značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

[dal-uini]  výslovnost  tisk textu

DALWHINNIE

Palírnu Dalwhinnie založili v roce 1897 George Sellar a Alexander Mackenzie. Původní název palírny byl Strathspey, tento název palírna používala pouze do roku 1898. V roce 1934 celá vyhořela a provoz v ní byl obnoven až v roce 1938. Majitelem palírny je United Distillers a držitelem licence James Buchanan & Co. V poslední době se už nepoužívá k sušení sladu rašelina. Vodu bere palírna z Loch an Doire-Uaine a Allt an T´Sluie Burn.
Vzhledu palírny velmi pomohlo, že ji United Distillers zařadila mezi Classic Malts a rozhodla, že výrobna whisky zařazené do Classic Malts by měla vypadat dostatečně reprezentativně.

Jméno palírny je v gaelštině místo dostaveníček (setkávání). Stojí v místě kde byla křižovatka cest honáků, ale i pašeráků whisky.
Je nejvýše položenou palírnou ve Skotsku a v některých zdrojích je oblast, ve které se tato palírna nachází, je označována jako Perthshire.

Palírna DalwhinniePalírna DalwhinniePalírna DalwhinniePalírna DalwhinniePalírna Dalwhinnie

V této whisky jsou částečně chutě více Skotských oblastí. Voda z níž se tato whisky vyrábí, pochází z řeky Truim, která je přítokem Spey. A jedním z charakteristických rysů této whisky je trávová příchuť, má však také rašelinovo-vřesovitý charakter, který je příznačný pro severní Vysočinu. Ale úplně nejdůležitější je u této whisky bohatá medová příchuť, která ji neomylně řadí mezi typické whisky oblasti Perthshire. Jim Murray ohodnotil Dalwhinnie: Jako patnáctiletá je jedním z nejbohatších druhů whisky, které jsou dnes na trhu k dostání.

V palírně Dalwhinnie - sudyV palírně Dalwhinnie - sudyV palírně Dalwhinnie - obchodV palírně Dalwhinnie (v muzeu)

Typy

Palírna produkuje 8-mi, 15-ti a 18-ti letou whisky. Ke 100. výročí palírny byla vyrobena 15-ti letá Dalwhinnie Centenary Edition. Dalwhinnie Double Matured zrály nejprve v sudech po bourbonu a dozrávali v sudech po sherry oloroso. Na trhu je také 36-ti letá Super Premium Malt.

Převážná část její produkce se používá k míchání, ale sladová Dalwhinnie je na trhu k dostání a to také jako součást řady Classic Malts (patnáctiletá). Je součástí některých míchaných, např Buchanan´s, Black & White a Haig´s Dimple.

Dalwhinnie 15-ti letáDalwhinnie 15-ti letá 43% (starý vzhled)Dalwhinnie 1981 Double MaturedDalwhinnie 1985 Double Matured

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Dalwhinnie 15letá 43%Dalwhinnie 15letá 43%:
Poznámky z ochutnávek v letech 2003 a 2006:
Barva bílé víno, lehce do zlatova, aroma s výrazným závanem, slabá rašelina, chuť jemná, široká, sladovitá, trávová, lehká rašelina, postupně až výrazná, dělá pak ten nástup dokončení, dokončení ostrý nástup a pak stále příjemně zjemňuje. (23.7.2003)
Aroma výrazné, lehce rašelinové, ovocné?, chuť jemná, nasládlá, sladká, květiny, tráva, med, v závěru lehce rašelina, dokončení jemné, delší, ne moc výrazné, celkově dobře pitelná jemná sladká, medová whisky. (25.3.2006)
Dalwhinnie 15letá 43%Dalwhinnie 15letá 43%:
(lahvováno 2000 - L15N01595854)
První dojem aroma je sladké, výrazně medově sladké, postupně se začnou vynořovat lehké tóny rašeliny, ale smíchané s tím medem, že by člověk měl chuť ochutnat rašelinový mech. Lehká tráva, citrony. Celkem výrazné aroma, příjemné, spíše měkké i když první dojem byl spíše hutný. Chuť je jemná, první dojem takový nijaký, až trochu zklamání po výrazném a bohatém aroma. Když se jí dá čas, tak se začne postupně projevovat. Lehce medově sladká, přidá k medu tóny rašeliny, trávu, slad, pak začne více projevovat rašelinu a lehký kouř až po určitou lékořicovou hořkost. Závěr patří ustupující medové rašelině. Trochu do sucha.
Celkově je to takový průměr. Vůně naladí více, než dá potom whisky v chuti. Ale v chuti určitě neurazí, ovšem také ničím nenadchne. Vůně jí určitě přidává plusové body, samotná chuť jí nepřidává ani nebere, ale díky většímu očekávání z vůně následuje nejdříve trochu zklamání. Když se s tím člověk smíří, tak zjistí, že je to dobře pitelné, ale tak trochu zapomenutelné. Je to dobrý průměr, asi i lehce nadprůměr, jen jsme trochu zmlsaní.

Tohle je hezká holka, no spíš hezká ženská. Žádné mladé ještě nedozrálé třeštidlo. Čím více si jí prohlížím, tím mi připadá hezčí. Všímám si jednotlivých křivek postavy, rysů tváře, vlasů, pleti. Líbí se mi čím dál tím víc. Až začínám mít strach. Ne že bych se zamiloval na první pohled, ale spíš jaká bude. Bude to blbka s hezkou tváří a postavou nebo bude tak dobrá, jak vypadá a na tuhle já nemám? Ještě než se seznámím, tak si chvíli vychutnávám ten první dojem, vůni a představy (tedy ty lepší). Když se s ní člověk seznámí, tak je to napřed trochu zklamání. Blbku by člověk snesl a odešel pryč. Že je skvělá nejen vzhledem, ale i vším ostatním si tak trochu přeje a očekává. A tím očekáváním si to kazí sám pro sebe. Když se člověk povznese nad tím, že je to taková normální holka, tak si uvědomí, že je fajn, je to lehce nadprůměrná ženská, zajímavá, dá se s ní bavit, je s ní zábava. Taková se kterou by si člověk dokázal představit dožít do konce života.
S tou ženskou, s touhle whisky ne. Svět whisky naštěstí neřeší, že jsem starej, tlustej a zda na to mám, se odvíjí od částky za láhev nebo panáka a tak můžeme dále hledat ty skvělé, skvělejší a nejskvělejší. Láhve netropí scény, když na delší chvíli zůstanete u jiné a zpět se vrátíte ještě přes další dvě. (Komár, ty u toho psaní raději moc nepij.) (29.2.2020)

Dalwhinnie 1988 Distillers Edition 1988/2003 43%Dalwhinnie 1988 Distillers Edition 1988/2003 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, jemně po sherry, ne moc výrazné, voňavé, lehce ovoce, chuť nejprve sladká, pak nastupuje sherry v závěru trochu štiplatovst/kořenitost, celkově nemá žádnou výraznou chuť a zůstává ta kořenitost, dokončení střední, kořenitost, celkově ne moc výrazná whisky, převažuje kořenitost. (16.10.2007)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Dalwhinnie 15letá 43%Dalwhinnie 15letá 43%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: velmi výrazné, suché, slabě fenolové, slabě rašelinové.
Tělo: pevné, slabě olejové.
Chuť: pozoruhodně jemná, dlouhotrvající vývoj chutí, aromatická, stopy vřesového medu ustupují sladkosti pokosené trávy a sladu, která sílí až po náhlý příval rašeliny.
Dokončení: dlouhé crescendo.
Známka: 76
obrázek není k dispoziciDalwhinnie 15letá Natural Cask Strength (omezená série pro 100. výročí palírny) 56,1%:
Barva: zlatá.
Aroma: slabě trávové, kouřové.
Tělo: pevné, vrstevnaté.
Chuť: slabě sušší, rašelinová, dobrá, pevná, olejová, sladový střed, potom med (především po přidání vody) a vanilka, nádherně zvýrazňuje přirozený charakter palírny.
Dokončení: čerstvé byliny, dlouhé.
Známka: 77
Dalwhinnie 1980 Double MaturedDalwhinnie 15letá (úprava oloroso) 43%:
Barva: slunečně zlatá až bronzová.
Aroma: oloroso, lékořice, po kořenech, trávová.
Tělo: pevné, vyzrálé.
Chuť: velmi sladká, karamelový začátek, med, citrony, dlouhý vývoj příchutí po rašelině, pokosené trávě, vanilce a čerstvém dubu, krásná souhra a vyváženost, na druhé straně se zdá, že sladkost sherry zdůrazňuje obyčejně lehkou rašelinu z Dalwhinnie.
Dokončení: velmi dlouhé, pokosená tráva, rašelina, kouř, dub.
Známka: 79

Stručně některé další:

Dalwhinnie 1970 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 40%: měla výraznou rašelinovou, ale i sirupovou sladovost, známka 76
Dalwhinnie 27letá Cadenhead 45,5%: byla sladší, trávová, ale stále rašelinová, známka 76
Dalwhinnie 17letá Scotch Malt Whisky Society 57,8%: měla výrazné chutě i sladkou sirupovou sladovost a drsnou trávovou chuť s dlouhým dokončením, známka 76

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciDalwhinnie 15letá 43%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Měkké a sladké. Medové s troškou rašeliny, náznakem síry. Mandarinka a smetana. Lehce kořeněná.
Tělo: Hladké.
Chuť: Poctivá váha. Zaplní ústa. Opět med, obchod s květinami.
Dokončení: Štípnutí kouře. Dlouhé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Dalwhinnie 15letá:
Patnáctiletá klasická sladová, přesně taková, jaká má být. Vynikající whisky, která je přitažlivá jak pro muže, tak pro ženy.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciDalwhinnie 15letá 43%:
Barva: Žlutě zlatá.
Aroma: Bezprostředně výrazné, jemný kouř s medem, zralým ovocem a vřesem.
Chuť: Říká se, že oslovuje i ty, kteří "nemají rádi whisky", ve skutečnosti je mnohem komplexnější, než napovídá na začátku a nabízí skrytou hloubku vanilky s jemným náznakem pomeranče.
Dokončení: Překvapivě kouř, doznění ve sladším tónu, Možná také tmavá čokoláda.

v knize Svět whisky hodnotí:

Dalwhinnie 15letá 43%Dalwhinnie 15letá 43%:
Sladká, aromatická a jemně dotčená kouřem. Velmi komplexní a hustá na jazyku.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

Dalwhinnie 15letá:
Aroma: lehké, svěží, se stopami rašeliny.
Příchuť: nasládlá, květinová, medová, středně dlouhá.

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 2.5.2007:

obrázek není k dispoziciDalwhinnie Distillers Edition 1990/2005 Sherry Oloroso Finished
Tato whisky je odborníky řazena mezi jednu z nejbohatších skotských whisek, jaké jsou na trhu (zejména její patnáctiletá verze).
Barva: tmavě jantarová.
Aroma: měkké a medové, balancující mezi suchostí a sladkostí, stopy sherry olorosa a lékořice, kořenová rašelina, tráva.
Chuť: lehká, medově sladká, s citrónovým nádechem, dlouhý rozvoj chutě do lehké rašelinovosti a dřevitosti čerstvého dubu, vanilky a pokosené trávy. Později se objevuje lehký náznak lékořice.
Dokončení: bohaté, relativně dlouhé, medové, s náznakem sladkého dubu, ke konci nastupuje převaha rašeliny, kouře.

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Dalwhinnie 1988 Distillers Edition 1988/2003 43%Dalwhinnie Distillers Edition 1988 Sherry Oloroso Finished
Barva: slunečně zlatá až bronzová.
Aroma: měkce medová, čitelný vliv sladkého olorosa, lékořice, trávová, lehký náznak rašeliny.
Chuť: medová sladkost, vanilka, výrazný citrusový projev, zpočátku lehce karamel, postupný vývoj rašelinové a lékořicové chutě.
Dokončení: překvapivě krátké, vyvážené, s lehkkou převahou sherry, rašelina.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Whisky posezení s Netharem:

Dalwhinnie 15y

Dalwhinnie 1981 DE

Recenze na whisky.nethar.cz:

Dalwhinnie 12 yo 1998 Manager's Dram

Dalwhinnie 15 yo

Dalwhinnie 1981 DE

Dalwhinnie 1990 DE

Dalwhinnie 1996 DE

Dalwhinnie 2002 DE

Dalwhinnie Winter's Frost Game of Thrones

Dalwhinnie Winter's Gold

Etiketa Dalwhinnie 15-ti letá 43% (starý vzhled)Dalwhinnie 15-ti letá 43%Dalwhinnie 1980 Double Matured

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.02.2021