značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

GLENFARCLAS

Palírnu Glenfarclas založil v roce 1836 Robert Hay na Rechlerich Farm. Od roku 1844 měla palírna také licenci. Robert Hay použil při založení palírny zařízení ze staré palírny Dandaleith Disitillery. V roce 1865 koupil palírnu John Grant, po něm nastoupil George Grant a dnes palírnu vlastní společnost J. & G. Grant International. Vodu bere palírna z pramenů na Ben Rinnes.

Palírna GlenfarclasPalírna GlenfarclasPalírna Glenfarclas - sklady na sudy se zrající whisky

Jméno palírny lze přeložit z gaelštiny jako údolí zelených pastvin.
Destilační kotle v palírně jsou prý největší ve Speyside.
Další zajímavostí je, že Glenfarclas 105 je jediná cask strength standardně dodávaná na trh.

V palírně Glenfarclas - kvasné káděV palírně Glenfarclas - destilační kotleV palírně Glenfarclas - sběrné místo whisky (detail)V palírně Glenfarclas - sběrné místo whisky (detail)

Typy

Palírna má opravdu široký záběr a produkuje whisky ve stáří 8, 10, 12, 15, 17, 18, 21, 25 a 30 let, vedle toho i příležitostně v jiném stáří. Zraje výhradně v sudech po sherry a to pokud možno, oloroso. Vedle vysoce hodnocených verzí s uvedeným stářím produkuje také mnoho vysoce hodnocených specialit a příležitostných plnění, ostatně celá značka je velmi vysoce hodnocena. Zajímavými výrobky jsou 8-mi až 10-ti leté Glenfarclas 104 (52%) a Glenfarclas 105 (60% - plněna v sudové síle), která je jedinou cask strength standardně dodávanou na trh. Specialitami pak jsou např. ročníkové Cask Strength, 40-ti letá Glenfarclas Millennium Edition 1958 (600 lahví), Glenfarclas Heritage, Glenfarclas Christmas Single Malt, která je destilovaná vždy 24.12., Glenfarclas Edition No. 1-8, ročníkové Glenfarclas Family Reserve či Glenfarclas Family Reserve No.2 George Grant 1981 a Glenfarclas Family Malt Collection 1990. Dále jsou to např. 21 letá Glenfarclas Wedgewood, 22 letá Glenfarclas Spirit of Millennium, 34 letá Glenfarclas ´65 (48 lahví), 40-ti letá Glenfarclas "Jewel in The Crown", 30-ti letá Glenfarclas Oldest Reserve a 42 letá Glenfarclas Historic Reserve No. 1-4.

Glenfarclas 8-mi letá 40%Glenfarclas 10-ti letáGlenfarclas 12-ti letá 43%Glenfarclas 15-ti letáGlenfarclas 17-ti letáGlenfarclas 21 letá 43%

Palírna plní whisky pro některé trhy či whisky, která se liší od klasické Glenfarclas pod jinými názvy. Pro italský trh zde plní 6-ti letou John Grant´s, dále zde plní 10-ti letou Eagle of Spey a 12-ti letou Meadhan, které zrají v nových dubových sudech a nemají tak aroma sherry.
Pro společnost Ian Macleod vyrábí 10-ti letou Shieldaig Highland Single Malt a 8-mi letou Dun Bheagan Highland Single Malt, pro společnost Grants of Dalvey plní single malt se jménem Dalvey, jméno je podle již zaniklé palírny.

V palírně se také plní vatted malt whisky Highland Cattle a míchaná whisky Glen Dowan.
Společnost Whisky Galore zde plnila ročníky 1988 a 1989 pod názvem Glendarroch.

Plnění z nezávislých stáčíren se vyskytuje pouze velmi minimálně, protože palírna má svojí vlastní stáčírnu a nezávislé stáčírny v tomto příliš nepodporuje. Některá starší plnění nesou označení Glenfarclas-Glenlivet, později bylo slovo Glenlivet z názvu vypuštěno.

Glenfarclas 25-ti letá 43%Glenfarclas 30-ti letá 43%Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Glenfarclas 1974 43%Glenfarclas 1966 Christmas Single Highland Malt 24.12.1966/1996 51,2%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1093348281595057/:

Zdeněk CZ napsal (24.6.2022):

Tahle 21-letá lahev Glenfarclas není nabízena v luxusní krabičce vykládané měkkou podestýlkou, jak je obvyklé pro 21-leté vrcholy základních řad ostatních palíren.

Je totiž vedle svých sestřiček od Glenfarclas jednou z mnoha v nejúplnějším "core range" ze všech skotských palíren. Začíná již od 8-letého exempláře a pokračuje hodně daleko. Posuďte sami:

8-10-12-15-21-25-30-40yo (+CS 105, viz dále). Travel free navíc přináší 17yo a 18yo. Proč se zabývat jednou z mnoha lahví ?

Věkem totiž patří na oslavu nové sezony portálu WhiskyOnLine Petra Komárka a navíc přináší hodně zkušenou a zralou sherry krásku za přijatelné peníze okolo 2 tisícovek. A přiznejme si, 18-ti letá plnoletost je sice papírová zralost, ale ve 21 letech už přicházejí také zkušenosti "z provozu" a přesně takovou zralost nabízí GF 21yo. Za cenu mladého 12-letého Macallanu může ochutnat poctivý a přitom nevtíravý vliv sherry, prověřený 6 generacemi rodiny Grantů. Doporučuji.

Veškerá produkce této palírny je založena na zkušeném a rozvážném využití sherry sudů k dozrávání destilátu. Délka fermentace se pohybuje v rozmezí krátká-střední (60-120 hod), což spolu s širokou nabídkou destilátů déle zrajících v dubových sudech a přináší spíše sušší charakter destilátu s patrným vlivem sherry ve vůni i chuti. Palírna má promyšlený a dlouhodobý management sudů po sherry. Každý si může vybrat podle délky zrání destilátu v sudu, jaká varianta mu vyhovuje a popisovaná jednadvacítka ukazuje vyšší level zrání za ještě rozumné peníze. Na pořízení 30-ti leté varianty či dokonce 40-ti leté už potřebujete silnou touhu, aby jste zdůvodnili rozbití prasátka za jedinou lahev. Palírna má silný a inspirativní příběh, jehož rozluštění si můžeme ve sklence užívat dodnes. Jak to všechno začalo?

Nejstarší rodinná palírna ve Skotsku patřila rodině Grantů až od r. 1865, kdy John Grant a jeho syn George převzali statek Rechlarich, ležící blízko Ballindaloch, od farmáře Roberta Hay, původního zakladatele palírny Glenfarclas (1836).

Malou palírnu ihned pronajali Johnu Smithovi, synovi George Smithe, zakladatele slavné palírny Glenlivet. V té době to byli vlastně jen investoři. George jim však brzy v r. 1970 palírnu vrátil, neboť chtěl založit vlastní palírnu Cragganmore (funguje dosud) a možná už tušil, že se blíží smrt jeho otce provozujícího palírnu Glenlivet (umřel již o rok později). Bohužel za 17 let syn John také umírá a kontrolu na společností přebírá předčasně jeho vdova Elsie, dokud nedospěli jejich synové John a George. A stále dál pokračovala tradice předávání zkušenostní z otce/matky na syna.

Palírna postupně získávala v rodinném podnikání na důležitosti a dnes je až s podivem, jak jediná palírna střední velikosti může statečně vzdorovat největším korporacím skotského či nadnárodního palírenského byznysu. Jak?

Důrazem na udržitelnou dlouhodobost bez krátkozrakého tlaku akcionářů na každoroční navyšování zisku za každou cenu a rodinné hodnoty. Dnes již v 6. generace Grantů je zástupcem vymírajícího druhu nezávislých palírníků, který posouvá hranice single malt whisky kupředu a pokračuje tak v práci Grantů z Glen Fiddichu. Jen pro úplnost, nejsou to příbuzní, ale jen shoda jmen a podobného nadšení.

Jako první vydala palírna komerčně úspěšnou whisky nalahvovanou v sudové síle okolo 60% alkoholu - tak v r. 1968 vzniknul Glenfarclas 105. Dnes má "sudovka" vlastní užívanou zkratku CS (Cask Strenght) a spoustu následovníků. Vlastně každá významnější palírna tuto variantu nabízí. Od r. 2007 vychází také řada Family Cask lahvovaná z jednoho sudu z produkce začínající zrání někde až okolo roku 1950. Jsou to oblíbené, robustní sherry bomby a některé jsou velmi povedené, čemuž odpovídá cena a to jak rychle mizí z trhu.

Takže kdo si dopřeje jednadvacetiletou whisky za dostupnou cenu?

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Glenfarclas 10letá 40%Glenfarclas 10letá 40%:
(plnění z 90. let)
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma je robustní, velká síla sherry, těžké tmavé pomeranče, ovocná, plná, oříšky, sladkost hořké čokolády, příjemný sherry bonbon v hořké čokoládě. Robusnost má i v chuti, zaoblená a postupně uvolňuje jablečné tóny, sladkost až do jablečného medu, lehce hořké čokolády s oříšky, krásně dlouho doznívá, jak bonboniéra. (21.1.2021)

Aroma krásně silné, robustní, plné, současně krásně zaoblené. Velká síla sherry, těžké tmavé pomeranče, ovocná, sladkost jablek, oříšky, sladkost hořké oříškové čokolády, postupně se mi tam zesiluje vůně jablečného kompotu. Robustnost a plnost má i v chuti, zaoblená, postupně v puse uvolňuje jablečné tóny, sladkost až do jablečného medu, lehké hořské čokolády s oříšky, v závěru trochu ořechové hořkosti a přidávají se krásně zralá jablka. (23.1.2021)

Glenfarclas 10letá 40%Glenfarclas 10letá 40%:
(současné plnění (2020))
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Znatelně lehčí, trochu alkohol, dřevo sudu, sladkost, pomerančů a jablek, až trochu to jablečného kompotu. Znatelný alkohol, neuhlazená, dřevo s lehkým jablečným nádechem, spíše pro takové obyčejné popíjení, žádné velké mlsání a vychutnávání. (21.1.2021)

Aroma je znatelně lehčí a v prvním dojmu upoutá alkoholem a dřevem, kdybych nevěděl, co to je, tak bych tipoval mladší ještě nevyzrálou whisky. Když se nechá chvíli vydýchat, tak tam mám sladkost jablečného kompotu a připadá mi tam bylinkové koření. V chuti je také lehčí, chybí jí robustnost starší verze, je tam znatelný alkohol. Je taková ještě neuhlazená, podobně jako ve vůni bych tipoval mladší whisky. Dřevo s lehkým jablečným nádechem. Celkově je spíše pro takové popíjení než pro mlsání. (23.1.2021)

Porovnání desetiletých Glenfarclasů jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Glenfarclas 12letá 43%Glenfarclas 12letá 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma dubové, lehce vypálený sud, trochu karamel, chuť lehce kořenitá, přitom sladká, dokončení déle doznívající, celkově lepší průměr, příjemná. (3.5.2006)
Glenfarclas 12letá 43%Glenfarclas 12letá 43%:
(lahvováno 7.1.2022 - L 07 01 22 3 11:44 BB)
V aroma v prvním dojmu sherry, ovoce, čokoláda. To by taky nebylo špatné, ale když se jí ještě chvíli nechá čas, tak ukáže i další tóny. Vše se zjemní, sherry, pomeranče a čokoláda zůstávají, ale začnou se tam i přidávat jemné hladivé tóny máslových sušenek s bylinkami, pozadí pak posedává lehká hořkost pomerančů. V chuti opět pomeranče, sladkost, postupně pokračující do čokolády, ovoce, trocha kořenitosti. V dokončení se pak vrátí sherry s pomeranči, sladkostí a nádech sherry postupně hezky doznívá.
Je to příjemně pitelná whisky za příjemné peníze, potěší, polaská, do výšin nevystřelí, ale ideální třeba k popíjení u filmu, kdy na sebe nebude strhávat pozornost a člověk pak neví, zda se více věnovat jí nebo filmu. (12.9.2022)
obrázek není k dispoziciGlenfarclas 15letá 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Aroma lehký kouř, dřevo, chuť lehce hořká čokoláda, příjemná dobrá chuť, ale bez nějaké konkrétní charakteristické chuti, olejová, dokončení díky olejnatosti dlouhý závěr, příjemný, opět bez charakteristické chuti, celkově zajímavá, příjemná whisky, i když bez charakteristické chuti, asi bych ji zkusil i znovu. (21.11.2005)
Glenfarclas 21letá 43%Glenfarclas 21letá 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, dřevo, chuť lehce štípne, sladká až medová, komplexní, ale ničím výrazná, dokončení spíše krátké, lehce sladké, celkově příjemná sladová, ale ničím zajímavá, ostatní Glenfarclasy mi přišli lepší a asi i zajímavější. (5.9.2007)
Glenfarclas 25letá 43%Glenfarclas 25letá 43%:
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2012:
Aroma lehce štiplavé, chuť lehká, bohatá, spíše kompklexně zaoblená bez výrazné chuti, dokončení krátké, celkově dobře pitelná whisky ze Speyside. (24.4.2006)
Příjemná komplexní Speyside whisky, sladké vůně, kde jsem našel med, trochu rozinek, oříšků a dřevo. I chhuť byla sladká, lehká sherry, s lehce výrazným nástupem a malou štiplavostí/kořenitostí a suchým dokončením. (24.5.2012)
Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Glenfarclas 105 Cask Strength 60%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Těch 60% nepraští jako silný alkohol, jak by možná člověk očekával, ale je relativně jemná, až v závěru se projevila síla, má suchou dubovou příchuť. (19.10.2005)
Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Glenfarclas 105 Cask Strength 60%:
(2001 - 28.8.2001 - L1240BB 3 13:53)
Barva tmavší. Aroma v první vlně silné a robustní. Když se nechá odeznít ta první silná vlna, tak se pojeví tóny těžké sladkosti, těžké vlhké dřevo a asi tóny sherry. Možná lehká vanilka. V chuti nejdříve sladký nástup, pak tak trochu nerozhodnost chutí - les, dřevo, težké ovoce a to uzavřené nástupem hořkosti. Dává najevo svojí sílu i v dokončení, kde doznívá její síla i trocha té hořkosti. Je taková drnější, trochu nevycválaná, trochu svoje, trochu válcující, což jí dělá zajímavou, ale chybí jí něco, proč jí to tolerovat a oblíbit si jí. Asi nejzajímavější je tím, že se ve své době jednalo je jedinou běžně stáčenou whisky v cask strength. (8.3.2020)
Glenfarclas 2000 Premium edition 2000/2015 46%Glenfarclas 2000 Premium edition 2000/2015 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma příjemně jemné, hebké, smetanové, sladce sladové, zaoblené, sherry, pomerančová ovocnost, hořká čokoláda, dřevo. Zaoblená i v chuti, jemná, hebká, odpovídá aroma, sladká sladovost, čokoláda, do závěru přenáší chuť, na konci trochu zpepřovatí, ale jen lehce. Velmi příjemný dojem. (29.1.2021)
Glenfarclas 2000 Premium edition 2000/2015 46%Aroma příjemné, jemné, sherry, pomerančová ovocnost, sladkost sladu, hořká čokoláda, hebké, smetanové, zaoblené. Příjemné pohlazení čichových buněk. V chuti také příjemně zaoblená a komplexní, odpovídá aroma, sladkost sladu, čokoláda, ovocnost, příjemný vliv sherry. Do dokončení se přenáší tóny z chuti, v závěru pak lehce dřevitě zhořkně, ale nic, co by kazilo celkový dojem. Ten je velmi dobrý, celkově příjemné pití, kterému nic neschází ani nic nepřebejvá a tak po něm zůstane ten dobrý celkový dojem, ale nic, proč by si ho člověk zapamatoval. (31.1.2021)
Glenfarclas 2007 Premium edition 2007/2018 46%Glenfarclas 2007 Premium edition 2007/2018 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma podstatně výraznější, citrusová hořkost, tráva, je cítit neuhlazená mladost až alkohol. V chuti lepší než ve vůni, sladkost, chybí jí uhlazenost, výrazná citrusová ovocnost, alkoholové tóny, pepřovitost, pálivost, do dokončení se hodně přenese ta pálivost s pozadí se sladovou sladkostí. Zajímavostí je, že v prázdné skleničce je sherry cítit podstatně více než ve vzorku. (29.1.2021)
Glenfarclas 2007 Premium edition 2007/2018 46%Aroma výrazné, výrazná ovocnost a citrusy, až citrusová hořkost, sherry s hořkou čokoládou sekunduje až v pozadí, chvílema alkoholové tóny, které ovšem neodpovídají jejímu stáří. Po cvhíli vydýchání se prosazuje koření. V chuti už tak "ostrá" a nevyvážení jako v aroma není. Chuť výrazně ovocná, zprvu sladkost klasického ovoce, pokračující k citrusům, pak se přidává pepřovitost až k lehké pálivosti a větrovému bonbonu. Do dokončení přejde pepřovitost s klesající pálivostí, přidá se sladová sladkost, trocha čokolády a uzavře to ten větřový bonbon z chuti. (31.1.2021)
Glenfarclas 2008 Single Cask Sherry Hogshead Cask No.2993 24.11.2008/27.9.2023 bottled for CMWS 58,8%Glenfarclas 2008 Single Cask Sherry Hogshead Cask No.2993 24.11.2008/27.9.2023 bottled for CMWS 58,8%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
V prvním dojmu zavoní sherry, pak se přidá sladkost zralého ovoce a nasládlé dřevo. Suší sherry s lehkým koření a tmavou čokoládou. Hezky čisté aroma. V chuti mám v prvním dojmu sherry a dřevitost sudu, postupně se mění ve sladší dřevitost. V dalších dojmech se tam přidává čokoláda, kandované ovoce, sladkost čokolády a zralého ovoce. A opět se začíná vracet to dřevo, trochu nahořkle a s ostrostí. V dokončení pak dřevo s kandovaným ovocem, pak ovoce, oříšky a přidá se kořenitá čokoláda. Ve vůni se mi celkem líbila, nebylo to prvolíbivá sherry whisky, ale působila na mě krásně čistě. V chuti v prvním dojmu sherry, ale pak tam prostě cítím dřevo, byť ne že by to přebilo. (11.2.2024)
80/100

Porovnání Glenfarclasů Premium edition jsem přidal i do úvahy o porovnání whisky - více zde

Glenfarclas 1987 Quarter Cask 46%Glenfarclas 1987 Quarter Cask 46%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Klasický příjemný Glenfarclas. Ničím nepřekvapil ani na jednu stranu. (10.10.2006)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenfarclas 10letáGlenfarclas 10letá 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: široké, s jistou sladkostí sherry a ořechové, ale i kouřové vzadu v nose.
Tělo: charakteristicky pevné.
Chuť: zpočátku ostrá a suchá, časem se vyvíjí další příchutě.
Dokončení: sladké a dlouhé.
Známka: 86
Glenfarclas 12letá 43%Glenfarclas 12letá 43%:
Barva: bronzová.
Aroma: suché, s rychlým silným nástupem.
Tělo: pevné, mírně olejové.
Chuť: mnoho příchutí, s náznaky rašelinového kouře.
Dokončení: dlouhé s náznaky dubu, dokonce i v poměrně mladém věku.
Známka: 87
Glenfarclas 15letáGlenfarclas 15letá 46%:
Barva: jantarová.
Aroma: mnoho sherry, dubu, sladové a slabě kouřové, prvky příjemného, smíšeného buketu.
Tělo: pevné, vyzrálé.
Chuť: výrazná, všechny prvky jsou opět krásně promíchány.
Dokončení: dlouhé a jemné.
Známka: 88
Glenfarclas 17letáGlenfarclas 17letá 43%:
Barva: zářivá jantarová.
Aroma: plnější sherry, lehké, voňavé kouřové, čistý dub.
Tělo: pevné, vyzrálé.
Chuť: zpočátku pevná, uprostřed náznak másla, přecházející do ovocné suchosti.
Dokončení: nádech mandlí a hořké čokolády.
Známka: 88
Glenfarclas 21letá 43%Glenfarclas 21letá 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: více sherry, máslo, rozinky, sladká citronová šťáva na palačince, kouřové, ale i nádech dubu, všechno se pomalu a výrazně objevuje.
Tělo: velké, pevné.
Chuť: úžasný vývoj chutí, rozinková, kořeněná, zázvorová.
Dokončení: pozoruhodně dlouhé s množstvím sherry, přechází do sladkosti a parfémovosti.
Známka: 89
Glenfarclas 25letá 43%Glenfarclas 25letá 43%:
Barva: tmavě jantarová.
Aroma: štiplavé, po míze.
Tělo: velké, s jistou suchostí.
Chuť: chutě jsou zppočátku tak pevně spojené, že se whisky jakoby zdráhá prozradit svoje tajemství, velice pomalý, neochabující cýcoj chutí, všechny složky se postupně vynořují, ale v sušší podobě.
Dokončení: dlouhé, dubové, mízové.
Známka: 88
Glenfarclas 30letá 43%Glenfarclas 30letá 43%:
Barva: lámavá, zářivě jantarová.
Aroma: dubové, mírně dřevité.
Tělo: velice pevné.
Chuť: ořechová a dubová.
Dokončení: dubové, mízové, rašelinové.
Známka: 87
Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Glenfarclas 105 Cask Strength 60%:
Barva: zářivá zlatá až bronzová.
Aroma: robustní, máslová karamela a rozinka.
Tělo: plné, težké.
Chuť: velice sladká, bohatý nektar, s medovistou suchostí.
Dokončení: dlouhé a prohřáté vysokým obsahem alkoholu, vyzrálé.
Známka: 88
obrázek není k dispoziciGlenfarclas 40letá Millennium Edition 54,7%:
Barva: tmavě jantarová s nažloutlým náznakem Měsíce v poslední čtvrti.
Aroma: dubové.
Tělo: střední až plné, velice pevné.
Chuť: dubový začátek, ořechový slad a sladkost rozinek, pevně spojené chutě se otvírají přídavkem vody.
Dokončení: rašelina, hořící polena, dub.
Známka: 87

Některá ročníková plnění:

Glenfarclas 1981 Cask Strength 53,4%:
příjemná teplá jantarová brava, příjemné ořechové aroma, jemná bohatost sherry, ovoce a sladu s přiléhavým, slabě rašelinovým celkovým dojmem.
Známka: 89
Glenfarclas 1979 1979/2.1998 43%:
světle jantarová, ořechové, parfémové aroma, jemná, tělnatá, měkká, sladká, sladěná chuť, dokončení sherry a máslo.
Známka: 88
Glenfarclas 1979 Cask Strength 57,1%:
teplá jantarová, čisté, ořechové aroma, jemná, tělnatá, příjemná chuť lékořice, dokončení velice dlouhé, velké, kořeněné, suché a hřejivé.
Známka: 89
Glenfarclas 1978 6.1978/8.1998 43%:
světle jantarová, aroma leštěné kůže, příjemná souhra suché a sladké sladovosti, dokončení slabé, trávové, rašelina.
Známka: 88
Glenfarclas 1978 série "Maria Stuart" 45,5%:
plná, ořechová barva, v aromatu lákavý dub a trocha rašeliny, vynikající souhra chutí dubu, sherry, sladu a rašeliny, zdá se, že vítězí suchost, potom pokračuje pozdní ovocná sladkost, velice sladěná whisky pro milovníky vyšších ročníků.
Známka: 90
Glenfarclas 1973 9.1973/8.1998 43%:
staře zlatá barva, rašelinové aroma, olejová, máslová whisky, jemná, pozdní sladkost, slabá vanilka, pevné a teplé dokončení.
Známka: 87
Glenfarclas 1966 1966/1997 46%:
bronzová barva, voňavé nasládlé aroma, rašelinová, kořeněná chuť, dokončení velice teplé, kořeněné s troškou sladkosti.
Známka: 89

Stručně některé další:

Glenfarclas 13letá 1980/1993 Cadenhead´s 59,6%: jemně olejová, s robustní, chutnou souhrou rašeliny, sladu a koření, známka 86
Glenfarclas Cadenhead´s 17letá 1980/1997 Cadenhead´s 58,5%: je velice sladěná, krásně vyvážená a kořeněná, známka 87
Glenfarclas Cadenhead´s 25letá 1972/1997 Cadenhead´s 53,4%: je sušší, rašelinová a dubová, ale opět s charakteristickým sladkým dokončením, známka 87

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenfarclas 15letá 46%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Štavnaté, lahodný slad. Bochánek s rozinkami, koláče, lůj. Nové koření.
Tělo: Plné, masité.
Chuť: Pevnější, než by naznačoval nos. Působivá. Zralá, sušené/vařené ovoce. Melasa a karamelka.
Dokončení: Sladovité. Dlouhé.
Etiketa Glenfarclas 10-ti letáEtiketa Glenfarclas 15-ti letá 46%Etiketa Glenfarclas 21 letá 43%Etiketa Glenfarclas 25-ti letá 43%Etiketa Glenfarclas 30-ti letá 43%

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glenfarclas 10letá:
Desetiletá je naprosto dokonalou ukázkou té nejlepší whisky ve stylu Speyside, vyjímku tvoří snad jedině patnáctiletá. Dlouhý závěr s ořechovitou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glenfarclas 21letá 43%Glenfarclas 21letá 43%:
Barva: Pozorohodně tmavá, tady zapracovaly sudy po sherry.
Aroma: Vůně sherry, ovocný koláč, pomeranče a sladkost. Ani stopa po přestárnutí nebo brusu.
Chuť: Velmi plná a oblá, stará kůže, sušené ovoce a tmavá marmeláda. Rozvrstvení.
Dokončení: Bohaté, strhující finále.
Glenfarclas "105" 60%Glenfarclas "105" 60%:
Barva: Sytě zlatá prozrazuje zrání v sudech po sherry té nejvyšší kvality.
Aroma: Zřetelně velká whisky, vůně ovocná s náznakem vína, karamelu a čokolády.
Chuť: Výrazně dřevo ze sherry, ale v pozadí med, sladká čokoláda a sušené ovoce.
Dokončení: Stopy kouře, prosazují se prodlévající vinné tóny a med.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenfarclas 10letá 40%Glenfarclas 10letá 40%:
Bohatá sladová whisky se silnou kouřovou vůní, typická whisky z Vysočiny.
Glenfarclas 105 60%Glenfarclas 105 60%:
Destiletá v sudové síle. Trocha vody ji zjemní a dá vyniknout sladkému ořechovému a kořeněnému charakteru.
Glenfarclas 12letá 43%Glenfarclas 12letá 43%:
Výrazná vůně sherry a kořeněná příchuť skořice a ovocného kompotu.
Glenfarclas 15letá 46%Glenfarclas 15letá 46%:
Spisovatel dave Broom jí říká "George Melly ve sklenici", protože je prý stejně nevázaná jako slavný jazzový zpěvák. Je výrazně aromatická a silná s příchutí ovoce a sherry.
Glenfarclas 21letá 43%Glenfarclas 21letá 43%:
Zralá pralinková vůně. U této zemité whisky se výrazně projevuje vliv sherry.
Glenfarclas 25letá 43%Glenfarclas 25letá 43%:
Whisky vonící po ovoci a karamelu. Hebký a kořeněný charakter s chutí zázvoru a cukrkandlu.
Glenfarclas 30letá 43%Glenfarclas 30letá 43%:
Dřevo zde hraje významnější roli - charakter je dubový, kořeněný a ořechový. V dlouhém dokončení je cítit rašelinu.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glenfarclas 105 60%Glenfarclas 105 60%:
Barva sytá zlatá. Bez vody je intenzívní a velmi plná, s vodou se jeví spíše jako jemná. V aromatu se jeví jako bylinná, ale přesto sladově sladká. V chuti si uchovává svůj nespoutaný říz, zůstává sladová a ukazuje také trochu dubu. Dozvuk má dlouhý, suchý, ale hřejivý.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glenfarclas 10letá 40%Glenfarclas 10letá 40%:
Aroma: Široké, se stopami sladkosti po sherry a sladu, přidávají se jemné kouřové tóny.
Chuť: Lehká a povzbuzující, s vyváženou kominací kouře, sladu a sladkého sherry, k tomu decentní tóny sušeného ovoce, vanilky, skořice a hřebíčku.
Dokončení: Měkké a kořenité, lahodné aroma kouře.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glenfarclas 12letá:
Aroma: ořechové, travní.
Příchuť: sladká, lehká, prostá.
Glenfarclas 17letá:
Aroma: květinové, ořechové, travní.
Příchuť: ostrá, dlouhotrvající, dřevitá, trochu kouřová.
Glenfarclas 21letá:
Aroma: ovocné, sladké, vanilkové, ořechové.
Příchuť: kouřová, dosti dřevitá, tělnatá, zemitá, temné příchutě.
Glenfarclas 25letá:
Aroma: ovocné, olejnaté, zemité, ořechové.
Příchuť: sladká, karamelová, vanilková, tabáková, kouřová, velmi jemná.
Glenfarclas "105":
Aroma: ostré, intenzívní, kořenité.
Příchuť: ostrá, kořenitá, peprná, suchá.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenfarclas New Make:
Aroma: Výrazné, těžké a ovocné. Poměrně zemité a hluboké. Silné, se známkami rašelinového kouře.
Chuť: Suchý start je poměrně těsný a uzavřený, navazují na něj zemité tóny. Zralá a hutná. Zastaralá.
Dokončení: Náznak ovoce. Hloubavé.
obrázek není k dispoziciGlenfarclas 10letá 40%:
Aroma: Sherry (Amontillado Pasada), pražené mandle, ořechy. Zralé ovoce, moruše, ale také kouřové na okraji: podzimní táborák. Sládne do sherry a modřínu.
Chuť: Čistá a křehká, na patře přiměřeně pálí. Zralá a plná. Povidla. Stále nese známky zemitosti jako new make včetně zajímavé pálivé stopy. S vodou značně nabývá na sladkosti.
Dokončení: Hutné a dlouhé. Svírající a silné.
obrázek není k dispoziciGlenfarclas 15letá 46%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Hluboké a bohaté, se stopami sušeného ovoce. Stále je mladě nervózní, ale nabírá na komplexnosti. Zemitost ustupuje a sladké tóny se dostávají do popředí: kaštanové pyré, cedr, lískové ořechy a ovocný koláč.
Chuť: Pevné sevření, spíše vypouklé než otevřené. Zráním nabývá na síle. Dřevo. Pevnější sevření než v případě 10leté, alkohol je však tak silný, že je odstrčí stranou.
Dokončení: Silné a dlouhé.
obrázek není k dispoziciGlenfarclas 30letá 43%:
Barva: Mahagonová.
Aroma: Spousta tmavé čokolády a espressa. Stále nervózní. Rovněž rozinky, ale také sirup, sušené švestky a stará kůže. S postupem času mulčovací materiál (dřívější zemitost se dále vyvíjí). Lehký dotek masitosti.
Chuť: Zahalená a tajemná. Hutná a temná. Bolivijské doutníky a sladké tmavé ovoce. Trocha sevření tříslovin.
Dokončení: Káva.

Tasting notes Vaška Routa

obrázek není k dispoziciGlenfarclas 21letá (lahvována 2006):
Barva: jantarová.
Aroma: trvá chvilku, než se otevře, potom se však objeví široké spektrum vůní, v nichž dominují sherry a oříšky, následované máslem, sladem, rozinkami, vanilkou, karamelizovaným jablkem, sušeným ovocem a lehce i kouřová s nádechem dubu.
Tělo: velké, pevné.
Chuť: úžasný vývoj chutí, sherry, slad, rozinky a lehce kouřovitá s jistou dominancí vřesu. Téměř by se dala žvýkat.
Dokončení: pozoruhodně dlouhé s množstvím sherry, lehce rašelinové, přechází do sladkosti a parfémovosti, vřes a kapradí.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Whisky předplatné - Ochutnávka Glenfarclas 17

Adventní kalendář 2022: 8.12. - Glenfarclas Heritage

Adventní kalendář 2023: 13.12. - Glenfarclas 105 Cask Strength


Svet Whisky SK

Glenfarclas10YO & 21YO! Skvelá whisky!

Glenfarclas private cask & Spring Edition 2021


Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenfarclas 10 yo

Glenfarclas 105 Cask Strength

Glenfarclas 12 yo

Glenfarclas 15 yo

Glenfarclas 17 yo

Glenfarclas 18 yo

Glenfarclas 19 yo 1997 SMWS 1.203

Glenfarclas 1987 Quarter Casks

Glenfarclas 21 yo

Glenfarclas 25 yo

Glenfarclas 30 yo

Glenfarclas 40 yo

Glenfarclas Springs

Glenfarclas 2002 The Family Casks

Glenfarclas 2005 Potstill Reserve

Glenfarclas 2000 Premium Edition

Glenfarclas 2007 Premium Edition

Glenfarclas 2013 Christmas Edition

Glenfarclas Private Reserve

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Etiketa Glenfarclas 1968 43%Etiketa Glenfarclas 1971 Christmas Single Highland Malt 24.12.1971/20.1.2000 53,1%Etiketa Glenfarclas 1976/1996 43%Etiketa Glenfarclas 1970 Cask Strength 51%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 11.02.2024