značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » ostrovy 

  tisk textu

ARRAN

Palírnu Isle of Arran založil v roce 1995 Harold Currie (bývalý ředitel Chivas Brothers). Isle of Arran je jedinou palírnou na ostrově Arran. Palírnu vlastní Isle of Arran Distillers Co. Vodu bere palírna z Eason Biorach a Loch na Davie.
Za vznikem palírny stojí projekt, při němž se prodalo 2000 dluhopisů, které budou vyměněny za whisky z nové palírny (tento způsob byl následně znovu použit u jiné palírny, což svědčí o jeho úspěšnosti).

Palírna Isle of ArranPalírna Isle of ArranPalírna Isle of Arran

V dřívějších dobách byly na ostrově 3 ilegální palírny a z legálních Torrylin a Lagg, která skončila jako poslední v roce 1837.

Palírna leží ve vesničce Lochranza a někdy je její název udáván také jako Arran/Lochranza, či dokonce některé nezávislé společnosti ji stáčely pod názvem Lochranza.

V palírně Isle of Arran - rmutovací káďV palírně Isle of Arran - kvasné káděV palírně Isle of Arran - destilační kotleV palírně Isle of Arran - sudy

Typy

Palírna zatím produkuje 3 až 5-ti letou Arran, která zraje v sudech po sherry. V roce 1995 byla zkušebně stočena 1 letá Isle of Arran se 40% a také jako cask strenght s 61,5%. Jako první oficiální byla stočená 3 letá se 60,5% zrající v sudech z amerického dubu, která byla dodávána v ozdobných lahvích. Dnes je plněná 5-6-ti letá Arran Island Founders Reserve, 6-ti leté Single Cask Selection, Arran Malt Cask Strength a různé limitované série. Specialitou byla limitovaná série na počest Roberta Burnse.

V palírně je privátně plněna single malt whisky s názvem Glen Eason. Vyrábí se zde 10-ti letá vatted malt Eileandour a míchané whisky Glen Rosa, Loch Ranza, Royla Island a Island Price.

ArranArranArran 3 letá (první historické láhve) 60,5%Arran Vintage 1995/2002Arran 6-ti letá 1995/12.4.2002 Sherry CaskArranArran (limitovaná série na počest Roberta Burnse)

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize hodnotí:

Arran 3 letá (první historické láhve) 60,5% Isle of Arran (60,5%, 3 roky v americkém dubu, první historické láhve):
Barva: přitažlivá zlatožlutá.
Aroma: smetanové, květinové, velmi slabý, čerstvý rašelinový kouř.
Tělo: velké, smetanové.
Chuť: čistá, suchá, karamelová.
Dokončení: andělika, překvapivě silná sladkokyselá příchuť, květinové, listové, slabá borovice, vývoj lehké suchosti.
Známka: 72

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011