značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

JAMESON

Whiskey Jameson je jedním z hlavních produktů palírny Midleton. Původní palírna The Bow Street Distillery založená v roce 1780 Skotem Johnem Jamesonem ukončila v roce 1971 provoz a výroba se přesunula do nové palírny Midleton.

Typy

Jameson (bez udání stáří) je míchaná whiskey 50% malt a 50% grain, důvěrně je nazývána Jemmy. Jameson 1780 Old Irish je 12-ti letá míchaná whiskey, poprvé byla plněna v roce 1980 na počest založení původní palírny Bow Street v Dublinu. Obsahuje 75% malt, která zraje v sudech po sherry oloroso sweet. První ročníky zrály ještě ve staré palírně. Jameson Distillery Reserve je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry oloroso. Na trhu je od roku 1992 a je možné ji koupit prý pouze v Midletonu. Říká se o ní, že je to irský "Macallan". Jameson Gold Special Reserve zraje 10 až 13 let a na trhu je od roku 1996. Někteří ji považují za nejlepší irskou whiskey, jiní zase tvrdí, že je sladká jak sirup proti kašli. Bývá také nazývána Jameson XO. Jameson 12 year old je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry, na trhu je od roku 1996 a je určena převážně pro Duty free a Dálný východ. Na trhu jsou také produkty vyrobené k výročím či významným příležitostem. Jameson Special Reserve také nazývaný Marconi je produkt vyrobený ke stému výročí radia. Je vyráběn způsobem pot still a zraje v sudech z amerického virginského dubu. Říká se mu také Jameson Radio. Jameson Pure Pot Still Millennium Special Reserve je 15-ti letá whiskey a jak název napovídá vyrobená k příležitosti milénia. Je vyrobena tradičním způsobem pot still a zrála od roku 1984 v sudech po bourbonu a sherry oloroso. Celkem bylo naplněno 200 soudků a každá láhev je číslována. Další známé produkty Jameson jsou např. Jameson Cooperage a 18-ti letá Jameson Master Selection. V roce 1949 koupila firma Averys destilovanou whiskey Jameson a stáčela ji v roce 1987 jako 37-mi letou.

Jameson (bez udání stáří) 40%Jameson Gold 40%Jameson 15-ti letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Jim Murray ve své knize hodnotí:

Jameson (bez udání stáří)Jameson (bez udání stáří):
Vyznačuje se jistou podbízivou přívětivostí, kterou společnost Irish Distillers považuje za typickou vlastnost irského charakteru, avšak znalce whisky ve skutečnosti příliš neosloví.
Jameson 12-ti letá 1780 Old Irish whiskeyJameson 1780:
Těžší, s jemnou příchutí po sherry, přelétavé, bohaté aroma, třebaže vás na patře nijak nezklame, umožňuje, aby jí velmi jemné sladové tóny dodávaly lehčí charakter.
Jameson 12-ti letá Distillery ReserveJameson Distillery Reserve:
Velmi bohatá příchuť po sherry, určena pro chvíle přemítání, k dostání pouze v Jameson Heritage Centre.
Jameson Gold 40%Jameson Gold:
Bohatá medová příchuť uprostřed smršti, kterou po sobě na patře zanechává whiskey vyráběná v kotlíkovém přístroji, k tomu se pojí velmi sladký a jemný sladový charakter, skutečné veledílo, jedna z nejlepších irských whiskey na trhu, patřící k deseti špičkovým whiskey světa.
Jameson 12-ti letáJameson 12:
Silnější příchuť po sherry, v důsledku toho o trochu zaostává za předchozí značkou, ale i tak se jedná o prvotřídní whiskey.

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Jameson (bez udání stáří)Jameson (bez udání stáří) (40%):
působí na mě dojmem nenáročné komzumní whisky, jednoduchá, nenáročná, taková komerční whisky, relativně příjemný dojem, ale nic hlubšího zatím, odpovídá tomu, komu je určena, jemná irská pro širokou veřejnost, která zná whisky jen z reklamy, zcela zapomenutelná
Jameson Gold 40%Jameson Gold (40%):
První dojem z aroma byl celkem příjemný a sliboval typicky jemnou irskou whiskey. První dojem z chuti byl ovšem spíše šok - největší a převažující dojem byla chuť celkem nezajímavé whiskey silně naředěné vodou, tento dojem byl natolik silný, že mi překryl vše ostatní v této whiskey. Pan Murray pil zřejmě jinou whiskey než já, jestli je whiskey, co jsem pil, jedna z nejlepších irských, tak se raději vyhnu Irsku velkým obloukem.
Jameson 15-ti letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%Jameson 15-ti letá Pure Pot Still (40%):
je jemnější, zaoblenější, komlexnější než běžný Jameson, z tohoto pohledu je podstatně lepší, celkově ale musím říct, že mi zase tolik zajímavá nepřišla a za ty peníze, navíc přisazené o "millennium edition" nestála
Etiketa Jameson (bez udání stáří) 40%Etiketa Jameson 18-ti letá Master Selection 40%Jameson Special Reserve (Marconi) 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.02.2015