značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » další státy 

  tisk textu

KAVALAN

Taiwan

Kavalan je hlavním značkou whisky vyráběnou společností - King Car. Společnost King Car je u nás známá spíše kávou Mr.Brown, ale jinak se jedná o velkou Taiwanskou společnost podnikající i v dalších oborech. Společnost byla založena v roce 1956 a palírna byla uvedena do provozu v roce 2006. Mělo by se jednat o první whisky palírnu na Taiwanu.

Palírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / KavalanPalírna King Car / Kavalan

Stavba palírny trvala pouhých 9 měsíců. Palírna je v provozu od roku 2006, přesněji 11.3.2006 15:30. První láhev opustila palírnu v prosinci 2008, což by znamenalo pouze dvouleté zrání whisky (v základu si myslím, že by to neměl být problém, protože známý zákon o minimálně tříletém stáří se týká skotské whisky, ale i tak mne to trochu zarazilo).
Destilační přístroje nakoupila palírna ve Skotsku a zde i čerpala rady a poznatky odborníků na výrobu whisky. V roce 2006 začínala se dvěma páry měděných kotlů a roční kapacita byla 1,5 milionu litrů. V roce 2015 přibylo dalších šest kotlů a kapacita vzrostla na 4,5 milionu litrů. Palírna leží na úpatí hor, na jejichž vrcholu by měl být stále sníh a tak má dobrý zdroj čisté vody a současně nedaleko Tichého oceánu, který bude ovlivňovat zrání a výslednou podobu whisky.

Jméno palírny je možné najít v několika verzích. Buď podle společnosti, které patří - King Car Distillery, nebo podle jejich hlavní značky whisky - Kavalan Distillery, případně kombinací obou - King Car Kavalan Distillery.

V palírně King Car / KavalanV palírně King Car / Kavalan

Typy

Hlavním produktem palírny je whisky s názvem Kavalan. Jedná se o single malt whisky, zrající v sudech po různých nápojích a tak se zde můžeme setkat s plněním, které zrály v sudech po portském, po sherry, po bourbonu, ale i po víně z barrique sudů.
Základním plněním je Kavalan Single Malt, následuje Kavalan Concertmaster Single Malt, který zrál v sudech po portském. Vedle těchto plnění se vyrábí ještě řada Solist rozlišovaná podle sudů, ve kterých whisky zrála. V roce 2012 jsou známé verze Kavalan Solist ex-Bournon Cask, Kavalan Sherry Cask, Kavalan Solist Fino Sherry cask a Kavalan Solist Vinho.

Zrání je minimálně 2 roky, což mne (jak jsem psal už výše) trochu zarazilo (u skotských single malt jsou 3 roky dané zákonem a známe výrazné rozdíly mezi 5-7 letými (často plněnými pro italský trh) a 10-ti letými, a ten kvalitativní rozdíl je opravdu znát). Whisky zde prý zraje rychleji než ve Skotsku, díky vysokým průměrným teplotám. Andělská daň zde prý dosahuje v průměru až 15% ročně.

Dalším z produktů palírny je single malt whisky King Car Conductor.

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57.3%Kavalan Solist Fino Sherry Cask Single Malt Cask Strength 58.1%Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59.4%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Kavalan Solist Port Cask Single Malt Cask Strength 57,8%Kavalan Solist Port Cask Single Malt Cask Strength 57,8%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2018-WLP2018:
Aroma bylo celkem příjemné - sladkost, pomeranč, čokoláda, portské a tráva. Sudová síla z něj nebyla cítit a vůbec mě nepřipravilo na to, co mne čeká. V chuti byl nástup velmi silný, při výběru této whisky k ochutnání jsem asi přehlédl tu sudovou sílu a tohle jsem nečekal. První dojem byl, že je velmi hutná, až by se dala kovat, na mě až moc. V tom prvním dojmu jsem zaznamenal trochu hořké čokolády a štiplavost v závěru. Když se mé chuťové buňky (a nejen ony) probraly z překvapení, co jsem jim přichystal, tak už jsem byl schopen v chuti vnímat i trochu té sladkosti, ovocnosti, portského, prostě to co slibovalo i aroma, s trochou dřevité štiplavosti. Ale i tak jí zůstával ten silný "zabíjející" nástup. Celkový dojem byl ten, že je dobře, že ji můžu takhle ochutnat, ale láhev bych si nekoupil. (2.18.2018-WLP2018)

v knize Svět whisky hodnotí:

Kavalan Classic Single Malt 40%Kavalan Classic Single Malt 40%:
Voní po vanilce a ovocném koktejlu. Na jazyku zaznějí tóny tropického ovoce, koření, vanilky a jemného dubového dřeva.
Kavalan Podium Single Malt 46%Kavalan Podium Single Malt 46%:
Lehkou a svěží vůni medu, kokosu a vanilky v ústech vysřídají zralé banány, med, zázvor a pikantní dubové dřevo.
Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%Kavalan Concertmaster Port Cask Finish Single Malt 40%:
Ve vůni se mísí portské, bobuloviny, med a mléčná čokoláda. Na jazyku se rozvinou tóny tropického ovoce a sladkého dubového dřeva.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Kavalan Single Malt 40%Kavalan Single Malt 40%:
Aroma: čisté, elegantní, květinové a ovocné, k tomu se přidává nádech medu, manga, hrušek, vanilky, kokosových ořechů a jemné čokolády
Chuť: mango smíšené s bohatým aroma, vzniklým zráním v dubových sudech, teplá intenzívní, měkká jako hedvábí, stopy pomeranče
Dokončení: středně dlouhé, s citrusovými tóny.

Dave Broom ve své knize Světový atlas whisky hodnotí:

obrázek není k dispoziciKavalan Classic 40%:
Aroma: Sladké, se spoustou tropického ovoce: guava, mango a tomel společně s květy orchidejí.
Chuť: Štavnatá a ovocná, s obilnou sladkostí, zázvor a jemně opečený dub.
Dokončení: Čisté, jemně kořeněný jablečný džus.
Závěr: Skvělý úvod do Kavalaniny rodiny.
obrázek není k dispoziciKavalan Fino Cask 58%:
Aroma: Sherry, bezpochyby, ale také sladké. Lehký karamel, tmavá čokoláda, espresso a med. Na pozadí je sušené ovoce, typické pro palírnu.
Chuť: Elegantní, nablýskaná a plná sladkosti a rozinek spíše než sevření tříslovin. Trocha červeného ovoce. Citrusy.
Dokončení: Mírně vysychá.
Závěr: Vyvážená a právem ctěná jako nejlepší varianta palírny.
obrázek není k dispoziciKavalan Single Cask ex-Bourbon 58,8%:
Aroma: Jasně zlatá barva. Sladké a ryzí, se sirupem a měkkým ovocem: mango, meloun a guava říznuté zázvorem a kumquatem. Náznak arašídů a santalového dřeva. Zásah sladkých pilin, sugestívní mládí.
Chuť: Sladký a ovocný alkohol, vyvážený klasickými chutěmi amerického dubu, jako je zmrzlina, créme brulée a koření.
Dokončení: Pudinkové se zavařovaným ananasem.
Závěr: Sladká a drzá. Zosobnění "nové" sladové whisky.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Kavalan

Kavalan Concertmaster Port Cask Finish

Kavalan Distillery Select

Kavalan ex-Bourbon Oak

Kavalan King Car Conductor

Kavalan Podium

Kavalan Rum Cask

Kavalan Sherry Oak

Kavalan Solist Amontillado

Kavalan Solist ex-Bourbon

Kavalan Solist Fino

Kavalan Solist Manzanilla

Kavalan Solist Moscatel

Kavalan Solist Pedro Ximénez

Kavalan Solist Port

Kavalan Solist Sherry Cask

Kavalan Solist Vinho Barrique

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Kavalan Single Malt 40%Etiketa Kavalan Concertmaster Single Malt Port Cask Finish 40%Etiketa Kavalan Solist ex-Bourbon Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Sherry Cask Single Malt Cask Strength 57,3%Etiketa Kavalan Solist Vinho Barrique Single Malt Cask Strength 59,4%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.11.2020