značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

TYRCONNELL

Historie whiskey Tyrconnell sahá až do roku 1762, který je také prezentován na etiketě. Whiskey je spojena s rodinou Wattů. Jméno Tyrconnell se používá od roku 1876, kdy stejnojmenný kůň vyhrál tradiční irský závod. Na jeho počest nese whiskey jméno Tyrconnell a motiv závodních koní. Od roku 1839 byla vyráběna ve Waterside Distillery, která byla na Abbey Street (je možné se setkat také s označením Abbey Street Distillery). Do prohibice v USA se tam tato whiskey vyvážela a byla tam velmi oblíbena, ale tak jako na dalších irských značkách, i na této se projevil vliv prohibice. V roce 1925 byla výroba ukončena. S rozběhnutím palírny Cooley v roce 1988, byla tato whiskey opět obnovena a nyní patří k hlavním produktům této palírny.

Na původní etiketě byly tři hvězdičky, později pět, na nynější již nejsou žádné. Říká se, že počet hvězdiček nemá se stářím nic společného, ale že pět hvězdiček bylo použito proto, že etiketa tak vypadá lépe.
Do češtiny se dá název Tyrconnell přeložit jako pro dům Connellů.

Typy

Tyrconnell Single Malt Pure Pot Still je tradiční irská whiskey. Jedná se o typickou 5-ti až 6-ti letou (zpočátku byla pouze tři až čtyř letá) single malt skotského typu s bohatým sladovým charakterem, ale bez kouřového aroma, přestože na etiketě má v názvu uvedeno Pure Pot Still. Se sudů destilovaných v roce 1989 bylo naplněno 5000 lahví pod názvem Tyrconnell Special Edition. V roce 1989 byla také plněna pro Scotch Malt Whisky Society.

Na nové etiketě již není uvedeno "Pure Pot Still".

Tyrconnell Single Malt 40%Tyrconnell Single Malt 40%Tyrconnell Single Malt Pure Pot Still 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize hodnotí:

obrázek není k dispoziciTyrconnell (40%):
více zrnová, s náznakem dřevěného uhlí.
Známka: 74

Jim Murray ve své knize hodnotí:

obrázek není k dispoziciTyrconnell (40%, Single malt):
Bohatý sladový charakter, sebevědomá a lehce kořenitá. Vynikající rovnováha všech složek.
Etiketa Tyrconnell Single Malt 40%Etiketa Tyrconnell Single Malt Pure Pot Still 40%Etiketa Tyrconnell Single Malt Pure Pot Still 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.02.2015