značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

  tisk textu

Jak na to? - Kupujeme whisky

Kde koupit?

Vzhledem k tomu, že padělat se dá vše a to co lidé kupují, nebo by si rádi koupili, kdyby to bylo levnější, se padělá velmi často. Když si na tržnici koupíte Rolexy za 1000 korun, tak víte, že je to padělek a jste spokojeni, že máte něco, co vypadá jako Rolexy, ale za míň peněz. Pokud se vám to časem rozbije, tak vás to nijak zvlášť neudiví. Pokud ale koupíte na tržnici láhev whisky, která je v obchodech běžně za 700 a zde za výhodných 400, tak vás hřeje pocit, jak jste ušetřili. A pokud vám to nebude chutnat, tak budete zastávat názor, že whisky je nepitelné pití a ne obviňovat sami sebe, že jste špatně nakupovali.

Kde tedy nakupovat?
Osobně doporučuji přímo obchody zaměřené na whisky. Při osobní návštěvě vám jsou schopni poradit a někde je i možnost některé whisky ochutnat. V těchto obchodech je také možné nakupovat přes internet, je ale vidět, že je to zde spíše jako doplněk a nakupování přes internet zde není úplně ideální. Existují již ovšem i plnohodnotné internetové obchody zaměřené na whisky. Sice nemáte možnost nic ochutnat, ale stále máte jistotu, že v té láhvi je opravdu to, co tam má být.

Některé obchody se snažím doporučit i zde na webu. Existuje jistě mnoho dalších kvalitních obchodů, ale já o nich nevím. Není v mých silách objevit všechny obchody v České republice a vybrané z nich zde doporučit. Na téma "Kde koupit" je také zaměřeno jedno z diskusních fór zde na stránkách.

• Nakupujte v důvěryhodných obchodech, tržnice důvěryhodná opravdu není.

V diskusních fórech je k tomuto tématu docela dost dobrých a zajímavých příspěvků. Ptát se ale můžete i laicky, žádný odborník z nebe nespadl, všichni se k tomu museli propít a informace si najít. A když už něco víme, tak proč nepomoct v cestě ostatním. Budete-li se ptát v diskusi, mějte na paměti, že nelze poradit tu jedinou správnou láhev co máte koupit a nechtějte to ani po ostatních. Udělejte si sami nejdříve představu o ceně, chutích a charakteru plánované whisky a pak se ptejte. Nezapomeňte svoji představu také sdělit ostatním. Vypadá to lépe, když je vidět, že jste pro výběr již něco udělali a současně se dá i lépe poradit.

Díky velkému množství e-shopů lze dnes získat přehled o cenách a výběru z pohodlí svého křesla a bylo by už skoro hloupé jít bez jediné informace do obchodu s alkoholem a tam se teprve rozhodovat.

V diskusích nezapomínejte na jednu věc - každý máme jiné chutě.

Na jednu stranu chápu, že je dobré se zeptat, na druhou stranu, whisky je prostě drahá záležitost a člověk si to musí propít sám a taky bohužel zaplatit. Cizí doporučení, popisy a hodnocení strašně ovlivňujou a navíc se, jak jsem psal již mockrát, nedá se jim věřit, protože každý má jiné chutě. Michael Jackson zmapoval velké množství whisky a dá se jím tak trochu řídit, sice se říká, že nadržuje islay, ale časem už to člověk bere jen jako pomůcku a řídí se svým odhadem. Jacksonovi bych tedy na vašem místě veřil víc než třeba mně :) Je to prostě drahá sranda a i špatná koupě je krok vpřed, navíc se časem může ukázat, že se změnily chutě a to co bylo zpočátku odmítáno, je teď v první top ten. Prostě bohužel nejde se tím nechat provést a poznat jen to nejlepší. Navíc, když nepoznáte to horší, neumíte si vážit toho lepšího a když poznáte jen to nejlepší, tak zavrhnete i to další dobré jen o chloupek horší než to nejlepší. A těch nejlepších je jen pár. Můžete najít svých nejlepších 5 značek a těch se držet a jiné už nezkoušet. Někdo bude spokojen a někdo hledat stále dál tu lepší a třeba nakonec zjistí, že těch 5 je opravdu nejlepší. Ale bez hledání to nikdy nezjistí (ovšem vyjde ho to podstatně levněji :)

• Já stále hledám, zda nenajdu ještě lepší whisky než tu, která u mne zatím vede. A vím, že hledat budu až do konce života. Je to ale příjemné hledání plné zajímavého poznání.

na začátek stránky

Co koupit?

Nejzásadnější otázkou je, jakou whisky koupit. Velkou roli při výběru hraje hotovost, kterou jsme ochotni do toho dát a zkušenosti, které již s whisky máme.
Očekávám a doufám, že tato část přinese nejvíce příspěvků do diskuse, protože chuť je subjektivní a každý má na různé značky jiný názor.

Řídit se můžeme například cenou, není to nejlepší řešení, ale pro základní přehled je možné ho použít. (Není to ovšem úplně přesné, protože některé skupiny se cenově překrývají a některé whisky jsou zcela nechutně předražené.) Ceny v příkladech jsou za láhev o objemu 0,7 litru.

• Skotské míchané whisky (blended):

Převážně v hypermarketech, supermarketech a podobných obchodech je možné narazit na různé velmi levné whisky - cenová kategorie cca do 200,- Kč, např. PS Whisky, Old Distillerie, Richardson. Chuť whisky z této kategorie málokdy připomíná to, jak má whisky opravdu chutnat a někdy se o whisky ani nejedná, přestože je tak označena.
V cenové kategorii cca 200,- až 500,- Kč najdete běžné míchané whisky známých i méně známých značek. Z těch hodně známých značek zde najdete např. Ballantines Finest, Johnnie Walker Red Label, Grant´s, Famous Grouse, dalších známých např. Black & White, Cutty Sark, Hankey Bannister, Inver House, J&B Rare, Old Smuggler, Passport, Queen Anne, Teacher´s, VAT 69 a další. Obecně řečeno vám ale whisky z této kategorie moc nepřinese. Jedná se vesměs o standardní míchané whisky. Pokud s whisky začínáte, tak vám zrovna tyto whisky mohou zkazit dojem a názor na další whisky (doporučeným a nedoporučeným značkám se budeme věnovat později). Najdete zde ovšem i dobře pitelné whisky (ale i tak jejich přínos pro vaše poznávání světa whisky bude malý).
V cenové kategorii cca 500,- až 1.500,- Kč najdete kvalitní míchané whisky. Např. Ballantines 12y, Dimple 15y, Chivas Regal 12y, Chivas Regal 18y, Johnnie Walker 12y Black Label, Johnnie Walker 18y Gold Label, Johnnie Walker Swing. Míchané whisky v této kategorii jsou již kvalitní a lze většinou pozorovat i rozdíly směrem vzhůru oproti whisky z minulé kategorie.
V cenové kategorii 1.500,- Kč a výše najdete většinou exkluzivní míchané whisky, např. Chivas Royal Salute, Chivas Regal Revolve, Johnnie Walker Blue Label, Ballantines 21y, Ballantines 30y. Mezi těmito whisky lze najít velmi dobré whisky, ale při ceně některých z nich je už na zvážení, zda peníze raději neinvestovat do některé z kvalitních single malt whisky.

• Skotské single malt whisky:

U single malt whisky nemá cenové hledisko použité u míchané whisky smysl. Kvalitní single malt koupíte již od cca 700,- Kč. V této cenové relaci je ale třeba si dát trochu pozor. Můžete zde potkat jak kvalitní základní plnení palíren, tak i nekvalitní podivná plnění. Ne vždy do jde poznat na první pohled. (více v části doporučení) Další hranicí je u skotské single malt whisky cca 1.000,- Kč a pokud se budete rozhodovat pro něco lepšího, tak od 1.500,- Kč. U levnějších doporučuji se zamyslet, může se jednat o štěstí na dobrou cenu anebo o levnější a méně kvalitní whisky. Otázku stáří whisky bych zatím neřešil. Zpočátku asi nikdo nebude kupovat 21 letou whisky, která je dvakrát dražší než 10-ti letá, je sice možné, že starší bude lepší, ale zpočátku bude pro vás asi rozhodující cena. Zda je či není uvedeno stáří whisky nelze také použít jako vodítko pro jednoduché rozdělení whisky. Pro začátečníka je někdy těžké poznat, zda uvažuje o kvalitní whisky či o nějaké horší.

Jako základní vodítko lze použít dvě informace, které by měly být uvedené na etiketě (neplatí to stoprocentně, ale pravděpodobněji takto spíše nekoupíte kvalitní whisky, než omylem koupíte méně kvalitní) - whisky by měla být lahvována ve Skotsku (zákon o whisky to nepřikazuje, ale kvalitní whisky se mimo Skotsko nelahvují), na etiketě bývá napsána "bottled in Scotland", druhou informací je název palírny, kde byla vyrobena, jméno palírny uvedené na etiketě by mělo být stejné jako jméno whisky. U skotské whisky se zkreslené či zavádějící informace často nevyskytují, i když například u whisky jména ABC (vymyšlené jméno) má jako výrobce uvedeno ABC Company, kdežto u těch kvalitních to bývá u whisky DEF (opět vymyšlené) uvedeno DEF Distillery. V USA to ovšem funguje na jiném principu a dá se říci, že pokud bych se rozhodl vyrobit Whiskyonline Bourbon, tak by nebyl problém (ani by to nebylo s ničím v rozporu), aby na etiketě bylo uvedeno Whiskyonline Distillery, přestože by žádná palírna tohoto jména nikdy neexistovala. U irské whiskey je to také všechno jinak, protože veškerá produkce irské whiskey vzniká v pouhých čtyřech palírnách.

• Ostatní whisky:

Vzhledem k tomu, že tento článek je určen spíše pro základní orientaci, tak se nebudu věnovat skotským vatted malt whisky ani grain whisky. Nebudu se také věnovat irským whiskey, americkým a dalším produktům, protože zde nemám takový přehled ani tolik napito, abych mohl kvalitně doporučovat a radit. Navíc osobně preferuji nejvíce právě skotské single malt whisky.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011