» teorie » oblasti výroby » ostatní
Oblasti výroby - ostatní whisky
Whisky se mnoha různých podobách vyrábí prakticky po celém světě. Skotsko a Irsko považujeme za klasická místa výroby whisky, zde se podíváme právě na ta ostatní místa. Mezi nejznámější místa patří Spojené státy americké, Kanada a Japonsko. Vyrábí se ale i v ostatních místech světa včetně České republiky, Austrálie, Nového Zélandu a Indie, ale i ve Francii, Německu, Španělsku, atd.
Dá se říci, že skoro v každé zemi se whisky vyrábí, ovšem velmi často je otázka jakým způsobem a lze-li výsledný nápoj nazývat whisky. Některým zemím se budeme věnovat podrobněji.
Spojené státy americké
V USA se setkáváme s označením whiskey a bourbon, ale i s označením whisky. Palírny se nacházejí především ve střední části USA. Mezi nejznámější oblasti jistě patří Kentucky a Tennesse, whisky se vyrábí ještě i v několika málo dalších státech - Indiana, Kalifornie, Virginie. Některé palírny byly uzavřeny až koncem 20. století. Dnešní počet palíren je oproti dřívější době velmi nízký (přitom jich v roce 1891 bylo 779, v roce 1993 již jen 52). Velký vliv na nízký počet palíren měla prohibice a i v dnešní době existují "suché" okresy, kde je zakázáno alkohol i prodávat.
V Kentucky jsou palírny: Buffalo Trace, Labrot & Graham, Wild Turkey, Four Roses, Jim Beam, Maker´s Mark, Heaven Hill, Willett, Barton, Early Times, Bernheim a Stitzel Weller. V Missouri: Weston. V Indianě: Seagram. Ve Virgínii: Virginia Gentleman. V Pensylvánii: Michter´s. V Tennessee: Jack Daniel a George Dickel. V Kalofornii: Anchor.
V USA je trochu nepřehledná situace v tom, kdo co vlastně vyrábí a změny stále probíhají. Pohyb na tomto trhu je tak rychlý, že jednotlivé přesuny se témeř nestačí zaznamenávat. Prodávají se nejen celé palírny, ale i jednotlivé značky a může tak dojít i k tomu, že jistá značka je v různém čase vyráběna třeba v pěti palírnách (např. Yellowstone Bourbon). Je možné koupit i samotnou značku a nechat si ji vyrábět v některé z palíren, což je tzv. "contract distilling", při čemž palírna může být prezentována nebo také utajena. Příkladem poměrně velmi známého majitele značky bez palírny je společnost Van Winkle Distillery. Dalším takovým zapleteným příkladem je bourbon T.W. Samuel, který je údajně pálen ve Stonegate Distillery, plněn v Aplegate Distillery, ve skutečnosti je obojí konáno v Heaven Hill, kde majitel značky má jednu místnost jako kancelář. Bourbon Yellowstone Bourbon má již například šestého majitele. Když United Distillers koupili Medley´s, koupili také s palírnou asi 90 značek, přičemž řadu jednotlivých značek přepustili dalším.
Na etiketách jsou někdy uvedeny názvy palíren, které mohou být fiktivní. Může se jednat o dávno zlikvidované palírny či o názvy palíren, které ani nikdy neexistovali.
Kentucké palírny jsou sdružené v Kentucky Distillers Association. Nyní se jedná o 9 společností, které mají státem Kentucky udělenou licenci na výrobu bourbonu - James B. Beam Distilling Co., Leestown Distilling Co., Maker´s Mark, Seagram, Wild Turkey, United Distillers, Brown-Forman Corporation, Barton Distilling Co. a Heaven Hill Distillers.