značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

TREBITSCH

Trebitsch Whisky je vyráběná na Moravě ve městě Třebíč firmou Trebitsch Old Town Distillery. Název vlastně říká vše - sídlí v Třebíči ve Starém Městě. Podle informací z firmy se začátek výroby datuje do roku 2014, kdy Trebitsch Old Town Distillery vyrábí první whisky a plní první sudy. Lze nalézt i informace, že výroba je od roku 2012-3, ovšem nepoznal jsem z toho zda myslí výrobu whisky nebo založení palírny, od kterého je k vypálení první whisky vždy ještě daleko. I když samotný začátek této whisky je možné datovat až do roku 2007, kdy se rodil plán otevřít v Třebíči bar s whisky a současně zazněla i myšlenka - "Proč si nechat whisky dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" A tak díky nezbytnému nadšení nakonec whisky vznikla. V roce 2017 po tříletém zrání začala být Trebitsch Czech Single Malt Whisky prodávána. V roce 2015 koupili starý Lihovar v Šebkovicích, kam je plánováno postupně přenést výrobu, protože umožní větší kapacitu i větší skladové prostory.

K výrobě se používá moravský ječmen, slad je mírně nakouřen rašelinou a destilace probíhá v kontinuální destilační koloně. Whisky dozrává v nových silně vypálených dubových sudech.

Měl jsem tu čest potkat se s panem Kratochvílem z Trebitsch Old Town Distillery. Uvědomil jsem si při tom, že hodně věcí člověka nenapadne a neumí si představit všechny ty starosti, při vzniku nové palírny. Že to není jednoduché, ani levné mi bylo jasné. Že nejdříve postavíte palírnu, vypálíte první várku, dáte do sudů a vlastně nemáte v tu chvíli nic, co by vám vydělávalo a ten stav trvá několik dalších let si uvědomuje málokdo. A když už to konečně v sudech dozraje a konečně už v ruce něco máte, tak chcete aby to bylo to nejlepší, co můžete ukázat. Jednou z možností je experimentovat s dozráváním v dalších sudech. A tak zkoušíte, ochutnáváte, pošlete mezi lidi, aby se vám vrátily názory ostatních. A přijde nějaký Komárek a prohlásí, že vyrábět zpočátku tolik různých whisky je přehnané. :)

Protože to porovnávám z klasickou velkou skotskou palírnou, kde také občas zkouší až pro mne nepochopitelné věci, ale většinou nemají tak rozsáhlou řadu v jednu chvíli (a pokud mají, tak si také myslím, že je to přehnané). A těch věcí, které si neumíme představit je daleko více - financování, daně, prostory, dostat tu whisky na trh, ....
Každá malá palírna, která není součástí větší zastřešující firmy si zaslouží obdiv za to co dělá, co bez velkého nadšení a víry v úspěch dělat nejde. Také nezapomínejme, že za jiné peníze vyrábíte ve velkém a za jiné peníze v malém množství, což se vždy odráží na ceně.

Trebitsch Old Town Distillery vlastní společnost Česká whisky s.r.o. Pro svoji whisky také používá doménu ceskawhisky.cz. Osobně mi to nepřijde zrovna štastné. I z hlediska plánů exportu whisky do světa, bych ji od začátku prezentoval v doméně se značkou whisky. A domény, co si zaberou obecný název nemám moc rád.
Při psaní jsem narazil na "zajímavou" informaci. Společnost Česká whisky s.r.o. je držitelem ochranných známek: česká whisky a czech single malt whisky. Takže výrobce single malt whisky v České Republice nemůže o své whisky hovořit jako o "české whisky" či jako o "czech single malt whisky"? (V ochranných známkách se nevyznám, takže je to spíše otázka.)

Typy

Základním produktem je klasická Single Malt whisky, není na ní uvedeno stáří. Whisky prodávaná v polovině roku 2018 by měla být 4 letá a byla stáčená únor-březen 2018. Whisky která šla do prodeje koncem roku 2018 zrála v sudech o půl roku déle (stáčená říjen-listopad 2018), stále se jedná z hlediska celých let o 4 letou. Zajímavostí je, jak se na whisky projevil delší pobyt v sudech přes léto. Whisky jsou označené stejně a k tomu podstatnou výtku ze své strany mám - jsou to dvě rozdílné whisky (jejich porovnání najdete v charakteristikách). Dost bych se přimlouval za to, aby byly rozlišitelné. Dopít jedno plnění a jako spokojený si jít koupit stejnou láhev a dostat to druhé plnění, tak bych mohl být jako zákazník dost zklamán. Hlavně z toho pohledu, že to není to, co jsem šel koupit.

Trebitsch Single Malt 40% (vlevo stáčená únor-březen 2018, vpravo stáčená říjen-listopad 2018)Trebitsch Single Malt 40% (vlevo stáčená únor-březen 2018, vpravo stáčená říjen-listopad 2018)

Již na začátku vyrobili i limitované edice, které dozrávaly v sudech po sherry, portském, madeiře, karibském rumu a Brandy la Moravia. A vedle Single Malt whisky vyrobili další méně obvyklé - Trebitsch Straight Corn Whisky, Trebitsch Straight Wheat Oak Smoke Whisky a také spíše pro Ameriku typický destilát Trebitsch Old Town Moon.
Tolik různých whisky hned při první výrobě mi připadá trochu přehnané. Na jednu stranu chápu chuť toho co nejvíce zkusit, na druhou mi to připadá jako přehlcení a málokdo zkusí tolik různých variant a pokud se mi ochutnávaná whisky zalíbí, tak ji těžko koupím ve stejné variantě znovu.

Nevím, co si mám představit pod někde nalezenou větou - "V naší nabídce naleznete... Současně také prvotřídní whisky vyrobené ze surovin, které pro výrobu whisky nejsou na území Evropy vůbec běžné." Z čeho bude ta whisky vyráběna? Podle již uvedených whisky by tím mohla být myšlena pšenice a kukuřice.

Na internetu jsem našel limitovanou edici mladé sladové whisky nakuřované na rašelině Rudá zrůda 63%, na láhvi je označena jako whisky, ale pokud se jedná o mladý destilát, tak by jako whisky označený být neměl.

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 3 letá 45%Trebitsch Single Malt Single Barrel 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Porto Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Madeira Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Rum Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Brandy Cask Finishing 45%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 40% (stáčeno 2-3/2018):
Aroma je příjemné. Cítím bohatou vůni ovoce v ovocném sadu. Je bohatá a prolíná se v ní několik vůní. V pozadí tam lehce přizvukuje vanilka a dřevo. Chuť je jemná, sladká, sladově sladká, ovoce zůstává, lehké dubové dřevo. V závěru trochu lehké hořkosti hořké čokolády, ale jinak závěr rychle dozní a celkový dojem je jemný a sladký. Celkově mě whisky celkem příjemně překvapila. Na novou a velmi mladou (měla by být 4 letá) si vede velmi dobře, ovšem na novou a mladou whisky je celkem drahá.
Trebitsch si na novou a mladou whisky vede dobře, ale sama sebe (tedy palírna) ji přeceňuje. Je to taková mladá hezká holka s nosánkem trochu nahoru, co toho ještě moc nedokázala, ale myslí si, že na ni čeká celý svět. Může vyrůst v krásnou ženu, ale také se může rozmělnit do mnoha verzí a zaniknout v nepřehlednosti. Cenou ze sebe dělá něco víc než je, ale určitě má na to, aby dorostla v krásnou ženu, za kterou se každý chlap otočí. (2018)
Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 40% (stáčeno 10-11/2018):
Příjemné, sladké, jemné aroma, bohaté, trochu sladké sladovosti, trochu ovoce, lehké dřevo mísící se v vůní sena, lehká hořká čokoláda. Příjemně navnaďující. Chuť jemná, s jemnou dřevitou štiplavostí, doplněnou nádechem hořké čokolády, lehce sladká, lehce ovoce, lehká letní louka, když se sladkost smíchala s lehkým nádechem hořké čokolády, tak jsem dostal chuť na čokoládový bonbon. Zpočátku jsem ale prožíval trochu chuťově zklamání, protože vůně mě navnadila více. V první chvíli mi v té chuti chyběla bohatost, kterou podle vůně mé chuťové pohárky očekávaly, s postupným ochutnáváním jsem toho objevoval více a dojem se zlepšoval. Začíná být rafinovanější, komplikovanější, ale stále příjemně jednoduchá. V závěru hořká čokoláda, po jejím odeznění mi zůstal lehký pocit dřeva a sladkého ovoce. Při prvním dojmu jsem si ho nevšimnul, ale při druhém, kdy už se nenecháte ovlivnit prvním dojmem, jsem začal přemýšlet, co stále cítím a že je to dobré. Je tedy opravdu dlouho doznívající. V průběhu jsem se již očekávání z vůně oprostil a celkový dojem je dobrý, jemný, sladký, dlouho doznívající. (2019)

A teď jejich vzájemné porovnání.
Rozdíl v barvě je viditelný na první pohled. Nečekal bych, že jedno léto (půl roku přes léto) se na barvě whisky projeví tolik. Asi sudy přes léto více pracují. Slečna se nám trochu opálila. Léto 2018 bylo již od května a většinu doby hodně slunečné a teplé.
Rozdíl je i v aroma. U té starší (vlastně mladší - na trh šla dříve, ale zrála o něco málo méně), dále budu raději používat světlejší, je aroma jemnější, bohaté rozmanitostí, ale v porovnání s tou tmavší (to je ta mladší, tedy vlastně starší :) je velmi jemné. U tmavší je aroma znatelně intenzivnější, také bohaté, na whisky jemné, ale podstatně důraznější. Za aroma: stále tu máme tu hezkou mladou holku, tedy už spíše mladou slečnu, jen už nesedí v koutě, kde se usmívá, ale začala vystrkovat růžky a svůdně občas hodí okem, čímž vzbuzuje očekávání. Ona s námi prostě flirtuje.
V chuti je to podobné. Světlejší je ještě tou mladou holkou, ještě je nesmělá, trochu pasívní. V chuti jemná, sama se tolik neukazuje, má svoje přednosti, ale nechává vás je objevovat. Tmavší už trochu pochytila ženské zbraně a své přednosti už umí správně žensky ukázat. U žádné nemáte pocit, že vám ji vnucuje, ani že to přehání.
Už se také naučila, jak zanechat dojem. U světlejší si pamatujete hezkou holku, ale tak obecně. Prostě to byla hezká holka, ale vlastně si ji přesně nevybavím, rád ji uvidím znovu, ale nevím. Tmavší zanechala silnější dojem, při každém pohledu na ní objevujete něco nového, co vás zaujme. Když se díváte po páté s tím, že už nic nového nenajdete, opět vás něčím překvapí.
Jednoznačně dospěla, překvapuje mě, že až o tolik. Ještě jí chybí ta komplexnost. To, kdy z prvního dojmu máte pocit, to se fakt povedlo a pustíte se do prozkoumávání jednotlivých nuancí. (Byla by škoda, kdyby spadla do toho povrchního světa, kdy první dojem je dobrá komplexní whisky a druhý - sakra, pod tou hezkou slupkou nic není. Už jsem to u pár "komerčních" whisky potkal. Ale myslím si, že to u této značky nehrozí.)
Když si je dám vedle sebe, tak ta světlejší je mladá holka, ta tmavší už mladá slečna.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Trebitsch Czech Single Malt Whisky

Trebitsch 3 yo Porto Cask Finish

Trebitsch 3 yo Rum Cask Finish

Trebitsch 3 yo Sherry Cask Finish

Trebitsch 3 yo Straight Wheat Oak Smoke Whisky

Trebitsch 3 yo Straight Corn Whisky

Trebitsch Single Barrel

Trebitsch Old Town Moon

.

Webové stránky výrobce:

Etiketa Trebitsch Single Malt 40%Etiketa Trebitsch Single Malt 40%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Sherry Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Porto Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Madeira Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Rum Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Brandy Cask Finishing 45%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.08.2019