značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

AUCHROISK

Palírnu Auchroisk založila v roce 1974 společnost Justerini & Brooks. Vlastníkem palírny je International Distillers, licenci vlastní Justerini & Brooks. Vzhledem palírna připomíná prapodivný hybrid futurismu a funkcionalismu s příměsí tradicionalismu v podobě zbytečně přistavěné malé věžičky. Vodu bere z Dorie´s Well.
Při výrobě se používá jen slabě nakouřený slad. V gaelštině znamená Auchroisk brod přes červený potok. Samotná palírna leží na říčce Mulben, která se vlévá do řeky Spey.

Palírna AuchroiskPalírna AuchroiskV palírně Auchroisk - destilační kotleV palírně Auchroisk - sudy

Typy

Produkce palírny byla původně plánována pouze pro výrobu míchané whisky. V palírně se vyrábí 10-ti a 12-ti letá whisky. Společnost IDV, která palírnu vlastní zde vyrábí 10-ti letou Auchroisk s etiketou Flora a Fauna. Pod názvem Auchroisk se stáčí také v nezávislých stáčírnách, které používají v názvech palírnu původu. Protože panovala obava, že název palírny by se špatně vyslovoval, od roku 1986 se část produkce prodává pod názvem The Singleton, celým názvem The Singleton of Auchroisk.

Auchroisk 10-ti letá Flora a Fauna 43%Auchroisk Cadenhead´s 1989 SherrywoodAuchroisk 8-mi letá Cadenhead´sAuchroisk 11-ti letá Chieftain´s Choice

Základní Auchroisk zraje v sudech po bourbonu. Tato whisky je lehká a vhodná pro míchání, její lehkost je zárukou, že při míchání neovlivní vlastnosti ostatních. Část produkce dozrává poslední rok v sudech po sherry, které ji chuťově obohatí. Tato chuťově výraznější whisky se prodává pod názvem The Singleton.

Etiketa Auchroisk 10-ti letá Flora a Fauna 43%Etiketa Auchroisk 10-ti letá Flora a Fauna 43%Etiketa Auchroisk Murray McDavid 10.1977/7.1997 46%Etiketa Auchroisk 14-ti letá Cadenhead´s 6.1978/12.1992 57,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011