značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended A-C 

  tisk textu

BLACK & WHITE

Black & White je míchaná whisky od James Buchanan & Co. Dnes je pod společností Diageo. Obsahuje 40% podíl malt whisky, základem je Dalwhinie a Glentauchers, dále obsahuje např. Clynelish, Royal Brackla. Obilné např. Port Dundas a Cameron Brig.

Black & WhiteBlack & White 40%Black & White 43%Black & White 40%Black & White 12letá Premium 40%Black & WhiteBlack & WhiteBlack & White

Jméno whisky se postupně měnilo. Přímým předchůdcem byla Buchanan's Blend, byla dodávána i do parlamentu a její jméno se změnilo na House of Commons, posléze na Buchanan's Special a naposled na dnešní známé Black & White (od roku 1905).
Vysvětlení jména Black & White je několik. Podle jedné verze se jí tak říká podle obrázku dvou teriérů (černého a bílého) na etiketě. Podle druhé verze byla whisky původně plněna do tmavé láhve a bílou etiketou a tak si lidé objednávali tu černo-bílou, začalo se jí tedy říkat Black & White. Oba teriéři prý přibyli na etiketu až po přejmenování na Black & White.
Na některých verzích je Black & White psáno v uvozovkách.

Oba typické pejsky bylo možné vidět nejdříve na etiketě vzadu, později vpředu. A i když většina z nás si vybaví pouze známou současnou podobu, tak etiketách bylo možné najít několik verzí a různě po ní "cestovali". V reklamách a na reklamních plakátech potom nepočítaně, z tohoto pohledu byli pejsci velmi dobrým reklamním tahem.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Black & White 43%Black & White 43%:
Black & White byla jedna z mých prvních whisky, takže k ní mám určitý vztah. Je to kvalitní i když spíše standardní základní míchaná whisky a cenově patří k těm levnějším na našem trhu, ale mám ji radši než některé podstatně známější základní míchané whisky.
Vůně je až překvapivě jemně kouřová a rašelinná s trochou dřeva a citrusů, ale celkově působí spíše jemně. Na levný blend celkem bohatá, zajímavá a nezvyklá. Nemá to typické levné blendové aroma. Chuť mi přijde zprvu taky jemná s trochou dřevitosti, kouře, rašeliny a sladkosti, ale jsou v ní i ostřejší tóny, které se projeví spíše v závěru. Dobře se to pije. Dobře popíjitelná levná míchaná whisky. (19.12.2019)

v knize Svět whisky hodnotí:

Black & WhiteBlack & White 40%:
Vysoce kvalitní tradiční míchaná whisky s vrstvenými tóny rašeliny, kouře a dubu.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Black & White

Etiketa Black & White 43%Etiketa Black & WhiteEtiketa Black & White 12letá Premium 40%Etiketa Black & WhiteEtiketa Black & White

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.12.2019