značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

výslovnost  tisk textu

TALISKER

Palírnu Talisker založili v roce 1830 Hugh a Kennerh MacAskill. Palírna byla někdy také nazývána buď podle lokality Carbost či podle vlastníků MacAskill´s. Dějiny palírny nebyly jednoduché a je skoro s podivem, že je stále v provozu. V roce 1857 zažila palírna bankrot a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, ten v roce 1863 zkrachoval a za 500 liber ji koupil John Anderson, který ji i zrenovoval. Po bankrotu v roce 1879 ji za 2500 liber koupil Roderick Kemp a v roce 1986 byla palírna pohlcena větší společností (United Distillers). V roce 1962 byla rekonstruována po požáru, který ji značně poničil. V roce 1972 bylo ukončeno sladování v palírně a dokonce se uvažovalo o uzavření této palírny.
Jedná se o jedinou palírnu na ostrově Skye. I když v roce 1823 zde bylo sedm licencovaných palíren. Žádná z nich se ale nedochovala.

Uzavření palírny by byla velká ztráta pro milovníky sladové whisky. Majitelem palírny je United Distillers & Vintners Ltd./Diageo a držitelem licence The Talisker Distillery Co. Ltd. Vodu bere palírna z rašeliniště Cnoc-an-Speireag. Roční produkce palírny je 1,9 milionu litrů whisky.

Palírna TaliskerPalírna TaliskerPalírna TaliskerPalírna Talisker

Do roku 1928 probíhala v palírně trojí destilace.
Požár v roce 1960 byl prý způsoben tak, že destilatér zapomněl uzavřít poklop jednoho z destilačních přístrojů a bublající destilát přetekl do ohniště pod kotlem. Požár přežila pouze sladovna.

O Taliskeru se říká, že má charakter mořských řas, pepřovou příchuť a že je dostatečně vyzrálá již v 10-ti letech. Jim Murray o ní prohlásil, že to není nápoj, ale zážitek, jiní pak, že exploduje na jazyku. Jakýsi degustátor prý navrhl označit Talisker jako "lávu z Cuillins" (Cuillins jsou hory na ostrově Skye). K pití Taliskeru Jim Murray říká: Jakékoliv oslabení této whisky nebo ředění vodou by bylo rouháním, není to whisky na usrkávání, musí se v ruce zahřát na tělesnou teplotu a poté nezbývá než pít plnými doušky.
Michael Jackson se o Taliskeru vyjádřil: Jedna z nejindividuálnějších sladových whisky se silnou chutí a důrazným ostrovním charakterem. Má výrarzně pepřový charakter, až štiplavý, že degustárotům hoří hlava.
Derek Cooper o Taliskeru řekl: Bojovná, lehce olejovitá a rašelinovitá robustnost buketu stoupá mými nosními dírkami. Příval whisky postupuje jako láva dolů mým hrdlem. Pak to nastane! Z mých spánků se kouří, země se otřásá seizmickými vlnami, do očí mi stoupají slzy, tváře hoří, musím se pevně držet židle. Talisker není nápoj, to je vnitřní exploze, destilované ústřední topení. Jako hlubinná bomba proniká patry, vyráží dveře a tříští okna. Na whisky Talisker nenajdete naprosto nic zjemnělého.

V palírně TaliskerV palírně TaliskerV palírně TaliskerV palírně Talisker

Typy

Hlavním produktem palírny je 10letá whisky. Dříve byla také stáčena jako 8-mi a 12-ti letá. Mají silné rašelinové aroma a většinou nestandardní obsah alkoholu 45,8%. Specialitou jsou 12-ti leté Distillers Edition. V omezeném množství vyráběné whisky, 10-ti letá, která je dostupná pouze v palírně, 20-ti a 25-ti leté Talisker Original Bottling, zrající v sudech po sherry.

V palírně se také vyrábí pro společnost Ian Macleod 8-mi letá Dun Bheagan Island Single Malt a 10-ti letá Shieldail Island Single Malt. Plní se zde také Vintage Inslad Skye Malt. Společnost Douglas Laing plní ve své sérii Old Malt Cask whisky jako plnění z palírny Talisker a také pod názvem Tactical. Pro společnost Kingsbury´s zde byla v roce 2000 plněna whisky s názvem Hebrides a to jako 30-ti letá z roku 1970 a jako 28-mi letá z roku 1972. Dále je zde vyráběna blended malt Poit Dhubh.

Whisky Talisker je jednou ze základních složek whisky Johnnie Walker a vyrábí se z ní též známý likér Drambuie.

Talisker 10-ti letá 45,8%Talisker 18-ti letá 45,8%Talisker 2003 Distillers Edition 2003/2014 45,8%Talisker 57° North 57%Talisker Storm 45,8%Talisker Dark Storm 45,8%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 2012 - L23 7CM000)
Aroma je bohaté, silné, výrazné, hutné. Tohle aroma se prostě valí. Rašelinový dým s jódem, jak hořící nemocnice v rašeliništi, zajímavý je následný sladký tón. Mísí se tam i lehká nakyslost až po ovoce. Aroma je trochu nezvyklé, ale velmi zajímavé a překvapivě i celkem jemné a příjemné. Jen se tam ten nos nesmí strčit moc hluboko. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost.
Ne nadarmo se ví, že tohle je už v základu skvělá whisky, jedna z nejlepších a současně je dostupná všem milovníkům whisky.

Tohle je teda ženská. Už od první chvíle cítíte, že tohle bude stát za to. Nevyznáte se v ní, cítíte její velkou sílu, její jemnost, cítíte její mnohostranost. Nevíte čeho si všímat dřív, mate vás, Vidíte její krásu. Nedá se jí odolat. Nechcete jí odolat. Do tohodle dobrodružství se pustíte po hlavě, je nebezpečná, ale věříte jí. Je něžná i sladká, najednou probudí tu dračici v sobě a zcela ji podléháte, necháte ji, ať se vás zmocní. Když odezní ta spalující dračice, je tu zase najednou tak něžná a sladká krásná ženská. Nechá se od vás spoutat, dovolí vám vychutnat si celé její žhavé tělo. Pak spoutá ona vás a předvede další zázraky, které se v ní skrývají. Nebráníte se tomu, klidně se oddáte její moci. Věříte jí. Tohle je jedna z životních lásek. (Mnohoženství je zakázáno, ale mnohowhiskovství je naštěstí povoleno.) Sakra, to je teda ženská, tomu se nedá odolat, tu musíte znovu chytit do rukou. (Naštěstí whisky vám za tohle nedá facku, nehrozí odmítnutí a u whisky je to do určité míry společensky přijatelné.) (8.9.2019)

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 2000 - L15N00004963)
Mám tu teď na stole ještě jednu láhev 10letého Taliskeru, ale ze staršího plnění a ze starší etiketou. Je správný čas na jejich porovnání.
Aroma je hned na první dojem výrazné a silné. Hořící rašelina, kouř, sladká hořká čokoláda, ovoce ovoněné kouřem. Přivonět musíte opatrně nebo vám vlna lávy prolétne celým nosem a čichové buňky se začnou blaženě a opile usmívat. S trochou opatrnosti cídíte, že aroma je vlastně relativně jemné (teda dle možností na tu sílu a složení) a příjemné. Chuť začíná sladkou vlnou, cítíte rašelinu, kouř, trochu spáleného ovoce, trochu nevýrazné štiplavosti. Zažíváte určité zklamání. Vůně na vás udělala dojem, nástup chuti byl velký, ale pak jakoby se najednou ztratila, znevýrazněla, zobyčejnila. A tak ji rezignovaně polknete. A teď to přijde. Poprvé je to šok, kdy nevěříte vlastním dojmům, to se vám asi jen zdálo, mozek jen přehrál vaši představu. Ale při druhém doušku je to tu znovu. Najednou vám hrdlem protéká žhavá láva, ze které se uvolňují další chutě - rašelina, kouř, ovoce a sladkost. Uvoňují se ale již uvnitř a tak je vnímáte zcela jinak. Jak kdyby jste uprostřed těla měli dlaší chuťové buňky. A láva ve vašem těle stále vře a hřeje. Dokončení (to vlastně celou dobu od toho polknutí popisuji) je dlouhé, hodně dlouhé a hřejivé. Po ne moc výrazné chuti také překvapivé. Tak dlouhé, že i když se těšíte na další doušek, tak ho oddalujete, abyste do dokončení nechali co nejdéle doznít, tohle si nechcete zbytečně zkrátit. Tohle je ten Talisker, kde se psalo o tekoucí lávě.

Čtete stejné jméno, stejný věk, ale prý je to jiná ženská. To bude asi dvojče, tak čekáte co přijde. Dvojčata budou asi úplně stejný, ale co když ne, snažíte se ubránit očekávání, které by vám mohlo zkazit nový dojem, ale stejně tam to očekávání a porovnávání malinko vytrkuje růžky. Jen co se otevřou dveře tak vejde ještě krásnější ženská, než jste čekali. Je krásnější než její sestra. Jste příjemně překvapení, fascinováni jejím tělem. Není dokonalé, ale je fascinující, komplexní dokonalost by vedlo toho byla nudná. Ty tvary, ta energie, co z ní vyzařuje, to oblečení, ty vlasy, ta tvář. Tomu se nedá odolat, máte chuť na hned, teď. A současně si ji chcete postupně vychutnat. Začátek je jiný, než u její sestry, to vůbec nevadí, takhle vypadá lépe a porovnávat můžeme až potom. Ale se začátkem vše odezní. Najednou si není co říci, jiskřící atmosféra dojiskřila. Nechcete ji zklamat, nechcete ji ublížit, ale nevíte co byste řekli. Ztratili jste zájem a máte pocit, že z její strany také není. Chystáte se rozloučit s výmluvou "Už musím jít, zapomněl jsem, že dneska krmím králíka.". Jen co to dořeknete a otočíte se ke dveřím, proletí vzduchem velký blesk. Ta nevýrazná, která se k vám jen přibližovala, aby vám vlažně podala ruku na rozloučenou, je najednou svojí tváří těsně u vaší. Nestojí na zemi, plně cítíte její váhu, protože ona se vás drží nohama okolo vašeho pasu. Její ruce máte okolo svého krku. Chcete něco říct, vlastně nic říkat nechcete, raději něco udělat. Nestačíte. Pustí se vás rukama, nohama se stále drží, její tělo zmizí obloukem dolů. Než se stačíte vzpamatovat je zpět nahoře a všechno oblečení z její horní části těla je pryč. Nechápete, jak to udělala, ale ani se to nesnažíte pochopit. Jste pohlceni tím výbuchem, tím návalem živočišné síly, žhavou tekoucí lávou. Teď už nemyslíte na nic, vychutnáte všemi smysly, každý kus jejího těla, každý záchvěv, každý dotek, každou kapku. Tohle je výbuch, který vás zcela pohltí, tohle je extáze. (8.9.2019)

Talisker 10letá 45,8%Cosi se povídá, že to nebude stejný. Když je budete ochutnávat nezávisle na sobě a v delším časovém rozpětí, tak možná řeknete, že jsou stejný. Že u té novější nebyl lávový výbuch, ale vlastně byl. Myslel jsem si, že byl větší, ale to jen si ta paměť přibarvila. Kouř, rašelina, celkově skvělá whisky - takže to vlastně sedí. Ale když se podíváte do popisů kousek výš, tak alespoň já to viděl jinak. Jsou to jiné whisky. Hned u aroma je rozdíl ve výraznosti. Ta novější je taková hladší, možná trochu příjemnější, né tak silné a spalující. Ta starší je v aroma pořádná síla. To od Taliskeru chci, chci si tu lávu hned na začátku šňupnout. Pořádně si dát do nosu. V chuti je to obráceně. Ta novější se pořádně projeví a hned ukáže, co je zač. U té starší jsem začínal mít strach, co se mi z tou whisky stalo. Vždyť ve starých poznámkách mám popsáno, jaká je to skvělá whisky. A s polknutím whisky to přišlo. To destilované ústřední topení co pisují jiní, ta protékající láva, ta dlouhá hřejivost.
Když už na ostrov s lahví Taliskeru, tak určitě s tou starší verzí a i z tou ženskou k ní, však ono se krátké trapné mlčení zvládne rychle zkrátit. A kdyby nebyla, tak beru i tu novější, ta byla taky hodně dobrá (myslím tu ženskou, láhev mi nechte to starší plnění). :)
Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
(lahvováno 3.1.2019, L9003CM007)
V aroma je velmi podobná lahvování 2012 (viz výše). V prvním dojmu bych řekl stejná, jenže intenzívnější. Je to také první panák z nově otevřené láhve. Je tam podstatně výraznější ta nakyslost s ovocem. Po chvíli se dostává ke slovu i ta nemocnice s rašelinou, přidá se i sladké lehce spálené ovoce (jablka opékaná na ohni). Chuťově souhlasím s dvojkou - Úvodní sladkost chuti je velmi krátká. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost. Dokončení je dlouhé a hřejivé, ale zase mu chybí ten výbuch při polknutí (v porovnání s cca 20 let starším plněním).

Desetileté Taliskery jsem porovnával i vzájemně v úvaze o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
Aroma mi připomnělo hořkou čokoládu, drželo si svojí sladovou sladkost a bylo tam i lehce ovoce. Chuť velmi bohatá, střídání chutí od popřovitosti, přes sladkost a ovocnost. Závěr byl spíše kratší. Chuťově byl zajímavý, takový jemnější a uhlazenější oproti 10letému, ale celkově tu bylo určité zklamání proti 10letému, kdy jsem měl od tohoto 18letého asi větší očekávání, chyběl mi tam ten silný nástup a protékající "láva". Osobně si raději vyberu 10letý. (25.1.2007)
Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky zaměřené na Distillers Edition v roce 2007:
Distillers edition dozrávající v sudech po Sherry Jerez Amoroso. Aroma se neslo v duchu rašeliny, kouře a hořké čokolády. Chuť byla bohatá, komplexní, trochu jódu, slanosti s ostrostí/štiplavostí v závěru. Dokončení dlouhé a silné. Prostě klasický dobrý Talisker v trochu jiné verzi, ale se svojí silou. Chybějící sladkost velmi dobže nahradila hořká čokoláda. (16.10.2007)
Talisker 1992 Distillers Edition 1992/2005 45,8%Talisker 1992 Distillers Edition 1992/2005 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
Další Distillers edition, ty často skrývají příjemná a zajímavá překvapení. Aroma bylo výrazné, mělo svoji sladkost, kouř i rašelinu, hořkou čokoládu a lehce pomerančovou kůru. Chuť velmi komplexní, silná, příjemně silná, vřes, lehká slanost a lehká rašelina, při jedné z ochutnávek mi v poznámkách vévodí hořká čokoláda. Dokončení dlouhé, příjemné, pomalu doznívající. Chyběla jí ta explozivnost, ale v hodnocení z ochutnávky, kde se ochutnávalo více Taliskerů, to mám uzavřené jako - dobrý čokoládový bonbon z hořké čokolády se skvělou whisky uvnitř, ovšem tekutý a tak není třeba ho kousat, ale vše je v jednom doušku. (25.1.2007)
Talisker 175 Anniversary 45,8%Talisker 175 Anniversary 45,8%:
Pár poznámek z ochutnávky Taliskerů v roce 2007:
V aroma sladkost, trochu dřevo a rašelina. První dojem z chuti je velký, taková objemově veliká, prostě najednou i chuť dostane další rozměr - objem. Trochu sladká, hned následována pepřovitou ostrostí. V dokončení zůstává na pepřovitá chuť. Asi nejzajímavější mi tam připadl ten první pocit z chuti, ale jinak mne mezi Taliskery až tolik nenadchnula, jiné mne zaujaly více. (25.1.2007)
Tactical 20letá Douglas Laing 2.1980/1.2001 Old Malt Cask 50%Tactical 20letá Douglas Laing 2.1980/1.2001 Old Malt Cask 50%:
Talisker v plnění od společnosti Douglas Laing v jejich sérii Old Malt Cask pod názvem - Tactical Director´s Selection v síle 50%, která dozrávala v sudu po sherry.
Aroma je jemné, sladově sladké, v pozadí lehký kouř a dřevo. Chuť zprvu sladká, lehký kouř s postupně nastupující štiplavostí a pepřovitostí typickou pro Talisker. Oproti 10-ti leté v jemnějším a méně výbušném podání. Oproti klasickému Taliskeru mi také přišla chudší a méně výrazná. Pepřovitost zůstává na patře. Závěr je dlouhý a postupně doznívá a polevuje lehká štiplavost. Zůstala jí, byť v menším podání, i ta protékající "láva" do těla. Oproti 10-ti letému mi připadá jemnější a méně výrazný, ale zůstal mu ten charakter, který očekávám. (6.2019)

Aroma je jemné, mísí se tam sladová sladkost a jódová nemocnice, trocha té rašeliny a v pozadí čerstvé dřevo. Po chvíli odstátí i ovoce - jablka a pomeranče. Aroma je příjemné a jemné, pokud se tam nestrčí nos až moc, pak ho protáhne, jak kominík komín. Je zajímavé, bohaté, hutné. V chuti je krátký sladký začátek, následovaný lehkým rozvíjejícím se kouřem a pak výbuch té rašelinné lávy, který vám zaplaví celou pusu. Polknete a cítíte hřejivé dokončení, které pomalu protéká vaším tělem směrem dolů. Cítíte tam závan jódu, jak kdyby za tekoucí lávou utíkala sestřička z nemocnice a hned ošetřovala drobné následky. Dokončení je dlouhé, všude kde whisky byla, tam ji dlouho cítíte, v puse, v krku, jak vše pomalu vychládá a pomalu se chystáte do těch vniřních kamen zase přilít tuhle vybuchující směs. I když má název Director´s TACTICAL Selection, tak ten Talisker nezapře.

Tohle je fajn krásná ženská, ví co chce, ví jak toho dosáhnout a pokud se to týká vás, tak si ještě myslíte, že je to vše vaší zásluhou. Od prvního pohledu zajímavá, jemná i dračice - cítíte z ní oboje a jen čekáte, jak se to projeví. Láká vás, nenechá vás v klidu, nevynecháte jedinou možnost si ji nenápadně prohlížet, obdivovat a snít a ve fantazii si vykreslovat krásu jejího těla. Když jste s ní, tak vnímáte tu jemnost, vůni, přemýšlíte jak se jí dotknout. A najednou se probudí ta dračice v ní. Dračice, která vás ovládne, vše má pod kontrolou a přitom stále máte pocit, že takhle jste to chtěli a plánovali. Ten výbuch, kdy přestává existovat čas i prostor. Cítíte teplou lávu, která vás zaplavuje a chcete být spolu, těsně u i tu dlouhou chvíli, než láva zchladne. V samotném závěru, kdy si se zavřenýma očima vychutnáváte poslední mizící dojmy, cítíte jemné doteky na svém těle. V oblečení zdravotní sestřičky se jemně věnuje vašemu tělu a vše znovu směřuje k novému výbuchu. (22.9.2019)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Barva: zářivě jantarově červená.
Aroma: štiplavé, zvýrazněné kouřem, vyzrálé.
Tělo: plné, mírně sirupové.
Chuť: kouřová, sladově sladká, nakyslá, výrazně pepřová.
Dokončení: velmi pepřová, obrovské, dlouhé.
Známka: 90
Talisker 1986 Distillers Edition 45,8%Talisker 1986 Distillers Edition (Double Matured, upravená v sudu po sherry amoroso) 45,8%:
Barva: oranžová.
Aroma: karamela, hořká čokoláda, pražené ořechy, později slané a pepřové.
Tělo: plné, tělnaté.
Chuť: karamelová, pak teplá, rušivá bohatost chutí kontrastuje a šokuje následným projevem mořských řas a pepře.
Dokončení: silně slané a pepřové.
Známka: 90

Stručně některé další:

Talisker 14letá Cadenhead's 64,4%: byla zjevně bez sherry, v aromatu plná mořského vzduchu, mořských řas a koření a s explozí pepřové a slané chuti.
Talisker 15letá Cadenhead's 56,4%: byla žlutohnědá, po těžkém sherry a zpočátku v ní převládal sud, ale potom následoval překvapivě dlouhý vývoj chutí palírny.
Talisker 1955 Gordon & MacPhail 53,6%: měla jasnější, ale ještě tmavou, jantarově červenou barvu, zdálo se, že má slabší sherry a více dubu, ale opět měla značný rozvoj příchutí.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Barva: Plná zlatá.
Aroma: Suché, mandle, vřes, země, koš na raky, lékořice.
Tělo: Střední.
Chuť: Zralá hruška, kouř, lehký náznak máty. Kvetoucí vřes. Sametový dub.
Dokončení: Peprný.
Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Pestré, hořící vřes, sladký tabák, staré skladiště, vyhořelý ohňostroj. Pod tím je mandlová pasta/nugátové máslové sušenky a lehký bylinný tón. Spousta kouře. Sytá a pestrá.
Tělo: Syté.
Chuť: Pomalý start, pak pepř, lehký náznak uzené ryby, ovocný sirup. Postupně nabírá na síle až k výbušnému závěru.
Dokončení: Červený pepř.
obrázek není k dispoziciTalisker 20letá 58%:
Barva: Slámová/světle zlatá.
Aroma: Lehce kouřovitá. Pestrá. Macadamiový ořech, mokrý provaz, sůl, hořící rašeliniště, komín plný sazí, mokré mořské řasy.
Tělo: Syté.
Chuť: Potkáme tu celou pestrou škálu chutí. Umírněný dub, vřes, sladké frušky a tmavá kouřovitost.
Dokončení: Jód. Dlouhý. Sladký.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Talisker 10letá:
Bez ohledu na to, jak horoucně whisky milujete nebo co všechno o ní víte, nebude vaše vzdělání v tomto oboru dostatečné, dokud neochutnáte Talisker, jednoznačně jednu z nejlepších whisky světa.
Jim Murray o ní prohlásil, že to není nápoj, ale zážitek, jiní pak, že exploduje na jazyku. K pití Taliskeru Jim Murray říká: Jakékoliv oslabení této whisky nebo ředění vodou by bylo rouháním, není to whisky na usrkávání, musí se v ruce zahřát na tělesnou teplotu a poté nezbývá než pít plnými doušky.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTalisker 10letá 45,8%:
Barva: Zářivě zlatá.
Aroma: Asertivní mořský charakter s vlnami kouře.
Chuť: Překvapí sladkostí, pak dominuje ovoce, kouř a mořské řasy, dále ústřice a dobře vyuzený losos.
Dokončení: Bohaté s návratem sladkosti a charakteristickým štiplavým kořením.
obrázek není k dispoziciTalisker 18letá 45,8%:
Barva: Tmavší než u mladší sestřičky.
Aroma: Vše, co chcete a ještě víc! Víc kouře! Víc rašeliny! Víc ovoce! Prostě víc!
Chuť: Karamel, rašelina a dřevo, samozřejmě, ale dobře vyváženo citrusovým ovocem a přetrvávajícími sladkými tóny. Slanina a pomerančová marmeláda.
Dokončení: Vlny chutí postupně ustupují, pro Talisker typický pepřový závěr.

v knize Svět whisky hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Slavná sladová whisky ze západního pobřeží se štiplavou jemně rašelinnou chutí s ostrým dokončením.
Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Mladistvá energie desetileté se s věkem zjemňuje a whisky získává nádech kůže a aromatického kouře. Má krémovou a plnou konzistenci.
Talisker 25letá bottled 2008 54,2%Talisker 25letá 54,2%:
Rozvážná a komplexní sladová whisky s tóny mořských řas a kouře, který vystřídá bohatá příchuť kůže a ovoce.
Talisker 30letá bottled 2008 49,5%Talisker 30letá 49,5%:
Velmi důmyslná whisky se sladkou, kořeněnou, ovocnou a květinovou příchutí a tóny rašelinného kouře a kůže v pozadí.
Talisker 1996 Distillers Edition 45,8%Talisker 1996 Distillers Edition 45,8%:
Poslední roky zraje v sudech po sherry Amoroso, které jí dávají pepřový a kořeněný charakter, zjemnělý výrazně sladkou bohatou chutí sušeného ovoce.
Talisker 57° North 57%Talisker 57° North 57%:
Whisky pojmenovaná po zeměpisné šířce palírny je bohatá, ovocná, kouřová, peprná a kořeněná s dlouhým dokončením.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa) hodnotí:

Talisker 18letá 45,8%Talisker 18letá 45,8%:
Barva: zlatožlutá.
Aroma: po švestkách a trochu po pomerančích, slabě po karamelu a trochu zakouřené.
Chuť: zanechává zprvu něco sladkosti, pak působí poněkud výrazněji s lehkým nádechem kouře a toffee. Ve středně dlouhém dozvuku se vyznačuje typickou ostrostí chilli.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Talisker Single Malt 10letá 45,8%Talisker Single Malt 10letá 45,8%:
Aroma: Silně rašelinově kouřové, mořská voda, šťáva z čerstvých ústřic, citrusová sladkost.
Chuť: Suchá sladkost, kouřové a sladové tóny, intenzívní a hřejivá, na zadním patře pepřová.
Dokončení: Dlouhé mohutné, pepřové, k tomu povzbuzující sladkost.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

Talisker 10letá 45,8%Talisker 10letá 45,8%:
Aroma: zemité, temné, kouřové.
Příchuť: velmi rašelinná, dřevitá, kouřová, slaná, s dlouhým koncem.
Dává výborný příklad typicky ostrovních sladových whisky s charakterem "mořských řas". Člověk by rád věděl, zda tahle chuť existuje nebo je to jenom velmi pěkné básnické přirovnání.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTalisker New make:
Aroma: Zpočátku lehce kouřové. Velmi sladké, se sírou na pozadí. Naložené ústřice, humří lastura. Párfémovaný kouř ke konci.
Chuť: Suchý kouř a síra. Lehce dehtová. Nová kůže. Měkké ovoce. Slaná.
Dokončení: Dlouhé, kouřové a pepřové, se sírou na pozadí.
obrázek není k dispoziciTalisker 8letá, refill wood (vzorek ze sudu):
Aroma: Parfémované. Kožená/zemitá rašelinnost. Bílý pepř, vyvíjející se medicínský okraj. Stále jsou patrné tóny lastur a ústřic jako u new make. Jód sušená máta. S vodou se objevuje myrta a modřín.
Chuť: Těžký zásah bílého pepře. Námořní tóny. Výrazná hutná textura se známkami oleje. Komplexní.
Dokončení: Suché, poté sladké a znovu pepřové.
obrázek není k dispoziciTalisker 10letá 45,8%:
Aroma: Zlatá barva. Kouřící oheň. Kůže, lékořicový kořen, borůvky. Mix zemitého kouře (táboráky), škvarky a lehký náznak mořských řas. Sladké na pozadí. Vyvážené. Lehká komplexnost.
Chuť: Okamžitá. Bohazý komplex popře, sladkého měkkého ovoce vzápětí, vše vedené uhelným/mechovým kouřem. Náznak síry. Souhra moře a pobřeží, sladkosti, ohně a kouře.
Dokončení: Pepřové a suché.
obrázek není k dispoziciTalisker 18letá 45,8%:
Aroma: Zlatá barva. Komplexní, spálená kůže, sladký tabák, staré skladiště, táborák. Níže jsou tóny mandlové pasty, nugátu, máslových sušenek a lehké známky bylin. Spousta kouře. Bohaté a komplexní.
Chuť: Pomalý start, poté pepř, lehký náznak uzených ryb, klíčem je však sladký ovocný sirup, který dodává vyvažující element. Ve fázích graduje k explozivnímu finále.
Dokončení: Červený pepř.
obrázek není k dispoziciTalisker 25letá 45,8%:
Aroma: Vonné, připomínající fialky s mokrým lanem, ústřice vyskládané na látce, zelené kapradí a nepatrně i kůži. Pobřeží, táborákové uhlíky.
Chuť: Vysoce komplexní. Jahody s drceným černým popřem, bobkový list, mořské řasy a kouř.
Dokončení: Slaná čokoláda.
obrázek není k dispoziciTalisker Storm 45,8%:
Aroma: Kouřové a slané. Příbojová vlna a povzbuzení síry jako u new make. Voda whisky lehce uklidní a umožní projevit se sirupovité, ovocné sladkosti, poté se vrací slaný kouř.
Chuť: Typický Talisker, uklidňuje svojí sladkostí, aby vzápětí vzplanul silný, asertivní kouř.
Dokončení: Slané a pepřové.

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Barva: oranžová.
Aroma: velmi bohaté, rašelinové, sladší, než by se od klasického Taliskeru očekávalo, lehce kořenité, pepřové a slané, jemně na pozadí prosakující sherry, karamela, hořká čokoláda.
Chuť: silný náraz bohaté chuti, ohromná, postupně zjemňující, rašelinová, vřesová suchost, karamelová, sherry „drží na uzdě“ pepřové tóny, tolik typické pro klasický Talisker.
Dokončení: zemitá rašelina, kakao, vanilka, krásná vyrovnanost sladkosti a suchosti.

k ochutnávce Distillers Edition z 2.5.2007:

Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%Talisker 1990 Distillers Edition 1990/2003 45,8%:
Barva: ořechově hnědá
Aroma: mnohem sladší aroma a méně kořenitá a pepřová nežli u klasické desetileté, jemně sherry a rašelina, toffee, hořká čokoláda, pražené ořechy.
Chuť: obrovská, svůdná, zpočátku jiskrně rašelinová a těžká, později mnohem jemnější, sladká, pražený slad kombinovaný se suchou vřesovitostí, karamela. Bobuloviny, šťavnaté ovoce, vanilka. Sherry drží na uzdě tolik charakteristickou pepřovitost a kořenitost Taliskeru, které se společně s mořskými řasami náhle objeví na konci.
Dokončení: Rašelina a kakao kombinované se sladkohořkým charakterem. Vanilka a přetrvávající zemitě vřesovitý charakter s výrazným pepřem a mořskou solí.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Whisky posezení s Netharem:

Talisker 10y

Srovnání Taliskerů: 10 yo, Port Ruighe, Storm, Dark Storm, DE

Recenze na whisky.nethar.cz:

Talisker 10 yo

Talisker 10 yo 1990s

Talisker 175th Anniversary

Talisker 18 yo

Talisker 25 yo

Talisker 30 yo 2008

Talisker 40 yo 1978 The Bodega Series

Talisker 41 yo 1978 The Bodega Series

Talisker 50 yo 1955 GM

Talisker 5 yo 2011 LsD Hepburn's Choice

Talisker 6 yo 2010 LsD Hepburn's Choice

Talisker 8 yo Special Release 2018

Talisker 8 yo Special Release 2020

Talisker 1989 FoCM

Talisker 1990 Distillers Edition

Talisker 1992 Distillers Edition

Talisker 1993 Distillers Edition

Talisker 1998 Distillers Edition

Talisker 1999 Distillers Edition

Talisker 2000 Distillers Edition

Talisker 2001 Distillers Edition

Talisker 2003 Distillers Edition

Talisker 2007 Distillers Edition

Talisker 2008 Distillers Edition

Talisker 57° North

Talisker Dark Storm

Talisker Neist Point

Talisker Port Ruighe

Talisker Pure Highland Malt GM

Talisker Select Reserve Game of Thrones

Talisker Skye

Talisker Storm

Talisker Triple Matured FoCM

Talisker 20 yo 1980 Tactical DL

Etiketa Talisker 10-ti letá 45,8%Etiketa Talisker 2002 Distillers Edition 2002/2013 45,8%Etiketa Talisker 57° North 57%Etiketa Talisker Storm 45,8%Etiketa Talisker Dark Storm 45,8%Etiketa Talisker Port Ruighe 45,8%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.08.2021