značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended malt 

  tisk textu

MACKINLAY'S SHACKLETON

Whisky MacKinlay's Shackleton's se odkazují na whisky, které měl sebou slavný polárník Ernest Shackleton v roce 1907 při výpravě do Antarktidy. Expedice se pokusila dosáhnout jižního pólu, což se ovšem nepodařilo, za velmi špatného počasí musela být zachráněna a několik láhví whisky zůstalo na Antarktidě. V roce 2006 byly objeveny, několik láhví bylo vyzvednuto a společnost Whyte & Mackay se rozhodla vyrobit repliku této láhve. (podrobněji jsem se tomu věnoval v roce 2010 - viz text níže)

MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%

Typy

Na základě analýzy profilu nalezené whisky vytvořil Richard Paterson v roce 2011 repliku této whisky - MacKinlay's Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907, která byla v dřevěné krabici a je dnes označována jako Mackinlay's Shackleton's The Discovery Edition. V roce 2013 bylo na trh uvedeno druhé vydání v papírové krabici, láhev byla obalena slámou a je označována jako Mackinlay's Shackleton's The Journey Edition. Obě mají 47,3%.

MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%

V roce 2017 vznikla další, tentokrát obyčejnější verze - MacKinlay's Shackleton se 40%. Nejedná se ovšem o další vydání původní whisky, ale o novou směs (blended malt whisky) jejímž základem je dříve vytvořená whisky MacKinlay's Rare Old Highland Malt Whisky.

Přece tu legendu nevydojíme jenom jednou :)

MacKinlay´s Shackleton 40%MacKinlay´s Shackleton 40%MacKinlay´s Shackleton 40%MacKinlay´s Shackleton 40%

Whisky, kterou pil Sir Ernest Henry Shackleton

Výprava k jižnímu pólu v roce 1909 (zleva: Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall, Jameson Adams)Ernest Shackleton, britský polárník irského původu, patří k největším postavám dobývání Antarktidy na počátku 20. století. V roce 1909 se Shackletonova expedice pokusila dosáhnout jižního pólu, což se jí ovšem nepodařilo a za velmi špatného počasí musela být zachráněna. Tenkrát byli 170-190 km od svého cíle (číslo je liší podle zdroje, jižní pól dobyl až v roce 1911 Roald Amundsen). Všechny zásoby výprava tehdy zanechala ve své chatě na Cape Royds. Jednalo se o dřevený srub postavený v roce 1908, který sloužil jako hlavní základna. Srub stojí dodnes.

Mezi zásobami, které měla výprava sebou byly i bedny se skotskou whisky MacKinlay. Badatelé počítali pouze s jedinou bednou, kterou podle pamětí Shackleton ukryl pod podlahou chaty. V roce 2006 byly dvě bedny s lahvemi objeveny, obsah se ovšem pouze odhadoval podle historických informací a toho, že jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá (australským) výrobcem Hunter Valley. Objeveny byly prý díky tomu, že některé lahve praskly, obsah se vylil ven a badatelé pátrali po zdroji alkoholového aroma. Pro silný led nemohly být láhve vyzvednuty.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlay

Při nové expedici, která se uskutečnila začátkem roku 2010 na podnět společnosti Whyte & Mackay a vytažením lahví byl pověřen tým novozélandské nadace antarktického dědictví (Antarctic Heritage Trust), bylo objeveno celkem pět beden. Tři by měly obsahovat whisky a dvě brandy. Firma Whyte & Mackay, která nyní McKinlay and Co. vlastní, získala povolení k vytažení vzorků z beden, většina lahví ale musí zůstat na místě v souladu s mezinárodní dohodou o ochraně Antarktidy. Nyní bylo několik lahví vyproštěno pomocí speciálních vrtáků.

Whyte & Mackay, současný vlastník MacKinlay, která Shackletona na cestu alkoholem vybavila, byl hlavním iniciátorem expedice, jejíž hlavním cílem byla právě záchrana letitého alkoholu. Současný majitel se tak snaží získat původní recept na Shackletonovu skotskou whisky. Na základě vzorků ze sto let starých lahví chce oživit tradici původní skotské whisky Mackinlay. Vzorky budou podrobeny sérii testů, které mohou rozhodnout o uvedení zaniklé whisky zpět na trh.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat brandychata na Cape Roydschata na Cape Roydschata na Cape Royds

K nálezu whisky se vyjádřil Richard Paterson, jeden z blenderů skotské Whyte & Mackay: „Pokud se potvrdí, že jde opravdu o whisky, kterou naše firma polárníkům dodávala, bude to pro nás dar z nebes.“ "Až ji uvedeme do pokojové teploty, plánuji whisky nalít do skleničky, zakroužit s ní a nechat tekutinu odhalit skryté poklady schované v ledu po takovou dobu."

Domnívá se, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety. "Ta whisky byla určitě hodně silná s výraznou rašelinnou vůní a chutí, jak to bývalo obvyklé na počátku 20. století... Teď může chutnat stejně jako tehdy, pokud ovšem korková zátka zůstala v láhvi a zadržela přístup vzduchu. Jestli ale láhev ležela, mohla být zátka rozleptána," prohlásil Paterson, jenž doufá, že se mu podaří zmíněnou starou whisky okopírovat. "Upřímně doufám, že nějakou (whisky McKinlay) získáme. Leží tam opuštěná a zapomenutá. Měla by se vrátit zpátky do Skotska, kde se zrodila," dodal Paterson. "Receptury na tuto starou whisky již neexistují. Pomocí chemické analýzy obsahu nalezených lahví bychom je ale mohli znovu objevit. Tenhle nález je pro nás oknem do historie.“

 

Doplněno (02/2011):
Přibližně rok po vyzvednutí se whisky vrátila do Skotska. Nečekejte ovšem, že přivezli bedny plné whisky, která se teď dostane za závratné ceny na trh. Lahve byly velmi pomalu rozmrazeny, to trvalo cca půl roku. Přestože whisky v lahvích nebyla zrmzlá na kus ledu, lze předpokládat, že vlivem nízké teploty se mohla tekutina uvnitř částečně vzájemně oddělit (velmi laicky řečeno). Aby došlo opět k plnému promísení, byla whisky rozmrazována velmi postupně a pomalu. (Pro přirovnání použiji známé "ženění" whisky, kdy je whisky již patřičně smíchána ze všech sudů, promíchána, ale ještě se nechává nějakou dobu v sudech doženit, aby to vzájemné spojení bylo co nejdokonalejší. Používají se sudy, které již tuto whisky neovlivní.) Z rozmrazené whisky byly odebrány velmi malé vzorky, které poputují na různé analýzy. Jednu z nich bude provádět již výše zmiňovaný Richard Paterson, což bude asi jediný člověk, který bude mít možnost ochutnat tuto whisky. On potom rozhodne a případně se pokusí vyrobit whisky stejného charakteru, tak aby dnes bylo možné ochutnat, jakou whisky pili lidé před sto lety. Vyzvednuté láhve se prý vrátí zpět do Antarktidy.

Doplněno (11/2011):
WOL jako obvykle zaspal dobu, tato informace se zde měla objevit již v dubnu - The Shackleton replica - Mackinlay's Rare Old Highland Malt je již dostupná.
Whisky má 47,3% a láhev 0,7 stojí okolo 100 liber. 5% ceny bude zasláno na Nový Zéland do Antarctic Heritage Trust. Vyrobeno bylo nyní 50tis. lahví. Jedná se o blended malt whisky.

 

Doplněno (1/2013):
Whisky se vrátila zpět na Antarktidu. V druhé půlce ledna 2013 se tři vyzvednuté láhve vrátily zpět na území Antarktidy. Z lahví byly odebrány pouze vzorky, které posloužily k výrobě repliky a neotevřené se nyní vrací zpět. Nejpozději v březnu by měly být uloženy zpět na základnu.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%MacKinlay's Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2012:
U všech těchto "významných a mimořádných" whisky se mísí očekávání "něčeho" a současně ji obklopuje určitá vyjímečnost (zde daná historií této whisky). Je třeba si uvědomit, že se nesnažili vyrobit vyjímečnou whisky, nějakou bombu, co nás posadí, ale udělat repliku toho, co se pilo před více než sto lety (dá se řici bez ohledu na to, zda nám to bude chutnat nebo ne, je to prostě okénko do historie, tak bylo, vemto to jako fakt). Celkový dojem je dobrý, byla to příjemná whisky s nádechem historie. Aroma mi připadlo komplexní, trochu medu, hořké čokolády, ovoce. V chuti hořká čokoláda s lehkou kávou, lehká pepřovitost, lehká slaskost, lehké ovoce, závěr potom se dřevem a sladký. (24.5.2012)

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Polární whisky Ernsta Shackletona

Recenze na whisky.nethar.cz:

Mackinlay's Shackleton's The Discovery

Mackinlay's Shackleton

.

Webové stránky značky:

Etiketa MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%zadní Etiketa MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Discovery Edition) 47,3%Etiketa MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%Etiketa MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%zadní Etiketa MacKinlay´s Rare Old Highland Malt Whisky - British Antarctic Expedition 1907 (Mackinlay´s Shackleton´s The Journey Edition) 47,3%Etiketa MacKinlay´s Shackleton 40%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 28.8.2021

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 27.02.2022