značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » ostrovy 

výslovnost  tisk textu

TALISKER

Palírnu Talisker založili v roce 1830 Hugh a Kennerh MacAskill. Palírna byla někdy také nazývána buď podle lokality Carbost či podle vlastníků MacAskill´s. Dějiny palírny nebyly jednoduché a je skoro s podivem, že je stále v provozu. V roce 1857 zažila palírna bankrot a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, ten v roce 1863 zkrachoval a za 500 liber ji koupil John Anderson, který ji i zrenovoval. Po bankrotu v roce 1879 ji za 2500 liber koupil Roderick Kemp a v roce 1986 byla palírna pohlcena větší společností (United Distillers). V roce 1962 byla rekonstruována po požáru, který ji značně poničil. V roce 1972 bylo ukončeno sladování v palírně a dokonce se uvažovalo o uzavření této palírny.
Jedná se o jedinou palírnu na ostrově Skye. I když v roce 1823 zde bylo sedm licencovaných palíren. Žádná z nich se ale nedochovala.

Uzavření palírny by byla velká ztráta pro milovníky sladové whisky. Majitelem palírny je United Distillers & Vintners Ltd./Diageo a držitelem licence The Talisker Distillery Co. Ltd. Vodu bere palírna z rašeliniště Cnoc-an-Speireag. Roční produkce palírny je 1,9 milionu litrů whisky.

Palírna TaliskerPalírna TaliskerPalírna TaliskerPalírna Talisker

Do roku 1928 probíhala v palírně trojí destilace.
Požár v roce 1960 byl prý způsoben tak, že destilatér zapomněl uzavřít poklop jednoho z destilačních přístrojů a bublající destilát přetekl do ohniště pod kotlem. Požár přežila pouze sladovna.

O Taliskeru se říká, že má charakter mořských řas, pepřovou příchuť a že je dostatečně vyzrálá již v 10-ti letech. Jim Murray o ní prohlásil, že to není nápoj, ale zážitek, jiní pak, že exploduje na jazyku. Jakýsi degustátor prý navrhl označit Talisker jako "lávu z Cuillins" (Cuillins jsou hory na ostrově Skye). K pití Taliskeru Jim Murray říká: Jakékoliv oslabení této whisky nebo ředění vodou by bylo rouháním, není to whisky na usrkávání, musí se v ruce zahřát na tělesnou teplotu a poté nezbývá než pít plnými doušky.
Michael Jackson se o Taliskeru vyjádřil: Jedna z nejindividuálnějších sladových whisky se silnou chutí a důrazným ostrovním charakterem. Má výrarzně pepřový charakter, až štiplavý, že degustárotům hoří hlava.
Derek Cooper o Taliskeru řekl: Bojovná, lehce olejovitá a rašelinovitá robustnost buketu stoupá mými nosními dírkami. Příval whisky postupuje jako láva dolů mým hrdlem. Pak to nastane! Z mých spánků se kouří, země se otřásá seizmickými vlnami, do očí mi stoupají slzy, tváře hoří, musím se pevně držet židle. Talisker není nápoj, to je vnitřní exploze, destilované ústřední topení. Jako hlubinná bomba proniká patry, vyráží dveře a tříští okna. Na whisky Talisker nenajdete naprosto nic zjemnělého.

V palírně TaliskerV palírně TaliskerV palírně TaliskerV palírně Talisker

Typy

Hlavním produktem palírny je 10letá whisky. Dříve byla také stáčena jako 8-mi a 12-ti letá. Mají silné rašelinové aroma a většinou nestandardní obsah alkoholu 45,8%. Specialitou jsou 12-ti leté Distillers Edition. V omezeném množství vyráběné whisky, 10-ti letá, která je dostupná pouze v palírně, 20-ti a 25-ti leté Talisker Original Bottling, zrající v sudech po sherry.

V palírně se také vyrábí pro společnost Ian Macleod 8-mi letá Dun Bheagan Island Single Malt a 10-ti letá Shieldail Island Single Malt. Plní se zde také Vintage Inslad Skye Malt. Společnost Douglas Laing plní ve své sérii Old Malt Cask whisky jako plnění z palírny Talisker a také pod názvem Tactical. Pro společnost Kingsbury´s zde byla v roce 2000 plněna whisky s názvem Hebrides a to jako 30-ti letá z roku 1970 a jako 28-mi letá z roku 1972. Dále je zde vyráběna blended malt Poit Dhubh.

Whisky Talisker je jednou ze základních složek whisky Johnnie Walker a vyrábí se z ní též známý likér Drambuie.

Talisker 10-ti letá 45,8%Talisker 18-ti letá 45,8%Talisker 2003 Distillers Edition 2003/2014 45,8%Talisker 57° North 57%Talisker Storm 45,8%Talisker Dark Storm 45,8%

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 2000 - L15N00004963)
Mám tu teď na stole ještě jednu láhev 10letého Taliskeru, ale ze staršího plnění a ze starší etiketou. Je správný čas na jejich porovnání.
Aroma je hned na první dojem výrazné a silné. Hořící rašelina, kouř, sladká hořká čokoláda, ovoce ovoněné kouřem. Přivonět musíte opatrně nebo vám vlna lávy prolétne celým nosem a čichové buňky se začnou blaženě a opile usmívat. S trochou opatrnosti cídíte, že aroma je vlastně relativně jemné (teda dle možností na tu sílu a složení) a příjemné. Chuť začíná sladkou vlnou, cítíte rašelinu, kouř, trochu spáleného ovoce, trochu nevýrazné štiplavosti. Zažíváte určité zklamání. Vůně na vás udělala dojem, nástup chuti byl velký, ale pak jakoby se najednou ztratila, znevýrazněla, zobyčejnila. A tak ji rezignovaně polknete. A teď to přijde. Poprvé je to šok, kdy nevěříte vlastním dojmům, to se vám asi jen zdálo, mozek jen přehrál vaši představu. Ale při druhém doušku je to tu znovu. Najednou vám hrdlem protéká žhavá láva, ze které se uvolňují další chutě - rašelina, kouř, ovoce a sladkost. Uvoňují se ale již uvnitř a tak je vnímáte zcela jinak. Jak kdyby jste uprostřed těla měli dlaší chuťové buňky. A láva ve vašem těle stále vře a hřeje. Dokončení (to vlastně celou dobu od toho polknutí popisuji) je dlouhé, hodně dlouhé a hřejivé. Po ne moc výrazné chuti také překvapivé. Tak dlouhé, že i když se těšíte na další doušek, tak ho oddalujete, abyste do dokončení nechali co nejdéle doznít, tohle si nechcete zbytečně zkrátit. Tohle je ten Talisker, kde se psalo o tekoucí lávě.

Čtete stejné jméno, stejný věk, ale prý je to jiná ženská. To bude asi dvojče, tak čekáte co přijde. Dvojčata budou asi úplně stejný, ale co když ne, snažíte se ubránit očekávání, které by vám mohlo zkazit nový dojem, ale stejně tam to očekávání a porovnávání malinko vytrkuje růžky. Jen co se otevřou dveře tak vejde ještě krásnější ženská, než jste čekali. Je krásnější než její sestra. Jste příjemně překvapení, fascinováni jejím tělem. Není dokonalé, ale je fascinující, komplexní dokonalost by vedlo toho byla nudná. Ty tvary, ta energie, co z ní vyzařuje, to oblečení, ty vlasy, ta tvář. Tomu se nedá odolat, máte chuť na hned, teď. A současně si ji chcete postupně vychutnat. Začátek je jiný, než u její sestry, to vůbec nevadí, takhle vypadá lépe a porovnávat můžeme až potom. Ale se začátkem vše odezní. Najednou si není co říci, jiskřící atmosféra dojiskřila. Nechcete ji zklamat, nechcete ji ublížit, ale nevíte co byste řekli. Ztratili jste zájem a máte pocit, že z její strany také není. Chystáte se rozloučit s výmluvou "Už musím jít, zapomněl jsem, že dneska krmím králíka.". Jen co to dořeknete a otočíte se ke dveřím, proletí vzduchem velký blesk. Ta nevýrazná, která se k vám jen přibližovala, aby vám vlažně podala ruku na rozloučenou, je najednou svojí tváří těsně u vaší. Nestojí na zemi, plně cítíte její váhu, protože ona se vás drží nohama okolo vašeho pasu. Její ruce máte okolo svého krku. Chcete něco říct, vlastně nic říkat nechcete, raději něco udělat. Nestačíte. Pustí se vás rukama, nohama se stále drží, její tělo zmizí obloukem dolů. Než se stačíte vzpamatovat je zpět nahoře a všechno oblečení z její horní části těla je pryč. Nechápete, jak to udělala, ale ani se to nesnažíte pochopit. Jste pohlceni tím výbuchem, tím návalem živočišné síly, žhavou tekoucí lávou. Teď už nemyslíte na nic, vychutnáte všemi smysly, každý kus jejího těla, každý záchvěv, každý dotek, každou kapku. Tohle je výbuch, který vás zcela pohltí, tohle je extáze. (8.9.2019)

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 2012 - L23 7CM000)
Aroma je bohaté, silné, výrazné, hutné. Tohle aroma se prostě valí. Rašelinový dým s jódem, jak hořící nemocnice v rašeliništi, zajímavý je následný sladký tón. Mísí se tam i lehká nakyslost až po ovoce. Aroma je trochu nezvyklé, ale velmi zajímavé a překvapivě i celkem jemné a příjemné. Jen se tam ten nos nesmí strčit moc hluboko. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost.
Ne nadarmo se ví, že tohle je už v základu skvělá whisky, jedna z nejlepších a současně je dostupná všem milovníkům whisky.

Tohle je teda ženská. Už od první chvíle cítíte, že tohle bude stát za to. Nevyznáte se v ní, cítíte její velkou sílu, její jemnost, cítíte její mnohostranost. Nevíte čeho si všímat dřív, mate vás, Vidíte její krásu. Nedá se jí odolat. Nechcete jí odolat. Do tohodle dobrodružství se pustíte po hlavě, je nebezpečná, ale věříte jí. Je něžná i sladká, najednou probudí tu dračici v sobě a zcela ji podléháte, necháte ji, ať se vás zmocní. Když odezní ta spalující dračice, je tu zase najednou tak něžná a sladká krásná ženská. Nechá se od vás spoutat, dovolí vám vychutnat si celé její žhavé tělo. Pak spoutá ona vás a předvede další zázraky, které se v ní skrývají. Nebráníte se tomu, klidně se oddáte její moci. Věříte jí. Tohle je jedna z životních lásek. (Mnohoženství je zakázáno, ale mnohowhiskovství je naštěstí povoleno.) Sakra, to je teda ženská, tomu se nedá odolat, tu musíte znovu chytit do rukou. (Naštěstí whisky vám za tohle nedá facku, nehrozí odmítnutí a u whisky je to do určité míry společensky přijatelné.) (8.9.2019)

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 3.1.2019, L9003CM007)
V aroma je velmi podobná lahvování 2012 (viz výše). V prvním dojmu bych řekl stejná, jenže intenzívnější. Je to také první panák z nově otevřené láhve. Je tam podstatně výraznější ta nakyslost s ovocem. Po chvíli se dostává ke slovu i ta nemocnice s rašelinou, přidá se i sladké lehce spálené ovoce (jablka opékaná na ohni). Chuťově souhlasím s dvojkou - Úvodní sladkost chuti je velmi krátká. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost. Dokončení je dlouhé a hřejivé, ale zase mu chybí ten výbuch při polknutí (v porovnání s cca 20 let starším plněním). (8.9.2019)
Talisker 10letá 45,8%První dojem v aroma ovocnopečený kouř, pak se ale více ukáže víno-ovocná kyselost. Na pozadí je znát, že se tam klubou další tóny a že chce chvilku počkat od nalití. Začíná se tam více prosazovat rašelina, sladkost a připeklost jablek opékaných na ohni, když už začínají chytat i spáleniny. Mám pocit, že mi tam v pozadí lehce probleskuje nemocnice, ale až když jsem se na to zaměřil. Aroma je krásně prouzené a propečené do hloubky, když z něj kousek odkousnete, tak i pod ním ho najdete. V chuti se ukáže úvodní sladkost, ovocná, bonbónová, ale to je jen na uvítanou. Pak se rozehřeje ta rašelina a s trochou pečeného ovoce, kdy se lávovitě rozlévá po celé puse. Ale přitom neničí, spíše hřeje a hladí. Přidal se mi tam nemocniční jód, takže vlastně léčí. Skvělé je, že při dalším doušku se to opakuje a chuť se stává intenzivnější. Chuťové pohárky si pomlaskávají a volají po dalším přídavku. Dokončení je dlouhé, hřejivé a ukazuje závěrečnou přehlídku hřející rašeliny, opečeného ovoce, kouře.

Celkově je hodně fajn. Krásně hřející ovocná rašelina. Aroma hned od začátku rozehraje koncert a v chuti vygraduje, v dokončení už spíše odpočívá, což nevadí, protože si sebou nesete stále ten dojem z chuti.

Jen co se tahle ženská objeví ve dveřích, tušíte, že to bude stát za to. Pod těsným černým oblečením se jasně rýsují její křivky. Nesnaží se je schovávat, ona s nimi útočí. A vy dobrovolně a rádi podlehnete. Necháte jí, ať si s váma dělá co chce a jen si to užíváte, všechny buňky těla křičí ještě, ještě. A některé u toho i štastně mrskají ocáskem. Když dozní ten výbuch, jak kočka se o vás otře svých tělem, ještě ho předvede ve své kráse a nechá vás usínat s příjemnou vzpomínkou. (13.6.2023)
88/100

Talisker 10letá 45,8%Cosi se povídá, že to nebude stejný. Když je budete ochutnávat nezávisle na sobě a v delším časovém rozpětí, tak možná řeknete, že jsou stejný. Že u té novější nebyl lávový výbuch, ale vlastně byl. Myslel jsem si, že byl větší, ale to jen si ta paměť přibarvila. Kouř, rašelina, celkově skvělá whisky - takže to vlastně sedí. Ale když se podíváte do popisů kousek výš, tak alespoň já to viděl jinak. Jsou to jiné whisky. Hned u aroma je rozdíl ve výraznosti. Ta novější je taková hladší, možná trochu příjemnější, né tak silné a spalující. Ta starší je v aroma pořádná síla. To od Taliskeru chci, chci si tu lávu hned na začátku šňupnout. Pořádně si dát do nosu. V chuti je to obráceně. Ta novější se pořádně projeví a hned ukáže, co je zač. U té starší jsem začínal mít strach, co se mi z tou whisky stalo. Vždyť ve starých poznámkách mám popsáno, jaká je to skvělá whisky. A s polknutím whisky to přišlo. To destilované ústřední topení co pisují jiní, ta protékající láva, ta dlouhá hřejivost.
Když už na ostrov s lahví Taliskeru, tak určitě s tou starší verzí a i z tou ženskou k ní, však ono se krátké trapné mlčení zvládne rychle zkrátit. A kdyby nebyla, tak beru i tu novější, ta byla taky hodně dobrá (myslím tu ženskou, láhev mi nechte to starší plnění). :)

Desetileté Taliskery jsem porovnával i vzájemně v úvaze o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 26.5.2021, L1147CM001)
(po nedávné porovnávačce, jsem si ji zkusil samotnou)
V aroma výrazná ovocná rašelina s kyselostí citrusů. Výrazná ovocná kyselost. Kouř stále dominuje a přidá se nakouřená ovocnost. Celkově to voní příjemně, ale pocitově mladší, chybí mi tam větší hloubka. V chuti ovocná sladkost, kouřová hřejivost a kořenitost stoupající vzhůru, kde se pak na patře příjemně rozvine a teplo se rozleje do všech stran. Rozmanitá chuť ovocnosti, citrusů, rašeliny a zemitosti. Jen mi zůstává podobný pocit jako z aroma, že mi něco chybí pod tím. V dokončení postupně hřejivost vychládá a zůstává kouř z dohasínajícího ohniště s jablečno-citrusovým nádechem.
Celkově je to příjemné a povedené pití, za ty peníze fakt dobré a stále zůstane mezi doporučovanými whisky pro začátečníky. Jen nevím, zda se jim vlastně nebude teď líbit víc, než ta minulá verze. Je líbivější, dobře pitelná, ale z mého pohledu ztratila kus sebe sama.
Talisker 10letá 45,8%Nakonec jsem neodolal a došel si i pro plnění z ledna 2019. Není cílem psát znova porovnání (to jsem dělal před 14 dny), ale dát si je v obráceném pořadí a udělat si nový dojem.
Aroma té starší mi přijde jemnější, ne tolik výrazné, podobné, ale působí na mě hlubším dojmem. V chuti je výrazně sladší úvodní vlna, pak se z ní začne lehce uvolňovat rašelina, jako by si začala lehce odfukovat páru a pak se rašelinná kořenitost rozletí po celé puse, v dokončení najednu stranu cítím odtékající chladnoucí rašelinou kořenitost a současně dlouho zůstává kořenitost v puse, kam se předtím rozletěla.

Nová verze je určitě uhlazenější, méně drsná, líbivější, neztratila charakter desetiletého Taliskeru, ale více ho zkultivovala. Starší mě baví víc. U toho nového už to není to zaškubání v puse a najednou je toho plná pusa a pomalu to ztéká dovnitř a po spolknutí je to stále cítit. (3.12.2021)

Talisker 10letá 45,8%V aroma hodně sladkosti opečeného ovoce načichlého kouřem z rašeliny, sladkost ovocno-rašelinového kompotu. Postupně se mi tam přidává ovocno-vinná-citrusová kyselost. Ovocný kouř se valí ven. Voní příjemně, jen mám pocit, že by si zasloužila více hutnosti a na svěžest je už zase těžší. Chvílema mi připadá, jak když tomu aroma chybí hloubka. V chuti nastoupí ovocná sladkost, doplněná kouřovou hřejivostí. Krásně hřeje. Přidá se příjemné koření, povedená kořenitost, která to nepřebije. Ukazuje ovocnou rozmanitost, lehkou kyselost citrusů, to vše s podtónem rašeliny a zemitosti. Kouř mi v chuti postupně zcela ustoupil. Opět trochu dojem z aroma o chybějící hloubce. V dokončení hřejivost příjemně vychládá, opět se ukáže kouř postupně chladnoucího ohniště a pak doznívající pečené ovoce - jablka a trocha citrusů.

Je to příjemně pitelná whisky, povedeně vyladěná, pro dobré základní pití. Chtěl bych říct, že jeden ze základních kamenů na kterých stojí whisky, ale při bližším zkoumání mi tam občas chybí hloubka. Ale určitě povinná věc pro každého. (13.6.2023)
84/100

Talisker 10letá 45,8%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
V aroma zpočátku lehce ohořelé dřevo, přidá se ovocná sladkost s lehkou slaností moře, opečené ovoce - jablko, čokoláda. V chuti sladkost zahalená do dýmu. Opět opečené ovoce - jablko, také koření, ovšem oslazené. Příjemná chuť, trochu převoněná a snaživě líbivá, celkově ale velmi dobrá whisky, příjemná pro popíjení a doporučitelná i začátečníkům. (11.12.2021)

V aroma opečené ovoce, jeho sladkost, trocha kouře z uhasínajícího ohně a opět velká hutná vlna sladkosti zralého ovoce, opečených jablek, přidává se k tomu ještě trochu vlhké rašeliny a lehká slanost moře. Příjemně čuchatelná. V chuti opět sladkost ovoce, pečené ovoce, opečené jablko, koření se sladkostí ovoce, trocha toho kouře z opékání jablek. V dokončení zůstává chuť se sladkostí ovoce, kořením, trochou hřejivé rašeliny. Celkově více do opečené ovocnosti než do kouře. V dalších doušcích se ten kouř prosazuje trochu více, ale furt zůstává spíše doplňkem. (31.3.2023)

Talisker 10letá 45,8%Další porovnání Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 3.1.2019, L9003CM007 a lahvováno 26.5.2021, L1147CM001)

Talisker 10letá 45,8% (lahvováno 3.1.2019, L9003CM007):
Krásně intenzívní aroma, zkloubená nakyslost a ovocnost, zemitá rašelina, na ohni opékané ovoce, sladce spálená jablka. Na jednu stranu silně intenzívní aroma, které si upoutá hned zaslouženou pozornost a na druhé straně jemně pohladí. V chuti úvodní sladkost, pak krásně rašelinně vybuchne, rašelinná láva (tak žádný velký proud to není, domy to nestrhává, ale tekoucí potůček lávy to furt je) protéká pomalu dolů, ovocnost, sladká rašelina a zemitost umocňuje zážitek. Dokončení dlouhé, hřejivé, ovocná rašelina.

Talisker 10letá 45,8% (lahvováno 26.5.2021, L1147CM001):
Aroma je výrazné s nádechem ovocné rašeliny, ovšem méně hluboké, než bych čekal. Takové rozlítané. Pak se zvýrazní ovocná sladkost opečených jablek a kouře rašeliny. Aroma se trochu uklidní a zhutne, ale žádná hutnost, co by se dala kousat. Příjemně čuchatelné. V chuti ovocná sladkost s výraznou rašelinou, příjemně se to pije, ale chybí tomu větší hloubka. Tou výraznou ovocnou rašelinou jako by snažila zakrýt to co někdo pod tím ukradl. Tam prostě chybí tělo. V dokončení rašelinná lehká kořenitost se sladkostí ovoce.

Nová etiketa Taliskeru desítky se mi nelíbí. Láhev se dá otočit a zezadu zůstala stejná, zadek má furt pěknej. Vlastně ten vzhled není až tak podstatný, záleží přece na tom, co je uvnitř. (Neříkaj tohle hlavně ošklivý holky?) Jenže tady je to uvnitř horší, než jak si to pamatujeme. Více cool etiketa, více cool obsah. Jenže obsah nemá být cool, má být dobrý. Nedá se říct, že je to špatný, ale nesmí se to porovnávat s lepším. Tohle je taková cool holka, ono to vypadá hezky, ono to vypadá hravě a ono to flirtuje, ale nakonec si ji ani nepohladíte a nenápadně se večer vytratí. Porovnával jsem ji s plněním lahvovaným 2019, což byla taková hezká dračice střídající vlny něžnosti a dračice. Vedle ní je ta nová prostě jen obyčejná buchta, kvůli které se ani nebudu snažit zatáhnout břicho a pokoušet se ukázat, že jsem strašně vtipnej a navíc chytrej. A i ta dračice stojí trochu stranou při vzpomínce na plnění z 2000, která si zprvu vypadala obyčejně, ale pak mě málem znásilnila. Nakonec to znásilnění nebylo, já se nechal dobrovolně a aktivně spolupracoval.

Nakonec mě místo ódy na tělo té nové napadla spíše písnička, vlastně jen slova, hudební náboj a sílu té písničky nemá:
Brutální soulad politických stran, v ulicích teror, šílenej kravál, Talisker jde zas dolů
To se svět se posral, to svět se asi posral
(19.11.2021)

Talisker Port Ruighe 45,8%Talisker Port Ruighe 45,8%:
(lahvováno 2015 - 10.3.2015 - L5069CM000)
Ve vůni se potkává krásná vůně a sladkost přezrálého, ale přesto svěžího ovoce s usedlou zemitostí rašeliny. Postupně se mi k tomu ještě přidávají rozinky, lehké koření a trocha vinné kyselosti. Trochu mě tam ruší kouř, působí trochu uměle až gumově. Postupně se ale vydýchává a ještě lehce vyvíjí. Kouř se mění ve vůni vlhké kožené brašny a přidává se přezrálé, hodně přezrálé jablko a tmavá čokoláda. S tímto parfémem jsem spokojen. V chuti působí drsněji, než ve vůni. Lehká pepřovitost a nakyslost, nádech zemité rašeliny a to vše obalené sladkosti ovoce, čokolády. Čekal jsem to podle vůně jemnější a hlubší, což ovšem neznamená, že nejsem spokojen. Postupně se mi tam ukazuje více sladkosti, lesní ovoce, zemitá rašelina s nádechem lesa, přidává se klasická ovocnost a všechno je to šmrcnuté lehkým ovocně sladkým kouřem. V dokončení se mi potkává tmavá čokoláda s lehkou pepřovitostí, ovocnou sladkostí a doznívajícím kouřem.
Talisker Port Ruighe 45,8%Hned ta vůně mi připomněla písničku:
Otvárajte kasíno,
dostal som chuť na víno,
nalejte mi silné červené.
Nech ma slabosť preklína,
ponorím ju do vína,
víno to je pre ňu stvorené.
A keď jeden pohár bude málo,
dám si naliať ešte takých pár.
Až ma pri ňom zastihne i ráno,
to mi bude hej a v očiach žiar.

A pokud vás zajímá, proč na Slovensku chodí na víno do kasína, tak si to můžete přečíst zde: https://kultura.sme.sk/c/6480342/ako-vznika-hit-otvarajte-kasino.html
Ostatně, co se divíme u lidí, kteří na víno chodí do pivnice :) (to byl pokus o vtip)

původní verze písničky z roku 1969:

verze z roku 1994 od Zóna A:

Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
Aroma mi připomnělo hořkou čokoládu, drželo si svojí sladovou sladkost a bylo tam i lehce ovoce. Chuť velmi bohatá, střídání chutí od popřovitosti, přes sladkost a ovocnost. Závěr byl spíše kratší. Chuťově byl zajímavý, takový jemnější a uhlazenější oproti 10letému, ale celkově tu bylo určité zklamání proti 10letému, kdy jsem měl od tohoto 18letého asi větší očekávání, chyběl mi tam ten silný nástup a protékající "láva". Osobně si raději vyberu 10letý. (25.1.2007)
Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky zaměřené na Distillers Edition v roce 2007:
Distillers edition dozrávající v sudech po Sherry Jerez Amoroso. Aroma se neslo v duchu rašeliny, kouře a hořké čokolády. Chuť byla bohatá, komplexní, trochu jódu, slanosti s ostrostí/štiplavostí v závěru. Dokončení dlouhé a silné. Prostě klasický dobrý Talisker v trochu jiné verzi, ale se svojí silou. Chybějící sladkost velmi dobže nahradila hořká čokoláda. (16.10.2007)
Talisker 1992 Distillers Edition 1992/2005 45,8%Talisker 1992 Distillers Edition 1992/2005 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
Další Distillers edition, ty často skrývají příjemná a zajímavá překvapení. Aroma bylo výrazné, mělo svoji sladkost, kouř i rašelinu, hořkou čokoládu a lehce pomerančovou kůru. Chuť velmi komplexní, silná, příjemně silná, vřes, lehká slanost a lehká rašelina, při jedné z ochutnávek mi v poznámkách vévodí hořká čokoláda. Dokončení dlouhé, příjemné, pomalu doznívající. Chyběla jí ta explozivnost, ale v hodnocení z ochutnávky, kde se ochutnávalo více Taliskerů, to mám uzavřené jako - dobrý čokoládový bonbon z hořké čokolády se skvělou whisky uvnitř, ovšem tekutý a tak není třeba ho kousat, ale vše je v jednom doušku. (25.1.2007)
Talisker 175 Anniversary 45,8%Talisker 175 Anniversary 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
V aroma sladkost, trochu dřevo a rašelina. První dojem z chuti je velký, taková objemově veliká, prostě najednou i chuť dostane další rozměr - objem. Trochu sladká, hned následována pepřovitou ostrostí. V dokončení zůstává na pepřovitá chuť. Asi nejzajímavější mi tam připadl ten první pocit z chuti, ale jinak mne mezi Taliskery až tolik nenadchnula, jiné mne zaujaly více. (25.1.2007)
Talisker 8letá Diageo Special Releases 2021 59,7%Talisker 8letá Diageo Special Releases 2021 59,7%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22 (ochutnáváno částečně naslepo):
Zprvu podivné aroma s divným tónem (nelíbilo se mi a nedařilo se mi ho určit), nádech mořských řas, když se trochu vydýchá, tak řasy zůstanou, ale ukáže se i dřevité ovoce. Nevoní mi. V chuti výrazná pálivá kořenitost, při dalším doušku už ustoupí, hřejivost až pálivost, ani v chuti mě nezaujala. Dokončení mi přišlo spíše krátké s postupně se ukazující sladkostí. (27.8.2022)
Talisker 11letá Diageo Special Releases 2022 59,7 % Ex-Bourbon CaskTalisker 11letá Diageo Special Releases 2022 59,7 % Ex-Bourbon Cask:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2022:
V aroma citrusy, slanost, mořské řasy, jak když na pláži u moře v lehkém větru loupete citrusy. Postupně se přidává rašelinná zemitost, vlhká, čerstvě nabraná, kouř tam sekunduje jen v pozadí a spolu s ním lehké koření. Příjemné, bohaté aroma. V chuti skoro to slíbil ve vůni. Úvod chuti je vanilka, citrusy, zemitost, rašelina, pak se začne ukazovat kořenitost až do pálivosti a pepřovitosti. Rozpálí to celou pusu, když se to nechá ještě chvíli, tak se postupně naředí, pálivost se utlumí a více se projeví vanilka a sladkost citrusů. V dokončení pak i lehký nádech kouře, rašeliny. Postupně se v dokončení kouř prosazuje více a ukazuje se ohořelé dřevo.

Celkově to není špatné, ale na mě je tam té kořenitosti, pepřovitosti moc. Nejsem tak moc na pálivá jídla, takže já si jí až tak moc neužil. S bežnějšíma Taliskerama jsem měl víc zážitků. (12.3.2023)

Talisker 8letá Douglas LaingTalisker 8letá Douglas Laing's Old Particular 11.2009/9.2018 Refill Hogshead Cask No.DL12765 48,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
V aroma klasický kouř, citrusy. Jako fajn, ale už to tu bylo. Ovšem ne u posledního 10letého Taliskeru, takže to působí jako příjemný návrat zpět. V chuti je nakouřená, postupně do popelava, hřeje, ovoce s citrusy, trochu mu chybí hloubka, ale pije se velmi dobře, hřejivé koření. V dokončení pokračuje to hřejivé koření, citrusy, ovocnost a znovu koření a suchost. To bylo příjemné a fajn zpestření večera kouřovo-popelavým pitím. (27.3.2023)
Talisker 8letá Douglas LaingTalisker 8letá Douglas LaingTalisker 8letá Douglas LaingTalisker 8letá Douglas Laing
Tactical 20letá Douglas Laing 2.1980/1.2001 Old Malt Cask 50%Tactical 20letá Douglas Laing 2.1980/1.2001 Old Malt Cask 50%:
Talisker v plnění od společnosti Douglas Laing v jejich sérii Old Malt Cask pod názvem - Tactical Director´s Selection v síle 50%, která dozrávala v sudu po sherry.
Aroma je jemné, sladově sladké, v pozadí lehký kouř a dřevo. Chuť zprvu sladká, lehký kouř s postupně nastupující štiplavostí a pepřovitostí typickou pro Talisker. Oproti 10leté v jemnějším a méně výbušném podání. Oproti klasickému Taliskeru mi také přišla chudší a méně výrazná. Pepřovitost zůstává na patře. Závěr je dlouhý a postupně doznívá a polevuje lehká štiplavost. Zůstala jí, byť v menším podání, i ta protékající "láva" do těla. Oproti 10letému mi připadá jemnější a méně výrazný, ale zůstal mu ten charakter, který očekávám. (6.2019)

Aroma je jemné, mísí se tam sladová sladkost a jódová nemocnice, trocha té rašeliny a v pozadí čerstvé dřevo. Po chvíli odstátí i ovoce - jablka a pomeranče. Aroma je příjemné a jemné, pokud se tam nestrčí nos až moc, pak ho protáhne, jak kominík komín. Je zajímavé, bohaté, hutné. V chuti je krátký sladký začátek, následovaný lehkým rozvíjejícím se kouřem a pak výbuch té rašelinné lávy, který vám zaplaví celou pusu. Polknete a cítíte hřejivé dokončení, které pomalu protéká vaším tělem směrem dolů. Cítíte tam závan jódu, jak kdyby za tekoucí lávou utíkala sestřička z nemocnice a hned ošetřovala drobné následky. Dokončení je dlouhé, všude kde whisky byla, tam ji dlouho cítíte, v puse, v krku, jak vše pomalu vychládá a pomalu se chystáte do těch vniřních kamen zase přilít tuhle vybuchující směs. I když má název Director´s TACTICAL Selection, tak ten Talisker nezapře.

Tohle je fajn krásná ženská, ví co chce, ví jak toho dosáhnout a pokud se to týká vás, tak si ještě myslíte, že je to vše vaší zásluhou. Od prvního pohledu zajímavá, jemná i dračice - cítíte z ní oboje a jen čekáte, jak se to projeví. Láká vás, nenechá vás v klidu, nevynecháte jedinou možnost si ji nenápadně prohlížet, obdivovat a snít a ve fantazii si vykreslovat krásu jejího těla. Když jste s ní, tak vnímáte tu jemnost, vůni, přemýšlíte jak se jí dotknout. A najednou se probudí ta dračice v ní. Dračice, která vás ovládne, vše má pod kontrolou a přitom stále máte pocit, že takhle jste to chtěli a plánovali. Ten výbuch, kdy přestává existovat čas i prostor. Cítíte teplou lávu, která vás zaplavuje a chcete být spolu, těsně u i tu dlouhou chvíli, než láva zchladne. V samotném závěru, kdy si se zavřenýma očima vychutnáváte poslední mizící dojmy, cítíte jemné doteky na svém těle. V oblečení zdravotní sestřičky se jemně věnuje vašemu tělu a vše znovu směřuje k novému výbuchu. (22.9.2019)

Marek Brenišin

- odposlechnuto na FB - 1.11.2022:

Talisker Skye 45,8%Talisker Skye 45,8%:
Ku Taliskeru sa vraciam vždy rád - 10 yo bola moja prvá rašelinová whisky a ako spieva Kabát, tak už jsme spolu zůstali. Skye som sa trošku vyhýbal, resp. vždy som nakoniec kúpil niečo iné, jednak kvôli momentálnemu vkusu, jednak, že Skye je trošku iná ako ostatné whisky od značky. Fľašovaná je pri obsahu alkoholu 45,8 %. Nakoniec som sa ale odhodlal a prinášam svoje dojmy.
Aróma: Veľmi svieža. Prakticky ihneď do nosa udrú tóny morského vánku, osladené jablkami a hruškami. Sladké drievko cítiť tiež, karamel, ktorý udáva výrobca, mi v pozadí trošku zanikal. Farba: mahagónovozlatá. Chuť (úvod): Priznám sa, skoro som začal kašľať, ale skôr tým, že som nečakal takýto nášup. Korenie a dym v úvode síce prekvapia, ale je to niečo ako narodeninová oslava. Po počiatočnom infarkte sa rozleje dávka endorfínov a možno vychutnať skvelú jemne pálivú rašelinu. Chuť (telo): Okej, tak sme sa oklepali z úvodu, jemne nažhavení ideme na telo. Jemná ovocná chuť s tónmi dreva, dopĺňaná sladkým medom. Pečivo cítiť slabšie, rovnako ako náznak citrusov. Celkovo ale príjemné, plné telo. Chuť (záver): Za mňa veľmi príjemný aftertaste. Pomerne suchý, s korenenou rašelinou. A práve tu vyznie ten karamel, dá sladkú bodku za éterickou vílou, ktorú sme stretli raz, dala nám bozk, aký ostane v pamäti na celý život a už sme sa nevideli. Záver: Vlastne, neviem, čoho som sa bál. Jasné, nie je to typický Talisker, ale zasa, naučili sme sa, že kádrovanie a škatuľkovanie nerobí dobrotu nikde, whisky nie sú výnimkou. Svoju vílu už možno nikdy nestretnem, ale k tejto whisky sa rád vrátim. Je možno miestami divoká, nevypočítateľná, ale práve to nás na nich láka. Či nie?
Celkové hodnotenie: 89/100.

- odposlechnuto na FB - 2.4.2022:

Talisker 10 yo (bottl. 2021) 45,8%Talisker 10 yo (bottl. 2021) 45,8%:
Do tejto recenzie som sa dlho odhodlával. Predsa len, Talisker 10 vo fľašovaní z roku 2012 bola moja prvá rašelinová whisky a nechcel som si kaziť dobré spomienky. Nakoniec som sa ale predsa len odvážil a tu sú moje dojmy.
Aróma: Talisker sa nezaprie, ihneď cítiť rašelinu a slaný morský vánok, jemné tóny chilli, trošku smotanovosti a sladkosti. Farba: Mosadz až medená. Chuť (úvod): Mohutnejší nástup rašeliny, opäť na jazyku cítiť slaný morský vánok, trošku čokoládová, keď odznie prvý dojem. Chuť (telo): Telo je plné, ale privítal by som viac vrstevnatosti. Rašelina, soľ, aj trošku korenistý dojem sú fajn, ale asi som sa už naučil na fajnovejšie whisky. Chuť (záver): Stredne dlhý finiš drží signatúru značky Talisker, nechá ešte raz naplno vyniknúť všetkým dojmom chutí a potom sa stratí. Záver: Iks rokov dozadu som skonštatoval, že je to ideálna whisky na začínanie s rašelinou. Drží sa filozofie "menej je niekedy viac" a pri fľašovaní 45,8 % je chuť pomerne dobrá a alkohol nepreráža. Je to ako s prvým vzťahom alebo prvým sexom. Bolo to fajn, spomína sa na to dobre, zlé opadlo a teraz, keď sa stretneme, pozdravíme sa a porozprávame, čo máme nové. Ale naspäť k sebe už nepôjdeme, každý sme niekde inde. Napriek tomu spolu občas skočíme na kávu ako dobrí kamaráti.
Celkové hodnotenie: 85/100
PS: Mal som dojem, že nové fľašovanie Taliskera 10 yo je síce dobré, ale nie je to to, čo som pil pred rokmi. Porovnanie s archívnym vzorkom z 2012 pri dvojitej slepej skúške aspoň mne tento dojem potvrdil. V každom prípade sláinte.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Barva: zářivě jantarově červená.
Aroma: štiplavé, zvýrazněné kouřem, vyzrálé.
Tělo: plné, mírně sirupové.
Chuť: kouřová, sladově sladká, nakyslá, výrazně pepřová.
Dokončení: velmi pepřová, obrovské, dlouhé.
Známka: 90
Talisker 1986 Distillers Edition 45,8%Talisker 1986 Distillers Edition (Double Matured, upravená v sudu po sherry amoroso) 45,8%:
Barva: oranžová.
Aroma: karamela, hořká čokoláda, pražené ořechy, později slané a pepřové.
Tělo: plné, tělnaté.
Chuť: karamelová, pak teplá, rušivá bohatost chutí kontrastuje a šokuje následným projevem mořských řas a pepře.
Dokončení: silně slané a pepřové.
Známka: 90

Stručně některé další:

Talisker 14letá Cadenhead's 64,4%: byla zjevně bez sherry, v aromatu plná mořského vzduchu, mořských řas a koření a s explozí pepřové a slané chuti.
Talisker 15letá Cadenhead's 56,4%: byla žlutohnědá, po těžkém sherry a zpočátku v ní převládal sud, ale potom následoval překvapivě dlouhý vývoj chutí palírny.
Talisker 1955 Gordon & MacPhail 53,6%: měla jasnější, ale ještě tmavou, jantarově červenou barvu, zdálo se, že má slabší sherry a více dubu, ale opět měla značný rozvoj příchutí.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Barva: Plná zlatá.
Aroma: Suché, mandle, vřes, země, koš na raky, lékořice.
Tělo: Střední.
Chuť: Zralá hruška, kouř, lehký náznak máty. Kvetoucí vřes. Sametový dub.
Dokončení: Peprný.
Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Pestré, hořící vřes, sladký tabák, staré skladiště, vyhořelý ohňostroj. Pod tím je mandlová pasta/nugátové máslové sušenky a lehký bylinný tón. Spousta kouře. Sytá a pestrá.
Tělo: Syté.
Chuť: Pomalý start, pak pepř, lehký náznak uzené ryby, ovocný sirup. Postupně nabírá na síle až k výbušnému závěru.
Dokončení: Červený pepř.
obrázek není k dispoziciTalisker 20letá 58%:
Barva: Slámová/světle zlatá.
Aroma: Lehce kouřovitá. Pestrá. Macadamiový ořech, mokrý provaz, sůl, hořící rašeliniště, komín plný sazí, mokré mořské řasy.
Tělo: Syté.
Chuť: Potkáme tu celou pestrou škálu chutí. Umírněný dub, vřes, sladké frušky a tmavá kouřovitost.
Dokončení: Jód. Dlouhý. Sladký.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Talisker 10letá:
Bez ohledu na to, jak horoucně whisky milujete nebo co všechno o ní víte, nebude vaše vzdělání v tomto oboru dostatečné, dokud neochutnáte Talisker, jednoznačně jednu z nejlepších whisky světa.
Jim Murray o ní prohlásil, že to není nápoj, ale zážitek, jiní pak, že exploduje na jazyku. K pití Taliskeru Jim Murray říká: Jakékoliv oslabení této whisky nebo ředění vodou by bylo rouháním, není to whisky na usrkávání, musí se v ruce zahřát na tělesnou teplotu a poté nezbývá než pít plnými doušky.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Barva: Zářivě zlatá.
Aroma: Asertivní mořský charakter s vlnami kouře.
Chuť: Překvapí sladkostí, pak dominuje ovoce, kouř a mořské řasy, dále ústřice a dobře vyuzený losos.
Dokončení: Bohaté s návratem sladkosti a charakteristickým štiplavým kořením.
Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Barva: Tmavší než u mladší sestřičky.
Aroma: Vše, co chcete a ještě víc! Víc kouře! Víc rašeliny! Víc ovoce! Prostě víc!
Chuť: Karamel, rašelina a dřevo, samozřejmě, ale dobře vyváženo citrusovým ovocem a přetrvávajícími sladkými tóny. Slanina a pomerančová marmeláda.
Dokončení: Vlny chutí postupně ustupují, pro Talisker typický pepřový závěr.

v knize Svět whisky hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Slavná sladová whisky ze západního pobřeží se štiplavou jemně rašelinnou chutí s ostrým dokončením.
Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Mladistvá energie desetileté se s věkem zjemňuje a whisky získává nádech kůže a aromatického kouře. Má krémovou a plnou konzistenci.
Talisker 25letá bottled 2008 54,2%Talisker 25letá 54,2%:
Rozvážná a komplexní sladová whisky s tóny mořských řas a kouře, který vystřídá bohatá příchuť kůže a ovoce.
Talisker 30letá bottled 2008 49,5%Talisker 30letá 49,5%:
Velmi důmyslná whisky se sladkou, kořeněnou, ovocnou a květinovou příchutí a tóny rašelinného kouře a kůže v pozadí.
Talisker 1996 Distillers Edition 45,8%Talisker 1996 Distillers Edition 45,8%:
Poslední roky zraje v sudech po sherry Amoroso, které jí dávají pepřový a kořeněný charakter, zjemnělý výrazně sladkou bohatou chutí sušeného ovoce.
Talisker 57° North 57%Talisker 57° North 57%:
Whisky pojmenovaná po zeměpisné šířce palírny je bohatá, ovocná, kouřová, peprná a kořeněná s dlouhým dokončením.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Barva zlatožlutá. Tato whisky je cíti po švestkách a trochu po pomerančích, slabě po karamelu a trochu zakouřeně. V chuti zanechává zprvu něco sladkosti, pak působí poněkud výrazněji s lehkým nádechem kouře a toffee. Ve střendě dlouhém dozvuku se vyznačuje typickou ostrostí chilli.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Talisker Single Malt 10letá 45,8%Talisker Single Malt 10letá 45,8%:
Aroma: Silně rašelinově kouřové, mořská voda, šťáva z čerstvých ústřic, citrusová sladkost.
Chuť: Suchá sladkost, kouřové a sladové tóny, intenzívní a hřejivá, na zadním patře pepřová.
Dokončení: Dlouhé mohutné, pepřové, k tomu povzbuzující sladkost.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Aroma: zemité, temné, kouřové.
Příchuť: velmi rašelinná, dřevitá, kouřová, slaná, s dlouhým koncem.
Dává výborný příklad typicky ostrovních sladových whisky s charakterem "mořských řas". Člověk by rád věděl, zda tahle chuť existuje nebo je to jenom velmi pěkné básnické přirovnání.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTalisker New make:
Aroma: Zpočátku lehce kouřové. Velmi sladké, se sírou na pozadí. Naložené ústřice, humří lastura. Párfémovaný kouř ke konci.
Chuť: Suchý kouř a síra. Lehce dehtová. Nová kůže. Měkké ovoce. Slaná.
Dokončení: Dlouhé, kouřové a pepřové, se sírou na pozadí.
obrázek není k dispoziciTalisker 8letá, refill wood (vzorek ze sudu):
Aroma: Parfémované. Kožená/zemitá rašelinnost. Bílý pepř, vyvíjející se medicínský okraj. Stále jsou patrné tóny lastur a ústřic jako u new make. Jód sušená máta. S vodou se objevuje myrta a modřín.
Chuť: Těžký zásah bílého pepře. Námořní tóny. Výrazná hutná textura se známkami oleje. Komplexní.
Dokončení: Suché, poté sladké a znovu pepřové.
obrázek není k dispoziciTalisker 10letá 45,8%:
Aroma: Zlatá barva. Kouřící oheň. Kůže, lékořicový kořen, borůvky. Mix zemitého kouře (táboráky), škvarky a lehký náznak mořských řas. Sladké na pozadí. Vyvážené. Lehká komplexnost.
Chuť: Okamžitá. Bohazý komplex popře, sladkého měkkého ovoce vzápětí, vše vedené uhelným/mechovým kouřem. Náznak síry. Souhra moře a pobřeží, sladkosti, ohně a kouře.
Dokončení: Pepřové a suché.
obrázek není k dispoziciTalisker 18letá 45,8%:
Aroma: Zlatá barva. Komplexní, spálená kůže, sladký tabák, staré skladiště, táborák. Níže jsou tóny mandlové pasty, nugátu, máslových sušenek a lehké známky bylin. Spousta kouře. Bohaté a komplexní.
Chuť: Pomalý start, poté pepř, lehký náznak uzených ryb, klíčem je však sladký ovocný sirup, který dodává vyvažující element. Ve fázích graduje k explozivnímu finále.
Dokončení: Červený pepř.
obrázek není k dispoziciTalisker 25letá 45,8%:
Aroma: Vonné, připomínající fialky s mokrým lanem, ústřice vyskládané na látce, zelené kapradí a nepatrně i kůži. Pobřeží, táborákové uhlíky.
Chuť: Vysoce komplexní. Jahody s drceným černým popřem, bobkový list, mořské řasy a kouř.
Dokončení: Slaná čokoláda.
obrázek není k dispoziciTalisker Storm 45,8%:
Aroma: Kouřové a slané. Příbojová vlna a povzbuzení síry jako u new make. Voda whisky lehce uklidní a umožní projevit se sirupovité, ovocné sladkosti, poté se vrací slaný kouř.
Chuť: Typický Talisker, uklidňuje svojí sladkostí, aby vzápětí vzplanul silný, asertivní kouř.
Dokončení: Slané a pepřové.

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Barva: oranžová.
Aroma: velmi bohaté, rašelinové, sladší, než by se od klasického Taliskeru očekávalo, lehce kořenité, pepřové a slané, jemně na pozadí prosakující sherry, karamela, hořká čokoláda.
Chuť: silný náraz bohaté chuti, ohromná, postupně zjemňující, rašelinová, vřesová suchost, karamelová, sherry „drží na uzdě“ pepřové tóny, tolik typické pro klasický Talisker.
Dokončení: zemitá rašelina, kakao, vanilka, krásná vyrovnanost sladkosti a suchosti.

k ochutnávce Distillers Edition z 2.5.2007:

Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Barva: ořechově hnědá
Aroma: mnohem sladší aroma a méně kořenitá a pepřová nežli u klasické desetileté, jemně sherry a rašelina, toffee, hořká čokoláda, pražené ořechy.
Chuť: obrovská, svůdná, zpočátku jiskrně rašelinová a těžká, později mnohem jemnější, sladká, pražený slad kombinovaný se suchou vřesovitostí, karamela. Bobuloviny, šťavnaté ovoce, vanilka. Sherry drží na uzdě tolik charakteristickou pepřovitost a kořenitost Taliskeru, které se společně s mořskými řasami náhle objeví na konci.
Dokončení: Rašelina a kakao kombinované se sladkohořkým charakterem. Vanilka a přetrvávající zemitě vřesovitý charakter s výrazným pepřem a mořskou solí.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 10 december Talisker 10yo

Adventní kalendář 2020: 23 December - Talisker


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Talisker 10y

Adventní kalendář 2023: 21.12. - Talisker The Distillers Edition Double Matured

Talisker Edice 2022 11y


Svet Whisky SK

Talisker 10 história a degustácia + bonus


Recenze na whisky.nethar.cz:

Talisker 5 yo 2011 LsD Hepburn's Choice

Talisker 6 yo 2010 LsD Hepburn's Choice

Talisker 8 yo Special Release 2018

Talisker 8 yo Special Release 2020

Talisker 10 yo

Talisker 10 yo 1990s

Talisker 15 yo

Talisker 15 years 2019 Special Release

Talisker 18 yo

Talisker 25 yo

Talisker 30 yo 2008

Talisker 30 yo 2021

Talisker 40 yo 1978 The Bodega Series

Talisker 41 yo 1978 The Bodega Series

Talisker 44 yo Forests of the Deep

Talisker 50 yo 1955 GM

Talisker 175th Anniversary

Talisker 1989 FoCM

Talisker 1988 Distillers Edition

Talisker 1990 Distillers Edition

Talisker 1992 Distillers Edition

Talisker 1993 Distillers Edition

Talisker 1998 Distillers Edition

Talisker 1999 Distillers Edition

Talisker 2000 Distillers Edition

Talisker 2001 Distillers Edition

Talisker 2003 Distillers Edition

Talisker 2005 Distillers Edition

Talisker 2007 Distillers Edition

Talisker 2008 Distillers Edition

Talisker 2009 Distillers Edition

Talisker 2010 Distillers Edition

Talisker 57° North

Talisker Dark Storm

Talisker Neist Point

Talisker Port Ruighe

Talisker Pure Highland Malt GM

Talisker Select Reserve Game of Thrones

Talisker Skye

Talisker Storm

Talisker Surge

Talisker Triple Matured FoCM

Talisker 20 yo 1980 Tactical DL

Etiketa Talisker 10-ti letá 45,8%Etiketa Talisker 2002 Distillers Edition 2002/2013 45,8%Etiketa Talisker 57° North 57%Etiketa Talisker Storm 45,8%Etiketa Talisker Dark Storm 45,8%Etiketa Talisker Port Ruighe 45,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.05.2024