značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

TULLAMORE DEW

Whiskey Tullamore Dew se vyrábí v palírně Midleton. Původně se vyráběla v palírně Daly´s v Tullamore (1829 - 1959). V roce 1959, kdy byla palírna uzavřena, koupil značku Power´s a výroba se přesunula do jiné palírny. Potom značku koupil IDG a od něj Cantrell & Cochrane, který je součástí společnosti Allied Domecq. Slovo "Dew" v názvu značky je podle iniciálů manažera palírny z konce 19. století Daniela E. Williamse.

Stará palírna Daly´s v TullamoreStará palírna Daly´s v TullamoreStará palírna Daly´s v Tullamore

Všiml jsem si jedné zajímavosti - na starších etiketách Tullamore Dew je jako rok založení uváděn 1791, kdežto na novějších je 1829. Na webových stránkách je také jako rok založení uvedeno 1829. Kde a proč se objevil rok 1791 nevím.

Etiketa Tullamore Dew (bez udání stáří) 40% - rok založení 1829Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá 40% - rok založení 1829Etiketa Tullamore Dew (starší plnění) 40% - rok založení 1791Etiketa Tullamore Dew (starší plnění) 40% - rok založení 1791

Typy

Standarním produktem je Tullamore Dew (bez udání stáří), což je 6-ti letá míchaná whiskey. Od roku 1996 je na trhu Tullamore Dew 12-ti letá, také míchaná whiskey. V omezeném množství byl vyrobena míchaná whiskey Tullamore Dew Heritage, která je určena hlavně pro prodej v návštěvnickém centru. Bežná Tullamore Dew (bez udání stáří) bývá také plněna do keramických lahví. Lze se také potkat s Tullamore Dew Crock. Společnost Cadenhead stáčela do miniatur 42 letou (ročník 1948) a 41 letou (ročník 1949) pod názvem Daly´s Tullamore. Ročník 1952 (také jako Daly´s Tullamore) byl stočen do miniatur a 1 běžné lahve. Všechna tato ročníková plnění byla pálena tradičním způsobem pot still ještě ve staré palírně Daly´s.

Tullamore Dew 40%Tullamore Dew 12-ti letá Special Reserve 40%Tullamore Dew 14-ti letá Single Malt 41,3%Tullamore Dew Caribbean Rum Cask Finish 43%Tullamore Dew Cider Cask Finish 40%
Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá 40% (zadní etiketa)V jedné internetové diskusi kdosi upozornil, že na zadní etiketě 12-ti leté Tullamore Dew, je uvedena jako přísada E150. Původně jsem tomu nevěřil, ale pohled na zadní etiketu dal za pravdu diskutujícímu. Jako přísada je uvedeno E150. Označení Exxx je v mnoha zemích jednotné, oproti názvům látek či sloučenin.
To E150 mne opravdu zaujalo a pokusil jsem se o přísadách označovaných jako E zjistit něco více. Jedná se o přídatné látky (aditiva) používané v potravinách např. z důvodů chuti, vůně nebo barvy. Přestože panuje obecné podvědomí, že se jedná o výhradně syntetické látky (uměle vyrobé sloučeniny), což není pravda. Aditiva se dělí do tří skupin: přírodního původu, přírodní identická (vyrobená uměle, ale složením stejná jako přírodního původu), syntetická (v přírodě se nevyskytují nebo se vyskytují v nepatrném množství).
Označením E 1xx jsou označována barviva a E150 je karamel, takže se nejedná o nic zvláštního.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Tullamore Dew 40%Tullamore Dew 40%:
Velmi světlá barva, bílé víno. Aroma nijak moc příjemné, čistící prostředky, líh, se bojím napít, že v té láhvi zůstala ta žíravina a dezinfekce, kterou to čistili a tu whiskey tam zapomněli nalít. Snažím se, snažím, ale těžko se tam hledá. Trocha sladkosti, trocha vanilky, trocha mokrého dřeva. Když odezní ta první vlna čistího prostředku s lihem, tak je aroma velmi lehké, nijaké a nezajímavé. Zprvu mdlá chuť čistícího prostředku, která později lehce zesládne a zvládne vlnu sladké vanilky, aby se v dokončení zpočátku přetahovala sladkost s čistícím prostředkem, který nakonec vyhraje a ponechá v puse nepříjemnou pachuť umělotiny. Jako tohle je hrozný pití, nudný, nezajímavý a hrozný. Už vím jaká věc mi doma chybí na ochutnávání whisky - plivátko. Tohle zkoušet je čirý masochismus, ani nevím, že jsem ujetej i tímto směrem.

Tuhle ani nejde přirovnat k ženě, takhle nudné a hrozné ženy snad ani neznám a ani moje fantazie na tu představu nestačí (a to si myslím, že jí mám docela velkou a bujnou). Být to ještě teplé, tak bych řekl, že to chutná jako teplé chc...., ty jsem ovšem ještě neochutnával, takže nevím, zda to není ještě horší.
Zní to hodně ošklivě, já vím. U žádný jsem nebyl takhle ošklivej i když byly ještě horší. Jenže tohle je známá whiskey, hodně prezentovaná a v nabídce snad všech hospod. Tímhle si pak lidi kazí názor na whisky, protože ovliněni reklamou věří tomu, že pili něco dobrého a hlavně kvalitního. Když si koupím krabicové víno za dvacku a pak se budu rozčilovat, že ten obsah chutná jak hnusnej krabicák, tak nikdo nepochopí, čemu se divím. Když si ale koupím exkluzivní víno za dva tisíce, tak mé velmi silné rozhořčení, že to chutná jak krabicák bude pochopitelné. Se té pachuti v puse vůbec nemůžu zbavit, že bych šel ochutnat ty teplé chc....? Pak se alespoň nebudu divit, proč mám v puse takovou pachuť. No, asi raději ne.
U všech se snažím najít něco pozitivního, nakonec i tady jsem našel. Když si ji dáte jako první před dalším vzorkem, tak i podprůměrný blend vám přijde jako velmi zajímavá a bohatá whisky. (3.10.2019)

Tullamore Dew 12letá 40%Tullamore Dew 12letá 40%:
Bál jsem se této další, hodně bál. Ale už aroma bylo podstatně příjemnější. Je tedy ve výhodě, protože po té minulé... Aroma lehce sladké, oříšky, citrusy, lehké, i docela příjemné. Chuť celkem výrazná, náznak vanilky, koření, koláč, tráva. Celkem příjemné s vanilkou a cukrovím, následně bohužel s dlohotrvající štiplavostí/pálivostí, která kazí výsledný dojem. On tedy celkový dojem není nijak extra, je to relativně nevýrazná irská whiskey, která vynikla díky té předchozí, kterou přesahuje o třídu. Tuhle by měli mít jako základní verzi a tu stávající základní prostě zahodit, zapřít a stydět se za ní.

Přirovnávat to k nikomu nebudu, to prostě nemá smysl. Takový ženský nemáte zájem potkávat, ani si je pamatovat, ani se o nich bavit. (3.10.2019)

Tullamore Dew Caribbean Rum Cask Finish 43%Tullamore Dew Caribbean Rum Cask Finish 43%:
Pár poznámek z ochutnávky v roce 2018:
I když dozrávala v sudech po rumu, tak si drží z mého pohledu svůj standard. Je totiž stále o ničem. Aroma velmi lehké, až nijaké. Chuť trochu sladká, moc neslibující. Ona totiž nemá co slíbit. Je to nuda, ani nestála dál za to, snažit se o to tam něco hledat, ani za dopití nestála. A tý chuti jsem se nemohl zbavit v puse celou cestu domů. Dost výrazná chyba si jí dát na odchod pryč do deště. Negativně ovlivnila následný celkový dojem. (2.11.2018-WLP2018)

Když se nad těma whiskey zamyslím, tak by to byla silná zbraň Borise Johnsona při jednání s EU o brexitu. Nejprve jim dát ochutnat dobrou skotskou whisky a pak tu základní tulamorku. No a nastane správná chvíle pro vydírání: Jestli se nedohodneme podle nás, tak vám do EU už nepřiteče ani kapka skotské whisky, zbyde vám jenom tahle irská.

A projednou to ukončíme písničkou:
U stánku s levnou whisky
Postávaj a křivěj se jim pysky
Peníze ušetřit chtěli
A tak špatně nakoupili
Tohle pít? Už nikdy! To už nikdy neber
Za to však nemůže whisky, ale špatný výběr

Jen zahlídli svět, to zkušenost tvrdá
Tak málo se
Tak málo je lásky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTullamore Dew 40%:
Barva: Bledě zlatá, bílé víno.
Aroma: Luční kvítí. Tráva. Sladká.
Tělo: Lehké, ale hladké.
Chuť: Obilní. Lněné semínko. Náznak koláče s kořením. Lehký sirup.
Dokončení: Citronová tráva. Schne. Lehce povzbuzuje chuť.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Průměrná, nevýrazná a bez charakteru. Dvanáctiletá je mnohem lepší.

v knize Svět whisky hodnotí:

Tullamore Dew 40%Tullamore Dew 40%:
Dosti jednostranná whiskey má charakteristické pálení bourbonu, ale nic moc jiného, čím by se mohla chlubit.
Tullamore Dew 10letá 40%Tullamore Dew 10letá 40%:
Ve vůni se spojují slad, koření a vanilka a v chuti tóny dubu a koření. Dokončení je dlouhé a suché s ostrým citronovým tónem.
Tullamore Dew 12letá 40%Tullamore Dew 12letá 40%:
Zásadní krok vzhůru od ostatních míchnaých whiskey Tullamore. Dvanáctiletá připomíná prémiové whiskey Jameson. Je to pocta svaté trojici - kotlíkové whiskey, sherry a dubu.
Tullamore Dew 40%Tullamore Dew 40%:
Dosti jednostranná whiskey má charakteristické pálení bourbonu, ale nic moc jiného, čím by se mohla chlubit.
Tullamore Dew 10letá 40%Tullamore Dew 10letá 40%:
Ve vůni se spojují slad, koření a vanilka a v chuti tóny dubu a koření. Dokončení je dlouhé a suché s ostrým citronovým tónem.
Tullamore Dew 12letá 40%Tullamore Dew 12letá 40%:
Zásadní krok vzhůru od ostatních míchnaých whiskey Tullamore. Dvanáctiletá připomíná prémiové whiskey Jameson. Je to pocta svaté trojici - kotlíkové whiskey, sherry a dubu.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Tullamore Dew 40%Tullamore Dew 40%:
Aroma: Citrony, zelené jablko, k tomu nádech vanilky.
Chuť: Nejprve ovocná, poté se rozvíjí jemná ostrost a přidávají se tóny ožehnutého dřeva, na závěr se projevuje sladká vanilka.
Dokončení: Velmi měkké a příjemné, s nádechem marcipánu.
Tullamore Dew Special Reserve 12letá 40%Tullamore Dew Special Reserve 12letá 40%:
Aroma: Oříškové, kořenité, lehké, s tóny červeného vína a citronu.
Chuť: Od počátku výrazná, intenzivní, provázená tóny sherry, vanilkou a skořicí.
Dokončení: Obsažné, tóny sherry a čokolády.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciTullamore Dew 40%:
Aroma: Velmi svěží a travnaté, se špičkami citronu a pevnými obilnými tóny. S vodou se objevují zelené olivy, hrozny a osmahlý dub.
Chuť: Čistá. Lehčí až středně silná. Poctivá, s červenými jablky a mléčnou čokoládou.
Dokončení: Lehce kyselé.
obrázek není k dispoziciTullamore Dew 12letá Special Reserve 40%:
Aroma: Svěží a štědré. Ovocné a krémové. Mango, broskve a vanilka. Americký dub, karamelky, trocha zázvoru a máslové koláčky.
Chuť: Zralé ovoce, dušená rebarbora s lehkým dubovým rámem. Voda přináší černý rybíz a více dužinatého ovoce.
Dokončení: Kořenité a pevné.
obrázek není k dispoziciTullamore Dew Phoenix Sherry Finish 55%:
Aroma: Mechové. Džem ze zelených fíků, vařené hrušky. Široké a kompexní se sherry, likérovou čokoládou a ostružinami.
Chuť: Větší síla je kousavější tam, kde se mohla zdát příliš slabá a měkká. Sherry dodává strukturu a ořechovost. Trocha pomerančů. Rybíz.
Dokončení: Zázvor, koření.
obrázek není k dispoziciTullamore Dew 10letá Single Malt 40%:
Aroma: Svěží a nezralé: angrešt Sauvignon Blanstyle, trocha cukru a decentní dub. S vodou je cítit více tropického ovoce, grafit a těžká, vyzrálá ovocnost.
Chuť: Spousty ovoce: živý plot, rybíz, borůvky. Trocha broskví společně s rozinkami. Dřevo je pod kontrolou.
Dokončení: Kulaté, dlouhé a jemné.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Tullamore Dew

Tullamore Dew 10yo Four Cask Finish

Tullamore Dew 12 yo

Tullamore Dew 12 yo Sherry Cask Finish

Tullamore Dew 14 yo Four Cask Finish

Tullamore Dew Black 43

Tullamore Dew Cider Cask Finish

Tullamore Dew Phoenix

Tullamore Dew Phoenix Celebratory Single Batch

Tullamore Dew XO Caribbean Rum

.

Webové stránky značky:

Etiketa Tullamore Dew 40%Etiketa Tullamore Dew 12-ti letá Special Reserve 40%Etiketa Tullamore Dew 14-ti letá Single Malt 41,3%Etiketa Tullamore Dew Caribbean Rum Cask Finish 43%Etiketa Tullamore Dew Cider Cask Finish 40%

Jeden chovatel irského vlkodava, milovník dobrého tabáku a dobré whisky řešil otázku, proč je na etiketě Tullamore Dew vyobrazen irský vlkodav. Tento dotaz zaslal přímo do Tullamore Dew a podělil se se mnou o odpověď.
Irský vlkodav je považován za Irského národního psa, který má symbolizovat Irsko - vřelost, přátelství, tradice, sílu, loajalitu, nezávislost a laskavost/jemnost.
Irský vlkodav je nejvyšší známé plemeno psa. Patří do rodiny greyhoundů, do které rovněž patří Afgánský lovecký pes, Barzoj (Ruský vlkodav), Greyhound, Faraonský pes, Saluki, Skotský deerhound a řada dalších méně známých plemen.

Irský vlkodavDnešní Irský vlkodav je potomkem Cu, psa, kterého vlastnili a cenili si náčelníci klanů a válečníci. Tito psi se objevují mnoha legendách. Používali se při lovu vlků, jelenů, losů a pomáhali svým pánům v bitvách. Současně se objevovali i v lidských obydlích, protože byli známí svým klidným a mírných chováním.
V modernější historii se vlkodavové objevují v dektretech Olivera Cromwella, které zakazovaly vyvážet Irské vlkodavy z Irska, kde byli zapotřebí k vyhlazení vlků, kteří zde představovali hrozbu. Byli natolik úspěšní, že vlci nakonec z Irska zmizeli. Od té doby začalo Irských vlkodavů ubývat, až byli v polovině 18. století skoro téměř vyhubeni. Zásluhou několika jednotlivců (zejména kapitána G.A. Grahama) bylo odchováno několik posledních exemplářů této rasy. Po uváženém křížení bylo toto plemeno zachráněno.

Jedna z legend, datovaná do roku 1210, popisuje příběh Prince z Walesu a vlkodava Gelerta. Princ z Walesu se vydal na lov a nechal svého vlkodava Gelerta, aby dohlížel na jeho malého syna. Když se vrátil, našel psa se zakrvavenou mordou. Ve chvíli, kdy nenašel svého syna, začal se obávat nejhoršího. V návalu zlosti Gelerta zabil. Vlkodavovo smrtelné vytí bylo náhle přerušeno dětským pláčem. Po té našel těla mrtvých vlků, které Gelert zabil, aby ochránil chlapce. Nezraněný chlapec si hrál opodál. Princ si uvědomil, jaké nespravedlnosti se dopustil a proto se rozhodl, nechat postavit pomník na památku svého věrného psa a plemeno se stalo národním symbolem Irska.
Další informace o vlkodavech najdete na adrese www.wolfhound.cz, odkud jsem také čerpal.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 15.05.2020