značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » další státy 

  tisk textu

KAVALAN

Taiwan

Kavalan je hlavní značkou whisky vyráběnou společností - King Car. Společnost King Car je u nás známá spíše kávou Mr.Brown, ale jinak se jedná o velkou Taiwanskou společnost podnikající i v dalších oborech. Společnost byla založena v roce 1956 a palírna byla uvedena do provozu v roce 2006. Mělo by se jednat o první whisky palírnu na Taiwanu.

Palírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / Kavalan

Stavba palírny trvala pouhých 9 měsíců. Palírna je v provozu od roku 2006, přesněji 11.3.2006 15:30. První láhev opustila palírnu v prosinci 2008, což by znamenalo pouze dvouleté zrání whisky (v základu si myslím, že by to neměl být problém, protože známý zákon o minimálně tříletém stáří se týká skotské whisky, ale i tak mne to trochu zarazilo).
Destilační přístroje nakoupila palírna ve Skotsku a zde i čerpala rady a poznatky odborníků na výrobu whisky. V roce 2006 začínala se dvěma páry měděných kotlů a roční kapacita byla 1,5 milionu litrů. V roce 2015 přibylo dalších šest kotlů a kapacita vzrostla na 4,5 milionu litrů. Palírna leží na úpatí hor, na jejichž vrcholu by měl být stále sníh a tak má dobrý zdroj čisté vody a současně nedaleko Tichého oceánu, který bude ovlivňovat zrání a výslednou podobu whisky.

Zrání je minimálně 2 roky, což mne (jak jsem psal už výše) trochu zarazilo (u skotských single malt jsou 3 roky dané zákonem a známe výrazné rozdíly mezi 5-7 letými (často plněnými pro italský trh) a 10letými, a ten kvalitativní rozdíl je opravdu znát). Whisky zde prý zraje rychleji než ve Skotsku, díky vysokým průměrným teplotám. Andělská daň zde prý dosahuje až 10-12% ročně. Zpočátku měli až 18%, snaží se číslo stále snížit.

Jméno palírny je možné najít v několika verzích. Buď podle společnosti, které patří - King Car Distillery, nebo podle jejich hlavní značky whisky - Kavalan Distillery, případně kombinací obou - King Car Kavalan Distillery.

V palírně King Car / KavalanV palírně King Car / Kavalan

Typy

Hlavním produktem palírny je whisky s názvem Kavalan. Jedná se o single malt whisky, zrající v různých sudech a tak se zde můžeme setkat s plněním, které zrály v sudech po portském, po sherry, po bourbonu, ale i po víně z barrique sudů.
Produktovou řadu mají v 9/2022 docela širokou. Základním plněním je Kavalan Single Malt (Kavalan Classic), doplňují to např Podium, Concertmaster, Distillery Select, Reserve, Ocean - Puncheon Cask, Air - Virgin Oak Cask, Sunlight - French Wine Cask, Mother Earth - Peated. V roce 2021 se objevila na trhu nová Kavalan Triple Sherry Cask.

Vedle těchto plnění se vyrábí ještě řada Solist rozlišovaná podle sudů, ve kterých whisky zrála. Série Kavalan Solist v sudé síle a stáčená pouze z jednoho sudu začala v roce 2009 a od té doby se v ní objevily různé verze např: ex-Bournon Cask, Oloroso Sherry Cask, Fino Sherry Cask, Brandy Cask, Port Cask, Amontillado Sherry Cask, Manzanilla Sherry Cask, PX Sherry Cask, Moscatel Sherry Cask a Vinho Barrique Cask.

Dalším z produktů palírny je single malt whisky King Car Conductor.

Kavalan Solist Peated Cask No.R150421058A Cask Strength 54%Kavalan Solist Peated Cask No.R150421058A Cask Strength 54%Kavalan Solist Oloroso Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Oloroso Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8%

V půlce června 2023 šly na trh plnění Kavalan Solist pro českou republiku. Jednalo se o Kavalan Solist Peated Cask No.R150421058A Cask Strength 54% v počtu 200 láhví a Kavalan Solist Oloroso Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8% v počtu 147 láhví. V polovině prosince 2023 přibylo další plnění a to Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8% v počtu 330 láhví. Dostupné (21/12/23) jsou na eshopu Jelínka.

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Fino Sherry Cask Single Malt Cask Strength 58.1%Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59.4%

.

Webové stránky palírny:

FB:

YouTube: (playlist na YouTube kanálu King Car Group - jsou tam verze i v češtině)

WB:

Webové stránky výrobce:


Kavalan Whisky - Production Video 2021 | Czech Version

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Kavalan Concertmaster Sherry Cask Finish 40%Kavalan Concertmaster Sherry Cask Finish 40%
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
(lahvováno 2021 - 2021.05.03 08:26 CZ)
Koncert to teda nebyl, ale příjemná předehra ano. V aroma je sherry, pak sherry a ještě jednou jemné sherry. Hořká Studenstská pečeť, kandované ovoce. Prostě fajn sherry. V chuti sladké sherry, bonboniéra s třešní, fajn mlsání. V dokončení doznívá sherry a trochu hořkne čokoláda.

Hodně líbivá, trochu sladce bonbónová, trochu podbízivá, na takové běžné mlsání.
Prostě taková popová Sherry, sherry Lady. No spíše mladá holka než Lady. Takovej bonbónek.
Dobrá vstupní nenáročná whisky do světa Kavalanu. A navíc v zajímavé láhvi. (15.5.2023)

Kavalan Concertmaster Port Cask Finish 40%Kavalan Concertmaster Port Cask Finish 40%
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
(lahvováno 2021 - 2021.05.12 13:01 CZ)
Předchozí whisky jí trochu pomohla, trochu ubrala. Aroma bylo hutnější ovoce, oříšky. Působilo plněni a bohatěji. V chuti ovoce s čokoládou a ořechy, působí zralejší a bohatší. V dokončení doznívají ořechy s čokoládou. Pak se mi v dokončení ještě ukázalo zralé jablko.

Působí plněji a zraleji než předchozí sherry finish, ale zase díky té předchozí nevynikla sladkost, protože chuťové buňky byly ještě přesherryovány. Ale pochutnal jsem si více, předtím to bylo bonbonové mlsání, tady se už vychutnávalo. (15.5.2023)

Kavalan Podium 46%Kavalan Podium 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
(lahvováno 2021 - 2021.05.20)
V aroma hodně ovocná, výrazně se začne prosazovat nezralé zelené jablko, trocha vanilky a lehkého koření. V chuti kořenitost, nádech dubového dřeva, opět jablečná ovocnost, stále ještě zelené jablko. Taková spíše základní, není moc hluboká. (24.6.2022)

Hodně ovocné, ovocně sladké aroma, postupně začne dominovat lehká kyselost nezralého zeleného jablka, kdy jste si ještě nekousnuli, ale už víte, že to bude kyselé. K tomu trocha vanilky a koření. Chuť mi začíná kořenitostí, která postupně ustupuje a nahrazuje ji lehká a přijatelná dřevitost, v chuti pak opět jablko, které začíná zralým, ale postupně chytá zelenou barvu a nezralou kyselost. V dokončení ovocnost, čokoláda a jen lehké dřevo, kořenitost a stále zelené nakyslé jablko.
Celkově si mě moc nezískala, je taková základní, ještě nezralá, za mě ji utrhnuli moc brzo. (18.9.2022)

Kavalan Podium 46%Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
V aroma sladová sladkost, vůně dřeva. V chuti opět sladová sladkost až do medu. V dokončení doznívá dojem z chutě. V základu jednoduchá sladkost, působící s dalšími doušky stále příjemněji, až do medu.
Vrátil jsem se k ní ještě jednou po ochutnání Ex-bourbonu a za odměnu mi ukázala více ze sebe. V aroma sladová sladkost, ovocnost, působí líbivě a příjemně, přidává se medová sladkost. V chuti ovocnost, medovo-sladová sladkost. Furt působí líbivě a jednodušeji, ale uhlazený ex-bourbon u ní umožnil vyniknout určité hravosti a živosti. (15.5.2023)
Kavalan Triple Sherry Cask 40%Kavalan Triple Sherry Cask 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022:
(lahvováno 2021 - 2021.10.14 14:34 CZ)
V aroma je prostě sherry a sherry a sherry (aby ne, když to zrálo postupně v sudech po sherry oloroso, sherry px a sherry moscatel). Ovocnost, čokoláda, kandované ovoce, oříšky, pořádná dávka klasické sherry. V chuti lehčí, smetanově hladivá, máslové sušenky, postupně se více ukazuje sladká ovocnost, čokoláda, celkově je lehčí a příjemně pitelná. Dokončení spíše krátké. Je to takové lehké příjemné sherry popíjení. (18.9.2022)

V aroma je to příjemná sherryovka, možná trochu až moc sherry. Milovník sherry možná jásá a hledá tam jednotlivé ze tří, já tam prostě mám hodně sherry bez jasného směru. Taková ta sherry klasika ovocnost, pomeranče, čokoláda, kandované ovoce, lískové oříšky, jako líbivé, ale ne k hlubokému dumání. V chuti je lehčí než v aroma, zprvu tako rozplizlá, ale postupně zaplní pusu 100 odstíny sherry, jenže to je moc a vše splývá. (Ale určitě lepší, než knížka/film 100 odstínů šedi.) Při dalším doušku, už tam úvodní prázdnost a rozplizlost je tak krátká, že jsem si ji všimnul, jen proto, že jsem ji čekal. A pak je prostě klasický pop-music sherry koncert - ovocnost, pomeranče, čokoláda, vše je ale takové lehčí, smetanově jemné, máslové sušenky, hladivé. Takové líbivé, aby se líbilo všem. Dokončení moc nezdrží, lehce jsme si zaflirtovali a pac a pusu a čau.
Je to od pohledu hezká asijská holka, milá, hezká, svádivá, všem se líbí, ale žádnou kámasútru z ní nedostanete. Prostě, líbivá. Hlavně, aby se z ní nevyklubal ladyboy. (15.10.2022)

Kavalan Oloroso Sherry Oak 46%Kavalan Oloroso Sherry Oak 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
(lahvováno 2021 - 2021.06.11 10:58 CZ)
Aroma spíše uhlazené než výrazné, klasický nádech od sherry - čokoláda, hlubší ovocnost, koření, sladkost. V pozadí mi tam ruší vlhké dřevo s jablečným nádechem. V chuti také uhlazený nádech sherry, odpovídá vůni - čokoláda, ovocnost, sladkost, kořenitost se ovšem prosazuje více. (24.6.2022)

V aroma klasická střední intenzita sherry, není jemné, ani to není rána, ovocnost, pomeranče, rozinky, čokoláda, sladkost, koření. V pozadí se mi tam objevuje navlhlé dřevo. Chuť odpovídá vůni, ale kořenitost je tam výraznější, sladkost, čokoláda, ovocnost a postupně přicházející kořenitost až trochu do pálivosti. Fajn sherry popíjení, ta kořenitost mi to tam trochu kazí. (18.9.2022)

Kavalan ex-bourbon Cask 46%Kavalan ex-bourbon Cask 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma příjemně voňavé dřevo, vanilka, postupně vyleze tropické ovoce a možná trochu jablko. Těžší aroma hutného přezrálého ovoce. V chuti olejovitá, a to dost výrazně, začne se přidávat citrusová kyselost s trochou postupně se ukazující vanilky a kořenitosti. Při dalším doušku banán a karamel, zůstává výrazná kořenitost, které se přenesou i do dokončení, kde se ještě malinko přidá čokoláda. (30.3.2022)
Kavalan ex-bourbon Cask 46%Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
(lahvováno 2021 - 2021.05.21 14:03 CZ)
Aroma uhlazené, hladivé, uhlazená vanilka a dřevo. V chuti uhlazené dřevo, trochu štiplavosti, ale spíše medové. V dokončení hladivá čokoláda, medová sladkost. Byla krásně uhlazená, příjemně tam nic nevyčnívalo a finish tam nechyběl. Ta byla tak uhlazená, že je třeba dávat pozor, aby nebyla vyhlazená, bylo by to škoda. (15.5.2023)
Kavalan Solist ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%Kavalan Solist ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
(lahvováno 2017 - 2017.05.03 11:09 CZ)
Aroma ovocné, vanilka, znatelný dub, postupně se zvyšující sladkost, i přes vysoký obsah alkoholu celkem hebká. V chuti krátký sladký nástup, následovaný výrazným nástupem sudové síly, ovocné, sladké až k medu, banány, hrušky, výrazná dřevitost, postupně nastupuje kořenitost, se kterou se to překlápí do dokončení, kde doznívá koření, sladkost, čokoláda, ovocnost a doznívá opravdu dlouho. Trochu jsem měl strach z ex-bourbonu, ale vůbec nezklamala. (22.4.2021)
Kavalan Solist ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
Nejprve mám ve vůni výrazné dřevo sudu, ale v celkem hebké podobě. Přidává se ovoce, vanilka a postupně se začíná zvyšovat i sladkost. Celkově aroma působí hebkým, zaobleným dojmem, jen ho pohladit. Jinak to dřevo je tam stále dominantní a aroma je sice ok, ale ničím až tak zajímavé. V chuti sladký úvod přebitý silným nástupem sudové síly. Když si napodruhé člověk trochu zvykne, tak se ukáže ovocnost, banán s hruškou, sladkost až k medu, to vše rámuje stále výrazné dřevo. V dokončení se přidá výrazná, ale krátká kořenitost, po jejím ustoupení pak doznívá sladkost, koření, čokoláda, lehce zbytky ovoce. Na úvod této čtyřky to nebylo špatné. (20.8.2021)
Kavalan Solist ex-Bourbon Cask No.B141231111A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist ex-Bourbon Cask No.B141231111A Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
(lahvováno 2021 - 2021.04.26)
V prvním dojmu výrazné dřevo sudu. Jak se postupně vydýchává, tak se ukazuje tropické ovoce, vanilka, kokos, v pozadí mi tam stále zůstává nádech dřeva. V chuti příjemná sladkost s vanilkou, až trochu překvapila, postupně se více prosadí ostřejší koření, v dokončení se pak opět ukáže úvodní sladkost s vanilkou. Ta sladkost je v chuti výrazně dominantní. Dlouho doznívá. (24.6.2022)

Po krátké chvíli úvodní dřevo nahradí vanilka, tropické ovoce, kokos, dřevo už zůstává jen na pozadí. Příjemně jemná vůně, síla není v aroma znát. V chuti nastoupí vanilková sladkost, nádech tropického ovoce, chuť se v puse příjemně smetanově převaluje, trochu se tam začne prosazovat kořenitost, zpočátku nádech skořice, postupně až do pálivější kořenitost. V dokončení kořenitost polevuje a opět přebírá nadvládu vanilková sladkost s ovocem a kokosem. (18.9.2022)

Kavalan Solist ex-Bourbon Cask No.B141231111A Cask Strength 57,8%S aroma jsem měl docela problém, bylo hodně uzavřené, otvíralo se velmi pomalu (no spíše neotvíralo), ukázalo trochu vanilky a dřeva. V chuti byla podstatně zábavnější, vanilka, přidal se banán, bourbonová uhlazenost, opět vanilka, smetanově hladila. V dokončení příjemně doznívá vanilka a banán. V chuti i dokončení působila příjemně komplexně.
Celkový dojem mi u ní trochu kazila uzavřená vůně a byť to ta chuť vynahradila, tak prostě ten celek to trochu nabouralo. (15.5.2023)
Kavalan Solist ex-Bourbon Cask No.B141231112A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist ex-Bourbon Cask No.B141231112A Cask Strength 57,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Zprvu má výrazné aroma, které se postupem času a vydýcháváním zjemňuje. Vanilka a dřevo, ale hladivé dřevo, nikoliv štípající. Máslové sušenky, pak se začne přidávat i tropické ovoce. V chuti ale předvádí větší sílu a schopnosti, máslové sušenky se rozlejou po celé puse, ukazují vanilkové, ovocné a trochu ořechové tóny. Postupně chytá smetanovitost. I přes tu sílu v puse spíše hladí. V dokončení krásně dozní máslové sušenky, lehce zavoní vanilka a uzavře to tropické ovoce. (19.9.2023)
87/100

Připomnělo mi to tuhle písničku a ten klip. Zprvu nenápadná blondýnka ukáže napřed kukadla, hezkou tvářičku a pak svůj hlas, aby všem ukázala, že mezi zpěvačky patří svým hlasem a ne tím jak vypadá.

Nenápadná blondýnka se nám vybarvila :)

Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
(lahvováno 2019 - 2019.04.18 09:30 CZ)
Aroma je krásně silné a hutné sherry, rozinky, ovoce, pomeranče, čokoláda, velmi bohaté, na tu sílu hebké a působící jemným dojmem. Jen lehké sherry načichlé dřevo. V chuti krásný nástup sherry whisky, čokoláda, ovocnost, ukázková sherry whisky, mohutná, že by se dala žvýkat. Dokončení opět krásné, dlouhé, sherry, čokoláda, oříšky. (22.4.2021)
Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%V aroma silné hutné sherry. Nabírám si ho lžičkou a postupně mlsám. Rozinky, ovoce, čokoláda. I když silné a hutné, tak působí příjemně jemným dojmem (jak když hladíte hustý kožíšek). V chuti krásně nastupuje sherry whisky, čokoláda, ovoce, mohutná a hutná chuť, abyste mohli část spolknout, tak ji musíte napřed překousnout. Hodně komplexní, užívám si ji jako celek, vychutnávám ji. Krásné, dlouhé sherry dokončení, čokoláda, oříšky. (20.8.2021)
Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S100129028B Cask Strength 58,6%Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S100129028B Cask Strength 58,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022:
(lahvováno 2020 - 2019.04.18 09:30 CZ - 29.1.2010/30-31.12.2020)
Vzhledem k síle potřebuje trochu vydýchat, ale hned od začátku se ukazují dřevité tóny se sherry, čokoládou a bourbonovou umělotinou. Chvíli počkám. Když se vydýchala, tak ukázala výrazné sherry, těžkou sladkost, vzdálené lehké kávové tóny, těžká sladká ovocnost. Těžší, ale příjemné. V chuti sladkost a nával sherry, ořechy, je znát její síla a ostrost, postupně se více prosazuje ovoce s ořechy, taková ta ořechová náplň s ovocem ze závinů. V dokončení ovoce, přidá se čokoláda a kávový tón. Při dalších doušcích v chuti ještě více sládne, až do medu, ukáže více čokolády, sherry, ale o to větší je tam kontrast s tou stupňující se ostrostí, i když i ta postupně nejde do takových výšek a tupí si hrany. Celkově fajn, jen na ní musí člověk být naladěn, je dost výrazná. (29.10.2022)
Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S170425056D Cask Strength 53,2%Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S170425056D Cask Strength 53,2%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Když se vydýchá, tak se zmizí dřevité tóny a začne se prosazovat sherry, těžší ovocná sladkost, tmavá čokoláda a v pozadí mi tam připadá káva. V chuti se potká sladkost, tmavá čokoláda, trochu kořenité sherry, postupně kořenitost ustupuje a ukazují se ještě ořechy, zralé exotické ovoce. V doončení ovoce, sladkost exotického ovoce, čokoláda a úplně v závěru opět trocha kávy. (5.2.2024)
84/100
Kavalan Solist Port Cask No.0090706027A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask No.0090706027A Cask Strength 57,8%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2018-WLP2018:
Aroma bylo celkem příjemné - sladkost, pomeranč, čokoláda, portské a tráva. Sudová síla z něj nebyla cítit a vůbec mě nepřipravilo na to, co mne čeká. V chuti byl nástup velmi silný, při výběru této whisky k ochutnání jsem asi přehlédl tu sudovou sílu a tohle jsem nečekal. První dojem byl, že je velmi hutná, až by se dala kovat, na mě až moc. V tom prvním dojmu jsem zaznamenal trochu hořké čokolády a štiplavost v závěru. Když se mé chuťové buňky (a nejen ony) probraly z překvapení, co jsem jim přichystal, tak už jsem byl schopen v chuti vnímat i trochu té sladkosti, ovocnosti, portského, prostě to co slibovalo i aroma, s trochou dřevité štiplavosti. Ale i tak jí zůstával ten silný "zabíjející" nástup. Celkový dojem byl ten, že je dobře, že ji můžu takhle ochutnat, ale láhev bych si nekoupil. (2.11.2018-WLP2018)
Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
(lahvováno 2018 - 2018.09.11 10:49 CZ)
Úvod aroma je v duchu dřeva, ale rychle ukáže další tóny, mléčná čokoláda, čaj, ovocně sladká, vanilka, stále přítomné dřevo. Úvod chuti je krásná mohutná ovocná vlna kandovaného ovoce, ovocná sladkost, krásně mohutné tělo, čokoláda, oříšky, kořenitost. V dokončení zůstává kořenitost s dřevitou suchostí, doznívá sladká ovocnost, čokoláda. (22.4.2021)
Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%V úvodu vůně je dřevo nasáklé těžkým vínem. Brzy se k němu přidá čaj, mléčná čokoláda, přibude ovocná sladkost, stále přítomné, ale už jen lehké nasáklé dřevo. A punčák na stole a od chvíle co mě napadl, tak začal být těžce dominantní. :) Tak jí mám místo večerního dortíku. V chuti na mě jako první přilétla pořádná vlna kandovaného ovoce, čokoláda, ovocná sladkost, oříšky a chuť zakončuje kořenitost. Chuť je krásně mohutná, její tělo by se dalo krájet. Dokončení je trochu dřevitě suché s doznívající ovocnou sladkostí a čokoládou. (20.8.2021)
Kavalan Solist Port Cask No.0111118073A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask No.0111118073A Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
(lahvováno 2021 - 2021.02.17 13:29 CZ)
Měl jsem trochu strach, zda nebude aroma zase tak uzavřené, jako u předchozí skleničky se Solist ex-Bourbon. Nebylo. Aroma bylo krásně voňavé, dost intenzívní. Vůně sušených švestek, hutná švestková marmeláda, čokoláda, krásně hutné. V chuti hořká čokoláda, švestky v čokoládě, ořechy. V dokončení doznívají švestky v čokoládě.
Tohle bylo švestkové mlsání. I když trochu musím říct, že vůně byla živější než chuť a navnadila trochu více, ale při dalších doušcích jsem si na to ani nevzpomněl a neměl pocit, že jsem nedostal slíbené. (15.5.2023)
Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
(lahvováno 2017 - 2017.07.14 09:53 CZ)
Úvod aroma dřevo, pak se přidá čokoláda s rozinkama, sladká ovocnost přezrálých jablek a hrušek, lehká vanilka, stále přítomné dřevo, přidá se víno, včetně trochu kyselosti, opět velmi příjemné a bohaté aroma. Chuť v úvodu krásně hebká, sladká, postupně narůstající širokosti. V chuti travní tóny, třešně v čokoládě, projevuje se bohatá ovocnost, vinné tóny. V dokončení doznívá dřevo, lehká ovocnost, hebké, dlouho jemně doznívající. (22.4.2021)
Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%Ve vůni sladká přezrálost ovoce, jablka a hrušky, čokoláda s rozinkama a přidává se dřevo sudu, lehká vanilka a nádech kyselosti vína. Vše v dobře vyvážené formě, příjemné a bohaté aroma. V chuti hebčí než vůni, sladký nástup do široka se rozlévajících třešní v čokoládě, bohaté ovocnosti, trocha vinných a travních tónů. V dokončení mi doznívá dřevo s čokoládo-sladkými tóny, ovocnost. Je hebké a dlouho doznívá. (20.8.2021)
Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W160331056A Cask Strength 55,6%Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W160331056A Cask Strength 55,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
(lahvováno 2021 - 2021.05.07 10:56 CZ)
Aroma působí zajímavě, tropické ovoce se míchá s vinným nádechem, přidávají se rozinky s čokoládou, na konci už pak začne rušit hořký nádech dřeva (ale až po delším čuchání, nijak neruší). V chuti bohatá, míchá se mi tam tropické ovoce, citrusy, koření, sladkost, čokoláda, lehká nerušící kořenitost. Zajímavá pro zkoumání. (24.6.2022)

Bohaté aroma, hutnější, vinný nádech, tropické ovoce, hořká čokoláda, lehká čokoládová sladkost, rozinky, ale postupně se mi tam začíná lehce objevovat hořké dřevo. V chuti nastoupí hutná bohatá vlna plná tropického ovoce, citrusů, sladkosti, tmavé čokolády, koření, postupně přijde i smetanové pohlazení s vanilkovým tónem. Doznívá s nádechem tropického dřeva a ovoce. Krásně bohatá, příjemně se pije. Tropický výlet pro mé chuťové buňky. (18.9.2022)

Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W160331027A Cask Strength 58,6%Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W160331027A Cask Strength 58,6%
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
(lahvováno 2021 - 2021.05.07 10:29 CZ)
V aroma hutnější vinné tóny, postupně se ještě otvírá, vinné tóny dostávají větší hloubku. Ořechy. Jako fajn, ale po čuchavém mlsaní ze Solistu Porto jsem asi čekal víc. Trochu jsem neocenil tu jemnost. Ovšem v chuti se odehrával koncert chutí na jazyku, mléčná čokoláda s ovocem, banán. Se tam předváděla, rozvalovala a rozvíjela. Postupně trochu lehce nakyslé vinné tóny. V dokončení ořechy a čokoláda. (15.5.2023)
Kavalan Solist Fino Sherry Cask No.FI130522040A Cask Strength 58,6%Kavalan Solist Fino Sherry Cask No.FI130522040A Cask Strength 58,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2023:
Aroma příjemně intenzívní a přitom jemné a celkem hladivé, těžší kandované ovoce v čokoládě, hebkost, která vás praští přes nos, postupně těžší pomeranče, trochu dřeva s medem. Blbě se mi popisuje, ale líbí se mi, prostě si ho člověk musí užívat jako celek. V chuti ovocno-čokoládová (tmavá čokoláda) sladkost, kořenitost až do pikantnosti, současně trochu suchosti, pak začne více čokoládovět, sladce ovocnět, pikantnost pomine a spíše příjemně hladí a rozmazluje chuťové buňky. Dokončení se nese v duchu chuti, přidá se tam trochu dřeva, prolétly mi tam máslové sušenky. Dlouho doznívá. To se mi fakt líbilo, je to spíše na skleničku za odměnu než na denní popíjení, díky své výraznosti si zaslouží pozornost. (16.11.2023)
88/100
Kavalan Solist Fino Sherry Cask No.FI130522040A Cask Strength 58,6%Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Po vydýchání sušší, ale fakt hezké sherry, aroma hutné, těžší kandované ovoce v čokoládě, hutné a při tom hebké, těžší pomeranče a hutnější med. Aroma je hutné a těžké a krásně se vychutnává jako celek. V chuti ovocnost s tmavou čokoládou, kandované ovoce, kořenitost až trochu do pikantnosti, postupně zpět čokoláda a její čokoládová sladkost, začíná se více projevovat sladkost zralého ovoce, pikantnost pominula, koření zůstává a začíná hladit. V dokončení tmavá čokoláda, máslové sušenky, pak trochu dřeva. Líbilo se mi to poprvé a líbilo se mi to znovu. (5.2.2024)
88/100
Kavalan Solist Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
V aroma příjemně hladivé tropické ovoce s lehkým kořením, trocha mléčné čokolády, voňavá. V chuti nástup sladkosti tropického ovoce s lehkou kořenitostí, pak hladivost čokolády, postupně hladivá a hezky zabalené ovoce. S dalšími doušky ty chutě jen potvrzuje. V dokončení tmavá čokoláda, slaný karamel. Celkově je hezky hutná, silná a přitom hladivá. (5.2.2024)
85/100
Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Krásně svěží aroma, svěží hravá ovocnost a mám tam příjemnou vůni kávy. Zralé až lehce přezrálé ovoce, tmavá čokoláda. V chuti svěže tropické ovoce, trochu kořenitosti, nádech brandy, které se s kořením prosazuje stále více. V dokončení tmavá čokoláda, dozvuk brandy, sladkost tropického ovoce a nádech kávy. Celkově hezky svěží whisky s trochou kořenitosti, brandy a kávy. (5.2.2024)
88/100

v knize Svět whisky (z roku 2016) hodnotí:

Kavalan Classic Single Malt 40%Kavalan Classic Single Malt 40%:
Voní po vanilce a ovocném koktejlu. Na jazyku zaznějí tóny tropického ovoce, koření, vanilky a jemného dubového dřeva.
Kavalan Podium Single Malt 46%Kavalan Podium Single Malt 46%:
Lehkou a svěží vůni medu, kokosu a vanilky v ústech vysřídají zralé banány, med, zázvor a pikantní dubové dřevo.
Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%:
Ve vůni se mísí portské, bobuloviny, med a mléčná čokoláda. Na jazyku se rozvinou tóny tropického ovoce a sladkého dubového dřeva.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Single Malt 40%:
Aroma: čisté, elegantní, květinové a ovocné, k tomu se přidává nádech medu, manga, hrušek, vanilky, kokosových ořechů a jemné čokolády
Chuť: mango smíšené s bohatým aroma, vzniklým zráním v dubových sudech, teplá intenzívní, měkká jako hedvábí, stopy pomeranče
Dokončení: středně dlouhé, s citrusovými tóny.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciKavalan Classic 40%:
Aroma: Sladké, se spoustou tropického ovoce: guava, mango a tomel společně s květy orchidejí.
Chuť: Štavnatá a ovocná, s obilnou sladkostí, zázvor a jemně opečený dub.
Dokončení: Čisté, jemně kořeněný jablečný džus.
Závěr: Skvělý úvod do Kavalaniny rodiny.
obrázek není k dispoziciKavalan Fino Cask 58%:
Aroma: Sherry, bezpochyby, ale také sladké. Lehký karamel, tmavá čokoláda, espresso a med. Na pozadí je sušené ovoce, typické pro palírnu.
Chuť: Elegantní, nablýskaná a plná sladkosti a rozinek spíše než sevření tříslovin. Trocha červeného ovoce. Citrusy.
Dokončení: Mírně vysychá.
Závěr: Vyvážená a právem ctěná jako nejlepší varianta palírny.
obrázek není k dispoziciKavalan Single Cask ex-Bourbon 58,8%:
Aroma: Jasně zlatá barva. Sladké a ryzí, se sirupem a měkkým ovocem: mango, meloun a guava říznuté zázvorem a kumquatem. Náznak arašídů a santalového dřeva. Zásah sladkých pilin, sugestívní mládí.
Chuť: Sladký a ovocný alkohol, vyvážený klasickými chutěmi amerického dubu, jako je zmrzlina, créme brulée a koření.
Dokončení: Pudinkové se zavařovaným ananasem.
Závěr: Sladká a drzá. Zosobnění "nové" sladové whisky.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2023: 7.12. - Kavalan Triple Sherry Cask


Recenze na whisky.nethar.cz:

Kavalan

Kavalan Concertmaster Port Cask Finish

Kavalan Concertmaster Sherry

Kavalan Distillery Select

Kavalan ex-Bourbon Oak

Kavalan King Car Conductor

Kavalan Podium

Kavalan Rum Cask

Kavalan Solist Vinho Barrique

Kavalan Solist Amontillado

Kavalan Solist ex-Bourbon

Kavalan Solist Fino

Kavalan Solist Manzanilla

Kavalan Solist Moscatel

Kavalan Solist Pedro Ximénez

Kavalan Solist Port

Kavalan Solist Sherry Cask

Kavalan Solist Vinho Barrique

Kavalan Triple Sherry Cask

Etiketa Kavalan Single Malt 40%Etiketa Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Etiketa Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59,4%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 18.9.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 25.02.2024