značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

REDBREAST

Whiskey Redbreast byla původně vyráběna ve staré palírně Dublinu způsobem pot still pro společnost Fitzgerald & Co. a plněna byla společností Gilbey. Vznikla v roce 1939. V šesedátých letech 20. století koupil značku společnost Jameson & Son. Původní palírna byla v roce 1971 uzavřena a poslední plnění ze starých zásob je z roku 1985. Nyní se vyrábí v palírně Midleton.

Typy

V roce 1939 se plnila jako 25-ti letá. Později začala být plněná jako 12-ti letá, část zraje v sudech po sherry a část v sudech po bourbonu. Společnost Irish Distillers ji na trh dnes uvádí jako 12-ti a 15-ti letou. Na trhu je dostupná jako pure pot still i jako míchaná.

Readbreast 12-ti letá Pure Pot StillReadbreast 15-ti letá Pure Pot Still 46%Readbreast 15-ti letá Pure Pot Still

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá Pure Pot Still 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Irská whiskey jemného aroma, kořenitá chuť přechází do sladkého medového závěru. Celkově je to příjmená irská whiskey, díky kořenitosti není tak nevýrazná. (4.5.2005)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Těžce se převalující aroma, ostrá ovocnost spojená sladkostí, kořenitost, lehce štiplavé dřevo, citrusy, jablka, med, trochu mi tam připadá nádech sherry. Příjemná, celkem uhlazená vůně, připadá mi, že se tam sherry prosazuje stále více a trocha hořké čokolády. V chuti hořkočokoládová sladkost, hebká, opět se projevuje kořenitost, ještě se dostane ke slovu vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se opět projeví sherry a pomalu se přidá hebce zabalená kořenitost. V chuti méně ostrá a kořenitá než ve vůni. (23.3.2021)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Hutné aroma, sladkost s kořenitostí, plné, vanilka i sherry ovocnost, jablka s citrusy, medová sladkost, trochu mu chybí hloubka, ale celkově příjemné. V chuti čokoláda, hořká čokoláda, sladká, celkem hebká, dobře pitelná i v chuti jí trochu chybí hloubka. Přidá se vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se ukáže sladká kořenitost. Celkově příjemná, ne moc hluboká. (26.3.2021)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition 58,2%Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition 58,2%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Vůně silná, je znát sudová síla. Sladká, ovocná, švestky, sherry, až silou trochu utlumené vůně. V chuti intenzivní sladký nástup, rychle vystřídaný intenzívní kořenitostí, která se rychle utlumí a ukáže další chutě, ovoce, švestky, dřevo. Příjemný projev sudové síly, sherry, čokolády a to vše prostoupené kořením, které se výrazně drží i v závěru. (26.3.2021)
Readbreast 15letá Pure Pot Still 46%Readbreast 15letá Pure Pot Still 46%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, medové, příjemně jemné, lehké ovoce. Chuť sladká, lehce med, lehká kořenitost, lehké ovoce (broske/meruňky). Dokončení krátký, sladký, jemný. Celkově příjemná, sladká, celkem bohatá irská. (19.11.2007)
Redbreast 15letá Single Pot Still Whiskey 40%Redbreast 15letá Single Pot Still Whiskey 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma komplexní, ale trochu nevýrazně upozaděné. Sherry ovocnost, ale jemné a pocitově slabé, zklamání. Ovšem v chuti to vynahradí, krásně zaoblená, hebká, smetanová, lehké sherry, příjemné koření, vyvážená, komplexní, příjemní pití, ale vlastně jí chybí něco, čím by si ji člověk zapamatoval. Celkový dojem nakonec odpovídá aroma, upozaděná, nevýrazná, příjemná. (26.3.2021)
Redbreast 21letá Single Pot Still Whiskey 40%Redbreast 21letá Single Pot Still Whiskey 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma výrazné dřevo, přidává se ovoce, hrušky, sherry, příjemné, přidává se zemitost. V chuti sladkost, těžší ovocnost, navázaná ovocností, hrušky, trochu slané tóny, chuťově bohaté. V druhém doušku výrazná sladkost, sherry, vyrovnaná ovocnost, příjemné dokončení s dřevem. Velmi povedené a příjemné pití. (26.3.2021)
Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma příjemné sherry, čokoláda, lehké rámující koření, komplexní. V chuti příjemně překvapení, sladkost, sherry, ovocnost, jablka, čokoláda, kořenitost, dobře zkloubená. Příjemná sherry whiskey, pro příjemné popíjení. (26.3.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá 40%:
Barva: Lehká bronzová.
Aroma: Čisté, svěží. Náznak lněného semene. Oříšky. Koláč.
Tělo: Rozpínavé.
Chuť: Troufalá a pestrá s velkým rozvojem a zdánlivě nekonečným rozměrem. Zázvorový koláč. Brazilské ořechy. Sirup.
Dokončení: Lékořicové, stopy sherry.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Sebevědomá, velmi medovitá, sladká a kořenitá, zároveň s příjemnou příchutí po sherry, jež zmírňuje pro kotlíkovou whiskey typický nápor, ostrosti. Úžasný nápoj.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá:
Barva: Jemně bronzová zlatá.
Aroma: Výrazná plná vůně, slibující vzrušující obsah!
Chuť: Masívní whiskey, ale s mnoha vrstvami chutí k prozkoumání. Sladká, se spoustou zralého ovoce a tóny koření. Medový koláček. Velmi plná a olejnatá se 40% alkoholu.
Dokončení: Drží se vlny vanilky, medu, dubu a koření.

v knize Svět whisky hodnotí:

Readbreast 12letá Pure Pot Still 40%Readbreast 12letá Pure Pot Still 40%:
Bezpochyby jedna z nejjemnějších whiskey na světě. Bohatství příchutí od zázvoru po skořici, od máty po lněné semínko a od lékořice po kafr doplňují tóny sherry v elegantním dokončení.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá 40%:
Aroma: Bohaté, měkké ovoce. Čilé a lehké, s mokrou jelenicí, koláči, zázvorem a tabákem. Ořechy na pozadí a náznak krémového prášku, než se změní v listy rybízu.
Chuť: Čistá. Doutníky a černé ovoce, ale svěží, kotel dodává drive. Pokrývá jazyk, má skvělé vzezření.
Dokončení: Suché koření.
obrázek není k dispoziciReadbreast 15letá 100% Pot Still 46%:
Aroma: Velmi výrazné. Podzimní ovoce (červené a černé). Karamelky a jemná kůže, santalové dřevo, pyl. Lakovaný dub. Bohaté.
Chuť: Tučná a kulatá. Jelenicová kůže, poté spousta koření. Vrstevnatý efekt kmínu, zázvoru, smíchaný s novou kůží. sušeným ovocem a pečenými jablky. Komplexní.
Dokončení: Dlouhé, zralé, přiléhající k hrdlu.

Recenze na Officer's lounge

Recenze na whisky.nethar.cz:

Redbreast 10 yo Cask Strength

Redbreast 12 yo

Redbreast 12 yo Cask Strength

Redbreast 15 yo

Redbreast 21 yo

Redbreast 27 yo

Redbreast Lustau

Redbreast Mano a Lámh

.

Webové stránky značky:

Etiketa Readbreast 12-ti letá Pure Pot Still 40%Etiketa Readbreast 12-ti letá Pure Pot Still 40%Etiketa Readbreast 15-ti letá Pure Pot Still

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.05.2021