav beztíže na výsledný produkt.
Prozkoumat možnost výroby skotské whisky v podmínkách stavu beztíže je cílem ojedinělého experimentu, do něhož se v těchto dnech pustila posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informaci o neobvyklých kosmických pokusech se sladem a dubovým dřevem přinesla ruská média. Loni v říjnu dorazila na ISS na jedné z nákladních lodí speciální zásilka: slad a dubové dřevo opracované na ohni. Obě látky jsou pro výrobu a zrání whisky klíčové. Slad je základní surovinou a ožehnutý vnitřek sudů, v nichž nápoj zraje, je zdrojem specifických aromatických a chuťových složek. Obě látky nyní kosmonauti použili k pokusu, jehož cílem je vyzkoušet reakci ječného sladu s dubovým dřevem v podmínkách stavu beztíže. Pokus má expertům ukázat zvláštnosti procesu kosmického kvašení. Stejně jako sám test má být unikátní i výsledek: první "kosmická whisky", která bude mít, jak vědci pevně doufají, zcela specifické chuťové vlastnosti. Navíc: takto vysoko nedosáhnou ani prsty berních úřadů.

.

Nejlépe je ovšem hledat informace u zdroje z oblasti whisky - Ardbeg.
Zde se také dají najít informace, ale přiznám se, že z toho nejsme až tak moc moudrý. Jak jsem pochopil, tak se jedná o experiment zrání whisky v beztížném stavu s porovnáním zrání na Zemi. Není to vlastně ani zrání, ale vzájemný vliv a nelze také očekávat, že by přivezli zpět soudek whisky, která zrála ve vesmíru. Jedná se o velmi malé množství a zkoumat se bude vzájemné působení molekul (sloučenin). Na jedné straně molekul dubového dřeva a na druhé terpeny. (Terpeny (terpenoidy) - obsahují celistvý počet izopentenylových jednotek a v přírodě se vyskytují v podobě: SILIC: těkavé, vonné látky v květech nebo v plodech jež jsou příčinou toho, že rostlinné části charakteristicky voní, PRYSKYŘIC: lepkavé, měkké látky nerozpustné ve vodě, snadno tající, vznikají oxidací silic v jehličnatých stromech, BALZÁMŮ: polotekuté směsy silic a pryskyřic)
Lze předpokládat, že studovaná dvojice materiálů bude vždy určitý terpen (látka obsažená v unmatured malt) a dřevo používané na výrobu sudu. Žádná výroba whisky se tedy nekoná.

Zde ovšem narážela moje angličtina na moje znalosti chemie (z té si pamatuji pouze vzorec C2H5OH a H2O). Díky pomoci lidí z Netharova diskusního fóra jsme to nakonec zvládli. Děkuji

V jednom článku zrají, v druhém kvasí a všichni se tváří, že přivezou whisky. :)

Whisky, kterou pil Sir Ernest Henry Shackleton

Výprava k jižnímu pólu v roce 1909 (zleva: Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall, Jameson Adams)Ernest Shackleton, britský polárník irského původu, patří k největším postavám dobývání Antarktidy na počátku 20. století. V roce 1909 se Shackletonova expedice pokusila dosáhnout jižního pólu, což se jí ovšem nepodařilo a za velmi špatného počasí musela být zachráněna. Tenkrát byli 170-190 km od svého cíle (číslo je liší podle zdroje, jižní pól dobyl až v roce 1911 Roald Amundsen). Všechny zásoby výprava tehdy zanechala ve své chatě na Cape Royds. Jednalo se o dřevený srub postavený v roce 1908, který sloužil jako hlavní základna. Srub stojí dodnes.

Mezi zásobami, které měla výprava sebou byly i bedny se skotskou whisky MacKinlay. Badatelé počítali pouze s jedinou bednou, kterou podle pamětí Shackleton ukryl pod podlahou chaty. V roce 2006 byly dvě bedny s lahvemi objeveny, obsah se ovšem pouze odhadoval podle historických informací a toho, že jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá (australským) výrobcem Hunter Valley. Objeveny byly prý díky tomu, že některé lahve praskly, obsah se vylil ven a badatelé pátrali po zdroji alkoholového aroma. Pro silný led nemohly být láhve vyzvednuty.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlay

Při nové expedici, která se uskutečnila začátkem roku 2010 na podnět společnosti Whyte & Mackay a vytažením lahví byl pověřen tým novozélandské nadace antarktického dědictví (Antarctic Heritage Trust), bylo objeveno celkem pět beden. Tři by měly obsahovat whisky a dvě brandy. Firma Whyte & Mackay, která nyní McKinlay and Co. vlastní, získala povolení k vytažení vzorků z beden, většina lahví ale musí zůstat na místě v souladu s mezinárodní dohodou o ochraně Antarktidy. Nyní bylo několik lahví vyproštěno pomocí speciálních vrtáků.

Whyte & Mackay, současný vlastník MacKinlay, která Shackletona na cestu alkoholem vybavila, byl hlavním iniciátorem expedice, jejíž hlavním cílem byla právě záchrana letitého alkoholu. Současný majitel se tak snaží získat původní recept na Shackletonovu skotskou whisky. Na základě vzorků ze sto let starých lahví chce oživit tradici původní skotské whisky Mackinlay. Vzorky budou podrobeny sérii testů, které mohou rozhodnout o uvedení zaniklé whisky zpět na trh.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat brandychata na Cape Roydschata na Cape Roydschata na Cape Royds

K nálezu whisky se vajádřil Richard Paterson, jeden z blenderů skotské Whyte & Mackay: „Pokud se potvrdí, že jde opravdu o whisky, kterou naše firma polárníkům dodávala, bude to pro nás dar z nebes.“ "Až ji uvedeme do pokojové teploty, plánuji whisky nalít do skleničky, zakroužit s ní a nechat tekutinu odhalit skryté poklady schované v ledu po takovou dobu."

Domnívá se, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety. "Ta whisky byla určitě hodně silná s výraznou rašelinnou vůní a chutí, jak to bývalo obvyklé na počátku 20. století... Teď může chutnat stejně jako tehdy, pokud ovšem korková zátka zůstala v láhvi a zadržela přístup vzduchu. Jestli ale láhev ležela, mohla být zátka rozleptána," prohlásil Paterson, jenž doufá, že se mu podaří zmíněnou starou whisky okopírovat. "Upřímně doufám, že nějakou (whisky McKinlay) získáme. Leží tam opuštěná a zapomenutá. Měla by se vrátit zpátky do Skotska, kde se zrodila," dodal Paterson. "Receptury na tuto starou whisky již neexistují. Pomocí chemické analýzy obsahu nalezených lahví bychom je ale mohli znovu objevit. Tenhle nález je pro nás oknem do historie.“

 

Doplněno (02/2011):
Přibližně rok po vyzvednutí se whisky vrátila do Skotska. Nečekejte ovšem, že přivezli bedny plné whisky, která se teď dostane za závratné ceny na trh. Lahve byly velmi pomalu rozmrazeny, to trvalo cca půl roku. Přestože whisky v lahvích nebyla zrmzlá na kus ledu, lze předpokládat, že vlivem nízké teploty se mohla tekutina uvnitř částečně vzájemně oddělit (velmi laicky řečeno). Aby došlo opět k plnému promísení, byla whisky rozmrazována velmi postupně a pomalu. (Pro přirovnání použiji známé "ženění" whisky, kdy je whisky již patřičně smíchána ze všech sudů, promíchána, ale ještě se nechává nějakou dobu v sudech doženit, aby to vzájemné spojení bylo co nejdokonalejší. Používají se sudy, které již tuto whisky neovlivní.) Z rozmrazené whisky byly odebrány velmi malé vzorky, které poputují na různé analýzy. Jednu z nich bude provádět již výše zmiňovaný Richard Paterson, což bude asi jediný člověk, který bude mít možnost ochutnat tuto whisky. On potom rozhodne a případně se pokusí vyrobit whisky stejného charakteru, tak aby dnes bylo možné ochutnat, jakou whisky pili lidé před sto lety. Vyzvednuté láhve se prý vrátí zpět do Antarktidy.

Doplněno (11/2011):
WOL jako obvykle zaspal dobu, tato informace se zde měla objevit již v dubnu - The Shackleton replica - Mackinlay's Rare Old Highland Malt je již dostupná.
Whisky má 47,3% a láhev 0,7 stojí okolo 100 liber. 5% ceny bude zasláno na Nový Zéland do Antarctic Heritage Trust. Vyrobeno bylo nyní 50tis. lahví. Jedná se o blended malt whisky.

 

Doplněno (1/2013):
Whisky se vrátila zpět na Antarktidu. V druhé půlce ledna 2013 se tři vyzvednuté láhve vrátily zpět na území Antarktidy. Z lahví byly odebrány pouze vzorky, které posloužily k výrobě repliky a neotevřené se nyní vrací zpět. Nejpozději v březnu by měly být uloženy zpět na základnu.

Zákon, který má vnést pořádek do whisky

V listopadu 2009 vstoupil ve Skotsku v platnost zákon, který nově definuje skotskou whisky. Primárním cílem zákona je zabránit padělání skotské whisky v zahraničí. Součástí zákona jsou i nová pravidla pro označování etiket se skotskou whisky. Státní tajemník pro Skotsko Gavin Hewitt prohlásil: “Je samozřejmé, že se snažíme chránit náš klíčový průmysl. Nemůžeme dovolit jiným, aby zneužívali dobré jméno, jež skotská whisky má, na výrobky, jež produkují v zahraničí, a prodávali je pod názvem “skotská”. Tento zákon navíc ochrání všechny zákazníky po celém světě, neboť budou vědět zcela jasně, zda kupují skutečně skotskou, či nikoliv.”

A jaké jsou nejvýznačnější změny?
1. Single Malt může být lahvována pouze ve Skotsku
2. Podstatně přísnější pravidla pro označování jednotlivých palíren
3. Lepší ochrana místních názvů jako je např. “Highland” nebo “Lowland”
4. Rozdělení skotské whisky do pěti následujících kategorií:
    a) single malt scotch whisky – sladová whisky z produkce jedné palírny
    b) blended malt scotch whisky – sladová whisky z produkce více palíren
    c) single grain scotch whisky – obilná whisky z produkce jedné palírny
    d) blended grain scotch whisky – obilná whisky z produkce více palíren
    e) blended scotch whisky – whisky míchaná z obilné a sladové whisky
5. Výše uvedené kategorie musí být zřetelně uvedeny na etiketě, aby bylo jasné, o jakou whisky se jedná
6. Výslovný zákaz používat termín “Pure Malt”
7. Zákaz používat název jakékoliv palírny jako výraz pro typ u výrobku, který v dané palírně nebyl zcela vyroben
8. Zákonná ochrana jmen pěti tradiční oblastí výroby whisky:
    a) Lowland
    b) Highland
    c) Speyside
    d) Islay
    e) Campbelltown
9. Podmínka, že whisky musí po celou dobu zrát pouze ve Skotsku
10. Jasná pravidla pro uvedení stáří whisky na obalu

Děkuji Vaškovi za zaslání tohoto textu. WOL nějak zaspala, jak s uveřejněním, tak i s úpravou svých stránek. Je pravda, že o tomto zákonu vím cca rok, ale nějak jsem nebyl schopný to sem napsat, ani provést patřičné úpravy. Omlouvám se a pokusím se to napravit (dejte mi ale chvíli času).

Asi nejvíce viditelné bude jasné značení - zmizí zavádějící "pure malt", kdy nebylo občas jasné, zda se jedná o single malt nebo vatted malt. Ostatně zmizí i nejasné a v různě označované a překládané "vatted malt" a bude nahrazeno "blended malt". Dále by postupně měly zmizet whisky u kterých nebylo jasné, kde byly vyrobeny a byť označeny jako single malt, tedy z jedné palírny, tak místo výroby bylo zakamuflováno názvem nějaké firmy.

Sebevražda v sudu whisky

V palírně whisky Glenfiddich Distillery pracoval šestačtyřicetiletý Brian Ettles od svých třiadvaceti let. Minulý víkend se sám rozhodl, že práce s hektolitry pálenky bude jeho osudnou. Skočil do obřího sudu s padesáti tisíci litry whisky a utopil se v něm. Pomoci mu nedokázali ani přivolaní hasiči a zdravotníci.

Tragicky přitom Brian zemřel v sudu den po oslavě narozenin své manželky Irene, s níž má pětadvacetiletou Julii a jednadvacetiletého Stuarta.
Rodinní příslušníci byli příliš otřeseni neštěstím, takže britský list Daily Mail přináší jen svědectví sousedky Eileen Mackenzieové: „Jsem naprosto v šoku. Je to příšerný způsob odchodu ze života a většina lidí, s nimiž jsem mluvila, je z toho znechucená. Byl to tak mladý muž, nechápu vůbec, co ho přimělo vzít si život takovým způsobem.“

„Rozhodli jsme se zavřít naši továrnu z úcty k této osobě, která zemřela. Naše myšlenky patří jeho rodině,“ uvedl mluvčí palírny Glenfiddich, již v roce 1886 založil William Grant.

Je více než pravděpodobné, že sud s 50 000 litry kvalitní whisky přijde nazmar.

Petr Komárek - nebo se stočí Glenfiddich Ettles Special Edition :)

(přebráno z Novinky.cz 12.1.2012)

Jak zaznělo i v diskusi, nebyl to sud s whisky, ale byl to washback - velké kvasné kádě (opravdu velké mohou mít kapacitu až 250 000 litrů), kde slad kvasí.

18 tisíc litrů whisky skončilo v kanalizaci místo v láhvích

V plnírně lahví v Dumbartonu patřící společnosti Chivas Brothers se stala 26. února 2013 taková nemilá věc. Když při noční směně čistili plnící linku, aby mohli plnit jinou značku, tak místo propláchnutí vodou, propláchnuli linku whisky. Do kanalizace takto vypustili okolo 18 tisíc litrů whisky. Vypuštěná whisky se prý nedostala do řeky, ani nepoškodila místní čističku vody. O jakou whisky šlo, nebylo v původním článku uvedeno.

Znovu-Otevření Whisky Shopu v Brně

Od Marvina jsem dostal krátké info o znovu-Otevření Whisky Shopu v Brně.

Bezmála dva roky uplynuly od uzavření populárního brněnského whisky shopu na náměstí Svobody, kolem kterého se spontánně vytvořila tradice pravidelných a neformálních whiskových pátků, které navštěvovalo početné společenství příznivců whisky. Obchod poté fungoval jen na elektronické bázi a pořádal každý měsíc degustace whisky, kde se mohli milovníci whisky setkávat alespoň takto. V pátek 4.listopadu 2011 v 17.00 hod se věci vrátily do starých kolejí - znovu se slavnostně otvíral kamenný whisky shop v Brně.

Znovu-Otevření Whisky Shopu v BrněZnovu-Otevření Whisky Shopu v BrněZnovu-Otevření Whisky Shopu v Brně

V úvodu zahrál dudák na skotské dudy a každý z přítomných dostal sklenici na přípitek (Mortlach s řady Flora a fauna). Početná sešlost připila obchodu na zdraví a pak následovala volná degustace z tradičně bohatého baru. A jak zde bývalo vždy dobrou tradicí, v rámci volné degustace se načala i nějaká novinka, tentokrát to byla Glendronach Octarine. I když byla vytvořena pro francouzský řetězec Carrefour není nijak laciná v chuti a přitom má logicky i dosti příznivou cenu.

Prodejna „Whisky Shop u Zlaté žáby“ se nachází v Brně na ulici Tábor 2. Obchod je prostorný, s dobrým zázemím, takže bude hostit každý poslední pátek v měsíci pravidelné brněnské degustace whisky. Nabídka whisky (převážně single malt) je pestrá, včetně takových rarit jako je replika Mackinlay's Rare Old Highland Malt (objevená whisky Shackletonovy polární výpravy), zastoupeno je i několik kvalitních rumů a sortiment se ještě bude doplňovat.

Whisky hádanka

K této hádance mě inspiroval jeden pořad. Nyní dostanete první indicie a již piště své tipy do diskuse - Obecně o whisky. Dobré bude, když tam napíšete i zdůvodnění svého odhadu. Asi za týden přidám další indicii a za další týden i odpověď (zda správnou či ne můžeme potom probrat v diskusi). Nebojte se tipovat hned či vícekrát, hrajeme pro radost, ne o ceny (kdybych neznal odpověď, tak bych na to minimálně teď nepřišel). Jsem zvědav na vaše tipy. Ty, kteří odpověď znají, protože poznali pořad o kterém mluvím, prosím, aby neovlivňovali ostatní.

Hledáme whisky/palírnu na kterou pasuje tento popis:

indicie 1 (11/10/08):
Skotský ostrov. Palírna je kontroverzní. Whisky z jejich výroby nechutná totiž každému. Typicky silná zakouřená chuť místní single maltky se získává už při zpracování obilí. To je zahříváno na roštech, pod nimiž se zatápí dřevěným uhlím a zejména rašelinou.

Tak se ve fóru zatím objevily bohužel pouze dva příspěvky. (Z toho jsem navíc ten první smazal. Byl zcela dobře, ale bohužel nevyslyšel mé přání, aby ji zatím nevyzrazoval ostatním.) Je to škoda, protože první indicie dávala nejvíce možností vaší fantazii. Omluvám se za zpoždění s druhou indicií, ale měl jsem rozdělaný jedno auto a chtěl jsem ho dodělat.

indicie 2 (20/10/08):
Název pořadu byl - Na cestě po Orknejích. S podtitulem - S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na skotské ostrovy s nejkratší leteckou linkou na světě, kde se vyrábí židličky se šuplíčkem a příliš silná whisky.

Výsledek:
Odpovědí je palírna Highland Park. Jestli je odpověď správná či ne, je spíše na další diskusi. Já bych si také pod první indicií představil spíše whisky z Islay. Prostě to bohužel vypadá, že si někde něco přečetli o ostrovní whisky, Orkney je taky ostrov, tak to prostě spojili. O Highland Park si opravdu spíše myslím, že musí chutnat každému a rád ji doporučuji i začátečníkům, protože rozmanitost chutí je tam krásně cítit a tak i začátečník má možnost poznat bohatost whisky, i když se v tom ještě ale vůbec nevyzná.
A pak věřte tomu dalšímu, co tam zaznělo. A televizi vůbec.

Pro ty, co pořad neviděli a nevěří mi, je přiložen odkaz na ten kousek, který se věnoval whisky. A navíc, já tam teda slyším "West Highland Park". Že by špatně pochopená zkratka "Est.", ale třeba jen špatně slyším.
Novému dílu se nejspíše už věnovat nebudu, tam snad žádná podobná bota nebude. Ještě jsem ho neviděl, protože jsem u něj včera usnul, ale mám ho nahraný, takže ještě uvidíme.

28.11.2007 - křest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Ve středu 28.11.2007 proběhl v pražském Bugsy´s Baru křest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey. Kniha je výsledkem usilovné osmileté práce skládání a hledání informací o whisky. Občas to byla až práce detektivní, protože někdy najdete o stejné věci pouze dvě informace a ty si navíc protiřečí.

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Kmotry knížky byl předseda Senátu Parlamentu české republiky MUDr. Přemysl Sobotka a ministr zdravotnictví MUDr. Tomáš Julínek. Vzhledem k tomu, že pan Kulhánek je bývalým senátorem, tak není jeho výběr kmotrů tolik udivující.

křest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyvěnováníkřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Z vydání této knihy mám velkou radost. Málokdo ví, že se tato kniha několik let před svým vydáním stala jedním z hlavním pilířů Whiskyonline. S panem Kulhánkem se známe a měl jsem k dispozici pracovní rukopis jeho knihy a dovoleno ho používat jako jeden ze zdrojů při psaní WOL. Výměna informací probíhala naštěstí obousměrně a tak lze v knížce narazit i na fotky, které jsem fotil doma a byly určené pro WOL i pár informací, které jsem zjistil já.
Protože se jedná o knížku o whisky, tak se při křestu popíjela samozřejmě whisky. A při této příležitosti byly také přerovnány láhve v Bugsy´s Baru, tak aby vynikla jejich nabídka whisky. Vyfocené whisky můžete samozřejmě v baru ochutnat, pouze nebudou takto naaranžovány.

křest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeykřest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

30.8.2007 zemřel Michael Jackson

30.srpna 2007 zemřel v 65 letech známý spisovatel (narodil se 27.3.1942), který se věnoval whisky a pivu. I v čechách vyšel jeho Průvodce světem whisky, který mnoha lidem pomáhá v orientaci ve světě whisky.

Michael JacksonMichael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky

Marmeláda s whisky

Společnost Duerr´s je britským výrobcem marmelád a mezi jejich produkty jsou i marmelády s whisky - 1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teacher's Scotch Whisky či trojbalení Fine Cut Marmalade & Teachers / Medium Cut & Speyside / Thick Cut & Laphroaig. U příležitosti 125. výročí firmy vyrobili marmeládu ze sevillských pomerančů ve které je obsažena 62 letá whisky Dalmore (láhev této whisky stojí 32 tisíc liber), dále obsahuje šampaňské Pol Roger Cuvée Sir Winston Churchill ročník 1966 a šupinky 24karárového zlata, které jí dodávají zlatý třpit. Jednokilové balení této marmelády vyjde na 5.000 liber. Nejvíce cenu ovlivňuje obsažená whisky v ceně 3.450 liber, šampaňské 348 liber, zlaté šupinky 120 liber a křišťálová sklenice, ve které marmeláda je stála 1.100 liber.

1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch Whisky1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch Whisky1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch WhiskySladká pochoutka za 210 tisíc - Magazín 2000 záhad č.4 2007 ze 16/2/2007

11.2.2007 - Malá tragédie pro lidstvo, velká tragédie pro člověka

Nakonec to nedopadlo tak zle, jak to nejprve vypadalo. U té otevřené půlky jsem stál já a nohu mi zasypaly láhve a sklo. Dopadlo to naštěstí dobře, noha i láhve jsou celé a všichni jsme to odnesli jen malými oděrkami - já, etikety na lahvích a skříň. Vzledem k tomu, že praskla úplně nejhornější polička, tak žádná pod ní to nepřežila, ale je to ze všech těch možných následků ten nejlepší.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.10.2018