značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » islay 

  tisk textu

PORT CHARLOTTE

Islay

Whisky Port Charlotte je vyráběna v palírně Bruichladdich. První destilace proběhla 29.5.2001. Jméno má podle palírny, která se nacházela nedaleko v Port Charlotte. Palírna měla různá jména a tak se můžeme setkat s více verzemi, proč se whisky takto jmenuje. Lze se setkat s názvy palírny: Port Charlotte, Loch Indaal, Lochindaal, Rhins či Rhinns.
Tehdejší palírna fungovala v letech 1829 až 1929, založil ji Colin Campbell. Vodu brala z Loch Grarroch a Loch Octomore, měla tři destilační kotle a její roční produkce okolo roku 1880 byla skoro 600 tisíc litrů.

Dnes na trhu dostupná Port Charlotte tedy nepochází z této palírny, ale z palírny Bruichladdich.
Některé budovy bývalé palírny stále stojí. Bylo také zvažováno obnovení (či spíše znovupostavení) palírny, ale z toho nejspíše sešlo.

Po svém znovuotevření v roce 2000 se palírna Bruichladdich pustila do velkého experimentování při výrobě whisky a tak vedle velkého množství různých plnění whisky Bruichladdich, vznikly také whisky Port Charlotte a Octomore. V roce 2018 byla produkce v palírně rozdělena: 60% Bruichladdich, 30% Port Charlotte a 10% Octomore.
Bruichladdich označují jako "Unpeated Islay Whisky", tedy nenakouřenou whisky. Port Charlotte jako "Heavily Peated", tedy težce nakouřenou whisky. A Octomore jako "Super Heavily Peated", tedy asi "fakt hodně" nakouřenou whisky.
Uvádí se, že 10-ti letá Port Charlotte má 40 ppm (pro srovnání se dají nalézt přibližné hodnoty u jiných: Highland Park 20 ppm, Talisker 25 ppm, Caol Ila 30 ppm, Lagavulin 35 ppm, Laphroaig 40 ppm, Ardbeg 55 ppm, Ardbeg Supernova 100 ppm, nerašelinové/nekouřové 0,5 až 3 ppm, od 30 ppm se mluví o výrazně rašelinné/nakouřené whisky, Octomore jsem záměrně vynechal, tam ty čísla jdou do jiných výšin).
(text vznikl koncem července 2019 a čerpal jsem i z oficiálního webu Bruichladdich - to jen pro jistotu, až tam zase udělají několik kotrmelců ve verzích a popisech, tak ať se nedivíte, že to je i třeba zcela mimo)

Etiketa Port Charlotte Evolution PC5 Cask Strength 63,5%Etiketa Port Charlotte PC6 Cuairt-Beatha 61,6%Etiketa Port Charlotte PC7 Sin an doigh ileach 61%Etiketa Port Charlotte PC8 Ar Duthchas 60,5%Etiketa Port Charlotte PC9 An Ataireachd Ard 59,2%Etiketa Port Charlotte PC10 Tro Na Linntean 58,8%Etiketa Port Charlotte PC11 Eorna Na h-Alba 59,5%

Typy

První destilace Port Charlotte proběhla v roce 2001. První oficiální plnění bylo na trhu v roce 2006, neslo název PC5 (Port Charlotte 5-ti letá), celým názvem Port Charlotte Evolution PC5 Cask Strength. Následovaly (logika PC číslo a stáří je asi jasná) PC6 Cuairt-Beatha, PC7 Sin an doigh ileach, PC8 Ar Duthchas, PC9 An Ataireachd Ard, PC10 Tro Na Linntean, PC11 Eorna Na h-Alba, PC12 Oileanach Furachail - všechny byly v sudové síle a limitovaném množství. Dalšími plněními byly např Port Charlotte An turas mor (Velká cesta) z roku 2010, což byla směs několika ročníků. Port Charlotte The Peat Project z roku 2013, Port Charlotte Scottish Barley z roku 2013, Port Charlotte Islay Barley 2008 z roku 2014. V roce 2012 se objevila Port Charlotte 10 First Limited Edition, která by se měla stát standardem značky, pak byla ještě stočena Port Charlotte 10 Second Limited Edition. Ročníková Port Charlotte 2007 CC:01 v roce 2018.
V roce 2018 přešli na nové zelené láhve a možná i standardní plnění (aspoň třeba té 10-ti leté, ale je to Bruichladdich, tak člověk nikdy neví, už takhle je tu těch lahví za 13 let plnění docela zmateně dost, tak doufám, že tam nemám moc chyb, když jsem si s tím dal tolik práce). Aktuálně uvádějí jako hlavní plnění Port Charlotte 10, tedy 10-ti letou verzi, dále dostupné byly Port Charlotte Islay Barley 2011, která byla 6-ti letá, Port Charlotte MC:01 2009, která byla 9-ti letá v sudové síle a Port Charlotte MRC:01 2010, která byla 7-mi letá také v sudové síle.
(text vznikl koncem července 2019 a čerpal jsem i z oficiálního webu Bruichladdich - to jen pro jistotu, až tam zase udělají několik kotrmelců ve verzích a popisech, tak ať se nedivíte, že to je i třeba zcela mimo)

Port Charlotte 10-ti letá 50%Port Charlotte Islay Barley 2011 50%Port Charlotte MC:01 2009 56,3%Port Charlotte MRC:01 2010 59,2%Port Charlotte Evolution PC5 Cask Strength 63,5%Port Charlotte PC6 Cuairt-Beatha 61,6%Port Charlotte Scottish Barley 50%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Port Charlotte 10letá 50%Port Charlotte 10letá 50%:
Poprvé jsem ji ochutnal na Whisky Life 2018, kde na mě udělala dobrý dojem. V aroma dominuje rašelina a kouř ovšem silně, ale příjemně, neštípavě. Trochu v něm jsou cítit citrusy. První doušek přinese příjemný pocit, kdy se tělem rozlévá příjemné teplo, jak protéká tekutá hořící rašelina postupem tělem dolů, ovšem velmi příjemným způsobem. Přes všechnu tu rašelinu se tam zpočátku objevují sladké tóny, jak z hodně nakouřeného sladu, přecházející do hořké čokolády a následně zpět do té rašeliny, která se v závěru připomene štípnutím, aby ještě ukázala svou síli a pak už jen doznívá to rašelinné teplo rozlévající se po celém těle. (2.11.2018-WLP2018)
Port Charlotte 10letá 50%Port Charlotte 10letá 50%:
(lahvováno 4.9.2018 - L162432)
Teď podruhé si ji už můžu vychutnat v klidu a pomalu. V aroma kouř, rašelina, dřevo, či spíše les (ta vůně dřeva v lese), sladkost, citrusy. Je výrazné, ale není nepříjemné, stále si drží určitou jemnost. Po chvíli mi tam připadá i trochu ovoce a trochu slanosti. V chuti je ovšem v prvním dojmu ostrá, pepřovitá, uzená. V prvním dojmu neodpovídá svému aroma, které evokovalo výraznou, ale spíše jemnější whisky. V druhém dojmu už je cítit úvodní sladkost, ale rychle přejde do pepřivosti až nahořkosti, štiplavé dřevitosti, kouř spáleného dřeva. Všechno to teplo, kouř, hořící rašelina, jako by se uvolnilo a znovu začalo vydávat teplo (a pak, že se nedá teplo skladovat). Uvolní se při tom další chutě, čokoláda, trochu ovoce, citrusy. Závěr není až tak dlouhý, jak by se z výrazné chuti dalo očekávat, nese si trochu ode všeho, dřevo, lehce sladkosti, kořenitost, kouř a dozvuk lehké rašeliny. A pak pocit, jako by se v krku stále líně převaloval ten kouř, než ho něco rozfouká. A do rtů pronikla lehká štiplavost/pepřovitost/kořenitost, která mi až tak příjemná není (zas tolik té whisky nebylo, to tak, když to člověk rovnou píše :) (2.8.2019)
Celkově se mi líbí, mám rád sílu Islay a její rozmanitost, takže ji zařadím mezi své oblíbené. Myslím si, že povedená whisky. I když ta láhev vypadá jak ze staré lékárny.

Z kouřové mlhy se blíží postava hezké dlouhovlasé blondýny celé v černé kůži. Na kožené bundě se bliští stříbrné pyramidy, na nohou má jako druhou kůži těsné černé kožené kalhoty. Cítíte jak se míchá její vůně s vůní kůže. Vypadá drsně, láká vás ji zkusit zkrotit. Nebude to ale třeba, na milé tváři má přátelský úsměv. Nadechuje se, jakoby chtěla něco říct a v tu chvíli zazní tvrdý zvuk kytar a basová vlna vás málem porazí. Když se srovnáte, tak slyšíte: All we are, .. Ano, přišla metalová královna Doro. A i po jejím odchodu ještě stále cítíte v sobě tu spalující energii a sílu basových kytar. A dáme si to ještě jednou - All we are, All we are, we are, We are all, all we need (24.10.2019)

Port Charlotte 10letá 50%V aroma citrusy, sladkost ovoce, vůně mladého jehličnatého lesa, kouř, rašelina, hořící dřevo. Výrazné, ale stále v rozumné intenzitě. Přidalo se mi trochu pečených hrušek a trocha slanosti. Aroma je dobré, ovšem v chuti se rozjíždí koncert. Úvodní sladkost, příjemný pepř, dřevo opět hoří a hřeje, rašelina ho trochu dusí. S dalším douškem opět bohatý koncert, ukazuje se lehce uzená medová sladkost, ovocnost, čokoláda, vanilkové tóny a aby to nebylo tak jemné, tak si tam lehce poštipuje pepřovitost. Dokončení nechává do krku sklouzávat všechny ty chutě najednou. V puse se stále převaluje ten rašeliný kouř s ovocným nádechem.

Největší síla téhle whisky je v chuti, kdy předvede koncert a člověk si ten prostředek chce projíždět znova a znova. Jako celek to působí hodně dobře a dává hodně vysoko laťku ostatním. A co říct závěrem, stejné co v předchozí recenzi této whisky - All we are, All we are, we are, We are all, all we need (13.6.2023)
88/100

Port Charlotte PC6 Cuairt-Beatha 61,6%Port Charlotte PC6 Cuairt-Beatha 61,6%:
Na tuhle láhev jsem byl po jedné ochutnávce v roce 2008 pozván. Protože to ale nebyla ochutnávka, ale příjemné povídání o whisky, jsou mé poznámky z tehdejší doby velmi stručné. Krásně silná a velká komplexní whisky, rašelina a kouř. Jako vzpomínková whisky na palírnu z Islay se jim to fakt povedlo. Trocha sherry v pozadí, celkově ale dobrá komplexnost. Velmi dobrý dojem. Zajímavá whisky, pokud bude příležitost, určitě zkusím i jejich další. (3.12.2008)
Port Charlotte Islay Barley 6letá 2011 50%Port Charlotte Islay Barley 6letá 2011 50%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma výrazný zatuchlý těžký kouř velmi příjemně a celkem jemně proudí do nosu. Sladkost celkem výrazná, trochu do sladu, rašelina se slanou zemitostí. Po chvíli se objevily lehce nakyslé vinné tóny. Trocha sladkosti čokolády. Chuť od prvního dojmu, velmi příjemný nástup, všude rozlívající se ovocná sladkost, trochu do jablek, do toho se přidává mořská slanost a kouř, k dokončení přechází nakouřenou rašelinou. Celkem hezky vyvážená, trochu jednodušší, příjemná. (18.2.2021)
Port Charlotte Islay Barley 6letá 2011 50%Krásně ovocný kouř, hořící rašelina a na ní sladké ovoce, pak se projevuje i slaná zemitost a přidávají se nakyslé vinné tóny. V kompletu celkem přijatelně čuchatelné. V chuto příjemný postupný nástup, očouzená ovocná sladkost, jablka, přidává se mořská slanost a opět se více projeví kouř, závěr se nese v duchu nakouřené rašeliny, trocha čokolády a doznívající ovocné sladkosti a trocha koření. (27.2.2021)
Port Charlote CC:01 8letá 2007 57,8%Port Charlote CC:01 8letá 2007 57,8% (Cognag Cask)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma obilnost, jablečné koláče lehce posypané skořicí, slaná zemitost čerstvě hrábnuté země, při větším přičuchnutí se nepřehlédnutelně ukážou citrusy, kouř a ohořelé dřevo celkem v pozadí. Po nějaké době lehká uzenost. Aroma je celkem jemné, žádná velká Islay rána. Chuť má nečekaně silný nástup, vůbec neodpovídá tomu, co člověk čeká po celkem jemném aroma. Výrazná kořenitost až pepřovitost, zvláště při prvním dojmu, při dalších už se krásně ukazují chutě, trochu do nakouřených bylinek, nakouřené rašeliny, velmi výrazná chuť. V dokončení vše krásně doznívá a v puse se melou sladké, slané, kouřové, rašelinné, bylinné chutě. (18.2.2021)
Port Charlote CC:01 8letá 2007 57,8%První dojem v aroma rašelinný kouř, po rychlém vydýchání okouřený jablečný koláč se skořicí, slaná zemitost a čerstvá hlína, pak se projeví výrazná citrusová kůra, kouř a ohořelé dřevo, přecházející do uzených tónů. Celkově je aroma docela jemné. V chuti překvapivý silný kořenitý nástup, až pálivě pepřovitý. Podruhé už je člověk připraven, nakouřené bylinky, rašelina, lehce jablečný koláč. Dokončení postupně doznívá kořenitost, sladké i slané tóny, kouř, rašelina. (27.2.2021)
Port Charlotte MC:01 9letá 2009 56,3%Port Charlotte MC:01 9letá 2009 56,3% (Marsala Cask)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma je znát dozrávání po Marsale, kořenitost, sladkost přezrálého ovoce, s různě silnými vlnami slaného mořského vzduchu, kouř celkem schovaný, kdybych ho tam nehledal, možná bych ho nenašel. Celkem příjemné počuchávání. Chuť zpočátku hebká, úplné pohlazení, krátká sladkost, pak se prosadí ovocné tóny s lehkou kyselostí, doplněné sladkostí, stále si udržuje celkový dojem hebkosti a jen lehký kouřový nádech, dokončení je znatelně sušší, trochu větrové, kořenité, přidá se pak i sladkost až ke slanému karamelu. Příjemně hebká, hladivá, ale žádné lehké pohlazení, je opravdu znatelné a vášnivé. (18.2.2021)
Port Charlotte MC:01 9letá 2009 56,3%Vliv finishe je tam znát, lehký kouř, bohaté aroma, sladkost přezrálého ovoce, krásně zaoblené, tóny slanosti moře. Příjemné, silní, bohaté. Úvod chuti je hebký, pak ale nabere na síle, přidá trochu vinné kyselosti, ale stále jí zůstane určitá hebkost, jen trochu důraznější. Při druhém ochutnání více ovocné sladkosti a opět trochu kyselosti. Dokončení opět hebké a hladivé, přidá se větrový bonbon, koření, sladkost a pak slanost slaného karamelu. (27.2.2021)
Port Charlotte MRC:01 7letá 2010 59,2%Port Charlotte MRC:01 7letá 2010 59,2% (Mouton Rothschild Cask)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Hutné silné aroma, nekopne, ale zavalí. Silné vinné aroma, velmi silného těžkého vína, slané tóny zabalené ve víně, tohle pořádný kus aroma a současně má eleganci. Když si člověk zvykne na tu sílu a nechá se chvíli vydýchat, tak se ukážou i další tóny. Příjemná nasládlá uzenost, hutná ovocnost, tmavá čokoláda s kávovými tóny, závany mořského větru. Chuť odpovídá aroma, zůstalo tam těžké víno, které se dá skoro kousat, koláče, sladkost přezrálého ovoce, lehká slaná vrstva, dole v chuti se ukáže silná rašelinná vrstva, dokončení se více ukáže kouř a dřevo. Velmi zajímavá a bohatá whisky, dá se krásně a dlouho vychutnávat a zkoumat, zkoumání, které stojí za to, zkoumat každý kousek jejího těla. (18.2.2021)
Port Charlotte MRC:01 7letá 2010 59,2%V aroma hodně převažuje víno, slané tóny zabalené ve víně, postupně se více prosazuje sůl, ale stále mu zůstává taková vinná zaoblenost a elegance. Sladkost přezrálého ovoce, uzenost. V chuti se výrazně projevilo těžké víno, lehká sůl brzy vystřídaná sladkostí přezrálého ovoce, tvarohový koláč. V dokončení koření a větrový bonbon. (27.2.2021)
Port Charlote OLC:01 9letá 2010 55,1%Port Charlote OLC:01 9letá 2010 55,1% (Oloroso Cask)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma je hutná sherry rána do nosu, zesílená kouřem a rašelinou. Když se člověk vzpamatuje z rány, tak najde těžké pomeranče, koření, ohořelé dřevo, kouř, závan mořské vůně. Začátek chutě hladivý, příjemný, skoro jemný, pak ukáže svojí sílu, pořádně ukáže vliv sherry, pomerančů, čokolády, rozinek, v dokončení se ukáže velmi výraznou suchostí, která se postupně zvyšuje, ale whisky v puse stále krásně doznívá dlouhé sherry. Mňamm, mňamm. (18.2.2021)
Port Charlote OLC:01 9letá 2010 55,1%Hutná sherry spojená s kouřem a rašelinou. Pořádně hutné a silné aroma. Když se nechá chvíli vydechnout, tak nacházím těžké pomeranče, koření, koláč se skořicí, kouř ohořelého dřeva, slaný mořský vzduch. V chuti hladivá, příjemné tóny sherry, pomeranče, čokoláda, rozinky, příjemné silné nakouřené sherry, v dokončení suchost a dlouho doznívající sherry a závan dřeva. (27.2.2021)

v knize Svět whisky hodnotí:

Port Charlotte PC12 Oileanach Furachail 58,7%Port Charlotte PC12 58,7%:
Voní po jablkách, měkkém karamelu a později kouři ze dřeva. Plná whisky s chutí sladké rašeliny, banánů a v dokončení lékořice.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciPort Charlotte Scottish Barley 50%:
Aroma: Plážový táborák, horký písek, slabý náznak balónů, olivový olej, zavařené citrony a eukalyptus.
Chuť: Hutná, sladká, s jahodovými cukrátky, které odsunují rašelinun a druhou kolej.
Dokončení: Táborákový kouř.
obrázek není k dispoziciPort Charlotte PC8 60,5%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Pečená rašelinost. Dřevěný kouř, hořící listí se sušenou trávou. Parfémované. Mladé.
Chuť: Intenzívní, kožený charakter. Mlha kouře na patře.
Dokončení: Žhavé uhlíky.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Port Charlotte Islay Barley 2012

Svet Whisky SK

Port Charlotte 10yo

Recenze na whisky.nethar.cz:

Port Charlotte 10 yo Heavily Peated

Port Charlotte 11 yo 2002 ANHA

Port Charlotte 12 yo 2001 Pomerol RBTW

Port Charlotte 12 yo 2001 Syrah RBTW

Port Charlotte 13 yo 2001 Jurançon RBTW

Port Charlotte 13 yo 2001 Sherry RBTW

Port Charlotte 14 yo 2001 CC

Port Charlotte 16 yo

Port Charlotte 2007 CC:01

Port Charlotte PC6

Port Charlotte PC7

Port Charlotte PC8

Port Charlotte MC:01 2009

Port Charlotte MRC:01 2010

Port Charlotte OLC:01 2010

Port Charlotte SC: 01 2012

Port Charlotte PAC:01 2011

Port Charlotte An Turas Mor

Port Charlotte Islay Barley 2011

Port Charlotte Islay Barley 2012

Port Charlotte Islay Barley 2013

Port Charlotte Scottish Barley

Port Charlotte The Peat Project

Port Charlotte Valinch Tunn cask Exploration 12

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Port Charlotte 10-ti letá 50%Etiketa Port Charlotte PC12 Oileanach Furachail 58,7%Etiketa Port Charlotte 10 First Limited Edition 48%Etiketa Port Charlotte 10 Second Limited Edition 50%Etiketa Port Charlotte An turas mor 46%Etiketa Port Charlotte Islay Barley 2008 50%Etiketa Port Charlotte Scottish Barley 50%

.(2019)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 29.10.2023