značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

TREBITSCH

Česká republika

Trebitsch Whisky pochází z Moravy z města Třebíč a značku vlastní firma Česká whisky s.r.o. Celý název Trebitsch Old Town Distillery vlastně říká vše - sídlí v Třebíči ve Starém Městě. Podle informací z firmy se začátek výroby datuje do roku 2014, kdy Trebitsch Old Town Distillery vyrábí první whisky a plní první sudy. Lze nalézt i informace, že výroba je od roku 2012-3, ovšem nepoznal jsem z toho zda myslí výrobu whisky nebo založení firmy, od kterého je k vypálení první whisky vždy ještě daleko. I když samotný začátek této whisky je možné datovat až do roku 2007, kdy se v hlavě Tomáše Dyntara rodil plán otevřít v Třebíči bar s whisky a současně zazněla i myšlenka - "Proč si nechat whisky dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" A tak díky nezbytnému nadšení nakonec whisky vznikla. V roce 2017 po tříletém zrání začala být Trebitsch Czech Single Malt Whisky prodávána. V roce 2015 koupili starý Lihovar v Šebkovicích, kam je plánováno postupně přenést výrobu, protože umožní větší kapacitu i větší skladové prostory.

Na tak mladou firmu je tu hodně informací z jejich historie. Je to i díky tomu, že se snažím naši českou whisky více sledovat, dnešní doba umožňuje rychlejší šíření informací a také jejich mizení. Tady na WOL historii neodmazavám, aby si člověk mohl udělat větší přehled. U této značky je vývoj vidět opravdu hodně. Nově příchozí do světa whisky se bez znalosti historie může divit, kde se sebrala averze vůči nim a unikat mu provázanost některých informací.

Krátce po jejich příchodu na trh se objevila první otázka: Trebitsch distillery? A kde máte v Třebíči palírnu?
Neměli a v současné době (březen 2022) v Třebíči ani žádnou palírnu nemají.
Teoreticky palírnu měli (tedy ne v Třebíči), koupili starý lihovar Šebkovicích, ale ten zatím není v provozu. Když chcete vyrábět whisky (nebo jiný alkohol), tak si musíte pořídit zjednodušeně řečeno licenci (což bohužel neznamená jeden papír na úřadě). Pak samozřejmě potřebujete peníze na provoz firmy, suroviny, daně, co zaplatíte, jen co vyrobíte, ale ještě neprodáte a taky potřebujete palírnu. Pokud ji nemáte, tak si ji musíte napřed postavit, což stojí spousty peněz. Zvolili tedy variantu, že si zatím nechali whisky pálit v jiných lihovarech. Aktuálně (březen 2022) se jedná o lihovar v Bohuslavicích a lihovar Dolním Bousově. Od 10.2.2022 mají vlastní palírnu v Praze v Dolních Počernicích v dlouhodobě projanatých prostorech Počernického pivovaru. Plánována je i větší spolupráce s místním pivovarem, kde by se připravovala sladina.

Hned zpočátku se kolem Trebitsche vyrojilo spousta otázek, nejasností, až se vůči nim zvedla i určitá vlna odporu a posměchu. Snažil jsem některým věcem přijít na kloub. U části musím uznat, že si za to trochu můžou i sami svům způsobem prezentace a vyjadřováním. Trochu smůlu měli i díky tomu, že byli vlastně první noví ve světě české whisky a tak na ně bylo upřeno více pozornosti (a whisky bohužel nebyla úplně povedená). S tím ale museli počítat. Pak už to byl trochu lavinový efekt, kdy se negativní reklama předávala mezi lidmi. Do toho se jim "daří" vždy v době, kdy se na ně trochu zapomene, znovu oživit svojí "svéráznou" pověst. V prosinci 2020 se jim to povedlo s rozhovorem na peak.cz z 21.12.2020 (kopie v mp3).
Zajímavý je článek v časopisu Profit z léta 2018 - pdf (1,3 MB).

Mezi další oblíbené patří jejich informace: "Jsme první a jediná firma v České republice, která se úzce specializuje na výrobu whisky."
Ona to ve své podstatě pravda je, ostatní výrobci vyrábí vedle whisky i další produkty.
Jenže třeba z tohoto, si myslím, se nestala přednost, ale spíše jeden ze zárodků jejich problémů. Ať tím, že věta nebyla zrovna ve whisky komunitě kladně přijata, tak tím, že výroba whisky stojí dost peněz a zrající whisky vám zatím peníze nevydělá. Pro získání peněz na další výrobu šli cestou investičních sudů, které jim přinesly peníze, ale i tak je potřeba občas nějaké peníze vyplácet zpět. A tak byl větší tlak na prodej whisky, což sice úspěšně podpořili marketingovou reklamou, jenže zbylo málo "prostoru" pro samotnou whisky. A tak prostě musela whisky na trh. Zda si byli vědomi toho, že to není úplně povedené nebo svému produktu věřili a přišel jim skvělý, nevím. Ostatně sto lidí sto chutí a i když mně stávající (březen 2022) produkce na trhu nechutná, tak neodsuzuji nikoho, komu chutná.

Už tak napjaté vztahy mezi firmou a českou whisky komunitou postupně zhoršovaly věci, jako je registrace ochranné známky "česká whisky" (viz níže), odvolávání se na úspěchy v různých soutěžích (občas pochybných) a celé to zazdila následná nekomunikace. Úplně se jí nedivím, protože rýpnout si do Trebitsche patří mezi whiskaři skoro k povinnému a je už nebavilo na neustálé útoky reagovat. A když se to vše sečetlo, tak z toho vznikla slušná averze.
V pozadí je zajímavý podtext toho, že i když je nikdo neměl rád, nikdo to nekupoval a všichni je nenáviděli, tak oni vyráběli/vyrábějí a prodávají. Ona vlastně celá Trebitsch budí vášně jen mezi malou skupinou, která ji stále dokola řeší. Většina si po ochutnání udělá názor (kladný nebo záporný) a zbytek je jim jedno. Prostě si to buď koupí znovu nebo ne.

Na WLP2019 jsem měl možnost si popovídat s Davidem Kratochvílem (tehdy myslím obchodní ředitel) a tehdejším master distillerem Tomášem Dyntarem. A zatímco David Kratochvíl je spíše přes to zastupování firmy a značky a jde do toho s nakažlivým elánem, kdy brzy pochopíte, že pokud se někde netrefí v pojmech, tak ne proto aby vás mátl či získal nějakou výhodu, ale protože si myslí, že to tak je, špatně si to zapamatoval, protože přímo výroba whisky není jeho část práce. Tak Tomáš Dyntar, který je zde distillery masterem, ví jak to vyrobil, má v hlavě další plány, co jak bude zrát, jak se vyrobí příště, ale prodávat a vysvětlovat stále dokola by asi nechtěl. Na první pohled na mne na WLP2019 působil dojmem, že by raději opečovával sudy, než zodpovídal otázky. Měl jsem tam na ně více otázek a myslím si, že když pochopil, že není mým cílem se ho snažit nachytat na každém slovíčku, ale ujasnit si odpovědi na otázky, které jim jsou jasné (oni vědí, co, jak a proč vyrobili), ale z druhé strany mohou být špatně pochopeny, tak jsme se mohli začít normálně bavit. Ono je totiž lepší, když má člověk otázky, tak se ptát přímo u zdroje a když má připomínky, tak je dobré je také přímo říct. Někdy se vyjasní nepochopení a někdy uznají, že má člověk pravdu. (A to platí zcela obecně.)

A tak se vyjasnila další z mých otázek - proč máte hned od začátku tolik různých whisky?
Odpověď je úplně prostá a vlastně mě mohla napadnout. "Proč si nechat whisky do baru dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" - a když už si jí vyrábím, tak přece nebudu mít v nabídce baru jen jednu jedinou láhev. Jak prosté a logické. Nenapadlo mne to a to proto, že prezentují hlavně tu svojí základní whisky, ostatní jejich whisky jsou v limitovaných edicích a dostupné pouze na baru, případně takhle na různých festivalech a akcích.

Trebitsch Old Town Distillery vlastní společnost Česká whisky s.r.o. Pro svoji whisky také používá doménu ceskawhisky.cz. Osobně mi to nepřijde zrovna štastné. I z hlediska plánů exportu whisky do světa, bych ji od začátku prezentoval v doméně se značkou whisky. A domény, co si zaberou obecný název nemám moc rád.
Při psaní jsem narazil na "zajímavou" informaci. Společnost Česká whisky s.r.o. je držitelem ochranných známek: česká whisky a czech single malt whisky. Takže výrobce single malt whisky v České Republice nemůže o své whisky hovořit jako o "české whisky" či jako o "czech single malt whisky". A jak jsem zjišťoval, tak to bohužel tak je. Tedy může, ale pokud se nedohodne na souhlasu s vlastníkem ochranné známky, tak riskuje problém.
Nepochopil jsem, jak je možné něco takového zaregistrovat. Ve Skotsku zákon říká, za jakých podmínek se whisky může označovat skotská. A když je dodržím, tak si tam můžu skotskou whisky vyrábět asi i já. A hlavně si ji pak můžu označovat skotská whisky. Ani nevím, zda je u nás zákon upravující výrobu whisky, ale whisky nebo single malt whisky je podle mne jasně daný druh alkoholu/whisky a česká/czech pouze označení země původu.

Koncem října 2021 se na internetu potvrdila kolující informace, že v srpnu 2021 odešel master distiller Tomáš Dyntar. Uvidíme, zda se dočkáme další značky whisky přímo od Tomáše. Stávající značka/firma Trebitsch jede dále a mluví i o otevření dalších palíren v České republice.
Informace byla později potvrzena i Tomášem Dyntarem, že v srpnu opustil firmu Česká whhisky a distancuje se od firmy i produktů Trebitsch (což zní ovšem trochu divně, protože se bez většího vysvětlení distancuje od své vlastní práce a kritizovaná whisky, která je v té době na trhu je jeho výtvor). Současně oznámil plánovaný návrat ke své privátní značce Thomas Dyntar Original Trebic whisky. (Nevím úplně co znamená "návrat, protože jsem k tomu víc informací nenašel.)
K tomu, kdo, co, proč, kdo komu, jak to pojede dále, se vyjadřovat nechci, protože o tom koluje dost různých a rozdílných informací. Ale nevidím do toho a možnost ověření pravdy jedné a druhé strany prostě není.

z FB Tomáše Dyntara (11.1.2022)z FB Tomáše Dyntara (11.1.2022)

Od podzimu 2021 se v souvislosti s whisky Trebitsch objevuje nové jméno a to Ján Balog. Na webu je uváděn jako master distiller.

V půlce března 2022 (16.3.2022) jsem si udělal výlet do Počernického pivovaru v pražských Dolních Počernících. Cílem ovšem nebylo pivo ani přilehlý park, ale menší budova s nápisem Trebitsch old town distillery. Třebíč v Praze? Záleží na úhlu pohledu. Jsme zvyklí, že když je něco XXX distillery, tak je to prostě jeden konkrétní komplex, který najdete na mapě na přesném místě. Trebitsch je značkou vytvořenou podle města, kde si tuto whisky vymysleli. V Třebíči vlastně žádnou palírnu nemají, jimi dříve plánovaná palírna zatím nestojí a tak si nechávali pálit whisky u partnerů (všem známé Bohuslavice). Nyní již mají v Praze palírnu, která patří jim. V Dolních Počernicích jsou v dlouhodobém pronájmu a plánována je i větší spolupráce s místním pivovarem, kde by se připravovala sladina. S pálením u partnerů počítají stále, zůstává lihovar v Bohuslavicích a přibyl lihovar v Dolním Bousově. Nevýhodou výroby v cizích lihovarech je hlavně to, že vyrábí, když na vás mají prostor. Jedná se o ovocné lihovary a pěstitelské pálenice, kde se v sezóně věnují hlavně pálení ovoce a whisky se jim v tu dobu do harmogramu moc nevejde. V době kdy není sezóna pálení ovoce, tak je to zase výhodné pro obě strany. Nechat si vypálit u partnerů je rychlejší a levnější, než postavit vlastní palírnu a oni zase mají zakázky i mimo ovocnou sezónu. Navíc všichni (jak partneři, tak lihovar v DP) mají celkem malé kotle a tak s pokrytím výroby pomáhají.

Ale zpět k Trebitschi v Dolních Počernicích. V budově mají kotel na pálení a rekonstruují prostory sklepa pro ukládání sudů. Průvodcem mi byl Ján Balog, který se primárně označuje za technologa, tedy člověka, co vám pomůže postavit a rozběhat technologie v palírně, naučí vás s tím pracovat a přidá pár svých zkušeností. Na webu Trebitsche je označován jako master distiller, což asi více odpovídá jeho nynější roli. Jen se přitom hodně najezdí, protože Trebitsch distillery není jen ten jeden komplex.

Naše setkání se neslo hlavně v duchu povídání o whisky, ani jeden z nás nevidí natolik do investičních sudů a investiční politiky společnosti, abychom se k tomu mohli dostatečně kvalifikovaně vyjadřovat.
Jak už je asi jasné z mého způsobu psaní, tak můj dojem z návštěvy byl pozitivní. Nebyl problém se bavit o mých silně kritických názorech na současnou produkci, ale také o novém směru a plánech do budoucna. Představení jejich plánů nechám jim, protože něco jiného je firemní strategie, plány a možnost realizace a něco jiného je povídání si u skleničky, co by se s tím dalo dělat a co by se mělo dělat dále.

Současná produkce má podle mě problém. Trpí na dřevitost a prázdnost, v horších případech se to delší zrání nepodepsalo na té whisky dobře. Ochutnával jsem pár lepších starších vzorků, byly podstatně pitelnější než stávající 6letá, měli i větší hloubku a lepší chutě, ovšem dřevo už tam začínalo být znát. Jejich aktuální finishe jsme nezkoušeli, ale vím jak od sebe, tak ostatních, že jsou pitelnější než základ, ovšem díky tomu, že si od finishe vzalo víc, než by se běžně chtělo a tak rum finish je víc rumový než by měl, cognag finish víc koňakový atd. Do určité míry se dá řici, že to ty finishe v celkovém dojmu zachraňují, ale dojmu prázdnosti pod nimi se tak lehce nezbavíte.

Zajímavější byly ještě nezralé whisky či new-make z poslední doby. Tady si myslím, že je to na dobré cestě. Samozřejmě to ještě není finální whisky a zráním se bude ještě vylepšovat. Může se zráním i zkazit, ale tady si myslím, že už jsou hodně poučeni. Nyní stojí před výzvou, jak napravit pošramocenou reputaci značky, whisky a prezentace, což není zrovna malý úkol. Z mého pohledu musí zapracovat hlavně na té prezentaci, protože i když marketingově jsou úspěšní, tak se jim tam občas daří takové boty, že si z toho pak všichni pamatují jen tu botu. Čas navíc hraje proti nim, protože než nová whisky uzraje, tak toho moc v ruce nemají. "Poučili jsme se z chyb" je hezké, ale dokončení "nejdříve za tři roky se o tom budete moci přesvědčit" není úplně optimistické. I toho si jsou vědomi a tak se chystají napravit si pověst i s tím, co mají zatím k dispozici. Budu sledovat s čím přijdou a pak je budu soudit znovu. (17.3.2022)

Koncem listopadu (29.11.2022) jsem dojel metrem na hlavák, sednul do vlaku a vyrazil směr Třebíč za whisky Trebitsch. To bych za odpoledne nestihnul a tak jsem vystoupil ještě v Praze v Dolních Počernicích a přes park vyrazil za stejným cílem. Měl jsem domluvené setkání s Jánem Balogem a tenkrát jsme si prošli výrobu v Dolních Počernicích a samozřejmě pokecali o whisky.

V první fázi využívají spolupráce s pivovarem, který jim připraví a zkvasí sladinu. Ono se to dá ucucávat i předtím, než to skončí v kotli. A pak se destiluje, až se to změní v čirou tekutinu, která pak přijde na pár let do sudů.

Typy

Jako základní produkt se na trhu objevila klasická Single Malt whisky bez uvedení stáří. Nebyla po dozrání stočena najednou, stáčela se postupně podle potřeby, což zaprvé přineslo postupné stárnutí lahvované whisky, tak i rozdíl mezi jednotlivými šaržemi. Postupně se to dostalo až k šesti létům, kdy už šla na trh označená jako šestiletá.
Vedle toho existují různé finishe, např po portském, rumu či cognaku.
Z počátku existovaly ještě limitované edice určené hlavně pro jejich bar.

Trebitsch Single Malt 40% (vlevo stáčená únor-březen 2018, vpravo stáčená říjen-listopad 2018)Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch 6letá Single Malt 40%Trebitsch Single Malt Double barrel Porto Finish 40%Trebitsch Single Malt Double barrel Premium Cognag Finish 40%Trebitsch Single Malt Double barrel Nicaragua Rum Finish 40%Trebitsch The Trebitsch Monk Cognag Finishing 51%Trebitsch 6letá Single Malt Single Barrel 61,2%

Současná (březen 2022) produkce má podle mě problém. Trpí na dřevitost a prázdnost, v horších případech se to delší zrání nepodepsalo na té whisky dobře. Ochutnával jsem pár lepších starších vzorků, byly podstatně pitelnější než stávající 6letá, měli i větší hloubku a lepší chutě, ovšem dřevo už tam začínalo být znát. Jejich aktuální finishe jsem v současné době nezkoušel, ale vím jak od sebe, tak ostatních, že jsou pitelnější než základ, ovšem díky tomu, že si od finishe vzalo víc, než by se běžně chtělo a tak rum finish je víc rumový než by měl, cognag finish víc koňakový atd. Do určité míry se dá řici, že to ty finishe v celkovém dojmu zachraňují, ale dojmu prázdnosti pod nimi se tak lehce nezbavíte.

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 3letá 45%Trebitsch Single Malt Single Barrel 45%Trebitsch Single Malt 3letá Porto Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3letá Madeira Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3letá Rum Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3letá Brandy Cask Finishing 45%

V polovině května 2022 se na trhu objevila nová produktová řada Trebitsch whisky. Zajímavou předzvěstí tohoto uvedení bylo 12.4.2022 stahování části produkce Trebitsch whisky z trhu. Jednalo se jejich kompletní core řadu: Single Malt NAS, Single Malt 6letá a finishe pro rumu, koňaku a porto. Více informací k tomu nebylo, ale jak jsem později zjistil, tak se jednalo opravdu o stahování všech neprodaných láhví z prodeje, tedy z prodejen byly opravdu odváženy.

16.5.2022 byla ohlášena nová řada whisky. Uvedení nové řady vyvolalo několik otázek, na FB se k tomu rozběhla diskuse, kde podle mne byly zopdpovězeny i kdysi "zapovězené" otázky (viz obrázky výše). A nové otázky a spekulace vyvolalo, například proč je ve složení uvedený obilný líh a ne např. obilná whisky. Co tedy bylo ve stahovaných láhvích? Je obsah jiný nebo jen etiketa?

Většinou neuvádím okopírované informace z webu výrobce, ale zde udělám vyjímku, která mi v kontenxtu dřívější produkce připadá zajímavá - Trebitsch Czech Highland 6yo blended whisky 40%: Základ blendované CZECH HIGHLAND 6YO tvoří šestiletá Trebitsch Whisky. V dosavadní nabídce se tak jedná o „vlajkový“ produkt, který se svým jménem hlásí k místu svého staření – Vysočině (Highland). Master Distiller proto dlouze hledal ty správné poměry, aby se výsledná whisky oproti základní CZECH OLD TOWN lišila nejen stářím, ale i barvou a chutí. Namícháním šestileté whisky s dalšími jednosladovými whisky z Vysočiny se mu podařilo potlačit výrazné tóny dubového dřeva a vyladil výslednou chuť k dokonalosti. Složení: výběr jednodruhových sladových destilátů, obilný líh, pitná voda. (další viz obrázky výše).
6.6.2022 vyšel na iDnes placený článek, kde bylo několik ve vzduchu visících dotazů také zodpovězeno. - Ján Balog: „Nové portfolio produktů je jen začátek.“
V říjnu 2022 na pražském Pálenkafestu měla jejich whisky nové láhve. Jak jsem pochopil, tak nové láhve nebyly původním plánem změny značky, ale problém s celoevropskými dodávkami skla. Ve finále to ale byla dobrá změna, která tak ještě více odděluje dřívejší a novou produkci.

Trebitsch Highland 6YO blended 40%Trebitsch Blended Porto Finish 40%Trebitsch Blended Rum Finish 40%Trebitsch Blended Cognag Finish 40%Trebitsch Old Town 40%


Zajímavý je i vývoj informací na jejich webu, kde se koncem října 2022 (už to tam bylo dřív, ale z té doby pochází kopie textu a obrázky) můžeme dočíst už více informací a trochu skromnější pohled na sebe. Za sebe to považuji opravdu za správný přechod k novému.

TREBITSCH WHISKY

Náš příběh se začal psát teprve před několika lety, ale jeho kořeny sahají hluboko do minulosti. Historický odkaz je patrný už ze samotného názvu TREBITSCH, který připomíná známý židovský rod Trebitsch i označení našeho domovského města v rakousko-uherských mapách.
Českou Trebitsch Whisky navazujeme na dávné tradice a příběhy z minulosti. Věříme, že až objevíte její tajemství, oblíbíte si ji i vy.

Ne všechno šlo hladce

Výroba Trebitsch Whisky od začátku byla dobrodružstvím. Naši první whisky jsme uložili do sudů v roce 2015. V dalších letech se nám podařilo naplnit sudy značným množstvím spiritu. Do rozvoje firmy a obchodní expanze jsme investovali velké úsilí i finance a získali jsme tisíce spokojených zákazníků v České republice i zahraničí. Ne nadarmo se však říká, že žádný učený z nebe nespadl. Ve světě startupů to platí dvojnásob a tzv. faily jsou v něm běžnou praxí.
Ani nám se nevyhnuly a dnes jsme za ně rádi. Po úspěšném překonání koronavirové pandemie jsme přistoupili ke kompletní změně obchodní strategie a v roce 2021 i k radikální proměně vnitřní struktury společnosti Česká Whisky, která Trebitsch Whisky vyrábí.

Trebitsch 2.0

Rok 2021 se stal zásadním milníkem. Příběh Trebitsch Whisky se zcela bez nadsázky v tomto bodě rozdělil na „před“ a „po“. Po personální obměně jsme s nástupem nového master distillera začali psát nové kapitoly naší budoucnosti.
Každý z týmu by si nyní zasloužil vlastní pozornost, ale tu největší je třeba věnovat tvůrci nové Trebitsch Whisky, Jánu Balogovi.
Prakticky celý svůj profesní život strávil v lihovarnictví. Jako vystudovaný technolog začínal v lihovaru v Kralupech nad Vltavou. Jeho další cesta pak vedla přes Rudolfa Jelínka až k práci pro společnost Heineken v Egyptě. Dále působil jako externí poradce technologických startupů v USA, Chile, Srbsku, Bulharsku, Polsku a dalších zemích. Když dostal příležitost vytvořit si v České Whisky všechno po svém, neváhal.

Blendované whisky a nová single malt

Výrobu single malt whisky si chce Ján Balog se svým týmem nechat pod svou plnou kontrolou. Rád by chuťově povznesl jednodruhovou Trebitsch Whisky na jinou úroveň a toho není možné docílit jinak než kompletní změnou výrobního procesu. Bude tak postupně dohlížet na výběr ječmene, sladování, destilaci i sudování.
Z dosavadní produkce připravujeme novou řadu blendovaných whisky, kterou budeme navíc průběžně obměňovat a doplňovat.

Rozšiřujeme výrobní síť

Dlouhodobým cílem firmy je mít vlastní lihovar, ale vzhledem k situaci na trhu a extrémnímu nárůstu cen ve stavebnictví jsme zvolili prozatím jinou cestu. Záparu připravujeme na několika místech v České republice: vaříme například v Čížové, dále v Pivovaru Moravia, v Panském pivovaru Telč a brzy nás čekají i zkušební zápary v pražských Počernicích a Karlíně.
Už v roce 2020 jsme si vyzkoušeli jednorázovou limitovanou spolupráci s plzeňským pivovarem Proud a nyní se chystáme na další vaření. Samotné pálení whisky se průběžně mění a rozšiřuje. Aktuálně pálíme ve společnostech Aroma Gold a v Bohuslavicích na Vysočině. V únoru 2022 jsme spustili pálení v pražském minipivovaru Počernice a testujeme i Lihovar Sudlička

Poučení z vlastních chyb

Jedním z největších přešlapů, kterých jsme se v minulosti dopustili, bylo zveřejňování dlouhodobých plánů a vizí, které se pak chybně prezentovaly jako realizované projekty. Takovou chybu už neuděláme.
Rádi se s vámi budeme dělit o aktuální dění v Trebitsch Whisky, ale všechno ostatní se dozvíte až v ten správný čas. Ten nastane pouze díky vám, našim zákazníkům. Těšíme se na vás v našem novém Whiskyhrádku v Třebíči a budeme rádi za vaši konstruktivní zpětnou vazbu.


Tématu Česká whisky Trebitsch se věnoval i web PoznejWhisky.cz (8.3.2021)

Na webu Opiti.cz se 7.2.2022 zamysleli na tématem Trebitsch

Na iDnes vyšel komerční článek Ján Balog: „Nové portfolio produktů je jen začátek.“
Na FB se u něj rozpoutala diskuse.
záloha článku (kdyby náhodou zmizel)

.

Webové stránky výrobce:

FB:

WB:


Přátelé české whisky:

Odposlechnuto na FB - 20.1.2023 (www.facebook.com/prateleceskewhisky/posts/pfbid03.....:

Subjektivní zamyšlení č. 3, z hlavy přímo na papír, vážně i nevážně
Proč má česká whisky komunita připomínky ke značce whisky Trebitsch

Nejasnosti
Od některých zástupců jsme dříve slýchali nepravdivé informace. Věřím, že plynuly pouze z neznalosti, nicméně na to není whisky komunita zvyklá. Stejně tak bylo občas těžké dostat se k informacím, zástupci Trebitsch mlžili. Co si z toho milovník whisky vezme? Že se něco skrývá. Transparentnost, na kterou jsme v businesse zvyklý, u Trebitsch zatím nevidíme v potřebné intenzitě. Tady se nabízí srovnání s ostatními českými palírnami whisky, které prozradí i co bylo na oběd. Je potřeba upřímně říct, že v tomto bodu vidíme určité změny k lepšímu a nový technolog Ján Balog je ochotný odpovídat na zvídavé dotazy, vysvětluje své postupy a důkladně popisuje plány do budoucna.

Marketing
Product, place, price, promotion. Na škole mě učili, že tyto základní pojmy vstupují do boje o úspěšnou komunikaci značky. Produkty Trebitsch jako takové hodnotit nechci, jako fanoušek české whisky fandím všem palírnám a recenzí na třebíčskou whisky je plný internet. Ani místa prodejů nebudu hodnotit, tady je konkurence hodně silná, a tak je otázka výběru těžká pro všechny české značky. Trebitsch vnímám lehce pozitivně, nicméně další české palírny ztrátu rychle dohání. Dle 4P vstupuje do marketingové komunikace i cena. Je potřeba se podívat ke konkurenci (nejen české), která za podobné peníze nabízí mnohem zajímavější produkty. Posledním bodem je propagace a tady si Trebitsch zaslouží klobouk dolů, reklama na mě skáče snad každý den, vnímám i PR aktivity na podporu prodeje, marketingové oddělení odvádí skvělou práci. Otevřeně je potřeba přiznat, že prodeje lahví Trebitsch nejsou špatné a komunikace prostě funguje uspokojivě.
U marketingových aktivit je potřeba zmínit i „kampaň“ Investiční whisky. A to je dle mého další svár, který u české whisky komunity neznamenal dobrý start značky na trh. Trebitsch byla jedna z prvních, kdo tuto možnost veřejnosti nabídla. Komunikace je silná, spousta potenciálních investorů určitě možnost vložení vlastních prostředků do sudů s whisky Trebitsch zvážila a řada i realizovala. Otázka, která mí lítá hlavou po určitém období je, zda investoři vůbec vědí, do čeho investovali? Zda nebyli jen ovlivněni komunikací a zda své prostředky skutečně zhodnotí. Uvidíme časem.
Proč ale uvádíme marketingové aktivity jako jeden z bodů vyrábějících pochybnosti? Protože výrazně ovlivňují celkové vnímání whisky světa veřejností. Protože mají sílu veřejnost vzdělávat.

Problémy
Tady uvedu vlastní zkušenosti. Začnu tím drobnějším, tím jsou nevhodné komentáře některých zástupců společnosti. Ať je to možná troufalé vyjádření, whisky komunita je „čistou“ skupinou nadšenců, která ctí nepsaná pravidla whisky světa – úcta, respekt k jiným názorům a slušnost, to vše v komunitě vnímám. Místo slušných a věcných odpovědí jsem často zahlédl arogantní a urážlivou reakci. Stejně tak jsem zahlédl, v dobrém úmyslu míněné návrhy na zlepšení od uživatelů, upozornění na faktické chyby na etiketách a čekal bych poděkování a nápravu, bohužel opak byl pravdou, dotyčný schytal čočku. To prostě budí rozpaky. Dalším neslavným krokem byl odchod jedno z původních zakladatelů. Tomáš Dyntar za nepříliš přehledných okolností ze společnosti odešel a zaznamenali jsme z jeho strany ne úplně vhodnou komunikaci, která opět přilila olej do ohně. Situaci nehodnotím, neznám detaily. Ze všeho, co už bylo vyřčeno, vyplývá, dle mého, největší problém. Tím je kauza z loňského roku, změna strategie z výroby single malt na blendy a stažení původních lahví se single malt z trhu. Tady prostě vidím spojení nepravd a nejasné komunikace. Když si člověk poskládá dvě a dvě dohromady, řekne si: sakra, co jsem to teda pil? A co teda leží v investičních sudech? Jde opravdu o single malt whisky, která byla komunikována jako investiční? Nebo jsou v sudech destiláty, které legislativně neodpovídají označení single malt whisky?

Ve whisky komunitě není Trebitsch oblíbená, řekněme si upřímně, že často i po právu. Nicméně já osobně fandím každé české whisky, věřím, že každá palírna má mít šanci prorazit náročným odvětvím trhu a držím Trebitsch palce. Jak jsem poznamenal na začátku, Ján Balog se o změny snaží dost důkladně, stojí u nové éry značky Trebitsch a pokud potřebný prostor dostane, jistě česká whisky komunita postupně změní názor. Je to potřeba, jde přece o nejvěrnější zákazníky a nositele myšlenek…


Odposlechnuto na FB - 25.11.2023 (www.facebook.com/prateleceskewhisky/posts/pfbid0386.....:

Delší dobu jsme o Trebitsch neslyšeli…
a tak bylo na čase poptat se nejpovolanějšího, Master Distiller Ján Balog byl velmi vstřícný a podělil se o informace a novinky u společnosti Česká Whisky Trebitsch. Z kraje povídání hned přiznává, že situace není optimální…

Fanoušci české whisky jistě ví, že značka Trebitsch našla v loňském roce zázemí v Počernickém minipivovaru. Téměř vlastní prostory pro pálení, stáčírnu i sklad se zdály být tím správným stimulem pro kýžený rozjezd byznysu, nedávno ovšem přišla rána z čistého nebe. Trebitsch se nedohodla s pronajímatelem na dalším fungování a musí se tak bohužel stěhovat. :(

Všechno zlé je pro něco dobré, firma se postupně přestěhuje do Dolního Bousova. Povedlo se totiž dojednat spolupráci se společností L´OR, která se stává oficiálním distributorem značky Trebitsch, navíc vlastní palírnu ve známé vesničce Prádlo. V ní by Ján rád obnovil kompletní výrobu, základem má být kvalitní extra nakouřený slad ze sladovny Bruntál, sladinka uvařena v pivovaru Proud.

Jak to vypadá se zásobami? Ján převzal výrobu na konci roku 2021 a dohlížel na pálení v Bohuslavicích, Počernicích, v pivovaru Sudlička i společnosti Aroma Gold. Využíval se plzeňský slad a také nakuřovaný nebo extra nakuřovaný slad z Bruntálu. Sladinka se uvařila na různých místech, v Počernickém pivovaru, brněnském pivovaru Moravia, pivovaru Čížová u Písku nebo oblíbeného pivovaru Proud z Plzně. Vše nyní zraje ve skladech v Počernicích, Šebkovicích, v obci Sádek nebo přímo ve Whiskyhrádku v Třebíči. Od února 2022 do března 2023 jela výroba destilátu kromě dvou letních měsíců téměř naplno, už pod přímou kontrolou Jána, který udělal rovněž inventuru v sudech pro zrání destilátu. Z největší části jde o sudy ze zimního dubu ze slovenského regionu Tokaj, nicméně Trebitsch využívá i sudy po portském, koňaku, rumu, sherry a bourbonu. Zajímavostí může být spolupráce Jána s kamarády ze školy, kteří vlastní Vinařství Špalek a Vinařství Jan Stávek, pro staření se podařilo získat sudy, v nichž dříve zrála likérová vína Šaler a Lokus.

Řekněme si upřímně, pověst značky Trebitsch je mezi českými whisky fanoušky značně pošramocená. Ján Balog si ovšem vyhrnul rukávy a pustil se do nelehkého boje, který může dopadnout jakkoliv. Stejně jako u ostatních palíren, i Trebitsch je svázána zásadní veličinou, tou je čas. Jakmile Jánovy destiláty uzrají ve whisky, budeme moci jeho boj zhodnotit. Věřím, že bude úspěšný a česká whisky bude mít na trhu dalšího silného zástupce. Děkuji za transparentnost a držím palce!


.................


24.ledna 2022 se ovšem vody kolem firmy Česká whisky opět trochu více rozvířily.
A protože internet zapomíná, tak tomu dám větší prostor i zde.

Už rok předtím kolovalo pár fotek ze Šebkovic z ledna 2021 na internetu, které nepocházely od České whisky, ale jednoho z českých whiskařů.

Šebkovice - leden 2021Šebkovice - leden 2021Šebkovice - leden 2021Šebkovice - leden 2021


Na webu Potraviny na pranýři se mezi uzavřenými provozovnami objevila Česká whisky s.r.o. Šebkovice již 21.1.2022

Zjištěné skutečnosti:
Výskyt plísní na provozovně
Výskyt plísní na stěnách
Poškození stěn
Poškození stropu
Riziko kontaminace potravin z důvodu nevyhovujících prostor

Uzavřena pouze část provozovny - prostory skladu č. 1 a prostory technologické místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla.

Stav uzavření: Uzavřeno
Datum uzavření: 20. 1. 2022
Referenční číslo: P22-000016-SZPI-CZ


Třebíčský deník vydal 24.1.2022 článek: Plíseň i poničený strop: inspekce zavřela část České whisky v Šebkovicích

Článek byl doplněn fotkami provozovny v Šebkovicích od SZPI a následnými fotkami od České whisky (ve stejném pořadí a popisem jako v článku)

Výskyt plísní na provozovně, výskyt plísní na stěnách, poškození stěn, poškození stropu a riziko kontaminace potravin z důvodu nevyhovujících prostor. To jsou hlavní důvody, proč Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) částečně uzavřela šebkovickou provozovnu firmy Česká whisky.

Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)

Ta se nachází v bývalém lihovaru v Šebkovicích u Třebíče. Inspektoři shledali závady zejména ve skladových prostorech. „Uzavřeli jsme pouze část provozovny, a sice prostory skladu číslo 1 a prostory technologické místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ upozornila SZPI ve své tiskové zprávě.

Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)

Podle technologa výroby Jána Baloga provoz v Šebkovicích už ale končí, navíc se prý jednalo jen o dočasné prostory, které firma zřídila po nedávném odchodu z třebíčské židovské čtvrti. „SZPI přišli takříkajíc za pět minut dvanáct. Naprostá většina aktivit bude nyní v Praze, na Třebíčsku zůstávají jen daňové sady. Inspektoři navíc nezjistili žádnou plíseň na sudech, což napsali i do protokolu, a ke skladování jako takovému nic nenamítali,“ uvedl Balog s tím, že o den dříve navštívili firmu také celníci. „Ti přišli do daňového skladu ve Whisky Hrádku v Třebíči. Ani oni ale nenašli žádné pochybení,“ dodal technolog.

Společnost Česká whisky je první český výrobce, který se specializuje na výrobu whisky. Kromě Evropy dodává lahve i do Spojených států, Japonska nebo Číny. Získala také řadu mezinárodních ocenění.

Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)Provozovna České whisky v Šebkovicích (SZPI)


Do článku bylo doplněno i vyjádření České whisky:

Náš areál v Šebkovících prochází dlouhodobou rekonstrukcí, která byla navíc v důsledku koronavirové pandemie pozastavena. Celý tento prostor je tak pouze z části využíván jako celní sklad a z důvodu stěhování jsme do něj na přelomu roku převezli ke krátkodobému uskladnění věci z původního baru. V pondělí 24. ledna byl již prostor vyklizen, což můžeme doložit na aktuálně pořízených fotografiích z dnešního dne.

Vyklizené ŠebkoviceCelní sklad v Šebkovicích

Důvod, proč jsme nemohli část zásob a technologii na stáčení převézt jinam, byl ten, že naše nové prostory v Pivovaru Počernice byly Celní správou schváleny až druhý týden v lednu. Právě v těchto dnech tedy dochází k přesunu do Počernic, kde budeme kromě skladování sudů whisky také pálit. Máme tak schválená tři místa na staření whisky (celní sklady), přičemž jedno z nich se nachází právě v Šebkovicích. V průběhu letošního roku navíc budeme část zásob z Šebkovic odvážet do celního skladu v Počernicích, abychom prostor uvolnili pro případnou rekonstrukci.

WhiskyhrádekWhiskyhrádekNový celní skladNový celní sklad

Jak už zmínil náš technolog Ján Balog a v tiskovém prohlášení rovněž přímo SZPI, provozovna jako celek nebyla uzavřena, ale týkalo se to pouze místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. K tomu navíc v prostorách pravidelně vůbec nedocházelo. To že whisky v sudech zraje v prostorách, které nemusí na první pohled vypadat dokonale je naprosto běžné a navíc pro její zrání je vlhké prostředí ideální. Po této stránce neshledala SZPI žádný problém a ani celníci, kteří navštivili náš Whisky Hrádek ve středu 23. ledna nezjistili žádné pochybení. Je přinejmenším zvláštní, že od našeho odchodu z původního baru a částečné restrukturalizaci firmy si u nás podávají kliku celníci a další představitelné státní správy překvapivě často. Naštěstí máme jako firma všechno v pořádku, o čemž svědčí i protokoly jednotlivých orgánů.

Nový celní skladNový celní skladNový celní skladNový celní sklad

Abychom doložili pravdivost našich tvrzení, přikládáme fotografie z Šebkovic (viz fotogalerie), dále pak fotografie našeho nového celního skladu, Whisky Hrádku a fotografie Pivovaru Počernice, kde budeme mít nyní nový celní sklad a začneme zde rovněž Trebitsch Whisky pálit. Kromě toho probíhá pálení naší whisky na dalších třech místech v České republice.

Česká Whisky

Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.Pivovar Počernice, kde bude nyní nový celní sklad a kde se rovněž Trebitsch Whisky bude pálit.


Komentováno to bylo na FB Česká whisky:

Situace není tak kritická jako samotný titulek
Takhle se k celé věci stavíme my (odkazuje se na stejné vyjádření jako je u článku z Třebíčského deníku)
Není třeba panikařit. Mrkněte, jak to aktuálně vypadá v našem areálu v Šebkovicích, na Whiskyhrádku a v Počernicích

VYJÁDŘENÍ ČESKÉ WHISKY

"Náš areál v Šebkovících prochází dlouhodobou rekonstrukcí, která byla navíc v důsledku koronavirové pandemie pozastavena. Celý tento prostor je tak pouze z části využíván jako celní sklad a z důvodu stěhování jsme do něj na přelomu roku převezli ke krátkodobému uskladnění věci z původního baru. V pondělí 24. ledna byl již prostor vyklizen, což můžeme doložit na aktuálně pořízených fotografiích z dnešního dne.

Celní skladCelní skladPivovar Počernice

Důvod, proč jsme nemohli část zásob a technologii na stáčení převézt jinam byl ten, že naše nové prostory v Pivovaru Počernice byly Celní správou schváleny až druhý týden v lednu. Právě v těchto dnech tedy dochází k přesunu do pražských Počernic, kde budeme kromě skladování sudů whisky také pálit. Máme tak schválená tři místa na staření whisky (celní sklady), přičemž jedno z nich se nachází právě v Šebkovicích. V průběhu letošního roku navíc budeme část zásob z Šebkovic odvážet do celního skladu v Počernicích, abychom prostor uvolnili pro případnou rekonstrukci.

areál v Šebkovícíchareál v Šebkovícíchareál v Šebkovícíchareál v Šebkovících

Jak už zmínil náš technolog Ján Balog a v tiskovém prohlášení rovněž přímo SZPI, provozovna jako celek nebyla uzavřena, ale týkalo se to pouze místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. K tomu navíc v prostorách pravidelně vůbec nedocházelo. To že whisky v sudech zraje v prostorách, které nemusí na první pohled vypadat dokonale je naprosto běžné a navíc pro její zrání je vlhké prostředí ideální. Po této stránce neshledala SZPI žádný problém a ani celníci, kteří navštivili náš Whisky Hrádek ve středu 23. ledna nezjistili žádné pochybení. Je přinejmenším zvláštní, že od našeho odchodu z původního baru a částečné restrukturalizaci firmy si u nás podávají kliku celníci a další představitelné státní správy překvapivě často. Naštěstí máme jako firma všechno v pořádku, o čemž svědčí i protokoly jednotlivých orgánů.

Celní sklad ŠebkoviceWhiskyhrádekWhiskyhrádek

Abychom doložili pravdivost našich tvrzení, přikládáme fotografie z Šebkovic (pořízeny dnes), dále pak fotografie našeho nového celního skladu, Whisky Hrádku a fotografie Pivovaru Počernice, kde budeme mít nyní nový celní sklad a začneme zde rovněž Trebitsch Whisky pálit. Kromě toho probíhá pálení naší whisky na dalších třech místech v České republice."

(fotky jsou ve stejném pořadí a popisu jako na FB)

...................

Tedy mě osobně vyjádření České whisky moc neuklidnilo.
Je samozřejmě možné, že měli smůlu a pár dní před přestěhováním jim tam vlítla kontrola. Je i možné, že tomu někdo pomohl. Ale to neomlouvá stav prostředí, ve kterém se pracovalo s potravinami. Navíc je zřejmé, že se nejedná o pochybení jednotlivce, ale o systémové pochybení celé firmy.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Když jsem je ochutnal na začátku, tak mi to přišla jako whisky s určitým potenciálem do budoucna, první s čím začínají. Některé jejich finishe se mi i líbily. Bohužel potenciál byl promrhán, stávající šestiletá je víceméně nepitelná. Ty pitelné jsou prázdné. Finishe se toho snaží hodně zachránit a tak překrývají tu prázdnotu, byť celkový dojem může být přijatelný, tak tu prázdnotu whisky pod tím prostě vidíte. Se změnou master distillera by mělo dojít i ke změně finální whisky, ale na to si budeme muset ještě pár let počkat. Možná se dočkáme i něčeho nového/vymyšleného ze stávajících zásob a již zrající whisky o něco dříve. (17.3.2022)

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 40% (stáčeno 2-3/2018):
Aroma je příjemné. Cítím bohatou vůni ovoce v ovocném sadu. Je bohatá a prolíná se v ní několik vůní. V pozadí tam lehce přizvukuje vanilka a dřevo. Chuť je jemná, sladká, sladově sladká, ovoce zůstává, lehké dubové dřevo. V závěru trochu lehké hořkosti hořké čokolády, ale jinak závěr rychle dozní a celkový dojem je jemný a sladký. Celkově mě whisky celkem příjemně překvapila. Na novou a velmi mladou (měla by být 4 letá) si vede velmi dobře, ovšem na novou a mladou whisky je celkem drahá.
Trebitsch si na novou a mladou whisky vede dobře, ale sama sebe (tedy palírna) ji přeceňuje. Je to taková mladá hezká holka s nosánkem trochu nahoru, co toho ještě moc nedokázala, ale myslí si, že na ni čeká celý svět. Může vyrůst v krásnou ženu, ale také se může rozmělnit do mnoha verzí a zaniknout v nepřehlednosti. Cenou ze sebe dělá něco víc než je, ale určitě má na to, aby dorostla v krásnou ženu, za kterou se každý chlap otočí. (7.2018)
Trebitsch Single Malt 40%V aroma ztratila tu bohatost a začala se projevovat spíše umělou sladkostí, trochu se mi tam připomínají tóny levného bourbonu. Nejedná se dlouho otevřenou skoro prázdnou láhev a tak mě tento přechod do určité nudy, plochosti překvapil. Aroma není vyloženě nepříjemné, jen takové nudné a obyčejné, uměle ovocně sladké. Chuť je sladově sladká, jemná, uměle ovocně sladká, opět s lehkou nepříjemnou bourbonovitostí (taková ta umělá bourbonová sladkost, kvůli které je nemám moc rád). Při porovnávání vzpomínek a staršího popisu mám pocit, že ta whisky časem v láhvi ztratila a to by se dít nemělo. Dojem i hodnocení je horší než minule. Trochu mám strach, zda to bude klesat dále nebo ne. Vysvětlení proč se to děje nemám. Už je to jen mladá holka s nosánkem trochu nahoru. (2.1.2021)

Aroma je ploché, nudné a chytá plastelínové tóny, v pozadí se mi tam teď ukazuje dřevo porostlé houbou. V chuti hromada plastelíny, postupně vylézají sladko-ovocné tóny a trocha vanilky, nakouřenost tam tedy necítím, zato se mi tam objevuje pachuť, jak od toho dřeva s houbou. Dokončení naštěstí rychlé. Celkově je to spíše jemné, takže to sice nebylo dobré, ale nezanechalo to moc výrazný dojem. (10.1.2023)

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 40% (stáčeno 10-11/2018):
Příjemné, sladké, jemné aroma, bohaté, trochu sladké sladovosti, trochu ovoce, lehké dřevo mísící se v vůní sena, lehká hořká čokoláda. Příjemně navnaďující. Chuť jemná, s jemnou dřevitou štiplavostí, doplněnou nádechem hořké čokolády, lehce sladká, lehce ovoce, lehká letní louka, když se sladkost smíchala s lehkým nádechem hořké čokolády, tak jsem dostal chuť na čokoládový bonbon. Zpočátku jsem ale prožíval trochu chuťově zklamání, protože vůně mě navnadila více. V první chvíli mi v té chuti chyběla bohatost, kterou podle vůně mé chuťové pohárky očekávaly, s postupným ochutnáváním jsem toho objevoval více a dojem se zlepšoval. Začíná být rafinovanější, komplikovanější, ale stále příjemně jednoduchá. V závěru hořká čokoláda, po jejím odeznění mi zůstal lehký pocit dřeva a sladkého ovoce. Při prvním dojmu jsem si ho nevšimnul, ale při druhém, kdy už se nenecháte ovlivnit prvním dojmem, jsem začal přemýšlet, co stále cítím a že je to dobré. Je tedy opravdu dlouho doznívající. V průběhu jsem se již očekávání z vůně oprostil a celkový dojem je dobrý, jemný, sladký, dlouho doznívající. (5.2019)
Trebitsch Single Malt 40%Měla by být o něco starší, než ta výše, ale aroma působí ostřeji, silněji a bohužel chytá taky tóny umělé sladkosti, díky tomu, že je výraznější, tak až nepříjemně. Opět umělá sladkost, tóny levného bourbonu, chvílema až ředidlovost. Chuť uměle sladká, na konci až umělohmotně sladká. Nedá se to dopíjet. Opět se nejedná o delší dobu otevřenou skoro prázdnou láhev, otevřená od května 2019 a jen lehce upito. Setkal jsem se s láhvemi, které časem ztratily a obsah působil naředěně, ploše, nudně a vyčpěle. Setkal jsem se s láhvemi, kde mám pocit, že čas jim výrazně neubral. Ale zde mám pocit, že čas obsah silně zhoršil. Podobný pocit jsem měl při výrobě falešné whisky, kdy jsem míchal vodku a extrakt, druhý to bylo lepší než měsíc poté a také to chytlo divné umělé tóny. Nemyslím si, že bych tu whisky, kdyby byla stejná, hodnotil dnes a tehdy až tak rozdílně. Podle mne se v té láhvi změnila. (2.1.2021)

Aroma je výraznější, výraznější plastelína na umělohmotné gumové podložce. Smrdí to jako lihová náplň do něčeho, netuším ani čeho a svádí to spíše k technickému použití než k pití. Jak to voní, tak to i chutná. To jsem musel vyplivnout. Oblíbené záchranné vykloktání záchovou kačenkou nepomohlo, pachuť v puse přebil až Moutai Yingbin. (10.1.2023)
Překvapuje mě, jak se ta whisky po pár letech v láhvi strašně změnila k horšímu. Když jsem ji ochutnával v tom roce 2018 mi přišla na 3-4letou docela dobrá, líbivá. Neřeším cenu, to je na jinou diskusi a info o palírně jsem neměl, hodnotil jsem jen whisky. Ale to, co se z ní stalo, to je šílené.

Trebitsch Single Malt 40%  (vlevo stáčená únor-březen 2018, vpravo stáčená říjen-listopad 2018)A teď jejich vzájemné porovnání.
Rozdíl v barvě je viditelný na první pohled. Nečekal bych, že jedno léto (půl roku přes léto) se na barvě whisky projeví tolik. Asi sudy přes léto více pracují. Slečna se nám trochu opálila. Léto 2018 bylo již od května a většinu doby hodně slunečné a teplé.
Rozdíl je i v aroma. U té starší (vlastně mladší - na trh šla dříve, ale zrála o něco málo méně), dále budu raději používat světlejší, je aroma jemnější, bohaté rozmanitostí, ale v porovnání s tou tmavší (to je ta mladší, tedy vlastně starší :) je velmi jemné. U tmavší je aroma znatelně intenzivnější, také bohaté, na whisky jemné, ale podstatně důraznější. Za aroma: stále tu máme tu hezkou mladou holku, tedy už spíše mladou slečnu, jen už nesedí v koutě, kde se usmívá, ale začala vystrkovat růžky a svůdně občas hodí okem, čímž vzbuzuje očekávání. Ona s námi prostě flirtuje.

V chuti je to podobné. Světlejší je ještě tou mladou holkou, ještě je nesmělá, trochu pasívní. V chuti jemná, sama se tolik neukazuje, má svoje přednosti, ale nechává vás je objevovat. Tmavší už trochu pochytila ženské zbraně a své přednosti už umí správně žensky ukázat. U žádné nemáte pocit, že vám ji vnucuje, ani že to přehání.
Už se také naučila, jak zanechat dojem. U světlejší si pamatujete hezkou holku, ale tak obecně. Prostě to byla hezká holka, ale vlastně si ji přesně nevybavím, rád ji uvidím znovu, ale nevím. Tmavší zanechala silnější dojem, při každém pohledu na ní objevujete něco nového, co vás zaujme. Když se díváte po páté s tím, že už nic nového nenajdete, opět vás něčím překvapí.
Jednoznačně dospěla, překvapuje mě, že až o tolik. Ještě jí chybí ta komplexnost. To, kdy z prvního dojmu máte pocit, to se fakt povedlo a pustíte se do prozkoumávání jednotlivých nuancí. (Byla by škoda, kdyby spadla do toho povrchního světa, kdy první dojem je dobrá komplexní whisky a druhý - sakra, pod tou hezkou slupkou nic není. Už jsem to u pár "prázdných" whisky potkal. Ale myslím si, že to u této značky nehrozí.)
Když si je dám vedle sebe, tak ta světlejší je mladá holka, ta tmavší už mladá slečna.

Trebitsch Fortythree 43%Trebitsch Fortythree 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
V aroma byl lehký sladký kouř, dřevo, vůně zemitosti lesa. Chuť jemná, lehce sladká, nevýrazná, chybí jí charakter, je znát, že je ještě mladá a nevyzrálá. Není prázdná. Dokončení suché, lehce štiplavé na patře.
Tohle je ještě viditelně mladá, nevyzrálá whisky z lehce nakouřeného sladu, ale chybí jí charakter a něco, proč by si jí člověk pamatoval. Zatím nejslabší, co jsem od nich pil. (1.11.2019-WLP2019)
Trebitsch Fortythree 43%Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Aroma není špatné, jemnější kouřovka, hodně sladové, nakouřený slad, postupně se přidává i nakouřené ovoce a v pozadí dojem vlhké rašeliny. V chuti dominuje nakouřené sladké ovoce, kouře je tam docela dost, ale nepřebíjí to. V dokončení dozní to nakouřené ovoce a zůstane trocha suchosti. Celá se hodně nese v tom nakouřeném ovoci a tohle by se dalo v pohodě jen tak popíjet. Nepřináší to nic nového, ale není v tom nic, proč bych si to klidně znova nenalil, ovšem taky nic, proč bych si na to jen tak vzpomněl. (22.11.2023)
Trebitsch Single Malt dozrávající v sudech po koňaku 40%Trebitsch Single Malt dozrávající v sudech po koňaku 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma na whisky nezvyklé, míchá se sladkost a koňak. Lehká tráva, lehká sladová sladkost v pozadí. Chuť je smetanově zjemnělá, krásně zaoblená, jemná, pohladí, naplní ústa, na mladou whisky příjemně komplexní, mladost je tam poznat, ale tím dozráváním po koňaku se krásně a příjemně zabalila. Dokončení s koňakovým tónem, lehce sladkým závěrem, trochu do sucha.
Tohle bylo příjemné popíjení. Takové mlsání. Koňak to zajímavým způsobem zjemnil. Tohodle bych si asi lahvinku koupil, jenže to bohužel není v prodeji. Musím přiznat, že jsem si na WLP byl přidat. :)

Tohle je taková mladá hezká milá holčina. Roztomilá, líbí se vám. Je to ještě mladý koťátko. Vdávat se to ještě nechce, ještě se na to cejtí mladá. Ostatně vy si to tak brát nehcete. Ale tuhle holčinu bych chtěl sledovat, jak bude hezky dozrávat. (1.11.2019-WLP2019)

Trebitsch Single Malt dozrávající v sudech po nikaragujském rumu 40%Trebitsch Single Malt v sudech po nikaragujském rumu 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma dominuje sladký rum. Pak jsou tam ještě tóny lesa a sena. Chuťově zaoblená rumová whisky, s lehkou ostrostí. Rum tomu dal hodně, až trochu potlačil tu whisky. Sladkost whisky v pozadí. Je to hodně rumové. V dokončení lehká hořkost a rumové tóny.
Kdybych nevěděl, že je to po rumu, tak bych měl trochu problém k čemu to přirovnat. Já totiž nejsem až tak moc rumový, občas se sice k dobrému panáku rumu dostanu, ale moc se tomu nevěnuji. Na whisky aroma nezvyklé, je poznat, že je tam ještě nějaké další aroma a jak víme z etikety, je to aroma rumu. Při ochutnávce naslepo by jí to z mého pohledu uškodilo, protože to bych nepoznal a bral bych to spíše jako rušivé tóny, když to ale člověk ví, tak si může spojení obou aroma vychutnat. Zvlášť když má rád rumy a whisky. Je to zajímavé, já to moc nedocením a obecně se říká, že to dozrávání po rumu je trochu zrádné.

Ty jsi má rumová, úplně celá celičká rumová, nádherně rumová, hmm, rumová. ááách jo (1.11.2019-WLP2019)

The Trebitsch Monk Bourbon Finishing 51%The Trebitsch Monk Bourbon Finishing 51%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Sladké ovocné aroma, výrazné, příjemná vlna, hezké, zaoblené, je znát vliv bourbonu, hezky se čuchá. Výrazná chuť, lahodně "něco" (to slovo se mi v mých poznámkách zatím nepovedlo přečíst) nástup, následován výraznými bourbonovými tóny, zemitější s lehkou sladkostí, lehká rašelina. Dokončení výrazné, kdy se po chvíli objeví kouř a rašelina a trochu lehké nahořkosti.
Konečně chuťově výrazná whisky od nich, po těch jemných mladých holčinách. Je vidět, že je na jiném základu, má jiný vnitřní charakter, tady ta kouřovost je a celkově působí starší než je.

A tak se mezi těma mladejma hezkejma slečinkama objevila jedna výraznější. Tamty jsou možná učesanější, jemnější, hezčí tvářičky, ale díky výraznosti si zapamatujete hlavně tuhle. (1.11.2019-WLP2019)

Trebitsch 6letá Single Malt 40%Trebitsch 6letá Single Malt 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku, co byl na slepé degustaci českých whisky (tímto vám chlapci fakt děkuju, ale jo v dobrém, jinak bych to asi nikdy neochutnal, mně se neumístila na posledním místě, ale až někde daleko a daleko za ním):
Ve vůni, ne tohle není vůně. V aroma, ne to taky nejde použít. Line se z toho umělohmotný smrad s nádechem dřeva, jako když naplácáte tu dětskou převoněnou modelínu na kus čerstvého dřeva. Po chvíli ta modelína všechno pohltí. To je stejně hnusný, jak ty převoněné čistíci prostředky, tam ale alespoň píšou varování, že to nemáte pít. Vzdávám hledání, je to úplně umělá vůně, jak whisky-aroma z obchodů pro výrobu falešného chlastu, plochý, převoněný, falešný. V té chuti je snad všechno špatně, už jsem si díky tomu vzpomněl, jak chutná ta modelína, plochý, hnusný. A dokončení dozvuk modelíny a furt a furt.

Jdu si pusu vypláchnout záchodovou kachničkou, vylejt zbytek skleničky do hajzlu.
Vylití se odkládá, právě mi přišly krysy připomenout celosvětový zákaz chemických zbraní. (15.11.2021)

Kdybyste poslouchali starou československou muziku, tak byste byli varováni. O tom zpíval už Olympic (vsuvka pro mladší - kdysi celkem populární bývalá československá kapela):

Když si někdo pozor nedá
Jak se dobrá whisky hledá
To se potom pěkně nachytá
A pak si to strašně vyčítá.

Trebitsch Single Malt Double barrel Premium Cognag Finish 40%Trebitsch Single Malt Double barrel Premium Cognag Finish 40%:
Hned v aroma těžké zklamání. Když jsem před pár lety ochutnával tu verzi po koňaku, tak jsem si byl i přidat, teď přemýšlím, jestli se mi do toho vůbec chce. Je to nasmrádlý, plastový, ředidlový, lehce se tam ten koňak možná mihne, ale nemám sílu tak dlouho v tom mít nos. A jinak úplně prázdný. V chuti je to lepší. Tam se ten finish dost projevil, na první dojem se tam ukazuje ovocnost, trochu jemnosti, náznak koňaku tam možná cítím (a to jen proto, že vím, co je to za finish), když se to začne lámat k tomu tělu, tak se to zhoršuje, naštěstí jen do prázdna, dokončení ohdalí moc dřeva.
Za mě velké zklamání ovlivněné ochutnáním starší verze, tohle je jen její stín. Bez toho očekávání by to bylo jen klasické zklamání. (19.3.2022)

To nevoní moc hezky, první dojem je lihový. Docela rychle se přidá i trochu toho koňaku a líh ubere na síle. Stane se to takové nijaké, nezajímavé, nevadící, povrchní a prázdné. V základu to nevoní špatně, takže věřím tomu, že cílovce se to může líbit, mně teda ne. V chuti o něco lepší, ale nesmí se v tom člověk babrat. Tam se finish projevil hladivě, lehce smetanově, hladce ovocně a když víte, že je to koňak finish, tak to bude asi ono. Ale opět na první dojem, povrchní a prázdné. V dokončení mi zůstane jen lehce dřevo načichlé koňakem. Po zkušenostech se starou šestkou jsem to čekal horší, není to až taková hrůza, je to i pitelný, ale není proč, nic to nedá, je to dost povrchní, stavěné na první dojem. (22.1.2023)

Trebitsch Single Barrel Small Batch Smoked 61,2%Trebitsch Single Barrel Small Batch Smoked 61,2%:
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Podle popisu nakouřená sudovka. V první chvíli příjemný kouř, ale než se tím stačím prohledat, tak dorazilo něco divného, stroj zamazaný od oleje, to co vám v hale plné strojů může vonět, tady nevoní. V chuti to naštěstí není. Chuť je docela hustá, až sirupová, sladká, hodně sladké ovoce, až přeslazené, asi trochu nakouřené pečené ovoce, ale čekal bych víc, je znát síla. Tahle mi přišla nějaká divná. (22.1.2023)
Trebitsch Highland 6yo 40%Trebitsch Highland 6yo 40%: (blend)
nahradila už jako blend jejich dřívější "vyhlášenou" 6letou single malt. První dojem z aroma není špatný, je celkem jemné, trochu nijaké a začíná se postupně projevovat. Postupně lezou ven sladké tóny, ale spíše do uměla levných bourbonů a plastelíny. Ale díky jemnosti a nevýraznosti tolik nevadí. V chuti už jde do té umělé sladkosti a plastelíny plnou silou, ale je tam nějaká ta ovocnost přezrálého ovoce. Umělost ale pomalu začne vítězit. A dokončení je už jen její. Tady ale musím říct velké ALE. Sice celou dobu hodnotím jen to, co jsem v rámci psaní pil, ale tady udělám vyjímku. Šestiletou jsem ochutnal asi pět různých a byly tam velké rozdíly. U této a ještě jedné s klidem napíšu, že velký skok kupředu oproti staré šestileté "single malt" (kterou jsem ani nemohl vylít do záchodu a musel jsem ji odnést do nebezpečného odpadu), další tři nesly jasné tóny té staré (i tak byly lepší než ona). Je to posun vpřed, ale i tak se asi všichni těší, až to časem zmizí (kromě lidí, co si oblíbili (a nesmějte se jim, není to slušné)). (23.1.2023)
Trebitsch Old Town 40%Trebitsch Old Town 40%: (blend)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
měla by to být jemnější whisky pro širší veřejnost. Tady je ta plastelínovost výraznější, aroma je taky jemné, sladké ovocné tóny, dřevo. V chuti medová sladkost, je sladká, ovocná, snaživě líbivá, i když tam té uměle slazené plastelíny moc není, tak tam je. Doznívá tak nějak v pohodě. Je to dost jemný, spíše nudný, tak konkurence základních irských v hospodě. (23.1.2023)
Trebitsch Cognag Finish 40%Trebitsch Cognag Finish 40%: (blend)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Jemné, smetanově hladivé aroma, postupně se přidává ovoce, zralá jablka (ta vůně jablka ještě před rozkrojením, kdy není tak jablečně výrazná), tóny koňaku. Nevoní to špatně. V chuti hodně ovlivněné finishem po koňaku, sladkost ovoce, lehce čokolády a hrozinek, jemné. Dokončení díky té jemnosti skoro není. Není to extra bohaté, díru do našeho whisky světa s tím neudělají, není to zážitek, ale na pohodové bezmyšlenkové popíjení to použitelné je. (23.1.2023)
Trebitsch Rum Finish 40%Trebitsch Rum Finish 40%: (blend)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
nemám rád rumové finishe, páč je tam cítit rum. A tady je taky, takže mi to moc nevoní. Rum, sladkost zralého ovoce, lesní ovoce. Sladkej rum, čokoláda, rumový dezert/dort. Tohle není můj styl, víc to hodnotit nebudu. (23.1.2023)
Trebitsch Porto Finish 40%Trebitsch Porto Finish 40%: (blend)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
V aroma citrusové ovoce bez kyselosti, sladkost zralého ovoce a medu, včelí vosk, dřevo sudu. Voní celkem příjemně, hůř čitelně, ale ok. V chuti se nějak pere. Sladkost, citrusy, dřevitý med, ale postupně se tam začíná objevovat nádech uměle slazené plastelíny a celkový dojem mám v háji. (23.1.2023)
Trebitsch Single Malt 43% Peated - kouřovkaTrebitsch Single Malt 43% Peated - kouřovka:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2022:
V aroma příjemný rašelinný kouř, citrusy a lehká slanost. Slaností obalené sladké jablko. Citrusová štiplavost. Začne se přidávat dřevo a nádech bourbonové přeslazenosti, ale celkem slabý a až po dlouhém vydýchání (kam se člověk asi nedostane). Celkem příjemné, není na hluboké bádání, trochu mu chybí hloubka, v pozadí ještě mladá lihovost, ale dojem dobrý. V chuti sladkost, až trochu pouťová přeslazenost, ovšem doplnění nakouřenou kořenitostí. Suchost, ovocnost, postupně do jablek, která se postupně mění od sladkých červených v nakyslé zelené, ale ještě furt jedlé. Po odeznění těchto chutí nastává nakouřená prázdnota. Dokončení není dlouhé, navoskovaná dřevěná mísa s ovocem a nádechem kouře. Až tolik mě ten závěr nebaví, jak kdybyste přemýšleli, co se k tomu ovoci přidalo za chuť, kde leželo.

Celkově příjemné překvapení. Oproti dříve hodnoceným výrazný posun vzhůru, což tedy nebyl tak velký problém. Je to taková střední kouřovka, celkem dobře popíjitelná. Na WLP2022 jsem ji taky ochutnal, ale povídal jsem si při tom, tak dojem byl lepší. Není na velké a dlouhé zkoumání, jako jsem jí teď věnoval doma. (18.11.2022)

V aroma sladkost nakouřeného sladu, pak přebere aktivitu kouř, když odvane, tak se ukáže uzené sladké ovoce a pak nakouřené mandle. V chuti uzený kouř, který postupně sládne, v nakouřené pečené ovoce, zhutne v nakouřený slad. V dokončení nakouřené ovoce s čokoládou. Jo, tohle bylo dobrý. Škoda, že to neměli jako hlavní produkt, takhle se člověk odradil hned na začátku a k tomuhle se už neprobojoval. Není to extra bohatý, je to hodně o kouři, ale tak na pohodu, na popíjení u ohně v poklidu při pokecu. (23.1.2023)


Poznámky k ochutnání "pracovních" verzí "nové" whisky Trebitsch:
(možnosti ochutnat kam to nově směřuje jsem samozřejmě využil, protože jsem taky dost zvědavej, co se s tím "dědictvím" dá dělat)

new-make z nakouřeného sladu z Bruntálu:
Říkat, že v tom cítím new-make je asi blbost. Nakouřenost je cítit už při nalévání, ovocno nakouřené tóny, nakouřený slad a obilí, je třeba si odfiltrovat ty new-make tóny a pak to působí docela přijatelným dojmem. V chuti ovocná sladkost, postupně se více kouř a přidává se alkoholová ostrost, ovšem v dokončení se kouř předvede v plné kráse, zde zcela dominuje a vydrží dlouho doznívat. Mně se to celkem líbí a připadá mi i takhle pitelný. Je tam znát ta vyšší síla alkoholu a chuťová plochost, protože je to úplně čerstvé a ještě to nezrálo. Ale až to uzraje, tak by to mohlo být dobrý.
Měl jsem možnost ještě ochutnat new-make z konce stejné destilace, už tam klesalo procento alkoholu, kouř ustoupil do pozadí a ukázaly se květinovo-ovocné tóny. Bylo to celkem příjemné pití. (Asi bych to někdy zkusil od začátku dokonce a ochutnat začátek (tedy začátek toho, co se stáčí, nikoliv to, co vytéká jako první), prostředek a pak ke konci.)

jiný new-make po jednom měsíci v sherry sudu cca 62%:
Aroma hodně dominuje dřevo, ale celkem příjemně, dává tam vanilkovo máslové tóny, začíná se tam i projevovat vůně sherry a čokoládové tóny. New-make nádech je méně výrazný, než bych po pouhem měsíci čekal. V chuti už je new-make znatelný, tam se sud zatím tolik neprojevil. Je tam ostrá kořenitost, ale znatelně se ukazují sladké, vanilkové, i trochu čokoládové tóny, pak se o slovo začne hlásit lehká hořkost dřeva. V dokončení zůstává suchost na patře, ale doznívá vanilka a čokoláda. Vůně budila lepší dojem, hlavně překvapila, kolik toho za měsíc pochytila. Zkusil jsem to více rozkápnout. Ve vůni se zesílila dřevotost, ale v chuti více vylezli sladké tóny, hodně do sladka, obrousily se ostré špičky, sladkost je dominující a za ní vykukuje čokoláda a sherry. Ono to taky není špatný.

pracovní verze Old Town Blend cca 42%:
Tohle mi voní levnou whisky, univerzální vůně tráva, květiny, ovocnost a trochu do uměla, působí to spíše jemnějším dojmem, na slepo bych to střílel někam k základnímu Jamesonu či Tulamorce. Tím, že vím, co to je, jsem měl zpočátku pocit tónů "staré" Trebitsche (ale taky jsem se tam tu vazbu mohl snažit najít), po chvíli vydýchání je tam nemám. V chuti působí dost jemně, hodně jemně, na mě až moc líbivě a nekonflitně. Opět klasická sladkost, květinovost. Pro mě nezajímavá obyčejná míchaná whisky, co se snaží zalíbit všem. Já ovšem nejsem cílovkou a té by se asi mohla líbit.

pracovní verze Highland Blend cca 42%:
Aroma působí dojmem nenáročného příjemného blendu, o stupeň výše, než ten nad ním. Jasný citrusy, v pozadí květinovost a za ní se ukazují dubové tóny s čokoládou. Je příjemné, nenáročné, není důvod ho moc čuchat, ale když se čuchá, tak ničím neodradí. V chuti podobně neutrální. Karamelová sladkost, v ní se začíná ukazovat ovocnost, čokoláda, jablka. Celkem příjemná a sladěná paleta chutí. Působí dobře a pitelně. Ničím mi nevadí, ničím vyloženě nezaujmula, ale zanechala obecně příjemný dojem. Na běžně pitelný blend mezi běžnými lidmi mi to připadá dobré. Jsem samozřejmě trochu ovlivněn tím, že vím, z čeho to je, takže jsem to asi čekal horší a současně tam neúspěšně zkouším najít tu "starou" trebitsch, abych mohl říct, že je to tam furt cítit. Nenašel jsem. Jinak to není ničím vyjímečné, zapadá to mezi kvanta a kvanta dalších pitelných blendů, ale zapadá mezi ty pitelné, což není špatná kategorie.

pracovní verze rum finish cca 40%:
Tak s tím mám problém. Ale já mám problém obecně s rumovejma finishema. Na mě je tam prostě ve vůni moc rumu. V chuti je to příjemnější, tam hodně dojmu dělá vanilka, mléčná čokoláda, která to pocitově zjemňuje, přidávají se i lískové oříšky. Lítají mi tam i jiné tóny, to budou asi ty rumové. Protože ale rum víceméně nepiju, tak je nemůžu přesnějit určit. Ale jak vyplynulo z úvodu hodnocení chuti, tak nejsou dominantní, neruší, spíše doplňují. V dokončení se projeví více.


Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 28.2.2022:

Zažíváme hrozné dny a tak bych to rád trochu ne snad odlehčil, jako spíš lehce rozptýlil smutné myšlenky něčím úsměvnějším.
Asi milionkrát jsme v různých souvislostech řešili Trebitsch. Většinou to vyvolá hodně reakcí, emocí a smíchu. Někdy kolem Vánoc jsem si řekl, že se pustím do něčeho, co drtivou většinu z Vás asi vůbec neláká, možná i děsí. Koupil jsem si 9 miniatur z jejich e-shopu a udělal si velkou srovnávací degustaci této značky. Ač mě na třebíčské whisky vadí hodně věcí od nulové transparentnosti, mlžení a zlé komunikaci, tak převládá patriotismus a někde vnitřně chci, aby dělali dobrou whisky. Smyslem této degustace tedy nebylo hledat chyby a snažit se značku očernit. Přistupoval jsem k tomu s hlavou zcela otevřenou, bez emocí, bez předsudků. Ale také jim nehodlám nikterak nadržovat.

Czech Single Malt Whisky – 40 % - NAS
Hodně mladá vůně, která hlavně pro ty nízká procenta ani tak nepálí. Obilné, zkvašené ovoce. Ne že by mě to vyloženě smrdělo, spíš je to velmi prázdné.V chuti se přiznám, že bych nepoznal, že piji whisky. Tipoval bych nějaký jablečný gin (existuje to?). Trochu minerální. Možná silnější cider.Na rovinu pil jsem horší, vyloženě odporné whisky, tohle je jen takové newhiskové a nijaké.

Czech Single Malt Whisky – 40 % - 6yo
Nehezká vůně, bohužel delší čas v sudu vůni ani trochu neprospěl. Vybavuje se mi "vůně" pneumatiky po prudkém brzdění nebo spálený popcorn. Při troše snahy i citrusová kůra. Chuť taky ne moc dobrá, hodně hořká a kyselá. Pro změnu spálený karamel. Tato whisky je o dost horší než ta základní NAS. Vlastně je to jedna z nejhorších whisek, co jsem kdy pil.

Czech Single Malt Whisky – 43 % - fine peated smoked - NAS
Překvapivě to není tak zlá vůně. Mírný kouř, pak karamel, med a místy i ovoce. Blbý je, že to ruší poměrně výrazný alkohol, ale to lze při tom věku pochopit. Chuť má podobné přednosti. Karamel a jablka. Ale opět jsou tu nepříjemné a rušivé vlivy, kterých je bohužel dost. Není to dobrá whisky, ale taky to není úplně průserové. Tuhle láhev bych sice nechtěl, ale ani nemám velký důvod ji extrémně hanit.

Czech Single Malt Whisky – Trebitsch Monk - 51 % - bourbon barrel finishing – peated - NAS
Nevím proč jsem měl pocit, že toto bude lepší. Bourbon finish je celkem vtipný sám o sobě. Předtím 4 roky nevím kde (ve virgin sudu?). Jako co zde hledat? Alkohol je výrazný a brání větším pokusům o čichání, je tu jakési ovoce, ale v nepěkné plastově, gumově umělé překvašené formě. V nejlepším bych našel jablka. Snažím se, ale nenajdu nic hezkého. Chuť opět ruší alkohol, ale nějak se to pít dá. Není to radost, ale sladký ovocný sirup může budit dojem přijatelnosti. Konec ale zase prozradí vše a tady je krátký, umělý, nepříjemně přeslazený. Celkově je to zlá whisky.

Czech Single Malt Whisky – Single barrel - 45 % - peated - NAS
Ale jo, nějaké květnaté, ovocné a vanilkové tóny tu jsou, ale je to těžce přebité něčím, co se těžko definuje, i těžko čichá. Nějaký plast hořící. Po asi 15 minutách se to dá docela v pohodě dýchat. Světě div se, ale toto se dá pít. Jemná, sladká, jednoduchá chuť, ale sice nic víc, ale ani nic zlého. Milé překvapení.

Czech Single Malt Whisky – Single barrel – 61,2 % - peated - NAS
Oproti zředěné verzi méně plastu a více radosti. Nějaké ovoce taky najdu. A po pár minutách přichází zklamání. Jak to popsat? Olej, nafta? Každopádně to není hezký. Chuť je sladká, až sirupová, hřejivá. A opět mi nic moc nevadí, což neznamená, že mi to vyloženě chutná.

Czech Single Malt Whisky – Double barrel – 40 % - Porto - NAS
Co dělat, když nemáte dobrý destilát a ani dobré sudy? Musíte maskovat. Nakouřit slad, co to jde a na závěr ostře finišovat jsou ty cesty. Takže není to odporný, ale nevoní to ani moc hezky. Chuť je taková zvláštní, nějaká divná, exotická žvýkačka. Kaktus taky identifikuju. Dobrý to není, ale zajímavý asi jo.

Czech Single Malt Whisky – Double barrel – 40 % - Nicaragua rum - NAS
Nemám rum ve whisky světě rád, přiznám se rovnou. Tady to válcuje silný kouř. A po chvíli ustoupí a pak máte v nose čistý rum, ale ne nějaký hezký Karibik, spíš takový ten „lepší“ Božkov. Chuť je taky víc rumová než whisky. Mě to nebaví, možná že v českých hospodách by to byl hit (tedy za rozumnou cenu).

Czech Single Malt Whisky – Double barrel – 40 % - Premium cognac - NAS
Ta část, která se pojí s kouřovostí a destilátem není moc dobrá, nasmrádlá, plastová. Ale ten finiš to zlepšuje. Přidává ovocnost, jemnost. Hodně se opakuje to, co u jiných finišů u této značky. Vypít se to dá, ale dobrý to není.

Nechci dávat procenta (nebo si je najděte, až to hodím na WB), protože to bude vypadat hodně přísně. Ale řeknu vám příměr. Aberlour 14yo nemám moc rád, považuji to za nejslabší z core range této palírny, ale dal jsem si panáka po pár vzorkách Trebitsche a připadalo mi to, že piju extrémně vynikající whisky. Relativita udělá hrozně moc. Já to prostě nemůžu srovnávat na stupnici, kde mám skotské sladovky, jinak bych musel s body hodně dolů.
Stručně řečeno Trebitsch není dobrá whisky, je to nejslabší whisky v ČR. Varianta 6yo se nedá pít, je odporná, ale jinak to nějak přežít lze, na světě jsou horší palírny.

Recenze na poznejwhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Recenze na whisky.nethar.cz:

Trebitsch Czech Single Malt Whisky

Trebitsch 6 yo

Trebitsch Czech Highland 6 yo Blended Whisky

Trebitsch Czech Single Malt Whisky

Trebitsch Double Barrel Aging Cognac

Trebitsch Double Barrel Aging Nicaragua Rum

Trebitsch Double Barrel Aging Porto

Trebitsch Fortythree Fine Peat

Trebitsch Monk

Trebitsch Monk Bourbon Finishing

Trebitsch Monk Cognac Finishing

Trebitsch 3 yo Porto Cask Finish

Trebitsch 3 yo Rum Cask Finish

Trebitsch 3 yo Sherry Cask Finish

Trebitsch 3 yo Straight Wheat Oak Smoke Whisky

Trebitsch 3 yo Straight Corn Whisky

Trebitsch Single Barrel

Trebitsch Old Town Moon

Trebitsch Czech Old Town Whisky

Trebitsch New Make

Etiketa Trebitsch Single Malt 40%Etiketa Trebitsch Single Malt 40%Etiketa Trebitsch Single Malt 3letá Sherry Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3letá Porto Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3letá Madeira Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3letá Rum Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3letá Brandy Cask Finishing 45%

.


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 2.4.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.02.2024