značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

GLENALLACHIE

text zatím není k dispozici...

Palírna GlenallachiePalírna GlenallachieV palírně Glenallachie - destilační kotelV palírně Glenallachie - destilační kotelV palírně Glenallachie - sud

..

Glenallachie 12-ti letá 40%Glenallachie 1969 Gordon & MacPhail Cask 56,8%Glenallachie 1985 Signatory VintageGlenallachie 1991 Signatory VintageGlenallachie 1989 Cadenehad´sGlenallachie 1989 Cadenhead´s

Článek na PoznejWhisky.cz:

Bratislava Whisky Club

Degustácia GlenAllachie 2009 Premier Cru, 2010 Napa Valley, 2011 Ruby Port a 4yo Future Ed. Peated

GlenAllachie Wine Series - 11yo Grattamacco, 12yo Sauternes, 13yo Rioja degustácia

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Co jsem zatím ochutnával whisky GlenAllachie, tak je to dobře pitelný, některé velmi dobře, příjemný, ale současně mě to neoslovilo ničím, proč bych ji měl vyhledávat. Navíc existuje velké množství různých plnění, takže je nejen těžké se v tom orientovat, tak i to všechno ochutnat. Může existovat podstatně lepší verze, než jsem zatím potkal já, že bych z ní padnul na prdel, ale zatím jsem ji nepotkal. Taky jsem toho neochutnal zase tak moc.
Občas mám trochu pocit, že Billy kouzlením ze sudy dělá z průměrné whisky dobře pitelnou. Jenže ten základ je furt jen průměrná whisky a ten rychlonátěr finishem je dobrý, ale ne na dlouho. A navíc toho dělá strašně moc a chrlí to jak Baťa cvičky. Prostě to velké nadšení okolo nesdílím.

GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem z aroma je velmi příjemný, vůně těsta na vánoční cukroví, hebké, máslové s trochou skořice. Když se nechá vydýchat, tak projeví lakované dřevo a ovocnost, slad. Je v něm trochu cítit síla alkoholu. Je příjemné i když ne zvlášť bohaté. V chuti se krátce objeví úvodní sladkost, ale sudovka pak ukáže svoji sílu. V chuti je bohatší než ve vůni, po krátké sladkosti má docela silný nástup, dřevo, silnější ovoce, tmavá čokoláda, celkově dobrá chuť, celkem komlexní, úplně se mi ji nedaří ze vzorku rozklíčovat na jednotlivé chuti. Nabere nahoru až do určité pálivosti, která vydrží i dlouho v dokončení, kde pomalu doznívá. V prázdné skleničce mi zůstala vůně čerstvého dřeva. Celkově je to dobře pitelné, ale spíše pro dobré popíjení, než detailní hledání chutí. (19.2.2021)
GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%V prvním dojmu jemné, příjemné vánoční těsto, vanilka, máslové sušenky se skořicí. Pak se k němu zvýrazní ovoce ve dřevěné lakované míse, sladkost, slad. Jsou tam cítit tóny alkoholu. V chuti se projeví síla těch skoro 55%, úvodní sladkost, dřevo, ovoce s pepřovitostí, tmavá čokoláda. (26.2.2021)
GlenAllachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%GlenAllachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Aroma hutné a hodně příjemné. Čokoláda, přezrálé ovoce, vůně dřeva, kandované ovoce v čokoládě, postupně sládne a více se ukazuje PX. Příjemné počucháníčko. V chuti také hodně objemná, do všech stran se rozlije nádech sherry, čokolády, hutné ovocnosti, sladkosti, pak se ukáže i koření. Při dalším doušku sladovo-obilné tóny. Celkově vyvážená a komplexní chuť. V dokončení čokoláda, sladkost, ovoce a přidává se mátový bonbon a trocha kořenitosti. Dobré počucháníčko i pochutnáníčko. (1.12.2022)
GlenAllachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%Tady se na mě vyvalilo hutné pomalu tekoucí aroma, plné čokolády, višní, karamelu, prostě hezká sherry-čokoládová bonboniéra a v bonbónech alkohol. A ten mi tam malinko ruší, ale i tak je to furt pěkné čuchání a sbíhají se mi sliny. Postupně stále sladší čokoláda. V chuti podobně hutná jak v aroma, hned je jí všude plno, čokoláda, kandované a zralé ovoce, sherry, sladkost, ale i lehká kořenitost, která to hezky doplňuje. Při dalším doušku se mi ukážou i sladovo-obilné tóny se smetanovým nádechem, ale to vše s výše zmíněnou čokoládou, ovocem a karamelem. V dokončení mi doznívají oříšky, přidá se trochu dřeva, čokoláda a karamel, pak i sladkost ovoce a uzavírá mi to mátový bonbón. Plná spokojenost, to by se dalo občas pít. (1.12.2023)
85/100
GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma je znát výrazný vliv moscatelu, je hodně voňavé, svěže ovocné, sladkost hrušek, květinové, výrazné, když se nechá chvíli vydýchat, tak se tam projeví máslové sušenky, trocha vanilky a vůně vánočního těsta s trochou skořice. V chuti celkem hodně rozmanitá, vše lemuje sladkost, až medovitá, přidává se sladkost ovoce, hodně sladká, koření, až si trochu štípne, v dokončení závan dřeva, trochu se začíná projevovat suchost, která se v závěru projevuje víc. (19.2.2021)
GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%Aroma je hodně voňavé, svěže ovocné, sladkost ovoce, hrušky, květinové, chvílema až převoněné, hodně výrazné, potřebuje nechat chvíli vydýchat. Když se vydýchá, tak zjemní, máslové sušenky, vánoční těsto s trochou vanilky, jemné koření, skořice. V chuti výrazná sladkost rozvíjející se až do medu, sladkost ovoce, zpočátku se lehce objevilo koření ve sladkosti, ale ta výrazná sladkost ho přebila, opět se začne objevovat po vlně toho medu, přejde to s ním až do závěru, kde se přidá dřevo a projeví se suchost. (26.2.2021)
GlenAllachie 11letá PX Finish 48%GlenAllachie 11letá PX Finish 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma se mi trochu pere ovocnost, máslové sušenky a px sherry. Postupně se ale rozvíjí, px se začíná víc prosazovat, hutná švestková povidla a nádech hořké čokolády. V chuti přijde lahodná vlna čokolády s nádechem hutných švestkových povidel, třešně v čokoládě, příjemná hutná sladkost. Mlsací whisky. V dokončení trocha koření, ale jinak se nese v duchu chuti. Zanechává velmi příjemný dojem, čokoládových bonbonů. (28.1.2022)

Při přeochutnávání vzorku jsem měl víc času a mohl si jet podle svého tempa a tak jsem ji nechal déle vydýchat. V aroma se ukazuje ovocnost a jasné PX sherry, v pozadí mi tam ale sedí trochu zatuchlosti. Hutná švestková povidla, tmavá čokoláda, ale toho vlhkého lehce zatuchlého dřeva se nemůžu zbavit (jak mě jednou napadlo, tak ho tam furt mám). V chuti nastoupí čokoládová vlna, která přinese hutná švestková povidla, pokračují třešně v čokoláde a opět čokoláda se kterou se to dostane i do dokončení. Tam se projeví trochu kořenitosti, ale jinak příjemně doznívá a zůstává mi pocit čokoládových bonbóbů. (20.3.2022)

GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma je příjemně voňavé, sladké, ovocné, sherry, vanilka, trochu citrusové kyselosti. Příjemné, hezky se k němu čuchá, má svoji hebkost a hladivost, líbí se mi. Chuť bohužel za aroma zaostává, sladkost měnící se v citrusovou kyselost, dřevitost až svíravost. V dokončení ustupující kyselost s hořkostí, sládne, přidá se čokoláda a zpět ovocnost. Celkově mi to úplně nesedělo. Vůně se mi líbila, na základní dvanáctku byla fakt hezká a příjemná. V chuti už mě tak nezaujala, jako by ji to dozrávání nezakulatilo, ale spíše rozštípalo, že se stala štiplavější.

Je to taková na pohled hezká holka s fakt hezkou postavou a ještě podpořenou tím krásně sednoucím oblečením i postojem. Umí zvýraznit všechny své přednosti. Jenže, když se s ní začnete bavit, tak vám prostě nesedí, občas je ostrá, občas nepříjemná. Možná jste si nesedli vzájemně a jiní ji vychválí do nebes. Pro mě tahle partie není. (28.1.2021)

GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%Aroma je příjemně voňavé. Takové hezké Speyside, sladké, ovocné, květinové, vanilka, sherry, hořká čokoláda, postupně se přidává trocha citrusové kyselosti. Hezky čuchatelné, příjemné, ale ničím vyjímečné. Chuť zprvu sladká vlna, s trochou vanilky a hořké čokolády, pak více hořké čokolády a ořechy, až přejde ořechové hořkosti s citrusovou kyselostí, ovšem ne v takové míře, aby to křivilo pusu a bylo nepitelné. V dokončení se citrusy mění spíše v pomeranče, kyselost i hořkost ustupuje, sládne, vrací se čokoláda a ovocnost. Celkově mě to až tak nezaujalo. (14.2.2021)
GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma velmi výrazné čerstvé dřevo, až štiplavé aroma čerstvého dřeva u pily. Já tam snad cítím i ten olej, co z té pily občas ukápne. Když jsem mu ještě chvíli nechal, tak mi to připadlo skoro jako rumové aroma, přidá se pomeranč s nádechem čokolády. Až tak moc mě teda nenadchlo. Chuť je trošku mdlá, lehce nakyslá, kořenitá, pak se objeví i sladké tóny, je tam všude přítomné dřevo až trochu do hořkosti. V dokončení se mi potkává sladkost s kořením a zůstává dřevitá suchost. Celkově mi připadla moc dřevitá, nesedli jsme si. I u prázdné skleničky mám pocit, že na dně leží piliny čerstvého dřeva. (19.2.2021)
GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%V aroma štiplavé dřevo, po chvíli doplněné pomerančem, čokoládou a rumem. To čerstvé štiplavé dřevo mi tam přijde dost intenzívní a moc mě teda nenadchlo. Chuť není tak výrazná jako aroma, spíše zprvu mdlá, lehce sladká, ale pak se opět projeví dřevo, až do hořkosti, do toho trochu nakyslosti a kořenitosti. V dokončení výrazné koření, skoro obchod s kořením a dřevitá suchost. (26.2.2021)
GlenAllachie 12letá Ruby Port Finish 48%GlenAllachie 12letá Ruby Port Finish 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
První dojem z aroma vlhké zatuchlé dřevo. Postupně, jak dřevo ustupuje, se začínají ukazovat další tóny, ovocnost, trochu do jablek, postupně se ještě přidá trochu sladkosti a tmavé čokolády, postupně ztratila výraznost a trochu se uzavřela do hustější, ale nevýrazné ovocnosti s lehce dřevitou čokoládou. V chuti působí živějším dojmem, čokoláda s ovocností a kořením, ukáže se sladkost, příjemně oblá, ale trochu jí chybí něco uchopitelného a zapamatovatelného. (28.1.2022)

Když se nechala rovnou chvíli vydýchat je krásně hutně ovocná, sladká jablka s čokoládou, tmavá čokoláda, ale začíná pomalu dřevnatět, sladká čokoládová dřevnatost. V chuti příjemně živá, čokoláda, ovoce, sladkost, pak i trochu kořenitosti, spíše k závěru. Příjemně hladivá, oblá. Příjemné popíjení. (20.3.2022)

GlenAllachie 13letá Madeira Finish 48%GlenAllachie 13letá Madeira Finish 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
Ve vůni hezké smetanové pohlazení, postupně se přidává sladkost přezrálého ovoce, postupně se rozvíjí do mísy plného ovoce v dřevěné míse, celkově vyvážená. V chuti sladkost s lehkou dřevitou ostrostí, ovocnost, lehká smetanovost, ale vše takové uhlazené, což ji dělá příjemně pitelnou, ale bez zapamatovatelných vlastností. V dokončení doznívá ovocnost s tmavou čokoládou. Příjemně doznívá, byť není zcela zapamatovatelná, tak nechává příjemný dojem, krásně dlouho příjemně doznívá. (28.1.2022)

Příjemné hladivé smetanové aroma, sladkost přezrálého ovoce, postupně přibude i lehké voňavé dřevo. Krásně vyvážená vůně. V chuti mi až tak smetanově hladivá nepřišla, začla spíše dřevitou hořkostí. Při dalších doušcích už je to lepší, ta dřevitá ostrost tam zůstává, ale už není takovým překvapením, více si všímám sladkosti, sladkosti, ovocnosti, zaoblené smetanovosti, je v chuti celkem uhlazená, ale ta kořenitost/pepřovitost mi to tam kazí. V dokončení postupně odezní ta ostrost a více vynikne čokoláda a ta zaoblenost a zlepší celkový dojem z ní. (20.3.2022)

GlenAllachie 15letá 46%GlenAllachie 15letá 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma výrazné, těžké ovocno-dřevité, zemité, čerstvé dřevo, vůně lesa. Chuť ovocno-sherry sladká, ostrost čerstvého dřeva, hutná, opdovídá aroma, hořká čokoláda s dozvukem ovoce. Dokončení je dřevitě štiplavé, přecházející v hořkou čokoládu a lehkou nevadící štiplavost, dlouho doznívající, hřejivé.
Bylo to velmi fajnové pití, taky jsem na palírnu slyšel předem velkou chválu, asi to bude chtít ochutnat další. (1.11.2019-WLP2019)
GlenAllachie 25letá 48%GlenAllachie 25letá 48%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2019:
Tuhle Petr Křenek doporučoval jako vrchol od GlenAllachie a není důvod mu nevěřit, samozřejmě, že 2cl sklenička této whisky také stála odpovídající peníze (jestli jsem dobře koukal, tak to bylo 9 dramů, tedy 270,- Kč). První dojem z vůně bylo droždí, ale v uhlazené podobě. Když ustoupilo, tak se objevily tóny dřeva, meruněk, s postupem času se přidává sladkost, pomeranč a stále tam zůstává to droždí. Aroma je krásně zaoblené a vyvážené, je to přímo koncert pro čichové buňky. Chuť sladká, trochu medu, lehce ostrá/kořenitá, dřevo. Chuť dost vyvážená a komplexní a moc se mi nedaří jí více rozklíčovat. Právě takovýto povedený celek je cílem, takže to až tolik nevadí. Je to velmi dobrá whisky, jemná, bohatá, dobře vyvážená. Nebudu se trápit rozklíčováním a budu si ji užívat jako celek. Ono to až tolik nevadí, při té její ceně - potkal jsem dobrou whisky, užil si jí, mám pocit, že to za to stálo a je mi fajn. Podruhé ji za ty peníze už nedám. (8.3.2020)
GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Tenhle vzorek jsem ochutnával naslepo, což běžně nedělám, ale když jsem ho tak dostal, proč to nezkusit. Jediné, co jsem věděl, že by se mělo jednat o single malt whisky. První dojem z aroma nic moc, new-maková až acetonová rána. Aroma dost alkoholové, buď to má dost procent nebo to ještě nestačilo v sudu nic pochytit. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se objeví sladkost do medu, lakované dřevo, zemitost lesa. V chuti zpočátku krátká sladkost, ale pak nastoupí výrazná pepřovitost, ale fakt výrazná, roztahující se do celé pusy. Nástup má tak rychlý, že tam nestačím rozpoznat nic dalšího. V dokončení se přesune na patro, kde vydrží docela dlouho, až do spláchnutí douškem vody. Zkusil jsem to rozkápnout, zda to tomu nepomůže. V aroma přibylo čerstvé dřevo. Lehce se zvýraznila sladkost na začátku a možná i zvedla pálivost dále. Ať zkouším, jak zkouším, chuťové buňky mi sejme ta pepřovitost/pálivost a nedám tam nic víc. Podle úvodního aroma a velké ostrosti bych to tipoval na něco hodně mladého, možná až v sudové síle, protože ta výraznost je dost velká. (5.11.2020)
GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%Podruhé už nešla naslepo. Ve vůni chvíli příjemně voňavé dřevo s nádechem težšího vína, ale jen krátce, kdybych nevěděl o co jde, tak bych to asi přehlédl. Při druhém očuchávání zpočátku výrazný alkohol až aceton. Když se nechá vydýchat, tak tyhle nepříjemné a výrazné tóny utečou a dostane se i na ty další. Medová sladkost, leštěné lakované dřevo, vůně lesa a lesního ovoce, těžké víno v dřevěném sudu. V chuti napřed krátká sladkost, s rychlým nástupem dalších chutí, suchost až nahořklost, měnící se v kořenitost až pepřovitost, velmi výrazně až přebíjí případné další chutě. Pepřovitost mi zůstává v puse i v rámci dokončení.

Nenadchlo mě to předtím, když jsem nevěděl co to je (ani do stáří, ani značky, ani finishe jsem se vůbec netrefil), nenadchlo mě to ani teď, když vím, co to je a zkouším tam případně některé tóny hledat. Asi ten sud jí dal až tak moc výrazné tóny, které to všechno přebíjí. Vzorek dopit, nenadchlo mě ochutnávání naslepo a ani tohle plnění. (17.1.2021)

GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem v aroma bylo pohlazení máslových sušenek, pak se velmi silně projeví dřevo nasáklé PXem. Když se nechá trochu vydýchat, tak se jí vrátí určitá hebkost těsta na máslové sušenky, které bylo velmi štědře prolévané sherry. Pomerančová ovocnost, tmavá čokoláda, rozinky, koření, skořice, občas ale s né úplně příjemnými nakyslými tóny. V chuti velmi rychle nastoupí lehká hořkost, přidává se k ní sladkost, jsou celkem výrazné, ale prosazuje se tam sladká ovocnost, čokolády, prostě sherry. V dokončení opět vyzní kořenitost, sladkost a v závěru až do slana. (19.2.2021)
GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%Pohlazení máslových sušenek silně zalitých sherry a to vše leží v dřevěné míse, která tím postupně nasákává a je cítit čím dál víc. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se jí vrátí hebkost máslových sušenek a těsta, doplněná sherry, pomeranči, tmavou čokoládou, rozinky, koření, skořice. Občas se objeví kyselé vinné tóny. V chuti se zpočátku kombinuje sladkost se vzrůstající kořenitostí až lehkou hořkostí. Při dalším ochutnání, když už si na ten nástup zvyknu, tak se ukazuje ovocná sladkost, čokoláda, sherry, sušenky. V dokončení opět trocha štiplavé kořenitosti, sladkost a zcela na závět trochu překvapivě slané tóny. (26.2.2021)
GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Potřebuje pár kapek vody aby se otevřela a ukázala. Sladkost, zralé ovoce, oříšky, čokoláda a to vše ve voňavé dřevěné bedýnce. Velmi příjemný mix vůní, čuchá se velmi dobře. Není to klasická vůně, mám tam ještě jeden celkem výrazný vliv, který se mi nedaří zařadit. V chuti mě překvapila po sladkém nástupu nečekanou ostrostí až štiplavostí. Po jejím odeznění ovocné tóny s pomerančovým nádechem. V dokončení nechá opět projevit ovoce, ale začne hořknout a uzavře to doznívající kyselostí (trochu do citrónu), kořením a na konci trochu dřevitou suchostí.

Vůně mě zaujala hodně a ještě někdy nad vzorkem budu přemýšlet, co je to poslední, co mi chybí do skládačky. V chuti jsme se moc nesešli. (27.8.2021)

GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%Podruhý jsem měl po nalití hodně výrazné víno a tak jsem jí nechal chvíli vydýchat. Čas jí trochu pomohl, ale pár kapek ještě víc. Příjemná vůně obilí, sladkost, zralé ovoce, čokoláda, smetanově vonící dřevo, fakt příjemně, jemně a hladivě vonící dřevo. Opět se mi tam v pozadí vrací víno. Příjemné a bohaté počuchání. V chuti začala dřevitou štiplavostí. Při dalším loku už to není takový šok, ale dřevitost tam zůstává, jak postupně odeznívá, tak se přidávají ovocné tóny, meruňkový kompot, pomeranč. Do dokončení přejde s ovocem, ale začne se projevovat kořenitost, hořkost a kyselost, zakončená dřevitou suchostí.

Dojem hodně podobný jako minule, vůně se mi líbila možná ještě víc, v chuti jsme si sedli možná ještě méně. Což může být i spojené s tím jak na mě působila vůně, to dělá ten první dojem a to očekávání v chuti. Myslím, že tu mám ještě někde jeden vzorek, tak uvidím až ji znovu potkám. (20.9.2021)

GlenAllachie 12letá Single Cask 2009 Rioja Barrique Cask No.3831 18.3.2009/6.2021 bottled for A Robust Dutch Winter 56,6%GlenAllachie 12letá Single Cask 2009 Rioja Barrique Cask No.3831 18.3.2009/6.2021 bottled for A Robust Dutch Winter 56,6%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ovocno-vinný nádech, víno s ovocem, seno. Vůně celkem příjemná, ale mám tam docela dost toho vína. V chuti hutnější víno-ovoce, trocha koření a vinné kyselosti, zralé až lehce přezrálé ovoce. Při dalším doušku sladkost ovoce s lehkou vinnou kyselostí. V dokončení víno, oříšky a lehké dřevo. Celkově tomu asi není moc co vytknout, na zadek mě to ale neposadilo a to víno mi tam trochu nejede, což je ale věc preferencí a chutí člověka. (11.2.2024)
80/100
GlenAllachie 15letá 2006 Single Cask Ruby Port Pipe 61,1%GlenAllachie 15letá 2006 Single Cask Ruby Port Pipe 61,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
Zprvu sladovost, vanilka, máslové sušenky, vše, co mám spojeno s GlenAllachie, je ale rychle vystřídáno výrazným dřevem. Potřeboval chvíli vydýchat a ukázala krásnou ovocnost, sladkost, kandované ovoce, těžší sladká ovocnost se převaluje ve skleničce, jde mi to tam do krásně zralých tmavých třešní, třešňové dřevo, procházka voňavým sadem plným zralých krásně tmavých třešní, čokoláda se přidává a vzpomněl jsem si na Mon-Cheri v tmavé čokoládě. Jen se musí čichat opatrně, sudová síla je znát. Další odstup jí moc neprospívá, zvýrazní se čokoláda a třešňové dřevo. V chuti je teda v prvním dojmu docela ostrá, ukazuje sladkost, trochu tmavé čokolády, nádech lesního ovoce, ale vše je dost překryto výraznou kořenitostí. Postupně příjemně doznívá lesní ovoce.

Pár kapek vody zjemnilo ostrost, trochu ji zaoblilo, zvýraznilo se ovoce, jablka, opět lesní ovoce, tmavá čokoláda a přidávají se zralé třešně z vůně. V dokončení doznívá mon-cheri, třešen v čokoládě, lehké koření a trochu máslových sušenek.
Ve vůni se mi líbila hodně, třešně s čokoládou byly fakt hezký, v chuti mi ta ostrost, kořenitost přišla až moc výrazná a přebíjející ostatní chutě. (28.1.2022)

Krásně hutné aroma, těžší ovocnost, sladkost, třešně v tmavé čokoládě, kandované ovoce, třešňové dřevo. Příjemné aroma, krásně hutné, dá se užívat. V chuti sladká vlna, ale s výraznou ostrostí, tmavá čokoláda, ovocnost, lesní ovoce, výrazná kořenitost.
Pár kapek vody vůni trochu ochudilo, ale tu jsem si užil už předtím. V chuti ale otupilo ostré tóny a dá se více vychutnat ta sladká vlna, následovaná tmavou čokoládou, lesním ovocem, ovocností do třešní v čokoládě. V dokončení opět trocha té kořenitosti a doznívající čokoláda a ty třešně v čokoládě. (20.3.2022)

Glenallachie 12letá Sauternes Wine Cask Finish 48%Glenallachie 12letá Sauternes Wine Cask Finish 48%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
V aroma mi tam připadá vanilka, koření, slad, dřevo sudu, sladkost zralého ovoce, vinný nádech. Celkem jemné a ok, ale to je asi tak vše. V chuti se mi potkává ovocná sladkost, vanilka a vinná kyselost a kyselost nezralých zelených jablek. Postupně dostává krémový sladový nádech. Ale těch kyselých jablek se už nemůžu zbavit a ještě k tomu hořkost dřeva. V dokončení kyselost jablek. Voněla mi hezky, ale chuťově mi to prostě nejelo. Poprvé jsem si to napsal a nebodoval, podruhé (další den) jsem se s popisem shodnul a nejelo mi to furt. (23.12.2023)
75/100
GlenAllachie 10letá 2008 SMWS 107.14 Ginger enrobed in chocolate 11.8.2008 2nd fill ex-bourbon hogshead 58,9%GlenAllachie 10letá 2008 SMWS 107.14 Ginger enrobed in chocolate 11.8.2008 2nd fill ex-bourbon hogshead 58,9%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22:
V aroma krásné bourbon sudy, vánoční těsto, vanilka, sladké. Chuť kopíruje aroma, vánoční těsto, vanilka, komplexní, sladká. V dokončení doznívá sladkost, vanilka a vánoční těsto. Prostě taková příprava na vánoce v jedné láhvi. Jako, hodně se mi to líbilo. (27.8.2022)

Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 11.4.2024:

GlenAllachie 9yo Sherry Cask Series + nová 12yo a 10yo Cask Strength Batch 11GlenAllachie 9yo Sherry Cask Series + nová 12yo a 10yo Cask Strength Batch 11Fino je z trojice 9yo sherry cask finishov profilom najsvetlejšie. Vystupuje viac svieže sadové ovocie (hrušky a mahrule), doplnené zázvorom a muškátovým orieškom. Oloroso má naopak najtmavší profil s výraznejšou čokoládou, sušeným ovocím a klinčekami. Amontillado sa nachádza niekde medzi nimi, ale profilom skôr bližšie ku Fino. Pekná séria na obohatenie skúseností, ale nie je to niečo, čo by som uprednostnil pred výborným core range GlenAllachie.
Fino a Amontillado 85+/100 a Oloroso 86-/100.

Nová GlenAllachie 12yo mi začína trochu pripomínať GlenAllachie 15yo z 2019-2020. Veľmi pekný a výrazný vplyv sherry. Oproti predchádzajúcim 9yo sladší profil, viac karamelu a čokolády a výraznejší vplyv sherry. Pri cene okolo 50€ za fľasu ide o fantastickú whisky, ktorá sa za posledné roky výrazne zlepšila. Pomerom cena/výkon začína pomaly dobiehať 10yo CS.
86+/100

Najnovší batch 11 GlenAllachie 10yo Cask Strength som porovnával s batchom 7. Podobne ako pri batchoch 8, 9 a 10, v batchi 11 cítim výraznješí vplyv virgin oak sudov oproti batchom 4-7. Starší batch 7 ide viac do krémovej karamelky a lieskovcov, nový batch 11 skôr ku drevitosťi a korenistosti. Osobne mi viac vyhovoval starší štýl (batch 4-7), ale batch 11 je stále vynikajúca sherry bomba.
88/100

- odposlechnuto na FB - 6.5.2023:

Glenallachie 10letá Cask StrengthGlenallachie 10letá Cask Strength - porovnání batch 7, 8 a 9:
Dnes som si porovnal GlenAllachie 10yo Cask Strength batch 7, 8 a 9. A aby som bol co najviac objektivny a eliminoval akekolvek predsudky, tak samozrejme naslepo.
Nebudem vas nudit mojimi poznamkami, ale v skratke vysledok je pre mna jasny, rozdiel sa da pomerne jednoducho rozoznat aj naslepo. Od sladsich, cokoladovych a karamelovych tonov sherry z batch 7 (ktore boli vyrazne aj pri batch 6 a 5) sa profil posuva viac ku suchsim a korenistejsim drevitym tonom v batch 8 a 9 (vyraznejsi vyplyv virgin oak?). Rozdiel medzi batch 8 a 9 je pre mna vyrazne mensi ako medzi batch 7 a 8.
Za mna stale skvala whisky, ale uprimne som rad, ze mam doma stale zasoby z batch 6 a 7.

Moje hodnotenie:
Batch 7: 90/110
Batch 8: 88/100
Batch 9: 88/100

- odposlechnuto na FB - 17.12.2022:

GlenAllachie 13yo 2009 58.6 % "Selected by Billy Walker for Slovakia"GlenAllachie 13yo 2009 58.6 % "Selected by Billy Walker for Slovakia":
Whisky dozrievala 10 rokov v ex-bourbon sude a následne bola preliata na 3 roky do 1st-fill James Pepper ex-bourbon sudu. Ide o úplne iný štýl, ako sme pri tmavých sherry bombách od GlenAllachie bežne zvyknutí. Má svetlý profil, je ľahká, čistá a svieža, ale príjemne intenzívna a plná.
Na nose zo začiatku cítiť hlavne zázvor, vanilku a citrónovú kôru. Taktiež trochu tón ihličia a živice, ale ten sa po odvetraní stráca. Po pridaní vody a dostatočnej oxidácii vanilka na nose zosladne, vystúpi výrazný čerstvý ananás, med, broskyňa, grepfruit s trochou bielej čokolády a marcipánu v pozadí.
Chuť je bez vody veľmi intenzívna a korenistá. Plný potenciál chuti sa ukáže až po odvetraní a rozkvapkaní. Whisky sa s vodou veľmi príjemne zjemní a zosladne. Vystúpi krémová vanilka, med, zázvorníky, ananás, pomelo a broskyňa. Voda whisky nádherne zakalí, ako je možné vidieť na druhej fotke.
Ak jej dáte dostatok času a trochu vody, výsledkom bude krásna, čistá, poctivá a veľmi príjemná whisky. Mne vyhovoval pomer približne 5ml vody na 20-25ml whisky, ale samozrejme každému môže vyhovovať iný pomer (prípadne úplne bez vody).

- odposlechnuto na FB - 7.5.2021:

GlenAllachie flight z Whisky Festival Czech Republic (10yo CS batch4, 21yo, 9yo Rye finish, 10yo Chinquapin SC a 10yo Napa Valley Red Wine SC) som si rozsiril o zakladnu 12yo a 15yo verziu.
Vzorky 10yo CS, 12yo, 15yo a 21yo som si dal naslepo a hodnotil samostatne - tam ma velmi zaujimali rozdiely v tychto core range verziach. Nebudem vypisovat moje kompletne tasting notes ku kazdej vzorke (predpokladam ze to ajtak nikto necita) ale skusim sa zamerat hlavne na rozdiely:
- 12yo si drzi svoj status fantastickeho a velmi kvalitneho daily dramu... svetlejsi, medovejsi a ovocnejsi profil, trochu menej sherry vplyvu ako u ostatnych
- 10yo CS batch 4 ma velmi prijemne prekvapil, tu vidim velky pokrok oproti predchadzajucim batchom (ktore boli uz tiez vyborne)... oproti 15yo skor suchsi profil viac do opaleneho dreva, s krasnou plnostou a intenzitou. Super! Kvalitativne asi na rovnakej urovni ako 15yo, akurat iny (suchsi) styl.
- 21yo je uzasna, krasna a komplexna whisky, ale priznam sa, ze vzhladom na cenu a vek cakal som mozno trochu viac. Naslepo som ju mal cca na rovnakej urovni ako 10yo CS a 15yo. Profilom je niekde medzi sladkym 15yo a suchym/drevitym 10yo CS, akurat vystupuje vyraznejsia kyslost a tony smerom k tmavemu susenemu ovociu a tabaku. Super whisky, ale tolko penazi by som za flasu nedal :)
- 15yo je pre mna osobne stale vitaz. Najsladsia a najkremovejsia z tychto vsetkych, vystupuje hlavne nadherna sladka mliecna cokolada s karamelkou a mne tento styl velmi sedi. Pre mna top whisky do 100€. A možno aj do 150€ ... ak neratame GlenDronach 18yo .... a MRC:01 :)
- 9yo Rye finish - viac do vanilky, dubu a pomarancovej kory. Prijemna a kvalitna whisky ale z tohto lineupu asi najjednoduchsia a mna osobne oslovila najmenej.
- 2010 10yo Chinquapin single cask #4552 + 2010 10yo Napa Valley Red Wine single cask #4600 - obe boli naozaj vyborne, na 10yo whisky super kvalita a hlbka. Chinquapin - dub, kakaovy keksik, nugat a oriesky. Napa Valley - ceresnovy puding a ruby cokolada. Whisky po vine zboznujem ale v tomto pripade mi Chinquapin saldol dokonca este o kusok viac.

GlenAllachie mam velmi rad. Ako sa ho ujal Billy Walker, tak podpriemernu whisky som od nich este nepil. Kazdoapdne cim viac vzoriek od nich mam, tym viac sa utvrdzujem v tom, ze ich core range 10yo CS, 12yo a 15yo je proste fantasticky a jednoznacne najlepsi v pomere cena/vykon :)


Martin Suchý

- odposlechnuto na FB:

Glenallachie 10letáGlenallachie 10letá:
Dal jsem si včera tento parádní set Glenallachie 10yo z Dram to your Door a k tomu si přidal ještě batch 3 klasické desítky pro porovnání jak se nám holka sudová v čase posunula. Co mě hodně překvapilo je ten obrovský chuťový rozdíl mezi oběma batchy klasické desítky. Podle etikety by si někdo mohl myslet, že jde o podobné whisky, ale hrubě se splete.

Batch 3 je lehká, svěží, sladká, ovocná whisky - extrémně hravá, dětsky zábavná bonbónová a mléčně čokoládová.

Glenallachie 10letá Batch 7Oproti tomu batch 7 je o poznání dospělejší, vážnější, temnější, složitější. Vnímal jsem z toho sudového mixu hlavně oloroso. Zemité, tmavě ovocné, fíkové. Později i dost karamelové.

Obě jsou dobré whisky a je i znát, že mají stejnou krev, byť jsou generačně odlišné. Ale mě upřímně z této dvojice bavil více dětsky naivní a veselý batch 3.

Glenallachie 10letá French Virgin OakU virgin oak series je to vlastně podobný souboj. Francouzský dub byl svěží, veselý, takový letní. Hodně pomeranče a karamelu. Sladkokyselý - taninový.
Glenallachie 10letá Chinquapin Virgin OakChinquapin je pro mě taková jednoduchá radost. Také pomeranče, ale nejsou dominantní, ani kyselost není určující. Tady to bylo hodně o medu a oříškách. Až podbízivé a vtíravě líbivé, ale mě to bavilo.

Vybrat vítěze druhého minisouboje bylo těžší, ale nakonec jsem se rozhodl pro hrnec medu oproti míse citrusů a tak Chinquapin je za mě o maličko lepší virgin oak desítka.

Závěrem bych snad jen zopáknul, že jsem měl 4 úplně odlišné, přitom stejně staré whisky ze stejné palírny, které ale v bodovém vyjádření dělí mezi sebou minimální rozestupy. Bylo to v každém případě velmi zajímavé srovnání a nemít to takto vedle sebe, tak vůbec nevím, jak bych určoval, co mi chutná víc. A je klidně možné, že v jiný den bych pořadí prohodil.


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenallachie 12letá 40%Glenallachie 12letá 40%:
Barva: velice světlá.
Aroma: náznak rašeliny, voňavá, slabě po sladu.
Tělo: lehké, ale pevné.
Chuť: krásně čistá, jemná a lahodná.
Dokončení: začíná nasládle a přechází do dlouhého parfémového tónu.
Známka: 76
Glenallachie 1985 Signatory VintageGlenallachie 1985 Signatory Vintage 43%:
Barva: bílé víno.
Aroma: velice slabé ovocné.
Tělo: lehké.
Chuť: hrušky a koření.
Dokončení: suché, slabě svíravé dokončení.
Známka: 72

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenallachie 16letá 1990 56,9%Glenallachie 16letá 1990 56,9%:
Tmavá whisky se silným vlivem sherry. Vyzrála jako první plnění v sudech po sherry Oloroso a nebývá běžně k dostání.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glenallachie 1992 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 43%Glenallachie 1992 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 43%:
Barva slámová. U toho plnění se v aromatu rozvine slad, suchá tráva a lehká sladkost. Chutná po pepři s trochou zuhelnatělého dubu. K tomu vychází na světlo květinové aroma a lehká medová sladkost. V dozvuku je kořeněná.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenallachie New Make:
Aroma: Lehké a sladké. Rozmačkaná sladká kukuřice. Aromatické a lehké.
Chuť: Čistá a přesná. Jemná a sladká.
Dokončení: Suché a čisté.
obrázek není k dispoziciGlenallachie 18letá 57,1%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Čisté, sherry se známkami ohňostroje, povidel, rozinek, cikorky a marmelády. Bohaté a výrazné s paraořechy.
Chuť: Zralá a mírně suchá, se spoustou tónů zralé kůže. Ořechová. S vodou se ukazují známky lehkého květinového charakteru.
Dokončení: Dlouhé, sladké a vyvážené.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

GlenAllachie Wood Finish 3

Adventní kalendář 2020: 16. December - Glenallachie 12yo

Adventní kalendář 2022: 1. December - Glenallachie 10letá Batch 7 Cask Strength 56,8%

Adventní kalendář 2023: 23. December - Glenallachie 12letá Sauternes Wine Cask Finish 48%


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2023: 4.12. - The GlenAllachie Wine Series Cuvée Cask Finish 2012


Recenze na whisky.nethar.cz:

GlenAllachie 4 yo 2014 HEB

GlenAllachie 7 yo 2007 A. D. Rattray

GlenAllachie 8 yo 2008 North Star

GlenAllachie 8 yo Koval Rye

GlenAllachie 9 yo 2008 Port Pipe

Glenallachie 9 yo 2008 Virgin Oak

GlenAllachie 9 yo Rye

GlenAllachie 10 yo 2006 IM Chieftain's

GlenAllachie 10 yo CS

GlenAllachie 10 yo CS 4

GlenAllachie 10 yo CS 6

GlenAllachie 10 yo CS 7

GlenAllachie 10 yo Port

GlenAllachie 10 yo Chinquapin 4552

GlenAllachie 10 yo Napa Valley 4600

GlenAllachie 11 yo Grattamacco

Glenallachie 11 yo 2009 Ruby Port Pipe

GlenAllachie 11 yo Port

GlenAllachie 12 yo

GlenAllachie 12 yo Spanish Oak Finish

GlenAllachie 12 yo French Oak Finish

GlenAllachie 12 yo Sauternes

GlenAllachie 12 yo 1993 Provenance Spring

GlenAllachie 12 yo 2004 RBTW

Glenallachie 12 yo 2008 WIN

GlenAllachie 12 yo PX

GlenAllachie 12 yo PX 2006

GlenAllachie 12 yo 2006 Bourbon

GlenAllachie 12 yo 2008 SV

GlenAllachie 12 yo Chinquapin Oak Finish

GlenAllachie 13 yo Rioja

GlenAllachie 13 yo 2006 Port Pipe Ralfy.com

Glenallachie 13 yo 2008 Chinquapin

GlenAllachie 15 yo

GlenAllachie 16 yo 1995 MoS

GlenAllachie 18 yo

GlenAllachie 18 yo Carn Mor

GlenAllachie 21 yo

GlenAllachie 25 yo

GlenAllachie 29 yo 1989

GlenAllachie 30 yo

GlenAllachie 1999 GM Connoisseurs Choice

GlenAllachie 2008 ANHA

GlenAllachie Distillery Edition

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenallachie 12-ti letá 40%Etiketa Glenallachie 12-ti letá 40%Etiketa Glenallachie 1985 Signatory Vintage 11.10.1985/17.10.1996 43%Etiketa Glenallachie 1991 Signatory Vintage 5.3.1991/10.3.1999 Sherry Cask 43%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.04.2024