značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

ARMORIK

Francie

Single malt whisky Armorik je vyráběna v palírně Warenghem. Je označována jako Whisky Breton. Palírna byla založena v roce 1900. V roce 1983 destilovali první whisky a na trh šla v roce 1987 pod názvem WB (Whisky Breton). V roce 1993 začíná stavba palírny, která se bude věnovat pouze výrobě whisky. V roce 1998 je na trh uvedena první single malt Armorik. V roce 2015 se podílí na vzniku označení "Whisky Breton", který může nést pouze whisky kompletně vyrobená v oblasti Bretaně.

V palírně Warenghem

Typy

V základním core-range (říjen 2022) jsou single malt whisky Armorik Classic 46%, Armorik Sherry Cask 46% a Armorik Double Maturation 46%, který zrál nejprve v sudech z bretňského dubu a poté v sudech po sherry Oloroso. Vedle toho mají několik limitovaných edic a také Armorik ve verzi BIO. Většinou se jedná o nenakuřované whisky, lehce nakouřeným je Armorik Roch Du 40%. Vyrobili také silněji nakuřovanou whisky ze skotského sladu 50ppm, která dostala název Yeun Elez Jobic.
Prezentují zde také míchanou whisky Galleg.

Armorik Classic 46%Armorik Sherry Cask 46%Armorik Double Maturation 46%Armorik Roch Du 40%Armorik Edition Originale BIO 40%Armorik Sherry Finish BIO 40%Armorik 15letá (15 ans) 46%Armorik 16letá (16 ans) Single Cask 12.2004/6.2021 Sherry 45,2%Armorik Deiz 2022 58,4%Armorik Whisky Breton 40%

.

Webové stránky palírny:

FB:

WB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Armorik Whisky Breton 40%Armorik Whisky Breton 40%:
(Láhev kupovaná cca v roce 2003 ve Francii)
První vlna vůně je dost silná, lihová, new-makeová. Když se nechá chvilku odpočinout, tak se dají najít dřevěné tóny celkem čerstvého dřeva, medová, sladová sladkost, jablka, trochu těžkých nahořklých, možná kořeněných tónů. Aroma jinak celkově příjemné, nenáročné, nijak moc bohaté. Není to nic k velkému očuchávání. Chuť neodpovídá aroma, je taková, mladá, nevyváženám, neposedná, když to budu chtít říct hezky, tak hravá. Úvod je sladko-slaný, ale rychle přebíhá mezi dominujícíma chutěma. Ne, jako by se nemohla rozhodnout, spíš ve stylu - a ještě ti ukážu tohle a tohle a tohle taky zkus a rychle k dalšímu. Taková moc roztěkaná. Úvod sladko-slaný, přejde do slaného, pak sladkého, pak trochu dřeva, které přebije kořenitost přecházející do jódovosti, aby ve středním dokončení byla výrazně suchá s tóny dubového dřeva.

Celkově to není nijak moc zajímavá whisky, spíše nudná a po chvíli mě přestává bavit úplně. Díky roztěkanosti nemá moc charakter a po chvíli hra "najdeš něco dalšího" přestává bavit. Dopít se to dá, stává se čím dál nudnější, ale k tomu, abych nepsal nasucho a nevadilo mi, že moc nevnímám co piju, je použitelná.

Je to taková mladá, snaživá holka. Upřímně by chtěla být hodně dobrá a skvělá, jenže na to nemá. Ani to by nemuselo vadit, každý má nějakou přednost, která ho činí zajímavým. Jenže ona je strašně roztěkaná, jako kdyby si přečetla knížku "společné hrátky na jeden měsíc", jenže na to má jen jednu noc a snaží se něco z toho stihnout. A tak rychle k dalšímu, ať stihneme ještě další. Přežít se to dalo, ale konečný dojem moc nezůstal a není důvod se k ní znovu vracet. (6.6.2020)

Armorik Single Malt 40%Aroma takové v pohodě, sladkost, slad, jablka, čerstvé dřevo, sladkost až do dřevitého medu, pozadí těžší tóny přezrálých jablek, ještě se přidá lehké koření. Není moc výrazné, je celkem v pohodě, ale ničím moc zajímavé. Neruší, nevadí, nenavnadí. Chuť bohužel za aroma trochu zaostává, první dojem je trochu naředěný, sladko-slaný úvod, jako by se neuměl rozhodnout, ovoce, jablka, kořenitost, ale celkově se tam tak spíše převaluje, snaží se ukázat a projevit, ale moc to nejde, není moc co ukazovat. V dokončení doznívá lehce dřevo, ale překvapila mě tam taková "jódovost" nebo jak to nazvat, prostě nemocnice, ale jen velmi lehce a bez uzenosti a kouře. Celkově to žádná výhra není, pít se to dá, ale není moc proč to dělat. Ovšem, třeba už se zlepšili, tohle je už dost staré plnění.

Je to taková snaživá holka. Na pohled nevypadá špatně, snaží se zaujmout. Jenže může vypínat hrudník jak chce, když tam není moc co vypnout, tak to prostě nefunguje. Ale působí fajn, tak proč ji nezkusit. Když už francouzsky, tak příště raději vyrazím za těma, co mi s francouzskou elegancí ukážou podstatně jiné výšiny a ..(teď si nemůžu vzpomenout na to správné slovo).. mi mozek z hlavy. (23.10.2022)

v knize Svět whisky (z roku 2009) hodnotí:

Armorik Single Malt 40%Armorik Single Malt 40%:
Mladý destilát Armorik je svěží a velmi kořeněný se slaným přídechem a suchým dubovým dokončením.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Armorik Single Malt Classic 46%Armorik Single Malt Classic 46%:
Aroma: Vydatné, elegantní, lískové oříšky a opečený toast.
Chuť: Bezprostředně ovocná chuť, poté se do ní postupně mísí tóny sušených plodů a obilí, do nichž vstupuje jemná kořenitost.
Dokončení: Dlouhé a trvale kořenité, přidává se slaná mořská bríza.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Armorik

Armorik Classic

Armorik Édition Originale

Armorik 7 yo Batch 1 TBWC

Etiketa Armorik Roch Du 40%Etiketa Armorik Edition Originale BIO 40%Etiketa Armorik 15letá (15 ans) 46%Etiketa Armorik 40%Etiketa Armorik 40% (zadní)Etiketa Armorik 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.01.2023