» whisky » skotsko » single malt » highland
DALWHINNIE
Palírnu Dalwhinnie založili v roce 1897 George Sellar a Alexander Mackenzie. Původní název palírny byl Strathspey, tento název palírna používala pouze do roku 1898. V roce 1934 celá vyhořela a provoz v ní byl obnoven až v roce 1938. Majitelem palírny je United Distillers a držitelem licence James Buchanan & Co. V poslední době se už nepoužívá k sušení sladu rašelina. Vodu bere palírna z Loch an Doire-Uaine a Allt an T´Sluie Burn.
Vzhledu palírny velmi pomohlo, že ji United Distillers zařadila mezi Classic Malts a rozhodla, že výrobna whisky zařazené do Classic Malts by měla vypadat dostatečně reprezentativně.
Jméno palírny je v gaelštině místo dostaveníček (setkávání). Stojí v místě kde byla křižovatka cest honáků, ale i pašeráků whisky.
Je nejvýše položenou palírnou ve Skotsku a v některých zdrojích je oblast, ve které se tato palírna nachází, je označována jako Perthshire.





V této whisky jsou částečně chutě více Skotských oblastí. Voda z níž se tato whisky vyrábí, pochází z řeky Truim, která je přítokem Spey. A jedním z charakteristických rysů této whisky je trávová příchuť, má však také rašelinovo-vřesovitý charakter, který je příznačný pro severní Vysočinu. Ale úplně nejdůležitější je u této whisky bohatá medová příchuť, která ji neomylně řadí mezi typické whisky oblasti Perthshire. Jim Murray ohodnotil Dalwhinnie: Jako patnáctiletá je jedním z nejbohatších druhů whisky, které jsou dnes na trhu k dostání.




Typy
Palírna produkuje 8-mi, 15-ti a 18-ti letou whisky. Ke 100. výročí palírny byla vyrobena 15-ti letá Dalwhinnie Centenary Edition. Dalwhinnie Double Matured zrály nejprve v sudech po bourbonu a dozrávali v sudech po sherry oloroso. Na trhu je také 36-ti letá Super Premium Malt.
Převážná část její produkce se používá k míchání, ale sladová Dalwhinnie je na trhu k dostání a to také jako součást řady Classic Malts (patnáctiletá). Je součástí některých míchaných, např Buchanan´s, Black & White a Haig´s Dimple.



