značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

JAMESON

Whiskey Jameson je jedním z hlavních produktů palírny Midleton. Původní palírna The Bow Street Distillery založená v roce 1780 Skotem Johnem Jamesonem ukončila v roce 1971 provoz a výroba se přesunula do nové palírny Midleton.

Typy

Jameson (bez udání stáří) je míchaná whiskey 50% malt a 50% grain, důvěrně je nazývána Jemmy. Jameson 1780 Old Irish je 12-ti letá míchaná whiskey, poprvé byla plněna v roce 1980 na počest založení původní palírny Bow Street v Dublinu. Obsahuje 75% malt, která zraje v sudech po sherry oloroso sweet. První ročníky zrály ještě ve staré palírně. Jameson Distillery Reserve je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry oloroso. Na trhu je od roku 1992 a je možné ji koupit prý pouze v Midletonu. Říká se o ní, že je to irský "Macallan". Jameson Gold Special Reserve zraje 10 až 13 let a na trhu je od roku 1996. Někteří ji považují za nejlepší irskou whiskey, jiní zase tvrdí, že je sladká jak sirup proti kašli. Bývá také nazývána Jameson XO. Jameson 12 year old je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry, na trhu je od roku 1996 a je určena převážně pro Duty free a Dálný východ. Na trhu jsou také produkty vyrobené k výročím či významným příležitostem. Jameson Special Reserve také nazývaný Marconi je produkt vyrobený ke stému výročí radia. Je vyráběn způsobem pot still a zraje v sudech z amerického virginského dubu. Říká se mu také Jameson Radio. Jameson Pure Pot Still Millennium Special Reserve je 15-ti letá whiskey a jak název napovídá vyrobená k příležitosti milénia. Je vyrobena tradičním způsobem pot still a zrála od roku 1984 v sudech po bourbonu a sherry oloroso. Celkem bylo naplněno 200 soudků a každá láhev je číslována. Další známé produkty Jameson jsou např. Jameson Cooperage a 18-ti letá Jameson Master Selection. V roce 1949 koupila firma Averys destilovanou whiskey Jameson a stáčela ji v roce 1987 jako 37-mi letou.

Jameson (bez udání stáří) 40%Jameson Gold 40%Jameson 15-ti letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Jameson (bez udání stáří)Jameson 40%:
První dojem z aroma je lihový, alkoholový. Nevalný, hospodsky panákový (levný panák, kdy vše smrdí skoro stejně). Když se z toho člověk otřepe a dá tomu ještě šanci a čas, tak se tam ty vůně začnou postupně projevovat. Trochu sladkosti, výrazný vosk, lehké citrusy, obilí. Celkově je aroma jemné, hodně jemné, celkem nudné a musí se mu dát čas, aby se zbavilo té výrazné první lihovosti. Chuť bohužel nezaostává za aroma. Jemná, nudná, komzumně alkoholový dojem. Trochu sladká, trochu lehké dřevité štiplavosti, ale jinak prázdná, plochá a nudná. Největší plus dokončení je v tom, že víceméně žádné není, pravda nemá moc z čeho a alespoň nenapáchá škodu a nezhorší si ten prázdný dojem.
Proč tohle dělaj? Proč na to dělají reklamy? To chtějí riskovat, že by to někdo pil? Oproti základní Tulamorce je to pitelnější, jenže to skoro všechno. Tady se drží hesla: Kdo nic nedělá, nic nezkazí - Lepší žádná a nudná chuť, než pachuť. Ale taky je pravda, že tohle je oproti Tulamorce zapomenutelné, ta mi v paměti zůstala (zůstalo tam dobře vypálená poznámka - Tulamorku si fakt nedávej!) (17.10.2019)
Jameson Gold 40%Jameson Gold 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Na ochutnávce měl trochu smůlu v tom, že byl nelogicky zařazený nakonec po lepších a výraznějších whisky. Ale mám trochu strach, že je to jen utěšování a pokus o omlouvání. První dojem z aroma byl celkem příjemný a sliboval typicky jemnou irskou whiskey. První dojem z chuti byl ovšem spíše šok - největší a převažující dojem byla chuť celkem nezajímavé whiskey silně naředěné vodou, tento dojem byl natolik silný, že mi překryl vše ostatní v této whiskey. Pan Murray pil zřejmě jinou whiskey než já, jestli je whiskey, co jsem pil, jedna z nejlepších irských, tak se raději vyhnu Irsku velkým obloukem. (21.5.2007)
Jameson 15letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%Jameson 15letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%:
Jemné aroma, sladké dřevo, obilí, v pozadí trocha důrazné zemitosti. Celkově docela příjemné a komplexní, ale moc jemné až nevýrazné a nudné. Dá se k tomu čuchat, ale proč by to člověk dělal. Chuti dominuje dřevitost, v pozadí asi trochu ovoce a kolem toho ve vlnách proudí naředěná whiskey. Asi prázdnost, naředěnost a plochost je základním rysem a charakterem značky. Dokončení se nese stále v duchu dřevitosti, doplněné o levný štiplavý čokoládový bonbon.
Celkově zase o ničem, kdybych to byl býval věděl, tak bych to neotvíral a zkusil prodat, možná by se to díky té limitované edici i prodalo.
Nejsem, nejsem co jsem býval, když jsem býval mýval - prázdná jak pěvěcké schopnosti Víti Vávry, jehož kus písničky jsem si teď půjčil. (17.10.2019)

Tady se žádná přirovnání ke krásným ženám konat nebudou. Tohle fakt není inspirativní. To by mě mohl z toho chytnout splín a vzpomněl bych si třeba na ... (žádná jména). A tak se raději rozloučíme písničkou, která se ovšem taky poslouchat nedá, jen mě zrovna napadla.

Ty jsi tak nudná, tak nudná, kdo ví
Jestli tvá nuda mě neporaní
Ty jsi tak nudná, už jdi, pryč se dej
Ten irskej svět je ňákej divnej

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Aromatická. Vosková, pomerančová kůra. Lněné semínko. Kůže.
Tělo: Lehké, ale hladké.
Chuť: Smetanová, hladká, společenská.
Dokončení: Delikátní. Pepřové. Lákavé.
obrázek není k dispoziciJameson Reserve 12letá 40% (dostupná ve staré palírně v Dublinu):
Barva: Bronzová.
Aroma: Cedr. Čerstvý pot. Smyslná.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Pevná. Plná chuť. Ovocná. Meruňková.
Dokončení: Kořeněný. Trochu síry. Lákavé.
obrázek není k dispoziciJameson Reserve 12letá 40% (dostupná v palírně v Midleton):
Barva: Teplá bronzová.
Aroma: Sladké, olejnaté, aromatická.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Velmi smetanová chuť. Smetanové karamelky. Víc oříšková. Připomíná mleté mandle.
Dokončení: Oříškové. Trochu topinkové.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Jameson:
Vyznačuje se jistou podbízivou přívětivostí, kterou společnost Irish Distillers považuje za typickou vlastnost irského charakteru, avšak znalce whisky ve skutečnosti příliš neosloví.
Jameson 1780:
Těžší, s jemnou příchutí po sherry, přelétavé, bohaté aroma, třebaže vás na patře nijak nezklame, umožňuje, aby jí velmi jemné sladové tóny dodávaly lehčí charakter.
Jameson Distillery Reserve:
Velmi bohatá příchuť po sherry, určena pro chvíle přemítání, k dostání pouze v Jameson Heritage Centre.
Jameson Gold:
Bohatá medová příchuť uprostřed smršti, kterou po sobě na patře zanechává whiskey vyráběná v kotlíkovém přístroji, k tomu se pojí velmi sladký a jemný sladový charakter, skutečné veledílo, jedna z nejlepších irských whiskey na trhu, patřící k deseti špičkovým whiskey světa.
Jameson 12:
Silnější příchuť po sherry, v důsledku toho o trochu zaostává za předchozí značkou, ale i tak se jedná o prvotřídní whiskey.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson 18letá Limited Reserve:
Barva: Tmavě bronzová.
Aroma: Aromatický vánoční koláč, med, vanilka a karamel.
Chuť: Hřebíček, ořechy a oříškový karamel v úžasné rovnováze a sudy po bourbonu a sherry oloroso se krásně zapojují do hladkého a harmonického celku. Střední, ale komplexní tělo.
Dokončení: Dobře drží pohromadě, protože všechny příchutí příjemně doznívají.

v knize Svět whisky hodnotí:

Jameson 40%Jameson 40%:
Sladová vůně je velmi slibná, ale samotná whiskey je tak trochu zklamáním. Obilná složka se příliš silně prosazuje a zastiňuje kotlíkovou whiskey. Zůstávají citrusové tóny a jemný nádech sherry, ale to je asi tak vše.
Jameson Gold Reserve 43%Jameson Gold Reserve 43%:
Vazká, olejovitá a sirupová whiskey, která vám zalepí ústa. Jemnější a lehčí příchuti se velmi obtížně prosazují proti cukrové přesile. Dokončení je výrazné a dlouhé, přibližně stejné jako u sirupů proti kašli.
Jameson 12letá Special Reserve 40%Jameson 12letá Special Reserve 40%:
Tato mistrovská whiskey voní štiplavě po kůži a koření. Má neuvěřitelně hedvábnou konzistenci, nepodobnou standardní verzi Jamesona. Sušené ovoce se halí do mléčné čokolády - dobrá lekce z výroby vynikající whiskey.
Jameson 18letá Limited Reserve 40%Jameson 18letá Limited Reserve 40%:
Kotlíkové whiskey zde dlouhé zrání svědčí. Limited Reserve má pevnou a poddajnou konzistenci s tóny sladkých mandlí a kořeněných karamel, které doplňují olejovitou povahu kotlíkové whiskey. Sudy po sherry Oloroso musejí být velmi dobré, aby v takto staré whiskey nezískaly převahu.
Jameson Rarest Vintage Reserve 40%Jameson Rarest Vintage Reserve 40%:
Mimořádná směs dobře vyzrálé obilné whiskey, kotlíkové whiskey ze sudů po bourbonu a částečně i ze sudů od portského. Vůně sladkého ovoce a koření a bohatá ovocná příchuť s tóny dubu a karamelu. Dokončení je dlouhé, ovocné a kořeněné.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Jameson 40%Jameson 40%:
Aroma: Květinové a sladké, kořenité, s dřevěnými tóny.
Chuť: Kořenitá a oříšková, přidávají se tóny vanilky, sladkého sherry a mléčné čokolády.
Dokončení: Jemné a zahřívající.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson Original 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Vysoce parfémované. Byliny, horká půda, jantarm aromatické dřevo a karamelizované jablečné cukry. Připomínající medovinu. Svěží a pikantní.
Chuť: Měkká, se spoustou vanilky. Štavnatá uprostřed patra, poté začne vysychat, stává se lehce jemnější. Začíná se objevovat koření.
Dokončení: Kmín. Balzové dřevo. Čisté.
obrázek není k dispoziciJameson 12letá 40%:
Aroma: Méně parfémované než "standard", s větším objemem medu. Rozinky, karamelky a karamel. Pečená jablka. Sušené byliny a žhavé piliny.
Chuť: Šťavnatější a plnější než standard, více kokosu, vanilky a náznak sušeného ovoce. Štavnatá. Nepatrný náznak kafru.
Dokončení: Nové koření.
obrázek není k dispoziciJameson 18letá 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Zpočátku lehce uzavřené, poté se začíná vyvíjet těžší vliv kotle pot still. Ze zmíněné trojice nejvíce naleštěné a olejovité (olej z lněných semínek). Trocha pryskyřice, ale také povzbuzující známky, jež se nyní posouvají k sušeným bylinám.
Chuť: Tuhá a plná, s výraznějšími známkami sherry. Rozinky. S vodou sladký perník.
Dokončení: Opět je kořenité, tentokrát muškátový květ společně s kaštanovým medem.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Jameson Irish Whiskey

Jameson 12 yo "1780"

Jameson 18 yo

Jameson 18 yo (Limited reserve)

Jameson 40%, Deconstructed, Bold

Jameson 40%, Deconstructed, Round

Jameson Black Barrel

Jameson Caskmates

Jameson Gold Reserve

Jameson Select Reserve

Jameson The Blender's Dog

Jameson The Cooper's Croze

Jameson The Distiller's Safe

Jameson Crested Ten

.

Webové stránky značky:

Etiketa Jameson (bez udání stáří) 40%Etiketa Jameson 18-ti letá Master Selection 40%Jameson Special Reserve (Marconi) 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.08.2020