značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

AUCHROISK

Palírnu Auchroisk založila v roce 1974 společnost Justerini & Brooks. Vlastníkem palírny je International Distillers, licenci vlastní Justerini & Brooks. Vzhledem palírna připomíná prapodivný hybrid futurismu a funkcionalismu s příměsí tradicionalismu v podobě zbytečně přistavěné malé věžičky. Vodu bere z Dorie´s Well.
Při výrobě se používá jen slabě nakouřený slad. V gaelštině znamená Auchroisk brod přes červený potok. Samotná palírna leží na říčce Mulben, která se vlévá do řeky Spey.

Palírna AuchroiskPalírna AuchroiskV palírně Auchroisk - destilační kotleV palírně Auchroisk - sudy

Typy

Produkce palírny byla původně plánována pouze pro výrobu míchané whisky. V palírně se vyrábí 10-ti a 12-ti letá whisky. Společnost IDV, která palírnu vlastní zde vyrábí 10-ti letou Auchroisk s etiketou Flora a Fauna. Pod názvem Auchroisk se stáčí také v nezávislých stáčírnách, které používají v názvech palírnu původu. Protože panovala obava, že název palírny by se špatně vyslovoval, od roku 1986 se část produkce prodává pod názvem The Singleton, celým názvem The Singleton of Auchroisk.

Auchroisk 10letá Flora a Fauna 43%Auchroisk Cadenhead´s 1989 SherrywoodAuchroisk 8letá Cadenhead´sAuchroisk 11letá Chieftain´s Choice

Základní Auchroisk zraje v sudech po bourbonu. Tato whisky je lehká a vhodná pro míchání, její lehkost je zárukou, že při míchání neovlivní vlastnosti ostatních. Část produkce dozrává poslední rok v sudech po sherry, které ji chuťově obohatí. Tato chuťově výraznější whisky se prodává pod názvem The Singleton.

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciAuchroisk 10letá 43%:
Barva: Zlatá. Záblesky jantarové.
Aroma: Lehké, měkké a smetanové. Smetanový nápoj z prášku, vanilkový krém. Pudink z rozmočeného bílého chleba s oříškovým sladem vespod.
Tělo: Měkké a sladké.
Chuť: Přímá. Obilná. Náznak měkkého ovoce.
Dokončení: Měkké.

v knize Svět whisky hodnotí:

Auchroisk 10letá Flora a Fauna 43%Auchroisk 10letá Flora a Fauna 43%:
Aromatická speysideská whisky s nádechem kouře a citrusovými tóny, které se kombinují se sladovou příchutí a suchým dokončením.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Auchroisk 15 yo 1999 Carn Mor

Auchroisk 2002 McGibbon's Provenance

Auchroisk 25 yo

Auchroisk 7 yo 2009 LsD Hepburn's Choice

Auchroisk 7 yo 2010 Madeira

Auchroisk 7 yo 2010 Port

Auchroisk Speyside Dessert Cooper's Choice

Etiketa Auchroisk 10letá Flora a Fauna 43%Etiketa Auchroisk 10letá Flora a Fauna 43%Etiketa Auchroisk Murray McDavid 10.1977/7.1997 46%Etiketa Auchroisk 14letá Cadenhead´s 6.1978/12.1992 57,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 10.10.2020