značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

[glenmorendží]  výslovnost  tisk textu

GLENMORANGIE

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843, kdy ji nechal zaregistrovat William Mathieson z Tainu. Velmi dlouho to byla jedna z posledních palíren vlastněná nezávislou společností. To se změnilo v září 2004, kdy 52% společnosti Glenmorangie Plc zakoupila za 300 miliónů liber společnost Moet Hennessy (vlastní např. koňak Hennessy a šampaňské Don Perignon). Společnost Moet Hennessy tak současně získala i značky Glen Moray a Ardbeg, které patřily do portfolia společnosti Glenmorangie Plc. V místech, kde se nyní nachází palírna Glenmorangie, se vyráběl alkohol již od roku 1738. Překlad jména Glenmorangie zní "Údolí klidu" (nebo také "Proláklina vedle vody"). Společnost Glenmoragie Plc., která palírnu vlastní se do roku 1996 jmenovala Macdonald & Muir.

Tato palírna je také známá různými technickými "zlepšováky" týkajícími se konstrukce kotlů a zkoušením sudů po různých nápojích. Pot Stills umístěné v palírně jsou absolutně nejvyšší ve Skotsku - měří 513 centimetrů. V palírně je osm těchto destilačních kotlů. V palírně je považují za významný zdroj chuti: při destilaci unikají páry alkoholu relativně dlouhou cestou a zbavují se tak postupně nežádoucích příměsí. Společnost tvrdí, že díky jim se na vrchol kolony dostanou jen ty nejčistší páry alkoholu.

Palírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna Glenmorangie

Díky jedinečnému způsobu výroby se whisky Glenmorangie stala velmi oblíbenou značkou na celém světě. Distilerie používá ječmený slad, který je připravován podle její vlastní receptury - zvláštností je poměrně malé sušení. Voda je z vlastního zdroje Tarlogie Springs, z pramene vyvěrajícího z pískovce. Je poměrně tvrdá a díky průchodu územím pokrytým vřesem a jetelišti dává výslednému produktu stopu sladkosti.

Vedení palírny odmítalo dříve připustit, aby se lihovina z nejvyšších kotlů ve Skotsku stala součástí míchaných whisky jiných značek. Až teprve nedávno začala tyto zakázky přijímat a whisky určenou k těmto účelům plní do sudů pod banálním názvem Westport. Do plnícího tanku se přidává nepatrné množství whisky Glen Moray - jen tolik, aby nebyla nijak ovlivněna chuť zrající whisky, ale přitom dostatečné množství, aby to nezávislým stáčecím firmám zabránilo prodávat tuto whisky jako čistou sladovou pod slavným názvem Glenmorangie proti vůli firmy.

V palírně Glenmorangie - mlýn na sladV palírně Glenmorangie - rmutovací káďV palírně Glenmorangie - kvasné káděV palírně Glenmorangie - destilační kotleV palírně Glenmorangie - kondenzátory

Typy

Tato palírna má velmi rozsáhlé portfolio produktů. Je to hlavně díky tomu, že palírna nechává své produkty zrát nejdříve v sudech po bourbonu a potom dozrává v sudech po portském, sherry, madeiře a experimentuje i se sudy po jiných produktech např. Cabernet Sauvignon či Koňaku a některých dalších.

Ony úžasně štíhlé a vysoké kotle a přímořská poloha mají na výsledný produkt zřejmě velmi blahodárný účinek, neboť po deseti letech přichází na trh sladová whisky, která čichovým buňkám přináší vůni večerní zahrady na začátku léta (jak hodnotí Jim Murray). Co se chuti týče, jedná se o fantasticky bohatou whisky, doplněnou pikantní kořenitou a citrusovou příchutí, která je charakteristická pro většinu palíren na sever od Inverness, přesto však zůstává nejlehčím druhem whisky z celé oblasti.

Glenmorangie 10-ti letáGlenmorangie 15-ti letáGlenmorangie 18-ti letáGlenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

Desetiletá zraje výhradně v dubových sudech po americkém bourbonu (především od Maker's Mark). Tyto sudy jsou výhradně z bílého dubu z Ozarských hor v USA. Pro některé jiné produkty si vybírá stromy přímo v Missouri, dřevo nechává sušit vzduchem, místo v sušárně a sudy z tohoto dřeva potom půjčuje na čtyři roky palírně bourbonu Heaven Hill.
Osmnáctiletá Whisky prochází dvěma periodami zrání. Nejprve opět v sudech po americkém bourbonu a poslední dva roky v evropských dubových sudech po sherry, případně portském nebo madeiře. Tuto osmnáctiletou whisku se doporučuje pít zásadně zahřátou na pokojovou teplotu, nikdy vychlazenou.
Také dvanáctiletá whisky zraje v různých sudech (od sherry, portského a madeiry). To jsou tzv. Glenmorangie Finish - dvanáctileté whisky. Nejznámější jsou tři druhy. Sherry Wood Finish je světle zlatá a má sladkou příchuť sherry a oříšků. Port Wood Finish stárne v sudech po portském a díky tomu má nádech do červena, je sušší a chutná po mátě a hořké čokoládě. Madeira Wood Finish je světle jantarová s oranžovým nádechem, na jazyku je chladivá a kořeněná, závěr je sladký. Ochutnání vzorků jednoho po druhém by přineslo velmi zajímavý zážitek.

U některých svých produktů palírna také experimentuje s dozráváním ve vinných sudech po Cabernet Sauvignon (Chateau Mounton Rotchild). Jedním z posledních kroků je ročník 1999, jehož část zraje v sudech po koňaku - Glenmorangie Cognag Matured. V roce 1996 k výročí bitvy u Culloden byla vyrobena 25-ti letá Glenmorangie Culloden Bottle 1971 (2250 lahví). Další specialitou je např. Single Barrel Vintage 1972, která zraje 20 let v sudech po bourbonu a poslední rok a půl v sudech po sherry oloroso. K dalším specialitám patří např. 25-ti letá Malaga Wood Finish, 17-ti letá Tain L´Hermitage 1978, Rhone Wood Finish, Claret Wood Finish (dozrává v sudech po Claretu z Pauillac u Bordeaux - 2500 láhví), 18-ti letá Glenmorangie White Rum Wood Finish, Glenmorangie Cote de Beaune Wood Finish. Vedle toho jsou další plnění k různým příležitostem či z různých ročníků např. Glenmorangie Concorde, 12-ti letá Glenmorangie Millennium Malt, 25-ti letá Glenmorangie Cote du Nuts Wood, 21 letá Glenmorangie Sesquicentennial Bottling v kameninové láhvi ke 150 letů společnosti, 21 Glenmorangie Elegance plněná v karafě ve tvaru destilačního přístroje a další.

Míchají se zde whisky obsahující single malt Glenmorangie, Highland Queen, Bailie Nicol Jarvie, Martin´s Blended (až 30-ti leté) a 10-ti letá vatted malt Dalvegan.

Glenmorangie Claret Wood FinishGlenmorangie 15-ti letá Fino Sherry Wood FinishGlenmorangie Cote de Beaune 46%Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Glenmorangie Cognac Matured 43%Glenmorangie Cote De Nuits Wood Finish 1975 43%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

obrázek není k dispoziciGlenmorangie 10letá 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, ovocné, kompot, lehká vanilka, lehké oříšky, chuť lehká kořenitost, lehká tráva, ovoce, oříšek, dokončení lehká kořenitost, sladké, celkově příjemná, sladká, spíše jako whisky ze Speyside. (4.12.2007)
Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma lehká sladkost, lehce ořech, chuť sladká, sladová, lehká kořenitost, v závěru lékořice, dokončení - v závěru trochu překvapivá až slanost, celkově z těch různých variant dozrávání asi nejméně zajímavá, chybí jí trochu nějaká výraznost nějakým směrem, takovej dobrej whiskovej ale průměr. (7.11.2007)
Aroma lehce sladké, krásně skloubené aroma Glenmorangie a sherry, sherry ovšem nepřebíjí, sladké, ovocnost, oříšky, chuť začíná sladce, máslovost, ale nastoupí dlouhotrvající kořenitost, ovšem nerušivá, dokončení středně dlouhé, postupně do ztracena doznívající kořenitost a sladkost, celkově příjemná kombinace Glenmorangie a sherry. (4.12.2007)
Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%:
(2000? - L00… 13:47)
V aroma je výrazná silnější sladkost medu, zpoza stran vykukují ořechy a sherry, obilí-slad. Po určité chvíli čuchání mám dojem slaných tónů. Při větší vzdálenosti (když mi sklenička stojí na stole přede mnou a já to zrovna písu) se do prostoru rozlévá klasická vůně sherry, která by nebyla až tak zajímavá, ale zblízka je rozmanitější (viz předtím). Vůně je taková těžší, hutnější, ne moc jasně čitelná. Celkově ale příjemná. Chuť zprvu nasládlá s následným překvapivým kořenitým nástupem. Sherry je tam dost znát. Nasládlá, med, tóny čokolády, hřejivá, lehce hedvábná, trochu suchá, lehce dřevo. V dokončení lehké dřevo, překlápející se do sherry, hřeje, dlouho doznívá, zůstává sladký tón medu a lehká kořenitost. Celkově je to příjemné pití, ale nic co by útočilo na vyšší pozice žebříčků. Klidně si jí rád dám, ale nezaujala ničím natolik, abych ji vyhledával a vzpomněl si na ní "dneska mám chuť přesně na tuhle". Její největší zajímavost je to, že je součástí série Glenmorangie "různé" Wood Finish. (2.3.2020)
Glenmorangie Port Wood Finish 43%Glenmorangie Port Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma výrazně ovocné, jen lehké aroma portského, chuť výrazně sladká, karamelová, v závěru lehká kořenitost, dokončení krátké, v duchu chutě, celkově tekuté karamelky, takové jemné, lehké sladké mlsání. (7.11.2007)
Aroma hodně sladké, vůně portského, ovocné, chuť hodně sladká, ovlivněna portským, trochu oříšky, dokončení spíše kratší, ale mohutnější, v závěru doznívá, celkově Glenmorangie hodně spojená s portským, takové mlsání, tak trochu je v ní více portského než whisky. (4.12.2007)
Glenmorangie Port Wood Finish 43%Glenmorangie Port Wood Finish 43%:
(lahvováno 2000? - L00213 14:49)
Aroma není tak hutné a výrazné jako u Sherry Wood, ale je bohatší a zajímavější. První dojem je vínový, lehce sladké težké víno, pak se přidají tóny porstkého, trochu droždí, ovocné/těžká ovocná vůně, ořechy/slupky z ořechů, vůně mokrého dřeva/korku, voňavá mokrá kůže, celkem jemné, příjemné, vychutnávatelné, ne úplně jednoduché. Postupem času je čím dál více cítit vliv portského. Chuť celkem mohutná, hodně ovlivněná portským, sladké a karamelové tóny, ořechy, v závěru lehká kořenitost. Dokončení v duchu chutě, včetně mohutnosti, portského, karamelek a lehké sladkosti. Trochu suché dokončení. Dlouhé, dlouho a pomalu doznívá i když pak už spíše nevýrazně.

Připomnělo mi to písničku "Mám rád vůni tvý kůže, ...", jen si musíme odmyslet, že to tehdy ten zpěvák zpíval svému příteli/klukovi. A když se té představy dokážene zbavit, tak je to krásná vůně a chuť bříška, té jemné kůže s "chlpky jak broskyňa". Kdy si to můžete vychutnávat jak dlouho chcete, protože nikam nespěcháte a nehoníte se za jiným cílem u toho krásného a voňavého těla. Jen vychutnáváte a užíváte tu vůni a chuť. (2.3.2020)

Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma sladké, trochu do sladova, lehce koláčky, lehce madeira, ale jí to tak výrazně ovlivněno, chuť sladká, sladová, máslová, pak nastupují ořechy a trochu kořenitost, dokončení: krátké, teplé, celkově příjemná, sladká whisky k nenáročnému popíjení. (7.11.2007)
Aroma sladké, máslové, lehká madeira, chuť lehká, ovšem bohatá a komplexní chuť, trochu kořenitost, dokončení spíše krátké a teplé, celkově ze základních variant Glenmorangie wood finish je nejzajímavější a nejkomplexnější a nejlepší :) (4.12.2007)
Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%:
(2000? - L00328 8.29)
Aroma je krásně voňavé, jemné, máslové, sladké, koláčkovité, jemně vínové (to bude asi ta madeira, když to píšou v názvu, pil jsem ji, ale už si ji vůbec nepamatuju), hebké, hladivé, chvílema vystrkuje maidera růžky a přijde silnější vlna těžšího vína. Musím pořádně čichat, aby žádná aromatická molekula nepřišla na zmar, byla by to škoda. Voňavá romantika, pohlazení pro čichové buňky. Lehká kořenitost, karamelky, sladkost, čokoláda. Užívám si to a to jsem ještě ani nesmočil jazyk. Whiskový parfém. V chuti hned po sladkém nástupu přijde lehká kořenitost, ale jen lehoučká, kterou hned odplaví další vlna chutí. Sladká, sladová, jemná, hebká, máslová, medová, čokoláda, oříšky. Je hodně komplexní a každou chvíli jakoby překvapila novým náznakem chuti. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. V dokončení se opět připomene ta kořenitost, ale tím vším dokonale zkrocená, že si to nedovolí narušit, aby mohla opět vyniknout sladkost, medovitost, hořká čokoláda, oříšky, trochu sušší a znovu lákající k napití. Tohle jsem si fakt hodně užíval. Mám rád tyhle svoje ztracené a znovunalezené poklady.
Z těch tří (Sherry, Port, Madeira) je tahle nejlepší a nejpovedenější. Celá série je zajímavá, protože ukazuje vliv dozrávání v jednotlivých sudech a v době svého vzniku patřilo tímto k jedinečným.

Krásné tělo si nejdříve užíváte pohledem a pomalu zbavujete všech kousků látky. Vychutnáváte si každý dotyk. Nespěcháte, byla by škoda ty krásné chvíle rychle odbýt. A když se oči alespoň trochu nasytily té krásy, tak ji pomalu položíte a postupně si celé tělo vychutnáváte, tu vůni, tu chuť. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. Kdyby to šlo, tak byste i kousek ochutnali - já bych tě láskou sněd. Neskutečně si to užíváte a vychutnáváte. Tu jemnost doteku, tu vůni, tu chuť těla a kůže, tu přítomnost. Každá žena, kterou milujete je krásná. (2.3.2020)

obrázek není k dispoziciGlenmorangie Burgundy Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké (oproti 10y sladší), lehké dřevo, zralé peckoviny, chuť sladká, mohutná máslová chuť, následována lehkou kořenitostí, dokončení: spíše jemný, doznívá chuť, celkově příjemná whisky typu Speyside, zajímavě ovlivněná whisky Glenmorangie. (4.12.2007)
Glenmorangie 13 Cellar 43%Glenmorangie 13 Cellar 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma jemné, droždí, vanilkové těsto, chuť jemná sladová, vanilka, dokončení střední, sladké, celkově to bylo dobré pití. (8.3.2006)
Glenmorangie 12letá Malaga Cask Finish 47,3%Glenmorangie 12letá Malaga Cask Finish 47,3%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma velmi příjemné "vinné" tóny, bohaté, sladké, čokoláda, výrazný slad, těžší ovocnost, med, nádech lehce opáleného dřeva, vanilka. Příjemné, těžší aroma, pěkná vůně vínem nasáklého dřeva. V chuti příjemně sladký čokoládový nástup s trochou koření, med, sladkost, čokoláda, trochu opečeného toustu. Příjemná mlsací chuť s hezkým pozvolným dokončením. Tady člověk ani nechce moc hledat, ale spíše chce vychutnávat. (25.5.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenmorangie 10letáGlenmorangie 10letá 40%:
Barva: bledě zlatá.
Aroma: kořeněné (skořice, vlašský ořech), slabě květinové, sladké, čerstvé, závan moře, lákavé.
Tělo: střední, ale s určitou viskozitou.
Chuť: kořeněná, květinová, sladové tóny, smetavová, téměř máslová.
Dokončení: dlouhé a vyzrálé.
Známka: 80
Glenmorangie 10letá The Native Ross-shire Natural Cask StrengthGlenmorangie 10letá The Native Ross-shire 57,6%:
Barva: zářivá, bledě zlatá.
Aroma: voňavé, slané.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: sladově sladký začátek, potom máslová karamela, vlašský ořech, santal, pískově slané tóny.
Dokončení: robustní, kořeněné.
Známka: 80
Glenmorangie 18letáGlenmorangie 18letá 43%:
Barva: červeně jantarová.
Aroma: sherry, máta, vlašský ořech, míza, dub.
Tělo: střední, jemné, masitější.
Chuť: zpočátku náznak sherry, sladká, více po vlašském ořechu, potom celá směs kořeněnosti.
Dokončení: aromatické, ořechové, slabě dubové.
Známka: 80
Glenmorangie Cellar 13Glenmorangie Cellar 13 43%:
Barva: prvosenka.
Aroma: měkké, s čerstvým santalem, vanilka a divoká máta.
Tělo: lehké a střední, velmi jemné.
Chuť: výrazně měkká a sladové sladká, s máslovou karamelou, vanilkou a medem.
Dokončení: blatouch, štavnaté, potom výrazná slanost, opravdu velmi dlouhé.
Známka: 81
Glenmorangie 12letá Millennium MaltGlenmorangie 12letá Millennium Malt 40%:
Barva: zlatá.
Aroma: slabě dubové, náznak hnědého cukru.
Tělo: mírně sirupové.
Chuť: podobná Cellar 13, ale možná více máslová.
Dokončení: lehké, osvěžující, téměř křupavá, teplá suchost.
Známka: 80
Glenmorangie Traditional 100 Proof 57,2%Glenmorangie Traditional 100 Proof 57,2%:
Barva: prvosenka, mírně olejová.
Aroma: velmi aromatické a kořeněné.
Tělo: jemné, pevné.
Chuť: bohatší, plnější, tóny písku a soli.
Dokončení: robustní, výrazně slané, velmi dlouhé, uklidňující.
Známka: 83
Glenmorangie 21letá Elegance 43%Glenmorangie 21letá Elegance 43%:
Barva: zelenozlatá.
Aroma: měkké, zemité, lehce dubové, náznak rašeliny.
Tělo: měkké, velmi olejové.
Chuť: dubová a vanilková, sladká, šťavnatá a olejová, potom překvapivě čerstvý příliv rašelinové.
Dokončení: rašelinové, trávové, slané, hřejivé, velmi uklidňující.
Známka: 82
Glenmorangie 21letá 150 Sesquicentennial Selection 43%Glenmorangie 21letá 150 Sesquicentennial Selection 43%:
Barva: sytě zlatá, olejová, téměř hořčičná.
Aroma: výrazně kořeněné.
Tělo: střední masité.
Chuť: karamelová, velmi příjemná, s vlašským ořechem, potom koření, citronela a výrazná rašelina.
Dokončení: štavnatý dub.
Známka: 85
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 24letá Original 43%:
Barva: vlašský ořech.
Aroma: velmi výrazné, čisté, dubové, rašelinové.
Tělo: střední, velmi pevné, vyzrálé.
Chuť: květinová, fondánová, karamelová, ořechová, velmi měkká, zdrženlivá kořeněnost, potom teplá a rašelinová.
Dokončení: pevná, čistá (téměř pronikavá) rašelina, potom dlouhé, velmi měkké, kořeněné a pozoruhodně hřejivé.
Známka: 86
Glenmorangie 12letá Port Wood FinishGlenmorangie 12letá Port Wood Finish 43%:
Barva: oranžová s růžovým nádechem.
Aroma: výrazně ovocné a vínové.
Tělo: velmi měkké a jemné.
Chuť: zdá se, že portské zvýrazňuje karamelové tóny, dodává i sladší, vínové chutě a krásně se míchá s kořeněnou Glenmorangie.
Dokončení: uklidňující, uspávající, relaxační.
Známka: 87
Glenmorangie 12letá Madeira Wood FinishGlenmorangie 12letá Madeira Wood Finish 43%:
Barva: tmavá citronově zlatá.
Aroma: sladké, velmi kořeněné, koláčové.
Tělo: měkké, ale když vysychá na jazyku, stává se spíše obilným.
Chuť: výrazně máslová, zpočátku sladkost ječmenného sladu - karamelová, koláčová, když vysychá, je ořechová a obilná, skořice a koření, dráždivá souhra madeiry a charakteru palírny.
Dokončení: krátké a sladké, rumové teplo.
Známka: 86
Glenmorangie 12letá Sherry Wood FinishGlenmorangie 12letá Sherry Wood Finish 43%:
Barva: tmavé zlato.
Aroma: ořechové, slabá rašelina, mořský vzduch.
Tělo: měkké a ladné.
Chuť: dráždivá, dlouhý nepřerušený vývoj sladké chuti ječmenného sladu téměř potlačuje charakter palírny.
Dokončení: lékořice, kořenové, pozdní tlumená slanost.
Známka: 85
Glenmorangie 15letá Fino Sherry Wood FinishGlenmorangie 15letá Fino Sherry Wood Finish 43%:
Barva: bledá, lámavá zelenozlatá.
Aroma: jemná vůně moře, velmi příjemná.
Tělo: lehké, pevné, jemné.
Chuť: velmi lahodná a dráždivá, slabě teplá, skořicová, slabě ovocná, rebarborová a vínová, náznak kyselé.
Dokončení: pobřežní whisky, charakteristicky slaná a dubová, nádherně stylová whisky.
Známka: 89
Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Glenmorangie Tain L´Hermitage Rhone wine 43%:
Barva: výrazně elegantně oranžová.
Aroma: velmi ovocné a sladké.
Tělo: smetanové.
Chuť: velmi čistá karamela a vanilka, přechod do ořechové a pozoruhodně suché ovocné chuti, velmi dlouhá.
Dokončení: překvapivě slabé a vínové, plné ovocných, vínových, kořeněných chutí, velmi živé.
Známka: 88
Glenmorangie Claret Wood FinishGlenmorangie Claret Wood Finish 43%:
Barva: oranžově jantarová.
Aroma: ovocné, voňavé, cedrové.
Tělo: pevné, vysychající na jazyku.
Chuť: suchý cedrový začátek, přechod do mírně rozinkové, dlouhý vývoj kořeněných tónů.
Dokončení: suché, velmi slabá koláčová sladkost a ovocná parfémovanost.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1979/1995 40%:
Barva: citronově zlatá.
Aroma: lehké, voňavé, náznak rašeliny, slabý kouř, velmi příjemné.
Tělo: překvapivě tělnaté.
Chuť: krásně vyvážená, sladová, s určitou máslovou chutí, kořeněná a slaná, velmi živé příchutě.
Dokončení: jemné, uklidňující.
Známka: 84
Glenmorangie 21letá 1977/1998 43%Glenmorangie 1977 21letá 1977/1998 43%:
Barva: zářivá, zelenozlatá.
Aroma: příval dubové vanilky a koření, potom trávová rašelina a nakonec překvapivě výrazný závan mořského vzduchu.
Tělo: lehké, ale jemné a pevné, mírně olejové.
Chuť: sladká a šťavnatá, čerstvý dubový charakter se spojuje s typickým vlašským ořechem, který trochu potlačuje obvyklou kořeněnou chuť.
Dokončení: opět velmi slabá rašelina, voňavě kouřová suchost je příjemnou tečkou.
Známka: 84
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1972 sud 1740, láhev 066, 1972/1993 46%:
Barva: velmi sytě zlatá.
Aroma: lehce rašelinové, květinové, potom velmi kořeněné, mnoho skořice.
Tělo: lehké až střední, ale jemné a tělnaté.
Chuť: velmi ořechová, trávová, suchá, plná čerstvých příchutí.
Dokončení: rašelinové, trávové, zahradní máta, slané, mírně pískové nebo kamenité, slabě suché, křupavé, podobné krekru.
Známka: 85
Glenmorangie 1971 43%Glenmorangie 1971 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: měkké, ucelené, citrusové a kořeněné.
Tělo: tělnaté.
Chuť: měkká, melasový slad, lékořice, anýz, koření.
Dokončení: kořenové, citronové, slané, hřejivé, uklidňující.
Známka: 86

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenmorangie 10letá:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Svěží, citrusové. Mučenka, lehce sladová, pomerančová kůra. zralá hruška. Náznak vanilky.
Tělo: Delikátní. Lehké.
Chuť: Květinová, muškátový oříšek. Trochu sladu. Slušný nástup citrusu. Jemná.
Dokončení: Krátké. Svěží.
obrázek není k dispoziciGlenmorangie Traditional 57,2%:
Barva: Jasně zlatá.
Aroma: Velmi lehké, esterové: citrusové plody, vanilka, mokrá tráva/hlodaš, květinové.
Chuť: Sladké a letní: citron, pomeranč, kokos, vanilka, sušené jablko a lehká dubovitost.
Dokončení: Měkké, dubové, koření.
obrázek není k dispoziciGlenmorangie Sauternes Finish 1981/2002 46%:
Barva: Starobylá zlatá.
Aroma: Lékořice. Brioška, karamelizované dužnaté ovoce/jablko, smetana, truhlík s vanilkou, med, koláč tarte tatin. Intenzívní.
Tělo: Těžké, syté, hedvábné.
Chuť: Zralá a zakulacená. Pečený banán, pomeranč. Syrové dřevo.
Dokončení: Sytě dřevité.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Glenmorangie 10letá:
Whisky, jejíž vůně připomíná kouzlo podvečerní zahrady na začátku léta charakterově nesmírně bohatá s kořenitou a citrusovou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenmorangie Quinta Ruban 40%:
Barva: Sytá, teple červená zlatá.
Aroma: Archetypální lahodnost a komplexnost Glenmorangie s novou hloubkou.
Chuť: Velká vyváženost, komplexnost a bohatost, náznaky ovoce, čokolády a lahodné nasládlosti v podtónu.
Dokončení: Dlouhotrvající a tajemné doznění, které upoutá, náraz čokoládového pomeranče na konci.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenmorangie Original 40%Glenmorangie Original 40%:
Stará dobrá desetiletá whisky v novém obalu. Má příchuť medu a mandlí.
Glenmorangie 18letá 43%Glenmorangie 18letá 43%:
Bohatá jednolitá whisky s příchutí sušeného ovoce a výraznými tóny ořechů získanými v sudech po sherry.
Glenmorangie 25letá 43%Glenmorangie 25letá 43%:
Intenzivní a komplexní whisky má příchuť sušeného ovoce, lesních bobulí, čokolády a koření.
Glenmorangie Nectar Dor 46%Glenmorangie Nectar Dor 46%:
K typickému glenmorangieskému medovému a květinovému charakteru se připojuje koření a citronové aroma ze sudů po bílém víně Sauternes.
Glenmorangie Quinta Ruban 46%Glenmorangie Quinta Ruban 46%:
Nejvíce napoví lehce načervenalá jantarová barva a portugalské jméno - dozrává v sudech po porstském, které jí dodávají ovocnou a mátově čokoládovou příchuť.
Glenmorangie Lasanta 46%Glenmorangie Lasanta 46%:
Změna vzhledu a latinský název nejsou jediné úpravy původní Glenmorangie ze sudů po sherry: nyní se plní do lahví bez filtrace za studena.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Glenmorangie The Original 10letáGlenmorangie The Original 10letá:
Aroma: Citrusové ovoce a zralé broskve, doplněno decentními vanilkovými tóny.
Chuť: Začíná vanilkou a mandlemi, poté převažují květinové a ovocné tóny.
Dokončení: Elegantní a měkké, s tóny pomeranče a vanilky.
Glenmorangie Nectar d´Or 12letá 46%Glenmorangie Nectar d´Or 12letá 46%:
Aroma: Slupky limetek a pomerančů, sultánky a med.
Chuť: Sladká a ovocná, obsahuje aroma zeleného citronu a krémového karamelu, decentní mandlový a medový nádech.
Dokončení: Citronová slupka, bílá čokoláda.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

Glenmorangie 18letá:
Aroma: ořechové, květinový nádech, olejnaté chuti.
Příchuť: kouřová, kávová, tabáková, lehce slaný konec, výrazné chuti.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Whisky posezení s Netharem:

Glenmorangie 10y

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenmorangie 10 yo Original

Glenmorangie 12 yo The Accord

Glenmorangie 12 yo Malaga Cask Finish

Glenmorangie 14 yo The Elementa

Glenmorangie 15 yo

Glenmorangie 16 yo The Tribute

Glenmorangie 18 yo

Glenmorangie 19 yo

Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Glenmorangie A Midwinter Night's Dram

Glenmorangie A Tale Of Cake

Glenmorangie Allta

Glenmorangie Artein

Glenmorangie Astar

Glenmorangie Bacalta

Glenmorangie Burgundy Wood Finish

Glenmorangie Companta

Glenmorangie Dornoch

Glenmorangie Ealanta

Glenmorangie Finealta

Glenmorangie Lasanta

Glenmorangie Madeira finish - old label

Glenmorangie Nectar D'Or

Glenmorangie Nectar D'Or 15 yo

Glenmorangie Port Wood Finish

Glenmorangie Quinta Ruban

Glenmorangie Quinta Ruban 14 yo

Glenmorangie Sherry Wood Finish

Glenmorangie Signet

Glenmorangie Sonnalta PX

Glenmorangie Spios

Glenmorangie The Cadboll

Glenmorangie The Duthac

Glenmorangie The Tarlogan

Glenmorangie The Tayne

Glenmorangie Traditional

Glenmorangie Tusail

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenmorangie 10-ti letáEtiketa Glenmorangie 15-ti letáEtiketa Glenmorangie 18-ti letáEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.08.2021