značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended H-L 

  tisk textu

JOHNNIE WALKER

Značka Johnnie Walker patří mezi nejznámější míchané skotské whisky. Její historie se většinou počítá od roku 1820, kdy založil (teprve patnáctiletý) John Walker svou firmu v Kilmarnocku u Glasgow. Převzal po otci obchod s potravinami a alkoholem. Aby vyhověl chutím svých zákazníků, začal jednotlivé whisky míchat. Walkerův nejmladší syn Alexander v rodinné tradici pokračoval a v roce 1867 si zaregistroval ochrannou známku Old Highland Whisky. Jeho synové - Alexander II. a George Patterson - převzali firmu v roce 1889. V rodokmenu rodiny Walkerů je vidět, že se jednalo hlavně o rodinný podnik. Pod jejich vedením se z malé rodinné firmy stává velká mezinárodní společnost a z whisky Johnnie Walker Red Label skutečně světová značka.

Old Highland Whiskyrodokmen rodiny Walkerůklasická čtverhraná láhev

Začátek míchané whisky Johnnie Walker se odvíjí od původní Johnnie Walker Old Highland Whisky z roku 1867. Na počátku dvacátého století měla jejich whisky název Walker´s Kilmarnock Whisky a měla tři verze: Old High White Label, Special Red Label a Extra Special Black Label. Po patentování značky Johnnie Walker v roce 1908 byly názvy upraveny. V roce 1909 vzniklo i všem známé nynější logo. Logo kráčejícího muže nakreslil v Londýně roku 1909 kreslíř Tom Browne. Postavička prý vznikla v restauraci a byla nakreslena na jídelní lístek.

Míchané whisky Johnnie Walker obsahují cca 35 různých malt whisky a 5 grain whisky. Základem míchaných whisky Johnnie Walker jsou Cardhu, Talisker a Dailuaine. Palírnu Cardhu společnost také vlastní. Dále obsahují např. Red Label - Caol Ila, Glendullan a Port Dundas, Black Label - Aberfeldy, Caol Ila, Glenlossie a Craigellachie, Gold Label - Clynelish, Royal Lochnagar a Cmabus, Blue Label - Mortlach a Auchtertool.

Typy

• Johnnie Walker Red Label

Šestiletá míchaná skotská whisky. Dříve se vyráběla pod názvem Special Old Highland Whisky. Je namíchána z více než 40 sladových a obilných whisky z celého Skotska. Vyznačuje se bohatou, plnou stavbou a výraznou, rašelinnou a komplexní chutí. Tato "pravá chuť skotské", jak bývá někdy v reklamách označována získala královskou pečeť a mnoho ocenění na světových soutěžích lihovin.
Hlavními součástmi jsou whisky Talisker a Cardhu, obsahuje také Caol Ila, Glendullan, Port Dundas.

Dvě nalezené charakteristiky:
barva plná, zlatavá, teplá, vůně s náznakem rašeliny a peprnosti, stavba bohatá a plná, chuť zpočátku po sherry s mírným přechodem k sladové a rašelinné chuti, ocas peprný.

Charakter - robustní, tradiční, vydatný, sladký a kouřový. Barva - zlatočervená, zářivá. Vůně - výrazná, svěží aroma, při vdechnutí po vanilce a mocná kouřová sladová. Na patře - měkký a spíše sladký s mnohým kouřovým sladem, vyrovnaná mezi vanilkovým a kořeněným tónem. Chuťový ocas - plný a povzbuzující s dlouhým postupujícím závěrema zřetelným nástupem hřejivého konečného tónu.

Johnnie Walker Red Label 40%Johnnie Walker Red Label 40%Johnnie Walker Red Label 43%Etiketa Johnnie Walker Red Label 40%Etiketa Johnnie Walker Red Label 43%Etiketa Johnnie Walker Red Label 40%

• Johnnie Walker Black Label

Dvanáctiletá míchaná skotská whisky, bývá řazena do kategorie luxusních. Míchaná z více než 40 sladových a obilných whisky, zraje minimálně 12 let v dubových sudech. Současnou podobu JWBL vytvořil jeho vnuk (zakladatele firmy Johna Walkera) Alexander v roce 1909. Do této doby se JWBL vyráběl pod názvem Extra Special Old Highland Whisky. Pyšní se vítězstvím v kategorii "Nejlepší míchaná whisky" z Mezinárodní soutěže vín a lihovin.
Základním kamenem této whisky je dvanáctiletá Cardhu a z dalších třeba: Talisker, Linkwood, Clynelish, Mortlach, Aberfeldy, Glendullan či Cragganmore. Vysoký obsah sladových whisky dodává chuti hloubku a komplexnost s nádechem sherry, mořských řas a zázvoru.

Charakteristika:
Charakter - hluboký, komplexní, hedvábný, bohatý. Barva - hluboký zlatý tón s oranžovým třpytem. Vůně - mnohotvárná a komplexní, suchá kouřová, doprovázená líbeznou rozinkovou vůní s čerstvým nádechem pomerančové kůry a citrusů. Na patře - měkký s hlubokým vyzývavým charakterem, vyhraněný kouřový a rašelinový tón, s líbezným hlubokým vanilkovým dechem a rozinkovým dozvukem. Chuťový ocas - dlouhý a vytrvalý ovlivněný silnou sladovou chutí.

Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 40%Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 40%Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 43% (5 cls)Etiketa Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 40%Etiketa Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 43% (5 cls)Etiketa Johnnie Walker Black Label 12-ti letá 40%

• Johnnie Walker Black Label - Millennium Bottling

Dvanáctiletá Johnnie Walker Black Label speciálně lahvována a jednotlivě číslována k příležitosti roku 2000.
Nevím zda zde byl i nějaký další rozdíl oproti běžnému plnění.

Johnnie Walker Black Label Millennium Bottling 12-ti letáJohnnie Walker Black Label Millennium Bottling 12-ti letá

• Johnnie Walker Gold Label

Osmnáctiletá míchaná skotská whisky, bývá řazena do kategorie luxusních. Recept na tuto směs vytvořil vnuk Johna Walkera v roce 1920 na počest stoletého výročí firmy. Tato "zlatá" whisky vděčí svému názvu sladové whisky Clynelish, jež se vyrábí z vody protékající ložisky zlata. Ve vodě z Clynemilton se ještě v roce 1880 rýžovalo zlato.
Obsahuje 15 základních malt whisky, mezi kterými vynikají Clynelish, Cardhu, Talisker, Cambus a Royal Lochnagar.

Charakteristika:
Luxusní směs se vyznačuje zlatou barvou, širokou, medově jemnou chutí s lehce kouřovým koncem.

V novém vzhledu obalu i etikety láhve přibyl nápis - The Centenary Blend.

Johnnie Walker Gold Label 18-ti letá 40%Etiketa Johnnie Walker Gold Label 18-ti letá 40%Johnnie Walker Gold Label 18-ti letáJohnnie Walker Gold Label 18-ti letá 43% (starý vzhled)Johnnie Walker Gold Label 18-ti letá 43% (starý vzhled)Etiketa Johnnie Walker Gold Label 18-ti letá 43% (starý vzhled)

• Johnnie Walker Blue Label

Určitě jedna z nejluxusnějších míchaných skotských whisky na světě. Obsahuje až šedesátileté sladové a obilné whisky. (I když tady se skrývá určitý háček okolo této whisky. Obsahuje jen 50-ti až 60-ti leté whisky a je tedy možné ji označovat jako 50-ti až 60-ti letou (jak se často děje a pravděpodobně i na Wol se s tím setkáte), či vedle mnoha dalších whisky, obsahuje i malé množství 50-ti až 60-ti leté a je to vlastně třeba jen 18-ti letá (číslo střeleno od boku, aby vynikl rozdíl) whisky. Správnou odpověď na tuto otázku neznám.) Vedle sladových whisky, které bývají ve značce Johnnie Walker používány obsahuje také např. Mortlach a velmi starou whisky ze zaniklé palírny Auchtertool. Byla namíchána za účelem uchování autentického charakteru prvních směsí 19. století, tomu odpovídá i luxusní balení. Jednotlivé láhve jsou číslovány a každá láhev je symbolicky plombována. Tato whisky byla namíchána v roce 1992.
(Zaslech jsem i hodnocení, že Blue Label je jako Modrý Mauritius. Dovolím si oponovat. Blue Label není tak vzácný a drahý a navíc oproti Mauritiusovi nevznikl omylem jako chyba. Teda pokud si na vše dobře vzpomínám.)

Charakteristika:

Charakter - hluboký a intenzívní. Barva - hluboká, tmavě zlatá s hutným jantarovým třpytem. Vůně - harmonická a výborně vyvážená, trochu kouřová s velmi výrazným sherry charakterem, s rozinkovým tónem a chut pražených ořechů. Na patře - silně vyhraněný, velmi rašelinový a kouřový se stopy koření, rozvine se k intenzívnímu chuťovému smyslu s náznakem dubu a hořké čokolády. Chuťový ocas - velmi harmonický, dlouhý a vytrvalý, s kouřovou stopou a tónem starých dubových sudů.

Johnnie Walker Blue Label 43%Johnnie Walker Blue Label 40%Johnnie Walker Blue Label 40%Johnnie Walker Blue Label 40%Johnnie Walker Blue Label 40%Etiketa Johnnie Walker Blue Label 43%Etiketa Johnnie Walker Blue Label 40%

Do této známé řady whisky Johnnie Walker, jejíž láhve nesou pojmenování podle barvy etiket, bývá zařazována i Johnnie Walker Pure Malt, pro klasickou šikmou zelenou etiketu nazývána Green Label, tato whisky je ovšem vatted malt. Vedle této řady existují i další u nás méně známé whisky Johnnie Walker.

• Johnnie Walker Swing

Dvanáctiletá míchaná whisky, vytvořená v roce 1932. Do obchodů bývá expedována ve zvláštní láhvi "Swing bottle". Vypouklé dno této láhve způsobí, že se postavená láhev při doteku lehce kolébá. Láhev byla navržena speciálně pro zaoceánské parníky dvacátých let a měla zůstat vždy ve vzpřímené poloze, bez ohledu na stav moře. V některých zemích bývá prodávána pod názvem Celebrity.

Johnnie Walker Swing 12-ti letá 43%Johnnie Walker Swing 12-ti letáJohnnie Walker Swing 12-ti letá 43%Johnnie Walker Swing 12-ti letáJohnnie Walker Swing 12-ti letá 43%Johnnie Walker Swing 12-ti letá

• Johnnie Walker Honour

Johnnie Walker HonourJohnnie Walker Honour

• Johnnie Walker Premier

Johnnie Walker PremierJohnnie Walker Premier

• Johnnie Walker Quest

Johnnie Walker QuestJohnnie Walker Quest

• Johnnie Walker 1820

Johnnie Walker 1820Johnnie Walker 1820

Dále jsou známé např. Johnnie Walker Swing Superior a Johnnie Walker Excelsior či Johnnie Walker 150, vyrobená v roce 1985 ke 150. výročí založení společnosti.

Některá důležitá data whisky Johnnie Walker:

25. 7. 1805 - narodil se John Walker, zvaný Johnnie
1820 - převzal po otci obchod
1833 - svatba s Elizabeth Purvis
1837 - narodil se syn Alexander
1852 - velká povodeň v Kilmarnocku (tento rok whisky nebyla)
1857 - zemřel John Walker a syn Alexander převzal výrobu
1869 - narodil se Alexander II.
1870 - zavedena nyní již klasická čtverhranná láhev
1880 - Special Old Highland Whisky (Johnnie Walker Red Label) získává první ocenění pro blended whisky na mezinárodní výstavě v Sydney
1894 - kupují single malt Cardhu Distillery (Speyside)
1909 - zavedení nové značky - Johnnie Walker Red Label, Black Label
1909 - kreslíř Tom Browne vytvořil kráčejícího muže
1920 - Alexander II. byl povýšen do šlechtického stavu
1933 - House of Walker se stal královským dodavatelem
13. 5. 1950 - zemřel Alexander Walker II.
1956 - nová výroba na Hill Street
1970 - velká oslava 150 - výročí
1992 - vytvořena Johnnie Walker Blue Label
1994 - Black Label vyhrál "Littlemill Distillery Trophy" pro nejlepší blended whisky
1996 - House of Walker přichází na trh s Johnnie Walker Pure Malt (green label)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Johnnie Walker Red Label 40% (2019?)Johnnie Walker Red Label 40% (2019?):
(lahvováno 2019? - L9339IT005 00024444)
Aroma sladce ovocné a připadá mi tam v pozadí lehký kouř. Postupně začíná chytat travní kyselost a takovou umělou mýdlovou sladkost (vonné mejdlíčko). Ale první dojem nebyl špatný, nebylo to hluboké, jen takové povrchně líbivé, ostatně to ani není určené k velkému čuchání. Vlastně jsem to čekal horší, ale žádná hitparáda to taky není. V chuti opět ovocná sladkost, slad, řekl bych že náznak nakouřené rašeliny, ale po chvíli také dřevitá hořkost (a je jí docela dost) přecházející do travní kyselosti. V dokončení se potkává ta hořkost s kyselostí a trocha sladu a ovoce (ale jen trocha). Naštěstí je krátký a rychle pryč.
Celkově je to lepší, než jsem čekal. Dá se to i pít, vychutnávat ne. Celý večer bych to pít nechtěl, ale když by někde nebylo nic lepšího, tak by se s tím připít párkrát dalo. Ale je to taková jednoduchá, trochu povrchní whisky s líbivostí při prvním dojmu. Jinak spíše určená pro: "tak popojedem, kopnem to tam, zapijem pivem a kecáme dál". Když se pije relativně rychle, tak nestačí projevit tu svojí hořkost a zanechává celkem příjemně sladký ovocný dojem. (30.8.2023)
67/100
Johnnie Walker Red Label 40% (200x)Johnnie Walker Red Label 40% (200x):
(lahvováno 200x - L04R21966177)
Zprvu intenzívní ovocná vůně, ale pak se to začalo nějak zvrhávat a začala se mi tam tlačit spařená kapusta. Nechám ji trochu nadechnout, přecejen v té láhvi čekala docela dlouho. Po vydýchání se vůně změnila. Višně v čokoládě, v pozadí těžší ovocná sladkost pomerančů a přidává se další ovoce. Fajn, příjemné i čuchatelné, trochu uzavřené na další hledání. V chuti opět višně v čokoládě, působí celkem bohatě ale trochu naředěné, pomerančo-ovocná sladkost, až do pomerančových bonbónů, v pozadí sherry tóny, které tomu dávají další tón. Působí pitelně, jen k těm více chutím trochu naředěně. V dokončení doznívají ty višně v čokoládě (prostě je tam mám furt), trocha dřeva a trochu hořkosti dřeva. Celkově to není špatné základní pití, to se dá i trochu vychutnávat a dá se u toho bavit, že ve whisky jsou cítit nějaké vůně a chutě. Nečekal bych, že o JW Red Labelu budu říkat, že se dá i trochu vychutnat. :) (30.8.2023)
75/100
Johnnie Walker Red Label 70 proof-40% (80´s)Johnnie Walker Red Label 70 proof (40%) z osmdesátých let:
(lahvováno 80's)
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Výrazný závan spařené kapusty - to bude ten čas v láhvi. To chce čas na vydýchání. Chtěla fakt dlouhý čas, ale furt mi tam určitá zatuchlost zůstává. Sladká, těžká ovocná zatuchlost přezrálého ovoce v dřevěné bedýnce, kam už některé trochu protéká. V pozadí pomerančová ovocnost. V chuti lepší než ve vůni. Celkem lehká, ovoce, oříšky, trocha kořenitosti. Působí lehkým příjemným dojmem, pro popíjení. Na nic si v chuti nehraje, prostě jen příjemně protéct až do krku, žádné zkoumání, žádné bádání, žádné zdržování. Dokončení doznívá stejně lehce a příjemně, jak chuť. Krásně na ní navazuje a pak celkem odvane a uvolní prostor na dalšího panáka. Celkově ve vůni vůbec nezaujala, v chuti byla lehká, fajn, tak jak bych od běžné whisky k popíjení čekal, jak rychle přišla, tak rychle odešla. Dojem ale díky vůni nezanechala nejlepší. (30.8.2023)
66/100
Johnnie Walker Red Label 43% (80´s)Johnnie Walker Red Label 43% z osmdesátých let:
(lahvováno 80's)
V aroma dřevo a zralé ovoce. Dřevěná bedýnka plná zralého ovoce, mísí se vůně dřeva s ovocností a sladkostí zralého ovoce. V pozadí trochu těžšího sherry a tmavé čokolády. S postupem času se otevírá stále více, neměla ale ten kapustový úvod. Vedle zralé ovocnosti se stále více prosazuje sherry a čokoláda a přidaly se i višně v čokoládě. Aroma působí celkem hutně. V chuti předvádí co v aroma, hutná chuť plná zralého ovoce, sherry, čokolády a jako třešnička na dortu sedí višeň v čokoládě. Občas se tam objeví lehký náznak ořechové hořkosti, ale než jsem si ho stačil prve zapsat, tak zmizel, ale je tam. V chuti působí bohatěji než v aroma, dá se hezky vychutnávat. Dokončení mi přišlo krátké, ovocnost, čokoláda a ořechová hořkost. Celkově ale příjemně bohaté popíjení a některým dnešním single malt by to nandala. (30.8.2023)
83/100
Johnnie Walker 12letá Black Label 40%Johnnie Walker 12letá Black Label 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
V aroma sladká ovocnost, vyhasnuté ohniště s kusy ohořelého dřeva a popele. Jemné, příjemné. Ovocná sladkost dominuje. V chuti působí zprvu naředějším dojmem než ve vůni, postupně se ukáže ovocná sladkost a více nakouřenosti (tedy na míchanou whisky, která tak není označená). Nejedná se o nakouřenou whisky, ty nakouřené tóny tam jsou jen jemné a v pozadí. Nádech nakouřeného a pečeného ovoce, ale jen lehce pečeného. V dokončení doznívá pečená ovocnost a trocha koření. Dobře pitelné. (3.12.2022)
Johnnie Walker 12letá Black Label 40%V aroma sladké ovoce, navlhlé vyhasnuté ohniště. Celkem jemné, příjemné, působí komplexně, ovocná sladkost dominuje, lehká nakouřenost v pozadí. V chuti jasná ovocná sladkost a lehká, ovšem nepřehlédnutelná nakouřenost a uzenost. Kouř je tam jen v pozadí, ale je tam znát. Lehce opečené a nakouřené ovoce. V chuti působí trochu naředěně. V dokončení doznívá pečené ovoce a přidá se koření. Celkově je dobře pitelná, na přemýšlení to není, ale ničím nevadí a dá se pít. (3.12.2023)
72/100
Johnnie Walker 12letá Black Label 40% (2019?)Johnnie Walker 12letá Black Label 40% (2019?):
(lahvováno 2019? - L9241IT002 0050947)
Výrazně voňavé aroma, zdůrazňuje sladkost citrusového kouře, kouř trochu odvane a mám tam spíše zemitou citrusovou nakyslost, přijde mi ale trochu přeparfémovaná a vlezlá. V chuti celkem příjemná, trocha kouřové kořenitosti, ale zbytek se tak nějak nese okolo, jako taková nerušící výplň. V chuti nevadí, ale to zrovna není moc pochvala, spíše vůbec. V dokončení přijde Islay vlna, nakouřená rašelina, která ale celkem rychle odezní a zůstane z ní trocha kořenitosti. (1.12.2021)
Johnnie Walker 12letá Black Label 40% cca 199xJohnnie Walker 12letá Black Label 40% cca 199x:
(lahvováno 199x - LKLM28789986)
Celkem příjemné aroma s nádech vlhkého rašelinného kouře, zemitou vůní lesa, lehce čokoláda a sherry, postupně se začíná prosazovat mořská slanost a mořskou vodou nasáklé staré dřevo a do toho probleskuje vůně lesního ovoce. V chuti celkem jemná, méně zajímavá než v aroma, vlhká rašelina, ovoce, jablka, čokoláda, oříšky, postupně se v chuti zlepšuje. Pije se celkem dobře. V dokončení se ukazuje Islay složka, kdy se tam vrátí nakouřený dojem, zemitost, lehce opálené staré dřevo a lehká kořenitost, která nějakou chvíli doznívá a v závěru se k ní ještě přidají ořechy. (1.12.2021)

V aroma vlhký rašelinný kouř, vůně lesa a lesního ovoce, přidává se tmavá čokoláda a sherry. Postupně se mi tam přidává mořská slanost a vodou nasáklé dřevo. V chuti ovoce, vlhká zemitá rašelina, postupně lehce opečené ovoce s čokoládou, oříšky, sherry. V dokončení trochu koření s opečeným ovocem a popelavým kouřem, lehce opálené dřevo. Celkově fajn pitelná whisky, ve vůni zaujala víc. (3.12.2023)
76/100

Johnnie Walker Black Label 43% ze sedmdesátých letJohnnie Walker Black Label 43% ze sedmdesátých let:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
V aroma příjemně jemný kouř s ovocným nádechem, přidává se mořská slanost a stále více dostává Islay nádech, teda jen lehký v pozadí. Aroma je příjemně jemné a bohaté. Postupně se rozvíjí a více se ukazuje nepřehlédnutelný sherry nádech a čokoláda. V chuti mi už přišla méně bohatší než v aroma, ale příjemně hluboká kořenitá ovocnost, oříšky a citrusy. Pije se dobře, celkem jemná, kořenitost se projevuje stále více, zvláště v dokončení, které je dlouho kořenitě doznívající.
Aroma bylo bombastické, tak dlouho a dobře jsem už dlouho k žádnému blendu nečuchal. (29.11.2021)

Porovnání Johnnie Walker Black Label jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Johnnie Walker 18letá Gold Label 43%Johnnie Walker 18letá Gold Label 43%:
(lahvováno 199x - LKEM00584453)
Tady se s vydýcháním stále aroma zlepšuje. Zralé těžké ovoce, ovocem nasáklé dřevo, lesní ovoce, trocha pomerančů, dřevitý med. V chuti je to lepší, živá ovocno-medová sladkost, jen hraje v puse, ovocná sladkost, koření, ovocný med, nádech lehce nauzeného opečeného ovoce až i toho kouře. Postupně mám pocit, že se tam ten kouř ukazuje více. V dokončení lehký kouř nad ovocným sadem, trocha kouře, doznívající ovoce, lehké koření, lehké dřevo. Celkově fajn pitelný blend s kořením a hezky ovocnou sladkostí a kouřem v pozadí. Od osmnáctileté bych ovšem očekával podstatně více. (18.12.2023)
75/100
Johnnie Walker 18letá Ultimate 18 40%Johnnie Walker 18letá Ultimate 18 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Aroma v pohodě, jemné, sladkost ovoce, trochu medu. Jemné, až nevýrazné a tím pádem moc nebaví. V chuti ovocná, sladkost ovoce, lehce opečená jablka, koření a já nevím, já se prostě nudím, normálně mi během degustování myšlenky uletěly někam pryč. Je to nevýrazný, nudný, nezajímavý. Ničím to nevadí, v základu tomu nejde ubírat body za chyby, ale je to celé nevýrazná nuda. Od osmnáctky bych čekal nějaký projev, nějaké tělo, už nějaké zkušenosti. Dá se s tím trvávit čas, ale proč by to člověk dělal. Dopil jsem skleničku a ani to nevím. To je tak zjemnělý a při tom i komplexně vyvážený, že je to totálně nudný a nedokázalo se mi to ani projevit. (18.12.2023)
71/100

Peter ve videu zmínil, že na láhvi je Chodící Janko a doplňující písnička k recenzi byla jasná


Johnnie Walker Blue Label Nr.222487JW 40%Johnnie Walker Blue Label Nr.222487JW 40%:
(lahvováno cca 199x/200x - L32N02260831)
V aroma lehká ovocná sladkost, postupně se přidává lehká kyselost zelených jablek, mám dojem, že v pozadí cítím lehce opečené ovoce, vůně dřeva, nádech sherry a kandované ovoce. Aroma je hodně lehké, komplexní a nebýt to tahle láhev, tak mu tolik pozornosti nevěnuju. Působí bohatě, ale i proto, že člověk čeká, hledá a chce. V chuti dojem lehkého kouře, ohořelého dřeva, sladkost ovoce, chvílema úplně sladké tóny medu, tóny dřeva, ovocnost, lehká kyselost zelených jablek, kořenitost. V dokončení ovocně sladké, pak postupně lehce pepřové. Tohle není whisky pro degustaci na slepo, přišla by o to jméno, které ji dělá větší než je. Potřebuje čas, aby se rozvinula, zůstává lehká, jemná a komplexní, beze jména by s ní člověk tolik trpělivosti neměl. (22.12.2023)
85/100


Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 17.2.2022:

Koupili jsme si s klukama na share Johnnieho Walkera Black label z 80. let. Jsem na to hodně zvědavý, tak jsem si řekl, že si to dám pěkně v kontextu dnešních JW jako takovou zajímavou srovnávačku. Jednak jako Blacků mezi kterými je nějakých 35 let, zároveň ale jako vertikální tasting aktuálního portfolia blendů JW. Patnáctiletý Green do toho netahám jednak proto, že nemám aktualně doma lahvičku, ale také je to jiný typ whisky a tak mi do této sestavy tolik nesedí.

Začínám na rozpití úplným základem.

Red label NAS - Všichni ho známe. Pro mě ne moc pěkná jablečno-hrušková vůně. Lehce kořeněná. Chuť poměrně kouřová, převládají mi tu hrušky a slad. V závěru karamel. Nic nepitelného, ale také nic, co bych měl potřebu pít.
76 % (podotýkám, že nemám zvláštní přístup v hodnocení k blendům, používám stejné měřítko jako na single malt)

Black label 12yo (2021) - Začnu hned hlavním srovnáním, dokud mám smysly v plné síle. Kouř je ve vůni spíše lehký. Nejvíc mě napadá nějaká čerstvě koupená kytice, pomeranče a slad. A ořechy. Není to zlý. Chuť mi připadá slabší. Hrubá, špinavá, docela nakouřená, popelová. Ovoce nenajdu, spíš karamel. Ovšem hořko-kyselý. Sečteno podtrženo spíše průměrný blend, ne o moc lepší než Red.
78 %

Black label 12yo (80's) - Úplně jiná vůně než u současné verze. V zásadě úplně nekouřová, ale jinak děsně plná. Výrazně sherry, rozinky, slaný karamel, oříšky. Kyselé ovoce. A trochu něco jako unikající olej, myšleno ovšem v dobrém. O nejednu třídu lepší než dnes. A chuť je na rozdíl od aktuální verze výrazně ovocná - ananas a další exotické ovoce, které neumím pojmenovat. Není to sladké, spíše suché a nahořklé, ale hodně noblesní. I na jazyku výrazně do sherry. Fíky, datle, rozinky. Dále mi to připomíná chuť starých grainů a ty já rád. Kouř je lehký. Kdo má možnost, tak ať si na nějaké aukci tuhle láhev koupí, je to vážně bezva. Krásné taniny, komplexnost, balanc a hlavně je v každý moment je znát elegance a kvalita, hlavně když máte vedle toho současný Black.
88 %

Double Black NAS - Tohle je hodně oblíbená varianta, ale mě ta vůně teda nepřesvědčila. Poměrně kouřové, celkem sladové, ale jinak taky ploché. Oříšky a karamel. Chuť je o dost lepší. Na jednu stranu dost kouřová, na druhou ale bohatá - kůže, zemitost, lékořice. Trochu sladké, trochu slané. Hlavně ale výborný balanc. Neruší to ani jedním směrem. Vyšší procento alkoholu by tomu slušelo.
82 %

Gold label reserve NAS - Určitě ne špatná vůně, jen taková zapomenutelná. Něco z bourbonu, něco z sherry, minerální a ovocné. Myslím, že to nikoho neurazí, ani nezvedne že židle. A chuť navazuje, nicméně vše násobí. Takže je to hodně minerální, zajímavě kořeněné. Zralé ovoce - jablka, hrušky, švestky. Hodně sladké a ovocné. Líbí se mi ta komplexita a velká pitelnost.
84 %

Ultimate 18yo - Krásná sladová Speyside vůně. Hodně květin, máta. Je to jemné, ale plné a bohaté. A rozhodně na úrovni. V chuti cítím mezcal včetně své kouřovosti. Výrazný je i čaj. Květiny zůstávají, ale ne v takové míře. Naopak víc zemitosti. Je to dost dobrý.
85 %

Blue label NAS - Jak mně se líbí to namodralé sklo lahve. Jdeme na to. Prvně bych vůbec nehádal blend. Pestrá, svěží, sladová vůně. Dost ovoce, hlavně jablka. Exoticky květinové - kaktusy? Olivový olej, čerstvá zelenina. Líbí se mi to. Chuť je výborná. Dost medu, karamelu, ořechů. Ale i sladký koláč. Pořád je tu herbálnost. Výborně se mi pije. Celkově vzato velmi kvalitní blend, byť bych naslepo hádal dobrý single malt. Jestli se to ale vyplatí za ty prachy? Za mě ne. Zadarmo kdykoliv.
86 %


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciRed Label:
Barva: Zlatá.
Aroma: Svěží, řivé s lehkou vanilkou, rašelinou a opáleným dubem.
Tělo: Křupavé, troufalé.
Chuť: Vyvážená směs měkkého ovoce, vanilky, vřesové rašeliny. Živé a atraktivní.
Dokončení: Lehce parfémovaný kouř.
obrázek není k dispoziciBlack Label:
Barva: Jantarová.
Aroma: Zralé a ovocné. Rašelina, muškátový oříšek, vanilka, pečené jablko a rozinka. Broskev, vřesový med, pomerančová kůra.
Tělo: Ohebné, jako žvýkačka.
Chuť: Sirup, bilý pepř, květ pomerančovníku, med. Pod tím vším rašelina. Hluboká.
Dokončení: Dlouhé, bohaté a kouřové.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Johnnie Walker 12letá Black LabelJohnnie Walker 12letá Black Label:
Barva: Středně zářivě zlatá.
Aroma: Sladký javor se stopami kouře. Slad a citrusy.
Chuť: Robustní a silná, rašelinový kouř v popředí, ale také suché ovoce, sherry a vanilka, nikdy nevyrovnaná - síla s rozvážností.
Dokončení: Uvolněné, kořeněné a vhodné jako doušek na dobrou pozdní noc.
Johnnie Walker Blue Label King George V EditionJohnnie Walker Blue Label King George V Edition:
Barva: Hluboká tmavá, napovídající velké stáří a sudy od sherry ve směsi.
Aroma: Zpočátku sladké, později větší stopy kouře a plné tělo. To bude velké!
Chuť: Velmi plná, mocná whisky, překvapivě medová a dobře vyškolená, s pozdějším kouřem ze sudu od portského Ellen. Stále živá a komplexní, přes stáří některých součástí směsi.
Dokončení: Protáhlé, neuspěchané dokončení, velmi kulaté, se sladší připomínkou Speyside dovršující poslední protahované tóny rašelinového kouře.

v knize Svět whisky hodnotí:

Johnnie Walker 12letá Black Label 40%Johnnie Walker 12letá Black Label 40%:
Hlavní klasickou značku charakterizuje kouřová příchuť whisky Talisker a islayských sladových whisky Caol Ila a Lagavulin. Speyside zastupují Glendullan a Mortlach a obilnou dodává Cameron Brig.
Johnnie Walker 18letá Gold Label 40%Johnnie Walker 18letá Gold Label 40%:
Tóny medu, čerstvého ovoce a karamelu s kouřem na pozadí. diageo ji doporučuje podávat ledově vychlazenou.
Johnnie Walker Blue Label 40%Johnnie Walker Blue Label 40%:
Hebká a vyzrálá se stopou koření a medu a s kouřovými tóny.
Johnnie Walker Premier 43%Johnnie Walker Premier 43%:
Komnplexní míchaná whisky z 28 různých jednodruhových sladových whisky a obilné whisky. Bohatá s jemným dubovým dokončením. Sladká a temná s příchutí sušeného ovoce, melasy, karamelu a čokolády.
Johnnie Walker Swing 43%Johnnie Walker Swing 43%:
Tóny sherry a vanilky s téměř parfémově sladkou chuté. Svěží, lehká, hebká a intenzivně ovocná se stopami dubu a kouře.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

12-ti letou Johnnie Walker Black Label:
Aroma: peprné, ostré.
Příchuť: benzinová, peprná.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Johnnie Walker Experience, Edinburgh


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 3. December - Johnnie Walker 12letá Black Label 40%

Adventní kalendář 2023: 18. December - Johnnie Walker


Svet Whisky SK

Johnnie Walker SK

JW Black Label Old Vs New

Toto musí poznať každý!!!Johnnie Walker core range.


Recenze na whisky.nethar.cz:

Johnnie Walker Red Label

Johnnie Walker 12 yo Black Label

Johnnie Walker Double Black

Johnnie Walker Gold Label

Johnnie Walker 18 yo Gold Label The Centenary Blend

Johnnie Walker Blue Label

Johnnie Walker Blue Label King George V

Johnnie Walker 10 yo Select Cask Rye Cask Finish

Johnnie Walker 18 yo Platinum

Johnnie Walker 18 yo Ultimate

Johnnie Walker 21 yo XR

Johnnie Walker Celebratory Blend

Johnnie Walker Blenders' Batch 7 Sherry Cask Finish

Johnnie Walker Blenders' Batch Espresso Roast

Johnnie Walker Blenders' Batch Red Rye Finish

Johnnie Walker Blenders' Batch Rum Cask Finish

Johnnie Walker Island Green

Johnnie Walker White Walker

Johnnie Walker Celebratory Blend

Johnnie Walker A Song of Fire

Johnnie Walker A Song of Ice

blended malt:

Johnnie Walker 15 yo Green Label

.

Webové stránky značky:

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 23.12.2023