značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

[balvený/balvíný]  výslovnost  tisk textu

BALVENIE

Palírnu Balvenie založil v roce 1891 William Grant nedaleko palírny Glenfiddich. Palírna stojí blízko hradu Balvenie Castle. V době založení palírny, byla palírna vybavena staršími destilačními zařízeními vyřazenými z jiných palíren. Palírna Balvenie je v klasickém viktoriánském stylu a některé části palírny jsou přestavěné zbytky hradu (ne ovšem hradu Balvenie Castle, který leží nedaleko palírny). V roce 1892 byla palírna známá také pod názvem Glen Gordon. Palírna je stále v majetku rodiny Grantů, dnes společnost William Grant & Sons. Vodu bere palírna z Robbie Dubh Springs.

Palírna BalveniePalírna BalveniePalírna BalveniePalírna BalveniePalírna BalveniePalírna Balvenie

V palírně se zatím stále používá podlahové sladování. Palírna působí tradičním dojmen, dřevěné kádě, zašlé destilační přístroje, oproti nablýskaným kotlům v Glenfiddich, skladiště ze štěrkovou podlahou, která zabezpečuje stálou studenou vlhkost, ideální pro zrání whisky. Do používaného sladu je přidáváno i trochu sladu z jiné sladovny, což zintenzivňuje dojem rašelinovitosti.

V palírně Balvenie - sušení sladuV palírně Balvenie - destilační kotleV palírně Balvenie - destilační kotelV palírně Balvenie - ohniště pod destilačním kotlemV palírně Balvenie - sběrné místo whisky

Typy

V palírně se vyrábí 10-ti letá Balvenie Founder´s Reserve, která zraje 9 let v sudech z amerického dubu a 1 rok dozrává v sudech po sherry, 12-ti letou Balvenie Doublewood, která zraje 11 let v sudech po bourbonu a rok dozrává v sudech po sherry sweet oloroso, 21 letá Balvenie Port Wood Finish dozrávající v sudech po portském. Chloubou palírny jsou 15-ti letá a 25-ti letá Balvenie Single Barrel zrající v sudech po bourbonu. Jsou lahvována ručně a z jednoho sudu je stočeno maximálně 350 lahví 15-ti leté a 250 lahví 25-ti leté. Dalšími standardními produkty jsou 12-ti a 18-ti letá Balvenie Classic. Z roku 1989 je 12-ti letá Balvenie PortWood 1989 dozrávající v sudech po portském. Jako specialita byla vyrobena 17-ti letá Balvenie Islay Cask, která zrála 17 let v dubových sudech a následně dozrávala šest měsíců v 94 sudech, ve kterých předtím zrála single malt whisky z Islay. Záměrem bylo, aby whisky získala část charakteru whisky z Islay. Mezi další speciality patří ročníkové 30-ti leté Vintage Cask. Jsou ručně lahvované, v omezeném množství. Velmi vysoce jsou ceněny ročníky 1964, 1967 a 1968. V roce 2003 do této série přibyla další - Balvenie Vintage Cask 1972 stočená v počtu 475 lahví. Specialitou z poslední doby je 50-ti letá Balvenie Cask 191, která byla lahvována 6. září 2002 ze sudu číslo 191 v počtu 83 lahví. Je nabízena v Balvenie Clubu za 6.000 liber.
Standardně nebývá lahvována v nezávislých stáčírnách, protože společnost William Grant & Sons se tomu u svých produktů brání.
K 25. výročí časopisu Playboy bylo naplněno 25 lahví 25-ti letou Balvenie.
V palírně byly zkoušeny různé experimenty, které se objevují pod názvy Barnside a Wardhead a jsou to smíchané Balvenie a Glenfiddich, jedná se tedy o vatted malt.
Balvenie se používá jako jedna ze složek míchané whisky Grant´s.

Balvenie 10-ti letá Founder´s Reserve 40%Balvenie 12-ti letá DoubleWood 40%Balvenie 15-ti letá Single Barrel 50,4%Balvenie 17-ti letá IslayCask 43%Balvenie 21 letá PortWood 40%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1166603530936198/:

Zdeněk CZ napsal (26.9.2022):

Palírna The Balvenie a její lahodné destiláty nejsou u nás moc známé, přestože jejich prodeje ve světě rostou téměř zázračným tempem.

O trochu mladší sestřičku známé palírny Glenfiddich, založil také William Grant jen o několik let později a první destilát se narodil v r. 1893. Z původního páru dvou kotlů, které umožňovaly dvojitou destilaci, se palírna postupně rozšiřovala až na dnešních 6 kotlů, nicméně stále zůstávala v rukou rodiny Grantů. V r. 1971, o necelých 10 let později než sesterská palírna Glenfiddich, vydává svoji první single malt. Od r. 1962 nastoupil do palírny dnešní master blender, tehdy 17-letý David C. Stewart, jehož podpis dodnes nacházíme na destilátech lahvovaných v místní palírně. Dnes je to asi nejdéle sloužící master blender palírny.

Palírna sídlí v neoficiálním "hlavním městě oblasti Speyside" Dufftownu v těsné blízkosti své starší sestřičky. Přesto má vlastní sladovnu (byť nepokrývá veškerou vlastní potřebu) a bednářství i když sousedí s Glenfiddichem jen kousek přes dvůr. Pojmenována je po zřícenině hradu, tyčícího se přímo nad palírnou Glenfiddich, která zase údajně získala jméno podle "údolí jelenů", což je jeho doslovný překlad z galštiny. Pravdou je, že v těsné blízkosti taky protéká řeka jménem Fiddich :)

Ačkoliv Balvenie není majiteli nijak výrazně marketingově propagována (na rozdíl od Glenfiddichu), nenápadně zvyšuje prodeje o polovinu za posledních 7 let (aktuálně téměř 5 milionů prodaných lahví ročně) a tak útočí v prodejnosti na 5-té místo v kategorii single malt, které dosud drží Glenmorangie s víceméně nezvyšující se produkcí.

Nezávislé plnění vzniklé mimo palírnu nekoupíte a pokud chcete destilát od Balvenie do směsí, tak je vždycky "znečištěn" přidáním malého množství jiné whisky, aby nikdo nemohl vytvořit plnění nezávislé na mateřské palírně. Takže můžete koupit pod jménem Burnside destilát produkovaný v Balvenie s přidanou kapkou Glenfiddichu.

Základní destiláty z core range (Double oak) zrají většinu doby v sudech po bourbonu a na posledních 9 měsíců jsou přesudovány do sudů uchovávajících předtím sherry oloroso nebo fino. Verze Tripple oak navíc rafinovaně přidává přesudování do čerstvě vypálených 1st fill sudů po bourbonu.

Palírna umí také použít s úspěchem zrání po portském (21yo, 25yo) či karibském rum (14yo) a jeden týden v roce porušuje pravidlo o produkci nenakouřeného destilátu a v rámci tzv. peat weak" produkuje lehce až středně nakouřenou whisky (20-40 ppm).

Balvenie tak trochu popírá mýtus o velkém vlivu umístění palírny (tzv. terroir). Používá úplně stejnu vodu, způsob rmutování i fermentace a destilace jako sousedská palírna Glenfiddich, a přesto se její destiláty zásadně liší od produktů GF a rozdíl pozná i úplný začátečník.

Základní Balvenie 12yo Double wood je cenově dostupná a jedná se o sladce-ovocnou, ale tělnatou whisky reprezentující klasický charakter vřesovo-medového stylu oblasti Speyside. Je příjemně strukturovaná a nabízí ovocnost po zeleném jablku, pomerančích, někdo může cítit skořici. Dokončení je nenápadné, ale dlouhé. Dostupná je i ve starší verzi (17yo).

Vezre 12yo Tripple wood díky přidanému přesudování přináší hutnější vjem s novými prvky: sušené ovoce, více vanilky, z medu se stává karamel, možná lehce připálený, chuťové rozšíření lahve, na první pohled podobné, je až zarážející. Přesto zůstává charakter stále sametový, čemuž napomáhá lahvování při 40%. Dostupná je i ve starší verzi (16yo), která přináší mnohem hlubší a charakternější vůni i chuť. Postup výroby zůstává obdobný, ale 4 roky navíc strávené v sudu si odpracovaly své. Mám neodbytný pocit, že jsem si právě lehnul do vyhřátého mechu a sametová lahodnost mě doslova zaplavuje. Téhle krásce bych naslepo hádal i víc roků, než se přiznává, David Stewart odvedl při dokonalém ladění téhle whisky skvělou práci.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Balvenie 12letá DoubleWood 43%Balvenie 12letá DoubleWood 43%:
Aroma je na první pohled (tedy počuch) nenápadné, ale když se mu člověk více pověnuje, tak se projeví. Není moc intenzívní, ale ani slabé, takové střední. Sladké, medové, sladké dřevo, trochu sladovosti, oříšky, pomerančová kůra, příjemné a navnazující. Chuť příjemně sladká, jemná, lehce medová, zpočátku trochu skrývající ostatní chutě. Při delším poznávání se projeví jablka, pomeranč, trochu nakyslosti (lehce kyselá jablka?), trochu dřeva. Dokončení je spíše krátké, doznívá tam slabá medová sladkost a trocha lehké dřevité štiplavosti. Chce se jí trochu pověnovat, na pohled vypadá jednoduchá a ne tolik zajímavá, ale při zasloužené pozornosti se více projeví a ukáže, že je to zralá a povedená whisky. Ale zase ne tolik, aby mohla soutěžit o královnu Speyside, je dobrá, ale najde se dost těch, které jí zastíní a zaujmou více.

Pěkná zralá ženská, napohled nenápadná, více si všimnete té viditelnější vedle ní. Když ale zaměříte svoji pozornost na tuhle, zjistíte, že je opravdu pěkná. Nesmíte na ní hrr, je trochu uzavřenější, až když jí věnujete dostatek času, tak se vám více otevře. Poznáte, že je pěkná i uvnitř a zatoužíte se více seznámit a ochutnat ji. Má pěkné zralé tělo, krásné delší černé vlasy, krásný úsměv. Toužíte ji poznávat víc a víc. Bohužel se trochu ukáže, že není kam víc. Nevadí, to co má a může nabídnout je pěkné a člověk si to nesmí zkazit svojí nenasytností. Ještě stále si pamatuji její krásný úsměv, její krásné vlasy, jen jsem čekal (si přál) víc, než mi mohla dát. (1.9.2019)

Balvenie 14letá Carribean Cask 43%Balvenie 14letá Carribean Cask 43%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma příjemně voňavé, sladkost ovoce mísící se sladkostí rumu, citrusy, rum je tam znát v příjemné podobě, vanilka, banány, postupně se zvyšující sladkost, rozinky. Po chvíli vydýchání se přidají banány. V chuti mi tam zprvu připadají rušivé tóny rumu a citrusů. V druhém dojmu se více projeví ovoce, banány, slad a znovu rum. V aroma se mi líbila více, v chuti mě rušil rum, který se protáhnul až do dokončení. (25.5.2021)
Balvenie 14letá 2002 Peat Week 48,3%Balvenie 14letá 2002 Peat Week 48,3%
Poznámky z ochutnávky vzorku:
První dojem ve vůni sladkost s výrazným kouřem, až překouřený med. Kouř ovšem velmi rychle odešel, jako by si tam připadal nepatřičně. Výrazná sladkost taky ustoupila, zůstává jen lehká, spolu s ní slad, lehký karamel a nevýrazná vlhká rašelina. Aroma hodně ztratilo a přestalo být zajímavé. V chuti se celkem brzo objeví slabá, ale přetrvávající štiplavost i s trochou nakyslosti, jinak se tam ještě motá slad a vanilka. V dokončení trocha nakouřeného sladu.

Úvod vůně měl grády, ale moc dlouho mu to nevydrželo. Až jsem začal přemýšlet, co znamená ten "Peat Week", jestli to není jen týden z těch 14 let. Překvapila úvodem, ale pak hodně ztratila. Velký nástup na prvních deseti metrech závodu na sto metrů a pak propad. Nené to tak hrozné, jak to vyznívá, ale neodpovídá to očekávání, jak to bylo prezentováno a tomu, co ukáže v prvních pár vteřinách. (24.8.2021)

Balvenie 14letá 2002 Peat Week 48,3%V úvodu aroma sympatický sladký kouř, voňavě nakouřený med. Ale jen chvilku po nalití, krátkou chvilku. Pak slad, už jen pozůstatek sladkosti, slaný karamel a vlhké dřevo/rašelina. Začátek vypadal zajímavě, ale pak to spadlo do nevýraznosti a nudy. V chuti sladký med s lehkým nádechem kouře, lehká štiplavost pokračující až k lehké kyselosti, slad, vanilka, ale nic nikde moc výrazného. V závěru opět trochu toho kouře, sladkosti a sladu. Vzorek bohatě stačil, nemám potřebu shánět láhev. (27.8.2021)
Balvenie 14letá Week of Peat 48,3%Balvenie 14letá Week of Peat 48,3%
(lahvováno 2019)
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma mokrá rašelina, příjmená uzenost, sladkost, až uzený med, ovocnost, na ohni pečené hrušky, příjemné. V chuti, sladkost, medová sladkost přecházející v uzený med a uzenost, lehká kořenitost, ovocnost, jablka a hrušky. V dokončení trocha pendreku, koření, doznívá uzenost. Příjemné překvapení, velmi dobré. (30.5.2021 - naslepo, vzorky "Král peatu")
Balvenie 14letá Week of Peat 48,3%V aroma příjemně uzená mokrá rašelina, výrazná uzená sladkost, až uzený med, ovocnost, uzený hruškový kompot, současně celkem svěží a lehké aroma, příjemné. V chuti opět sladkost uzeného medu, jablka, hrušky, příjemně skloubená sladkost, ovocnost a současně kouř a uzenost. V dokončení lehká kořenitost, trocha pendreku, doznívá sladká uzenost.
Celkově příjemné překvapení, ať poprvé naslepo, tak podruhé, když už jsem věděl, co to je. Velmi dobře se to pije, působí příjemným a lehkým dojmem. (24.8.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Balvenie 10letá Founder´s Reserve 40%Balvenie 10letá Founder's Reserve 40%:
Barva: jasně zlatá.
Aroma: pomerančová a medová vůně, pižmové, slabý náznak rašeliny.
Tělo: střední.
Chuť: medová sladkost přechází do slabounce kořeněných tónů, velmi živá, pouze náznak sherry.
Dokončení: vzrušující příval chutí s přetrvávající příchutí sirupového medu.
Známka: 85
Balvenie 12letá DoubleWood 40%Balvenie 12letá DoubleWood 40%:
Barva: jantarová.
Aroma: sherry a pomerančová kůra.
Tělo: střední, tělnaté.
Chuť: krásně kombinované lahodné chuti: ořechová, sladká, sherry, velmi pomerančová ovocná, po vřesu, skořicová kořeněnost.
Dokončení: dlouhé, chvějivé, velmi hřejivé.
Známka: 87
Balvenie 15letá Single Barrel 50,4%Balvenie 15letá Single Barrel 50,4%:
Barva: světle zlatá.
Aroma: pronikavé, suché, čerstvý dub, vřes, kořenové, kokos, dužnina citronu.
Tělo: pevné.
Chuť: živá, cedr, pomerančové slupky, ananasová sladkost a kyselost.
Dokončení: velmi suché, pepřový alkohol.
Známka: 85
Balvenie 21letá PortWood 40%Balvenie 21letá PortWood 40%:
Barva: načervenale jantarová.
Aroma: parfémové, ovocné, plod mučenky, rozinkové, ořechová suchost, marcipán.
Tělo: tělnaté.
Chuť: velmi harmonická, karamely, smetanová, vínová, anýz.
Dokončení: dlouhé, cedrové, suché.
Známka: 88
Balvenie Vintage Cask 1966Balvenie Vintage Cask 1966 (264 lahví) 42,1%:
Barva: sytě zlatá až bronzová.
Aroma: máslo, med, citron, tráva, slabá rašelina, velmi aromatické.
Tělo: střední, pevné, vyzrálé.
Chuť: máslová, sladová, med, pomeranč, citronela, šťavnatý dub.
Dokončení: citron, tráva, slabě rašelinová kolísavá suchost.
Známka: 88
Balvenie Vintage Cask 1964:
byla podobný, ale ořechovější a sušší.
Známka: 88
Balvenie Vintage Cask 1951:
tmavohnědá a plná rašeliny a dubového kouře, ale pod tím byla stále zřetelná sladová jemnost.
Známka: 88
obrázek není k dispoziciBalvenie 1974 Signatory 1974/1990:
Barva: jasně sytě zlatá.
Aroma: linecké těsto.
Tělo: pevné, slabě sirupové.
Chuť: med, skořice a citron.
Jemný, dlouhý, vyzrálý, uklidňující a hřejivý dojem.
Známka: 87

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBalvenie 12letá Founder's Reserve 40%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Jetelový med, jasmín, drcený kmín.
Tělo: Lehké až střední. Měkké.
Chuť: Jemná a měkká. Opět med. Santalové dřevo a lehké tóny sultánky.
Dokončení: Dlouhé, změkčující.
obrázek není k dispoziciBalvenie DoubleWood 43%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Bohaté s praženou mandlí, rozinkou, sušenou meruňkou, medem a opálenou pomerančovou kůrou.
Tělo: Střední, s hedvábným pocitem.
Chuť: Jemná a pestrá. Pramínek kouře. Datle, skořice, muškátový oříšek. Elegantní.
Dokončení: Dlouhé, měkké, kořeněné.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Balvenie 10letá Founder's Reserve:
Při přičichnutí prozrazuje jistou mladost, avšak na patře je počáteční štiplavý atak následován oslnivou sladovou příchutí a závěrečnou kouřovitostí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Balvenie 21letá PortWood 40%Balvenie 21letá PortWood 40%:
Barva: Teplý odstín sytě zlaté.
Aroma: Rozinky a ořechy, pokračuje postupným rozvíjením oblé sladkosti.
Chuť: Hedvábná s plným tělem, projevují se sudy od portského, ale nikdy nepřehluší základní charakter destilátu.
Dokončení: Doznívá velmi příjemně a zanechává kvalitní ořechovou stopu.
Balvenie 30letá 47,3%Balvenie 30letá 47,3%:
Barva: Sytá, tmavě zlatá.
Aroma: Zpočátku suché, rozvíjí se bohatá komplexnost s medovými tóny.
Chuť: Sešené ovoce, pomerančová kůra, vanilka a koření vánočního koláče.
Dokončení: Doznívá ke konci s jemnou připomínkou medu.

v knize Svět whisky hodnotí:

Balvenie 12letá DoubleWood 40%Balvenie 12letá DoubleWood 40%:
Po deseti letech v sudech z amerického dubu stráví DoubleWood dva roky v sudech po sherry, které jí dají hebký, slazený a mírně ořechovvý charakter.
Balvenie 12letá Signature Twelve 40%Balvenie 12letá Signature Twelve 40%:
Směs sladových whisky ze tří sudů - po sherry, po bourbonu a opakovaně použitých sudů po bourbonu - zaujme směsicí chuti kandovaného ovoce a vanilky se sirupovou konzistencí.
Balvenie 12letá Single Barrel 47,8%Balvenie 12letá Single Barrel 47,8%:
Silně voní po javoru, medu, vanilce a borovici. V plné chuti se projeví vanilka, med, mléčná čokoláda, čerstvé dubové hobliny a jablka. Dokončení chutná po sladkém koření.
Balvenie 14letá Caribbean Cask 43%Balvenie 14letá Caribbean Cask 43%:
Voní po karamelu, sadovém ovoci a bilém rumu a v kompaktní konzistenci se ozývá cukrový slad, ovoce, vanilka a jemný dub. Středně dlouhá dochuť jemně kořeněného dubu.
Balvenie 15letá Single Barrel 47,8%Balvenie 15letá Single Barrel 47,8%:
Tato 15-ti letá whisky se plní vždy sud po sudu, takže je každá trochu jiná. Společný mají sladký dřevitý charakter a ořechovou příchuť.
Balvenie 17letá Rum Cask 43%Balvenie 17letá Rum Cask 43%:
Bohatá, opojná vůně s tóny melasy a třtinového cukru se rozvine v příchuť zralých banánů a smetany se suchou dochutí.
Balvenie 21letá PortWood 40%Balvenie 21letá PortWood 40%:
Jemná, hřejivá a krémová vůně zralého ovoce a vanilky s kouřovým a pižmovým nádechem červeného vína. V bohaté, plné a hedvábné konzistenci příchuť jemného koření vystřídá ořechová chuť dubu a nakonec ovocné a vinné tóny.
Balvenie 30letá 47,3%Balvenie 30letá 47,3%:
Ve vůni zaznívá karamel, muškátový oříšek, fíky, pomeranče a dub, v bohaté směsi chutí pak med, koření, zralé švestky a jemný dub.
Balvenie 1976 Vintage Cask 53,8%Balvenie 1976 Vintage Cask 53,8%:
Vlhká dřevitá vůně s tóny vlhkého podzimního listí. Těžké třísloviny v chuti se dobře kombinují s příchutí ovoce. Dochuť je mírně sladká.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Balvenie 12letá Double Wood 40%Balvenie 12letá Double Wood 40%:
Barva tmavý jantar. V nose se rozvine typické pomerančové aroma spolu se sherry, v chuti se sladký nádech sherry plně projeví. Chutná poněkud ořechově a po skořici. Dozvuk má svrchovaně příjemný a dlouhý.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Balvenie DoubleWood 12letá 40%Balvenie DoubleWood 12letá 40%:
Aroma: Tóny čerstvého ovoce a sherry, k tomu náznaky medu a vanilky.
Chuť: Hladká a hebká, oříškově sladká, skořicová, s tóny sherry.
Dokončení: Dlouhé a lehce nasládlé.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Balvenie 12letá:
Aroma: květinové.
Příchuť: výrazná chuť medu, dlouhý stupňovaný konec.

Recenze na Officer's lounge

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Balvenie 17 let Peated Cask


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 15 December - Balvenie 12yo


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Balvenie 12 Double Wood

Balvenie 14y Caribbean Cask


Svet Whisky SK

The Balvenie 12,14,17


Recenze na whisky.nethar.cz:

Balvenie 10 yo Founders Reserve

Balvenie 12 yo Double Wood

Balvenie 12 yo Single Barrel

Balvenie 12 yo The Sweet Toast of American Oak

Balvenie 12 yo Signature

Balvenie 14 yo 2002 Peat Week

Balvenie 14 yo 2003 Peat Week

Balvenie 14 yo The Week of Peat

Balvenie 14 yo Caribbean Cask

Balvenie 14 yo Cuban Selection

Balvenie 14 yo Golden Cask

Balvenie 14 yo Peated Triple cask

Balvenie 14 yo Roasted Malt

Balvenie 14 yo RumWood

Balvenie 15 yo Single Barrel

Balvenie 15 yo Single Barrel Sherry Cask

Balvenie 15 yo Madeira Cask

Balvenie 16 yo Triple Cask

Balvenie 16 yo French Oak

Balvenie 17 yo Double Wood

Balvenie 17 yo Madeira Cask

Balvenie 17 yo Madeira Cask 48,2%

Balvenie 17 yo Peated Cask

Balvenie 17 yo Rum Cask

Balvenie 17 yo Sherry Oak

Balvenie 21 yo PortWood 40%

Balvenie 21 yo PortWood 47.6%

Balvenie 21 yo The Second Red Rose

Balvenie 30 yo

Balvenie 1972 DCS Compendium - Chapter Two

Balvenie 1991 PortWood

Balvenie 1993 PortWood

Balvenie The Creation of a Classic

.

Webové stránky značky:

Etiketa Balvenie 10-ti letá Founder´s Reserve 43%Etiketa Balvenie 12-ti letá DoubleWood 40%Etiketa Balvenie 15-ti letá Single Barrel 50,4%Etiketa Balvenie 25-ti letá Single Barrel 46,9%Etiketa Balvenie Vintage Cask 1968 11.6.1968/19.9.2000 50,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024