značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

[temdů]  výslovnost  tisk textu

TAMDHU

Palírnu Tamdhu založil v roce 1896 William Grant s konsorciem obchodníků. V letech 1928 až 1947 byla palírna mimo provoz. V roce 1951 naistalovala palírna mechanickou výrobu sladu tzv. Saladin box, byla první palírnou, která začala tento způsob využívat. Palírnu Tamdhu vlastní společnost Highland Distillers. Palírna bere vodu z řeky Tamdhu.

Palírna TamdhuPalírna TamdhuPalírna Tamdhu - sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Tamdhu - návštěvnické centrum

Přestože palírna byla založena v roce 1896, je na etiketách uveden rok 1897, což je rok, kdy byla hotova první whisky.
Whisky vesměs zrají v sudech po portském či sherry.

V palírně Tamdhu - sladovna - Saladin BoxV palírně Tamdhu - rmutovací káděV palírně Tamdhu - destilační kotleV palírně Tamdhu - sud

Typy

V palírně se vyrábí whisky 8-mi, 10-ti a 15-ti letá. Je stáčena také ve verzi bez udání stáří. Na trhu je také jako 30-ti letá Tamdhu Single Sherry Cask.
Společnost Gordon & MacPhail ji stáčí jako 8-mi letou v sérii The Macphail´s Collection from Tamdhu.

Firma Largiemeanoch zde plní 16-ti letou s názvem Auchenhame.

Je součástí některých míchaných whisky, např. Cutty Sark a Famous Grouse, je také součástí vatted malt whisky Cockburn.

Tamdhu (bez udání stáří)Tamdhu 10-ti letáTamdhu 15-ti letá 43%Tamdhu 1957 lahvovaná Gordon & MacPhail 1957/1995 40%Tamdhu Gordon & MacPhail Rare Old 1961 40%Tamdhu-Glenlivet 10-ti letá Cadenhead´s 1989/5.2000  58,9%

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Tamdhu 40%Tamdhu 40%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2005 a 2006:
Jemné vůně i chuti (takové dámské pití), celkově příjemné jemné pití, ale ničím zvlášť výrazná a zajímavá. (11.10.2005)
Aroma velmi sladké sladové aroma, lehce ořech, chuť jemná, sladká, lehce citrus, dokončení krátké, spíše žádné, celkově dobré, příjemné pití, na mne ale moc jemné a lehké, není to můj oblíbený styl. (8.2.2006)
Tamdhu 10letá 40%Tamdhu 10letá 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
Aroma jemné, příjemné, sladká sladovost, ovocnost, vanilka, sušenky, citronová kyselost. V chuti jemná ovocnost, sladkost s nádechem hořkosti, vůně byla lepší. V dokončení doznívá hořkost a trochu hořké čokolády. Jako základ a úvod ochutnávky ok, případně pro nenáročné popíjení při pokecu. (25.2.2022)

Aroma jemné, citronová kyselost, ovocnost, vanilka, sladkost, obilná sladovost. Jemné, pohodové, nenáročné. V chuti taky jemná, sladká ovonost, lehká hořkost mandlí. V dokončení mi napřed zůstává ta hořkost mandlí, postupně ji překrývá tmavá čokoláda. Nijak moc mě nebavila, pít se to dá, ale není důvod se k tomu vracet a když ji vynecháte, tak o nic nepřijdete. Aroma lepší než chuť. (18.10.2022)

Tamdhu 12letá 43%Tamdhu 12letá 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma příjemně voňavé sherry, ovoce, kůže, čokoláda s lehkým kořením. Zprvu se zdála hodně jemná, ale začala se postupně stále více prosazovat. Už nepůsobí tolik ušláple a stále působí velmi příjemně. V chuti působí lehkým dojmem, sladkost, slad, ovocnost, čokoláda, sherry. Působí velmi bohatě a příjemně. Postupně se přidává kořenitost, která vydrží až do dokončení, trochu mi tam vadí, pro mě by jí více slušelo méně výrazné dokončení. Ale v chuti je to dobré pití. (12.12.2021)

V aroma sladký jemný ovocný med, který čím dál více chytá tóny sherry. Vůně se postupně rozvíjí, ukazuje se mi kůže, pak čokoládové tóny s ovocem, čokoláda nabírá na síle, přidává rozinky a celé se to posouvá od medu k sherry. Současně i nabírá na intezitě, ale furt si drží dojem jemnosti, ale se slušným sherry-ovocno-čokoládovým podkladem. Aroma je hodně příjemné, láká to k napití. V chuti působí lehčím dojmem, než slibovalo postupně rozvinuté aroma. Ovocná sladkost zralého ovoce, přidává se čokoláda, sladové tóny. Příjemně se povaluje v puse a nechává dobrý dojem. V dokončení pak oříšky s čokoládou, doplněné ovocem a úplně nakonci trochu kořenitosti. Celkově taková fajn popíjitelná, nenáročná whisky, skoro mlsací, ale s málo kaloriemi. Mně se to líbilo, ale je pravda, že láhev si kvůli tomu nekoupím. Bylo fajn ji potkat, když ji potkám znovu, tak si ji dám, ale vyhledávat ji nebudu. (31.3.2023)

Tamdhu 12letá 43%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
Příjmené sherry aroma, čokoláda, rozinky, ovoce, postupně se ukazuje trochu dřeva. Lehká kořenitost, kombinovaná s banánem a jasným sherry. Při dalším doušku dojem kořenitosti ustoupí, ukáží se máslové sušenky a sherry se svojí čokoládou a roinkami. Ve stejném duchu i doznívá. Příjemná. (25.2.2022)

Oproti desítce znatelně lepší a silnější aroma. Lehké, zprvu jemné, ale nabírá na intenzitě, příjemné sherry, výrazné rozinky, čokoláda, ovocnost, jablka a pomeranče, v pozadí vanilka a lehké dřevo. Příjemné aroma. První dojem v chuti je trochu naředěnost, v prvním dojmu je chudší než aroma, pak to ale začne dohánět. Začne ale nepřehlédnutelnou kořenitostí, která není moc silná, ale trochu mi tam vadí, pak se přidala sladkost, banán, následovaný nádechem čokolády, ovoce, jablky a sherry nádechem. V dokončení se mi vrátila pálivá kořenitost, výraznější než v chuti, do toho doznívá sherry nádech, tmavá čokoláda, oříšky. Při dalších doušcích už úvodní kořenitost není moc cítit, více se prosadí čokoláda a nádech sherry, oříšky, postupně máslové sušenky, i dokončení je už klidnější. Na konci se v dozvuku vrací ta kořenitost. Je to celkem fajn pití, opět lepší ve vůni než v chuti, ta různě se projevující kořenitost mi tam vadí. (18.10.2022)

Tamdhu Batch Strength Batch 003 58,3%Tamdhu Batch Strength Batch 003 58,3%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
První dojem z aroma těsto a sherry. A taky slušná síla a hutnost. Když se nechá chvilku odstát, tak se aroma zjemní a dá se k němu lépe přivonět. Trocha droždí, suché sherry aroma, bylinky?, občas si alkoholově štípne. Když se nechá ještě chvíli odstát, tak ukáže i jemnější tvář, vanilkové tóny a výraznou medovou sladkost. Je zajímavé, jak se postupně mění. V prvním dojmu mě chuť překvapila svou silou, jak aroma zjemnilo, tak jsem zapomněl, že to má přes 58%. Podruhé už byla hezky cítit sladkost, ale síla se rychle přihlásí, s jejím nástupem se ukáže dřevitost, trochu lékořice, připomíná mi to dřevo tůjí a jalovců. V dokončení je znát síla alkoholu až trochu do nahořklosti, větrového bonbonu, suchost a dlouho mi tam doznívá ten jalovec.
Ve vůni se mi líbila více, zvláště, jak se měnila. V chuti mě až tak neoslovila a nedařila se mi dobře číst. (2.11.2020)
Tamdhu Batch Strength Batch 003 58,3%Poznámky z přeochutnávky vzorku:
Dojem stejný a tak jsem ji zkusil trochu rozkápnout, asi jsem minule zapomněl, že těch 58%. Ovšem připadá mi, že aroma to skoro zabilo a nebo se už od té medové sladkosti neměnilo. I když, trochu tam přibylo droždí a sherry. Chuťově po rozkápnutí zůstává stejná, ale ta hořkost se zmírnila. Ani teď mě moc nevzala. (22.11.2020)
Tamdhu Batch Strength Batch 003 58,3%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V prvním dojmu aroma mi tam připadá hodně dřevitosti. Když se nechá chvíli vydýchat, dřevitost odvane, těžší vůně přezrálého ovoce, rámovaná čokoládou a sherry, postupně se ještě přidaly sušenky, trochu uzavřené. V chuti nastoupí příjemná sladkost, sherry, ovoce, ořechy, ale je postupně vystřídáno výraznou kořenitostí až do pálivosti a hořkosti, která mi pak přetrvává. (25.2.2022)

Po nalití cítím ze skleničky výrazný dřevo, bude potřeba v té síle ji nechat chvíli vydýchat. Když se chvíli počká, tak se ukáže krásně hutné aroma, až těžká sladkost přezrálého ovoce, těžká tmavá čokoláda v pozadí to trochu zjemňují obilné sušenky. Je to taková kompaktní vlna valící se nosem, hutná, krásně drží pohromadě, ale současně je trochu uzavřená. Celkový dojem je ale hodně dobrý. V chuti má taky mohutnost. Úvodní sladkost, ke které se přidá sherry a ovoce, pak ale nastoupí výrazná kořenitost až pálivost, která mi ten dojem kazí. V dokončení doznívají oříšky s čokoládou a i když tam už kořenitost není, tak si ji prostě pamatuju. V dalších doušcích už kořenitost tolik nepřekvapí, ale je tam a ruší mě, přehltí mi chuťové buňky a v dokončení pak nemám pořádně nic. (18.10.2022)

Tamdhu Batch strength 004 57,8%Tamdhu Batch strength 004 57,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma výrazné sherry s čokoládou, méně hutné než 003, živější, ale příjemná ovocnost, uhlazené, těžší pomeranče. V chuti znatelná sherry s čokoládou, rozinky, jen lehká hořkost citronové a pomernačové kůry, doznívá sherry s čokoládou. (25.2.2022)

Ze skleničky se valí příjemná vlna sherry s čokoládou, příjemná ovocnost obalená v čokoládě, uhlazené, v pozadí těžké aroma rozmáčknutých pomerančů. Příjemně středně hutné aroma. V chuti sladkost čokoláda, doplnění ovocem, lehkým sherry, trochu ořechů, postupně ale nastupuje lehká citrusová hořkost. V dokončení hořkost ustupuje a vrací se čokoláda, ovoce, sherry. (21.10.2022)

Tamdhu Batch strength 005 59,8%Tamdhu Batch strength 005 59,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma máslové sušenky, postupně nádech sherry, ořechů, sladkost čokolády, celkově trochu upozaděné (v porovnání s ostatními). V chuti hořká dřevitost společná se sladkostí, sherry, čokoládou, ale ta dřevitost tam ruší. V chuti také upozaděná. Spadává do nevýrazného průměru. (25.2.2022)

V aroma máslové sušenky, pak se přidávají citrusy, ořechy, hořká čokoláda, v pozadí vykukuje sherry, postupně se více zvýrazňuje ovoce, těžší ovocná sladkost. V chuti nastupuje sladkost doplněná mandlovou a citrusovou hořkostí, pak se ukáže ovocnost, jablka, čokoláda, zůstává mi určitá dřevitost. V dokončení doznívá čokoláda a ořechy a hutnější ovocností. (21.10.2022)

I přes tu sílu je aroma příjemné, sladkost sherry, ovoce, citrusy, hořká čokoláda a vše to zjemňují máslové sušenky. Aroma postupně těžkne, jak se tam přidává těžké sladké ovoce. V chuti nastoupí sladkost, ale rychle ji doplní madlová a dřevitá hořkost. V dalších doušcích už tolik nevadí a více se projeví čokoláda, ovoce, jablka. V dokončení ořechy, čokoláda a doznívající sladká ovocnost. (30.10.2022)

Tamdhu Batch strength 005 59,8%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Aroma sherry a v pořádné síle. Správná sladkost i lehká nahořklost oloroso sherry, višně v čokoládě, hořká čokoláda. Já jsem celkem spokojený. V chuti sladkost, čokoláda, ovoce, ale přidá se k tomu mandlová hořkost a ta mi to trochu sestřeluje. Když se srovná, tak ještě oříšky, višně v čokoládě. Při dalším doušku už mi ta nahořklost nepřijde tak výrazná a více se mi ukáže tmavá čokoláda, ořechy, ovoce a to vše čokoláda krásně obaluje. V dokončení ořechy, ovoce, čokoláda. Taková trochu drsnější sherry whisky v pořádné síle, žádné mlsání do cukrárny pomalu lžičkou, ale hezky pořádně to plácnout rovnou do ksichtu. Jsem celkem spokojen. (20.12.2023)
83/100
Tamdhu Batch strength 006 56,8%Tamdhu Batch strength 006 56,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
Aroma příjemně plné a hutné, postupně se přidává zralé ovoce, ořechy a trocha čokolády. Příjemně zabalené. V chuti sladkost ovoce, rozinek, čokolády, sherry, postupně trochu kořenitosti, ale je to zabalené čokoládou, příjemně bohatá chuť, působí objemně. Doznívají mi tam ořechy, ovoce, čokoláda. Příjemný sherry dojem. (25.2.2022)

Hutnější aroma, postupně ukazuje sladkost zralého ovoce, tmavá čokoláda, kandované ovoce, lehká kořenitost. Mohutná i v chuti, vlna sladkosti ovoce a pomerančů, rozinky, čokoláda, začne se tam přidávat kořenitost až trochu pálivost na horním rtu. Dokončení pak ořechy, přidá se čokoláda a ovocnost. Hutná, dobrá, ale tu kořenitost nemusím. (21.10.2022)

Tamdhu 11letá Douglas LaingTamdhu 11letá Douglas Laing's Old Particular 11.2006/5.2018 Refill Hogshead Cask No.DL12577 48,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
V aroma ovocnost, nádech sherry, ještě to není dozrálý, netříská z toho new-make, ale hluboký to není. V chuti lepší, medová ovocnost, koření v rozumné míře a opět medová ovocnost, mlsací. V dokončení doznívá ta medová ovocnost. Takové mladé lízátko na jednu noc. (27.3.2023)
Tamdhu 11letá Douglas LaingTamdhu 11letá Douglas LaingTamdhu 11letá Douglas LaingTamdhu 11letá Douglas Laing

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

TamdhuTamdhu 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: květinové, slabě citronové, obilné zrno.
Tělo: lehké, měkké.
Chuť: čistá, sladká, slabě karamela, lehce pitelná, sladový úvod přechází do čistých whisky.
Dokončení: květinové, velmi slabý náznak rašeliny.
Známka: 74
Tamdhu 8letá Macphail´s CollectionTamdhu 8letá Macphail's Collection 40%:
Barva: zlatá až jantarová.
Aroma: výrazné tóny sherry.
Tělo: lehké až střední.
Chuť: přitažlivá souhra sherry a sladu, potom parfémová.
Dokončení: lehký náznak kolísavé rašelinové suchosti.
Známka: 75
obrázek není k dispoziciTamdhu 13letá Adelphi 1984/1997 61,5%:
Barva: bronzová.
Aroma: sherry, ořechové, květinové.
Tělo: melasové.
Chuť: výrazná sladkost, ale krásně vyvážená parfémovou suchostí.
Dokončení: pepřové, ucelené, příval tepla.
Známka: 77
obrázek není k dispoziciTamdhu 27letá Signatory Cask Strength Series sud 375 1970/1997 49,5%:
Barva: tmavě jantarová až hnědožlutá.
Aroma: rašelinové, máslové, sherry, dubové.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: pevná, dubová, náznak melasové sladkosti, kořeněná.
Dokončení: pozdní sladkost a kouřová, rašelinová suchost.
Známka: 76

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTamdhu 40%:
Barva: Žlutě zlatá.
Aroma: Vysoko posazené citrusové tóny. Prchavá. Seník. Obilniny.
Tělo: Lehké.
Chuť: Prašná a lehká. Sladová. Sláma. Nevýrazná.
Dokončení: Vzdálené květiny.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Tamdhu 10letá:
Bohatá, olejovitá a nasládlá whisky s ovocnou příchutí, která se drží na patře. Atraktivní sladová.

v knize Svět whisky hodnotí:

Tamdhu 40%Tamdhu 40%:
Tato verze nahradila starší osmiletou. Je to mladistvá whisky speysideského charakteru bez udání věku a s lehkou štiplavou špičkou.
Tamdhu 10letá 40%Tamdhu 10letá 40%:
Voní po sherry, nové kůži, mandlích, marcipánu a rašelině. Sherry se ozývá i v chuti spolu s kůží, citrusy, jemným kořením a ke konci i černým pepřem.
Tamdhu Batch Strength Batch No.1 58,8%Tamdhu Batch Strength Batch No.1 58,8%:
Ve vůni se mísí vanilka, karamel, mléčná čokoláda a sladké sherry, v chuti pak pomerančová marmeláda, vanilka, slad, skořice a pepř. Dokončení chutná po sherry a muškátovém oříšku.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Tamdhu 18letá 43%Tamdhu 18letá 43%:
Barva jantarová. Aroma vykazuje velice ovocné tóny s trochou zázvoru. Chuť má sladkou, měkkou, s přídechem medu a trochou dubu. V dozvuku je lehce kořeněná a příjemně sladká.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Tamdhu:
Aroma: ovocné, květinové.
Příchuť: sladká, kouřová, medová, kořenitá.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTamdhu New Make 69%:
Aroma: Velmi sladké, připomíná lilie s náznakem jahod a malin. Čisté, poddajné a s vodou náznak mladé rebarbory a hrachu.
Chuť: Sladká, s lehkým dotekem citrusů a náznakem obilovin. Přiměřeně těžká.
Dokončení: Výrazné s jemným květinovým povzbuzením.
obrázek není k dispoziciTamdhu 10letá 40%:
Aroma: Vliv sudu po sherry je patrný od začátku, společně s kdoulemi, jablky, včelám voskem a čokoládou. S vodou čaj Darjeeling a rozinky.
Chuť: Hutné sladké ovoce a spousta sherry. Sladká s dobrým sevřením. Relativní mladost ukazuje náznak banánů a vrstveného ovoce.
Dokončení: Lehce kořeněné.
obrázek není k dispoziciTamdhu 18letá Edrington 43%:
Aroma: Výraznější a se silnějším vlivem sherry, rozinky. Jako u většiny lehkých whisky snadno přijímá působení sudu.
Chuť: Zpočátku charakter sherry. Vespod obrovská a rozinková, s obilnou suchostí. Vyvážená.
Dokončení: Čistí a suché. Sušenkovité.
obrázek není k dispoziciTamdhu 32letá (vzorek ze sudu):
Aroma: Otevřené. Ořechové a lehce kouřové. Dříve neviditelný náznak medu nabývá na intenzitě společně se skořicí.
Chuť: Velmi kořenitá, se zralým sušeným ovocem.
Dokončení: Lehké a čisté.

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 20. December - Tamdhu CS Batch 005 59,8%

Adventní kalendář 2021: 12 december Tamdhu 12yo


Svet Whisky SK

Poznáte Tamdhu ?


Recenze na whisky.nethar.cz:

Tamdhu 9 yo 2013 JW

Tamdhu 10 yo

Tamdhu 10 yo 2007 LsD Hepburn's Choice

Tamdhu 11 yo 2007 LotG

Tamdhu 12 yo

Tamdhu 14 yo Ámbar

Tamdhu 15 yo

Tamdhu 18 yo

Tamdhu Batch Strength 001

Tamdhu Batch Strength 002

Tamdhu Batch Strength 003

Tamdhu Batch Strength 004

Tamdhu Batch Strength 005

Tamdhu Batch Strength 006

Tamdhu Batch Strength 007

Tamdhu Distinction

Tamdhu Gran Reserva

Etiketa Tamdhu (bez udání stáří)Etiketa Tamdhu 10-ti letáEtiketa Tamdhu 15-ti letá 43%Etiketa Tamdhu 1957 lahvovaná Gordon & MacPhail 1957/1995 40%Etiketa Tamdhu 42 letá Hart Brothers 40%Etiketa Tamdhu 23 letá 1950/1973

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.12.2023