značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

GLENALLACHIE

text zatím není k dispozici...

Palírna GlenallachiePalírna GlenallachieV palírně Glenallachie - destilační kotelV palírně Glenallachie - destilační kotelV palírně Glenallachie - sud

..

Glenallachie 12-ti letá 40%Glenallachie 1969 Gordon & MacPhail Cask 56,8%Glenallachie 1985 Signatory VintageGlenallachie 1991 Signatory VintageGlenallachie 1989 Cadenehad´sGlenallachie 1989 Cadenhead´s

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Co jsem zatím ochutnával whisky GlenAllachie, tak je to dobře pitelný, příjemný, ale současně mě to neoslovilo ničím, proč bych ji měl vyhledávat. Navíc existuje velké množství různých plnění, takže je nejen těžké se v tom orientovat, tak i to všechno ochutnat. Může existovat podstatně lepší verze, než jsem zatím potkal já, že bych z ní padnul na prdel, ale zatím jsem ji nepotkal. Taky jsem toho neochutnal zase tak moc.

GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma je příjemně voňavé, sladké, ovocné, sherry, vanilka, trochu citrusové kyselosti. Příjemné, hezky se k němu čuchá, má svoji hebkost a hladivost, líbí se mi. Chuť bohužel za aroma zaostává, sladkost měnící se v citrusovou kyselost, dřevitost až svíravost. V dokončení ustupující kyselost s hořkostí, sládne, přidá se čokoláda a zpět ovocnost. Celkově mi to úplně nesedělo. Vůně se mi líbila, na základní dvanáctku byla fakt hezká a příjemná. V chuti už mě tak nezaujala, jako by ji to dozrávání nezakulatilo, ale spíše rozštípalo, že se stala štiplavější.

Je to taková na pohled hezká holka s fakt hezkou postavou a ještě podpořenou tím krásně sednoucím oblečením i postojem. Umí zvýraznit všechny své přednosti. Jenže, když se s ní začnete bavit, tak vám prostě nesedí, občas je ostrá, občas nepříjemná. Možná jste si nesedli vzájemně a jiní ji vychválí do nebes. Pro mě tahle partie není. (28.1.2021)

GlenAllachie 12letá Cask: Oloroso, PX, Virgin Oak 46%Aroma je příjemně voňavé. Takové hezké Speyside, sladké, ovocné, květinové, vanilka, sherry, hořká čokoláda, postupně se přidává trocha citrusové kyselosti. Hezky čuchatelné, příjemné, ale ničím vyjímečné. Chuť zprvu sladká vlna, s trochou vanilky a hořké čokolády, pak více hořké čokolády a ořechy, až přejde ořechové hořkosti s citrusovou kyselostí, ovšem ne v takové míře, aby to křivilo pusu a bylo nepitelné. V dokončení se citrusy mění spíše v pomeranče, kyselost i hořkost ustupuje, sládne, vrací se čokoláda a ovocnost. Celkově mě to až tak nezaujalo. (14.2.2021)
GlenAllachie 15letá 46%GlenAllachie 15letá 46%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma výrazné, těžké ovocno-dřevité, zemité, čerstvé dřevo, vůně lesa. Chuť ovocno-sherry sladká, ostrost čerstvého dřeva, hutná, opdovídá aroma, hořká čokoláda s dozvukem ovoce. Dokončení je dřevitě štiplavé, přecházející v hořkou čokoládu a lehkou nevadící štiplavost, dlouho doznívající, hřejivé.
Bylo to velmi fajnové pití, taky jsem na palírnu slyšel předem velkou chválu, asi to bude chtít ochutnat další. (1.11.2019-WLP2019)
GlenAllachie 25letá 48%GlenAllachie 25letá 48%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2019:
Tuhle Petr Křenek doporučoval jako vrchol od GlenAllachie a není důvod mu nevěřit, samozřejmě, že 2cl sklenička této whisky také stála odpovídající peníze (jestli jsem dobře koukal, tak to bylo 9 dramů, tedy 270,- Kč). První dojem z vůně bylo droždí, ale v uhlazené podobě. Když ustoupilo, tak se objevily tóny dřeva, meruněk, s postupem času se přidává sladkost, pomeranč a stále tam zůstává to droždí. Aroma je krásně zaoblené a vyvážené, je to přímo koncert pro čichové buňky. Chuť sladká, trochu medu, lehce ostrá/kořenitá, dřevo. Chuť dost vyvážená a komplexní a moc se mi nedaří jí více rozklíčovat. Právě takovýto povedený celek je cílem, takže to až tolik nevadí. Je to velmi dobrá whisky, jemná, bohatá, dobře vyvážená. Nebudu se trápit rozklíčováním a budu si ji užívat jako celek. Ono to až tolik nevadí, při té její ceně - potkal jsem dobrou whisky, užil si jí, mám pocit, že to za to stálo a je mi fajn. Podruhé ji za ty peníze už nedám. (8.3.2020)
GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Tenhle vzorek jsem ochutnával naslepo, což běžně nedělám, ale když jsem ho tak dostal, proč to nezkusit. Jediné, co jsem věděl, že by se mělo jednat o single malt whisky. První dojem z aroma nic moc, new-maková až acetonová rána. Aroma dost alkoholové, buď to má dost procent nebo to ještě nestačilo v sudu nic pochytit. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se objeví sladkost do medu, lakované dřevo, zemitost lesa. V chuti zpočátku krátká sladkost, ale pak nastoupí výrazná pepřovitost, ale fakt výrazná, roztahující se do celé pusy. Nástup má tak rychlý, že tam nestačím rozpoznat nic dalšího. V dokončení se přesune na patro, kde vydrží docela dlouho, až do spláchnutí douškem vody. Zkusil jsem to rozkápnout, zda to tomu nepomůže. V aroma přibylo čerstvé dřevo. Lehce se zvýraznila sladkost na začátku a možná i zvedla pálivost dále. Ať zkouším, jak zkouším, chuťové buňky mi sejme ta pepřovitost/pálivost a nedám tam nic víc. Podle úvodního aroma a velké ostrosti bych to tipoval na něco hodně mladého, možná až v sudové síle, protože ta výraznost je dost velká. (5.11.2020)
GlenAllachie 2007 Madeira Hogshead 12letá Batch1 1.5.2007/8.2019 60,9%Podruhé už nešla naslepo. Ve vůni chvíli příjemně voňavé dřevo s nádechem težšího vína, ale jen krátce, kdybych nevěděl o co jde, tak bych to asi přehlédl. Při druhém očuchávání zpočátku výrazný alkohol až aceton. Když se nechá vydýchat, tak tyhle nepříjemné a výrazné tóny utečou a dostane se i na ty další. Medová sladkost, leštěné lakované dřevo, vůně lesa a lesního ovoce, těžké víno v dřevěném sudu. V chuti napřed krátká sladkost, s rychlým nástupem dalších chutí, suchost až nahořklost, měnící se v kořenitost až pepřovitost, velmi výrazně až přebíjí případné další chutě. Pepřovitost mi zůstává v puse i v rámci dokončení.

Nenadchlo mě to předtím, když jsem nevěděl co to je (ani do stáří, ani značky, ani finishe jsem se vůbec netrefil), nenadchlo mě to ani teď, když vím, co to je a zkouším tam případně některé tóny hledat. Asi ten sud jí dal až tak moc výrazné tóny, které to všechno přebíjí. Vzorek dopit, nenadchlo mě ochutnávání naslepo a ani tohle plnění. (17.1.2021)

GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem z aroma je velmi příjemný, vůně těsta na vánoční cukroví, hebké, máslové s trochou skořice. Když se nechá vydýchat, tak projeví lakované dřevo a ovocnost, slad. Je v něm trochu cítit síla alkoholu. Je příjemné i když ne zvlášť bohaté. V chuti se krátce objeví úvodní sladkost, ale sudovka pak ukáže svoji sílu. V chuti je bohatší než ve vůni, po krátké sladkosti má docela silný nástup, dřevo, silnější ovoce, tmavá čokoláda, celkově dobrá chuť, celkem komlexní, úplně se mi ji nedaří ze vzorku rozklíčovat na jednotlivé chuti. Nabere nahoru až do určité pálivosti, která vydrží i dlouho v dokončení, kde pomalu doznívá. V prázdné skleničce mi zůstala vůně čerstvého dřeva. Celkově je to dobře pitelné, ale spíše pro dobré popíjení, než detailní hledání chutí. (19.2.2021)
GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%V prvním dojmu jemné, příjemné vánoční těsto, vanilka, máslové sušenky se skořicí. Pak se k němu zvýrazní ovoce ve dřevěné lakované míse, sladkost, slad. Jsou tam cítit tóny alkoholu. V chuti se projeví síla těch skoro 55%, úvodní sladkost, dřevo, ovoce s pepřovitostí, tmavá čokoláda. (26.2.2021)
GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma je znát výrazný vliv moscatelu, je hodně voňavé, svěže ovocné, sladkost hrušek, květinové, výrazné, když se nechá chvíli vydýchat, tak se tam projeví máslové sušenky, trocha vanilky a vůně vánočního těsta s trochou skořice. V chuti celkem hodně rozmanitá, vše lemuje sladkost, až medovitá, přidává se sladkost ovoce, hodně sladká, koření, až si trochu štípne, v dokončení závan dřeva, trochu se začíná projevovat suchost, která se v závěru projevuje víc. (19.2.2021)
GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%Aroma je hodně voňavé, svěže ovocné, sladkost ovoce, hrušky, květinové, chvílema až převoněné, hodně výrazné, potřebuje nechat chvíli vydýchat. Když se vydýchá, tak zjemní, máslové sušenky, vánoční těsto s trochou vanilky, jemné koření, skořice. V chuti výrazná sladkost rozvíjející se až do medu, sladkost ovoce, zpočátku se lehce objevilo koření ve sladkosti, ale ta výrazná sladkost ho přebila, opět se začne objevovat po vlně toho medu, přejde to s ním až do závěru, kde se přidá dřevo a projeví se suchost. (26.2.2021)
GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma velmi výrazné čerstvé dřevo, až štiplavé aroma čerstvého dřeva u pily. Já tam snad cítím i ten olej, co z té pily občas ukápne. Když jsem mu ještě chvíli nechal, tak mi to připadlo skoro jako rumové aroma, přidá se pomeranč s nádechem čokolády. Až tak moc mě teda nenadchlo. Chuť je trošku mdlá, lehce nakyslá, kořenitá, pak se objeví i sladké tóny, je tam všude přítomné dřevo až trochu do hořkosti. V dokončení se mi potkává sladkost s kořením a zůstává dřevitá suchost. Celkově mi připadla moc dřevitá, nesedli jsme si. I u prázdné skleničky mám pocit, že na dně leží piliny čerstvého dřeva. (19.2.2021)
GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%V aroma štiplavé dřevo, po chvíli doplněné pomerančem, čokoládou a rumem. To čerstvé štiplavé dřevo mi tam přijde dost intenzívní a moc mě teda nenadchlo. Chuť není tak výrazná jako aroma, spíše zprvu mdlá, lehce sladká, ale pak se opět projeví dřevo, až do hořkosti, do toho trochu nakyslosti a kořenitosti. V dokončení výrazné koření, skoro obchod s kořením a dřevitá suchost. (26.2.2021)
GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem v aroma bylo pohlazení máslových sušenek, pak se velmi silně projeví dřevo nasáklé PXem. Když se nechá trochu vydýchat, tak se jí vrátí určitá hebkost těsta na máslové sušenky, které bylo velmi štědře prolévané sherry. Pomerančová ovocnost, tmavá čokoláda, rozinky, koření, skořice, občas ale s né úplně příjemnými nakyslými tóny. V chuti velmi rychle nastoupí lehká hořkost, přidává se k ní sladkost, jsou celkem výrazné, ale prosazuje se tam sladká ovocnost, čokolády, prostě sherry. V dokončení opět vyzní kořenitost, sladkost a v závěru až do slana. (19.2.2021)
GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%Pohlazení máslových sušenek silně zalitých sherry a to vše leží v dřevěné míse, která tím postupně nasákává a je cítit čím dál víc. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se jí vrátí hebkost máslových sušenek a těsta, doplněná sherry, pomeranči, tmavou čokoládou, rozinky, koření, skořice. Občas se objeví kyselé vinné tóny. V chuti se zpočátku kombinuje sladkost se vzrůstající kořenitostí až lehkou hořkostí. Při dalším ochutnání, když už si na ten nástup zvyknu, tak se ukazuje ovocná sladkost, čokoláda, sherry, sušenky. V dokončení opět trocha štiplavé kořenitosti, sladkost a zcela na závět trochu překvapivě slané tóny. (26.2.2021)
GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Potřebuje pár kapek vody aby se otevřela a ukázala. Sladkost, zralé ovoce, oříšky, čokoláda a to vše ve voňavé dřevěné bedýnce. Velmi příjemný mix vůní, čuchá se velmi dobře. Není to klasická vůně, mám tam ještě jeden celkem výrazný vliv, který se mi nedaří zařadit. V chuti mě překvapila po sladkém nástupu nečekanou ostrostí až štiplavostí. Po jejím odeznění ovocné tóny s pomerančovým nádechem. V dokončení nechá opět projevit ovoce, ale začne hořknout a uzavře to doznívající kyselostí (trochu do citrónu), kořením a na konci trochu dřevitou suchostí.

Vůně mě zaujala hodně a ještě někdy nad vzorkem budu přemýšlet, co je to poslední, co mi chybí do skládačky. V chuti jsme se moc nesešli. (27.8.2021)

GlenAllachie 10letá 2010 cask #4600 Napa Valley Red Wine (Cabernet Sauvignon) 12.3.2010/1.2021 k 10. výročí WhiskyFestival.cz 62,8%Podruhý jsem měl po nalití hodně výrazné víno a tak jsem jí nechal chvíli vydýchat. Čas jí trochu pomohl, ale pár kapek ještě víc. Příjemná vůně obilí, sladkost, zralé ovoce, čokoláda, smetanově vonící dřevo, fakt příjemně, jemně a hladivě vonící dřevo. Opět se mi tam v pozadí vrací víno. Příjemné a bohaté počuchání. V chuti začala dřevitou štiplavostí. Při dalším loku už to není takový šok, ale dřevitost tam zůstává, jak postupně odeznívá, tak se přidávají ovocné tóny, meruňkový kompot, pomeranč. Do dokončení přejde s ovocem, ale začne se projevovat kořenitost, hořkost a kyselost, zakončená dřevitou suchostí.

Dojem hodně podobný jako minule, vůně se mi líbila možná ještě víc, v chuti jsme si sedli možná ještě méně. Což může být i spojené s tím jak na mě působila vůně, to dělá ten první dojem a to očekávání v chuti. Myslím, že tu mám ještě někde jeden vzorek, tak uvidím až ji znovu potkám. (20.9.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenallachie 12letá 40%Glenallachie 12letá 40%:
Barva: velice světlá.
Aroma: náznak rašeliny, voňavá, slabě po sladu.
Tělo: lehké, ale pevné.
Chuť: krásně čistá, jemná a lahodná.
Dokončení: začíná nasládle a přechází do dlouhého parfémového tónu.
Známka: 76
Glenallachie 1985 Signatory VintageGlenallachie 1985 Signatory Vintage 43%:
Barva: bílé víno.
Aroma: velice slabé ovocné.
Tělo: lehké.
Chuť: hrušky a koření.
Dokončení: suché, slabě svíravé dokončení.
Známka: 72

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenallachie 16letá 1990 56,9%Glenallachie 16letá 1990 56,9%:
Tmavá whisky se silným vlivem sherry. Vyzrála jako první plnění v sudech po sherry Oloroso a nebývá běžně k dostání.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenallachie New Make:
Aroma: Lehké a sladké. Rozmačkaná sladká kukuřice. Aromatické a lehké.
Chuť: Čistá a přesná. Jemná a sladká.
Dokončení: Suché a čisté.
obrázek není k dispoziciGlenallachie 18letá 57,1%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Čisté, sherry se známkami ohňostroje, povidel, rozinek, cikorky a marmelády. Bohaté a výrazné s paraořechy.
Chuť: Zralá a mírně suchá, se spoustou tónů zralé kůže. Ořechová. S vodou se ukazují známky lehkého květinového charakteru.
Dokončení: Dlouhé, sladké a vyvážené.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

GlenAllachie 4 yo 2014 HEB

GlenAllachie 7 yo 2007 A. D. Rattray

GlenAllachie 8 yo 2008 North Star

GlenAllachie 8 yo Koval Rye

GlenAllachie 9 yo 2008 Port Pipe

Glenallachie 9 yo 2008 Virgin Oak

GlenAllachie 9 yo Rye

GlenAllachie 10 yo 2006 IM Chieftain's

GlenAllachie 10 yo CS

GlenAllachie 10 yo CS 4

GlenAllachie 10 yo Port

GlenAllachie 10 yo Chinquapin 4552

GlenAllachie 10 yo Napa Valley 4600

GlenAllachie 11 yo Port

GlenAllachie 12 yo

GlenAllachie 12 yo 1993 Provenance Spring

GlenAllachie 12 yo 2004 RBTW

GlenAllachie 12 yo PX

GlenAllachie 12 yo PX 2006

GlenAllachie 12 yo 2006 Bourbon

GlenAllachie 13 yo 2006 Port Pipe Ralfy.com

GlenAllachie 15 yo

GlenAllachie 16 yo 1995 MoS

GlenAllachie 18 yo

GlenAllachie 18 yo Carn Mor

GlenAllachie 21 yo

GlenAllachie 25 yo

GlenAllachie 1999 GM Connoisseurs Choice

GlenAllachie 2008 ANHA

GlenAllachie Distillery Edition

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenallachie 12-ti letá 40%Etiketa Glenallachie 12-ti letá 40%Etiketa Glenallachie 1985 Signatory Vintage 11.10.1985/17.10.1996 43%Etiketa Glenallachie 1991 Signatory Vintage 5.3.1991/10.3.1999 Sherry Cask 43%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.09.2021