značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » další státy 

  tisk textu

KAVALAN

Taiwan

Kavalan je hlavním značkou whisky vyráběnou společností - King Car. Společnost King Car je u nás známá spíše kávou Mr.Brown, ale jinak se jedná o velkou Taiwanskou společnost podnikající i v dalších oborech. Společnost byla založena v roce 1956 a palírna byla uvedena do provozu v roce 2006. Mělo by se jednat o první whisky palírnu na Taiwanu.

Palírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / Kavalan

Stavba palírny trvala pouhých 9 měsíců. Palírna je v provozu od roku 2006, přesněji 11.3.2006 15:30. První láhev opustila palírnu v prosinci 2008, což by znamenalo pouze dvouleté zrání whisky (v základu si myslím, že by to neměl být problém, protože známý zákon o minimálně tříletém stáří se týká skotské whisky, ale i tak mne to trochu zarazilo).
Destilační přístroje nakoupila palírna ve Skotsku a zde i čerpala rady a poznatky odborníků na výrobu whisky. V roce 2006 začínala se dvěma páry měděných kotlů a roční kapacita byla 1,5 milionu litrů. V roce 2015 přibylo dalších šest kotlů a kapacita vzrostla na 4,5 milionu litrů. Palírna leží na úpatí hor, na jejichž vrcholu by měl být stále sníh a tak má dobrý zdroj čisté vody a současně nedaleko Tichého oceánu, který bude ovlivňovat zrání a výslednou podobu whisky.

Jméno palírny je možné najít v několika verzích. Buď podle společnosti, které patří - King Car Distillery, nebo podle jejich hlavní značky whisky - Kavalan Distillery, případně kombinací obou - King Car Kavalan Distillery.

V palírně King Car / KavalanV palírně King Car / Kavalan

Typy

Hlavním produktem palírny je whisky s názvem Kavalan. Jedná se o single malt whisky, zrající v sudech po různých nápojích a tak se zde můžeme setkat s plněním, které zrály v sudech po portském, po sherry, po bourbonu, ale i po víně z barrique sudů.
Základním plněním je Kavalan Single Malt, následuje Kavalan Concertmaster Single Malt, který zrál v sudech po portském. Vedle těchto plnění se vyrábí ještě řada Solist rozlišovaná podle sudů, ve kterých whisky zrála. V roce 2012 jsou známé verze Kavalan Solist ex-Bournon Cask, Kavalan Sherry Cask, Kavalan Solist Fino Sherry cask a Kavalan Solist Vinho.

Zrání je minimálně 2 roky, což mne (jak jsem psal už výše) trochu zarazilo (u skotských single malt jsou 3 roky dané zákonem a známe výrazné rozdíly mezi 5-7 letými (často plněnými pro italský trh) a 10-ti letými, a ten kvalitativní rozdíl je opravdu znát). Whisky zde prý zraje rychleji než ve Skotsku, díky vysokým průměrným teplotám. Andělská daň zde prý dosahuje až 10-12% ročně. Zpočátku měli až 18%, snaží se číslo stále snížit.

Dalším z produktů palírny je single malt whisky King Car Conductor.

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Fino Sherry Cask Single Malt Cask Strength 58.1%Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59.4%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Kavalan Solist Port Cask Cask No.0090706027A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask Cask No.0090706027A Cask Strength 57,8%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2018-WLP2018:
Aroma bylo celkem příjemné - sladkost, pomeranč, čokoláda, portské a tráva. Sudová síla z něj nebyla cítit a vůbec mě nepřipravilo na to, co mne čeká. V chuti byl nástup velmi silný, při výběru této whisky k ochutnání jsem asi přehlédl tu sudovou sílu a tohle jsem nečekal. První dojem byl, že je velmi hutná, až by se dala kovat, na mě až moc. V tom prvním dojmu jsem zaznamenal trochu hořké čokolády a štiplavost v závěru. Když se mé chuťové buňky (a nejen ony) probraly z překvapení, co jsem jim přichystal, tak už jsem byl schopen v chuti vnímat i trochu té sladkosti, ovocnosti, portského, prostě to co slibovalo i aroma, s trochou dřevité štiplavosti. Ale i tak jí zůstával ten silný "zabíjející" nástup. Celkový dojem byl ten, že je dobře, že ji můžu takhle ochutnat, ale láhev bych si nekoupil. (2.18.2018-WLP2018)
Kavalan Solist Ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%Kavalan Solist Ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma ovocné, vanilka, znatelný dub, postupně se zvyšující sladkost, i přes vysoký obsah alkoholu celkem hebká. V chuti krátký sladký nástup, následovaný výrazným nástupem sudové síly, ovocné, sladké až k medu, banány, hrušky, výrazná dřevitost, postupně nastupuje kořenitost, se kterou se to překlápí do dokončení, kde doznívá koření, sladkost, čokoláda, ovocnost a doznívá opravdu dlouho. Trochu jsem měl strach z ex-bourbonu, ale vůbec nezklamala. (22.4.2021)
Kavalan Solist Ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%Nejprve mám ve vůni výrazné dřevo sudu, ale v celkem hebké podobě. Přidává se ovoce, vanilka a postupně se začíná zvyšovat i sladkost. Celkově aroma působí hebkým, zaobleným dojmem, jen ho pohladit. Jinak to dřevo je tam stále dominantní a aroma je sice ok, ale ničím až tak zajímavé. V chuti sladký úvod přebitý silným nástupem sudové síly. Když si napodruhé člověk trochu zvykne, tak se ukáže ovocnost, banán s hruškou, sladkost až k medu, to vše rámuje stále výrazné dřevo. V dokončení se přidá výrazná, ale krátká kořenitost, po jejím ustoupení pak doznívá sladkost, koření, čokoláda, lehce zbytky ovoce. Na úvod této čtyřky to nebylo špatné. (20.8.2021)
Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Úvod aroma je v duchu dřeva, ale rychle ukáže další tóny, mléčná čokoláda, čaj, ovocně sladká, vanilka, stále přítomné dřevo. Úvod chuti je krásná mohutná ovocná vlna kandovaného ovoce, ovocná sladkost, krásně mohutné tělo, čokoláda, oříšky, kořenitost. V dokončení zůstává kořenitost s dřevitou suchostí, doznívá sladká ovocnost, čokoláda. (22.4.2021)
Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%V úvodu vůně je dřevo nasáklé těžkým vínem. Brzy se k němu přidá čaj, mléčná čokoláda, přibude ovocná sladkost, stále přítomné, ale už jen lehké nasáklé dřevo. A punčák na stole a od chvíle co mě napadl, tak začal být těžce dominantní. :) Tak jí mám místo večerního dortíku. V chuti na mě jako první přilétla pořádná vlna kandovaného ovoce, čokoláda, ovocná sladkost, oříšky a chuť zakončuje kořenitost. Chuť je krásně mohutná, její tělo by se dalo krájet. Dokončení je trochu dřevitě suché s doznívající ovocnou sladkostí a čokoládou. (20.8.2021)
Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Úvod aroma dřevo, pak se přidá čokoláda s rozinkama, sladká ovocnost přezrálých jablek a hrušek, lehká vanilka, stále přítomné dřevo, přidá se víno, včetně trochu kyselosti, opět velmi příjemné a bohaté aroma. Chuť v úvodu krásně hebká, sladká, postupně narůstající širokosti. V chuti travní tóny, třešně v čokoládě, projevuje se bohatá ovocnost, vinné tóny. V dokončení doznívá dřevo, lehká ovocnost, hebké, dlouho jemně doznívající. (22.4.2021)
Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%Ve vůni sladká přezrálost ovoce, jablka a hrušky, čokoláda s rozinkama a přidává se dřevo sudu, lehká vanilka a nádech kyselosti vína. Vše v dobře vyvážené formě, příjemné a bohaté aroma. V chuti hebčí než vůni, sladký nástup do široka se rozlévajících třešní v čokoládě, bohaté ovocnosti, trocha vinných a travních tónů. V dokončení mi doznívá dřevo s čokoládo-sladkými tóny, ovocnost. Je hebké a dlouho doznívá. (20.8.2021)
Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma je krásně silné a hutné sherry, rozinky, ovoce, pomeranče, čokoláda, velmi bohaté, na tu sílu hebké a působící jemným dojmem. Jen lehké sherry načichlé dřevo. V chuti krásný nástup sherry whisky, čokoláda, ovocnost, ukázková sherry whisky, mohutná, že by se dala žvýkat. Dokončení opět krásné, dlouhé, sherry, čokoláda, oříšky. (22.4.2021)
Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%V aroma silné hutné sherry. Nabírám si ho lžičkou a postupně mlsám. Rozinky, ovoce, čokoláda. I když silné a hutné, tak působí příjemně jemným dojmem (jak když hladíte hustý kožíšek). V chuti krásně nastupuje sherry whisky, čokoláda, ovoce, mohutná a hutná chuť, abyste mohli část spolknout, tak ji musíte napřed překousnout. Hodně komplexní, užívám si ji jako celek, vychutnávám ji. Krásné, dlouhé sherry dokončení, čokoláda, oříšky. (20.8.2021)
Kavalan ex-bourbon Cask 46%Kavalan ex-bourbon Cask 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma příjemně voňavé dřevo, vanilka, postupně vyleze tropické ovoce a možná trochu jablko. Těžší aroma hutného přezrálého ovoce. V chuti olejovitá, a to dost výrazně, začne se přidávat citrusová kyselost s trochou postupně se ukazující vanilky a kořenitosti. Při dalším doušku banán a karamel, zůstává výrazná kořenitost, které se přenesou i do dokončení, kde se ještě malinko přidá čokoláda. (30.3.2022)

v knize Svět whisky hodnotí:

Kavalan Classic Single Malt 40%Kavalan Classic Single Malt 40%:
Voní po vanilce a ovocném koktejlu. Na jazyku zaznějí tóny tropického ovoce, koření, vanilky a jemného dubového dřeva.
Kavalan Podium Single Malt 46%Kavalan Podium Single Malt 46%:
Lehkou a svěží vůni medu, kokosu a vanilky v ústech vysřídají zralé banány, med, zázvor a pikantní dubové dřevo.
Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%:
Ve vůni se mísí portské, bobuloviny, med a mléčná čokoláda. Na jazyku se rozvinou tóny tropického ovoce a sladkého dubového dřeva.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Single Malt 40%:
Aroma: čisté, elegantní, květinové a ovocné, k tomu se přidává nádech medu, manga, hrušek, vanilky, kokosových ořechů a jemné čokolády
Chuť: mango smíšené s bohatým aroma, vzniklým zráním v dubových sudech, teplá intenzívní, měkká jako hedvábí, stopy pomeranče
Dokončení: středně dlouhé, s citrusovými tóny.

Dave Broom ve své knize Světový atlas whisky hodnotí:

obrázek není k dispoziciKavalan Classic 40%:
Aroma: Sladké, se spoustou tropického ovoce: guava, mango a tomel společně s květy orchidejí.
Chuť: Štavnatá a ovocná, s obilnou sladkostí, zázvor a jemně opečený dub.
Dokončení: Čisté, jemně kořeněný jablečný džus.
Závěr: Skvělý úvod do Kavalaniny rodiny.
obrázek není k dispoziciKavalan Fino Cask 58%:
Aroma: Sherry, bezpochyby, ale také sladké. Lehký karamel, tmavá čokoláda, espresso a med. Na pozadí je sušené ovoce, typické pro palírnu.
Chuť: Elegantní, nablýskaná a plná sladkosti a rozinek spíše než sevření tříslovin. Trocha červeného ovoce. Citrusy.
Dokončení: Mírně vysychá.
Závěr: Vyvážená a právem ctěná jako nejlepší varianta palírny.
obrázek není k dispoziciKavalan Single Cask ex-Bourbon 58,8%:
Aroma: Jasně zlatá barva. Sladké a ryzí, se sirupem a měkkým ovocem: mango, meloun a guava říznuté zázvorem a kumquatem. Náznak arašídů a santalového dřeva. Zásah sladkých pilin, sugestívní mládí.
Chuť: Sladký a ovocný alkohol, vyvážený klasickými chutěmi amerického dubu, jako je zmrzlina, créme brulée a koření.
Dokončení: Pudinkové se zavařovaným ananasem.
Závěr: Sladká a drzá. Zosobnění "nové" sladové whisky.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Kavalan

Kavalan Concertmaster Port Cask Finish

Kavalan Distillery Select

Kavalan ex-Bourbon Oak

Kavalan King Car Conductor

Kavalan Podium

Kavalan Rum Cask

Kavalan Sherry Oak

Kavalan Solist Amontillado

Kavalan Solist ex-Bourbon

Kavalan Solist Fino

Kavalan Solist Manzanilla

Kavalan Solist Moscatel

Kavalan Solist Pedro Ximénez

Kavalan Solist Port

Kavalan Solist Sherry Cask

Kavalan Solist Vinho Barrique

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Kavalan Single Malt 40%Etiketa Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Etiketa Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59,4%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.04.2022