značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

  tisk textu

Jak na to?

Malý průvodce a rádce, který si neklade za cíl udělat z Vás odborníky na whisky a vyhlášené znalce, ale nasměrovat Vás tak, abyste se vyhnuli slepým uličkám a zbytečným pokusům. Slyšeli jste, že whisky je skvělé pití, ale nemáte svého osobního průvodce, který by Vám na začátku radil a doporučil? Nevíte kterou značkou začít svoji cestu do světa whisky? A právě pro Vás je tento průvodce určen. Možná zde najdou zajímavé podněty i ti, kteří již nějaký ten kalíšek whisky ochutnali.

• Pijeme whisky - v deseti krocích

1.krok - připravíme si sklenici
2.krok - vyndáme z té sklenice led, který tam nemá co dělat
3.krok - vybereme si whisky, které se chceme napít
4.krok - láhev otevřeme
5.krok - nalijeme si do sklenice odpovídající množství, nebude na sobě šetřit, ale zase se nechceme hnedka opít
6.krok - lehce přičichneme k aroma, lehce, nemusíme si hned opít všechny čichové buňky
7.krok - pomalým popíjením vychutnáváme whisky
8.krok - pomalým popíjením vychutnáváme whisky (ano je to tu dvakrát, není kam spěchat)
9.krok - uklidíme prázdnou sklenici a nedopitou láhev na své místo
10.krok - buď pokračujeme krokem 1 nebo si dáme sklenku zase jindy

• A teď vážně :)

Tenhle text tak nějak zamrzl ve své době, spíše doporučím novější - Pití, degustování a hodnocení whisky

Nemusíte se bát, budu se snažit, aby to tak vážné a nudné čtení nebylo.
Jsou otázky ohledně whisky, které se stále opakují či napadnou na začátku pronikání do světa whisky hodně lidí. Rozhodl jsem se, že se na některé z nich pokusím odpovědět. Čím více mi s tím pomůžete (např. položíte další otázky do diskusního fóra a já či někdo jiný na ně odpoví buď tam nebo přímo v tomto článku), tím lepší a zajímavější může být článek a více lidem poradit. Zatím vycházím z dotazů, které byly různě položeny a já si je pamatuji, některé věci mne průběžně napadají a myslím si, že by mohli zajímat i Vás a to vše budou doufám doplňovat Vaše dotazy. Nebráním se ani jiným názorům a doporučením (podle množství a kvality zůstanou buď v diskusním fóru nebo jim bude věnován samostatný prostor).

Některé části budou stejné jako v ostatních článcích zde na serveru, ale nebudu se zde věnovat výrobě či druhům whisky. Texty budu dále upravovat (doufám, že lépe a častěji než ostatní texty na WOL). Nechci se zde pouštět do diskuse na téma, zda je lepší skotská, irská či americká, ani rozebírat své názory na irské whiskey, americkou produkci či whisky z jiných netradičních zemí, bavme se o tom v diskusi, ale není to účelem tohoto článku. Většina pravidel a rad má obecnou platnost (protože mám nejbližší vztah ke skotské whisky, budu to popisovat na ní, ale pro ostatní žádné podobné omezení neplatí).

na začátek stránky

dělení článků:

Kupujeme whisky

Zaměříme se na to kde whisky koupit a podle čeho se řídit. Nečekejte ovšem přesné rady - v kterém obchodě za kolik a jakou láhev koupit. Jedná se o základní rady pro začátečníky, kteří stojí před velkým výběrem whisky a rozmýšlejí se, kterou láhev koupit.

Doporučení

Ten radí to a ten zas tohle a všichni ostatní zas nevědí nic :) Pokusím se oslovit několik dalších lidí, aby i oni příspěli do této části. Co člověk to názor, to rozdílné chutě a jiná oblíbená whisky. Mají ovšem již určitý přehled a tak se pokusí říct, jaké whisky by Vám pro začátek doporučili oni. (bohužel zatím nikdo slíbená doporučení nedodal)

Otázky a odpovědi

Odpovědi na otázky se budu snažit dopsat do stávajících článků, tak aby se ostatní nemuseli znovu ptát či hledat odpověď v jiných částech. Otázky, které mi budou připadat natolik zajímavé, že by bylo vhodné je zdůraznit, tak budou součástá článků i zodpovězeny zde. A samozřejmě zde také budou odpovědi na otázky, které do již napsaných věci zařadit nelze.
Už bylo řešeno: Whisky jako dárek, Změna whisky v láhvi.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 18.06.2023