značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

NESTVILLE

Slovensko

V Nestville Distillery v Hniezdne na Slovensku se vyrábí stejnojmenná whisky. Z jejich webu jsem se ani nedozvěděl, kdy s výrobou začali, ani nic ke způsobu výroby. Podle textu na etiketách se k výrobě se používá kontinuální destilační kolona.

Typy

Základním produktem je míchaná whisky (nejspíše tříletá) a doplňuje ji 6-ti letá míchaná whisky. V roce 2017 (?) je doplnila limitovaná edice míchané whisky Nestville Master Blender. Vedle toho mají v nabídce i Single Barrel

Nestville 40%Nestville 6-ti letá 40%Nestville 8-ti letá Master Blender 46%Nestville B&W Single Barrel 40%Nestville Nestville Single BarrelNestville Nestville Single Barrel 4 letá 15.12.2009/30.11.2013 40%Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Nestville 40%Nestville 40%:
V aroma nejdříve upoutá ovoce. Přímo mísa čerstvého ovoce, dřevo a vanilka. Působí jemným a příjemným dojmem. Dřevěná mísa (ještě vonící po dřevě) a v ní čerstvé ovoce a vanilka u toho. V chuti výrazné dřevo, tolik nevadí, ale nemuselo by tam být. Buď si vzala ze sudu víc než měla nebo tam měla zůstat déle a ještě se uležet. Dále pak hořká čokoláda s trochou toho ovoce. Závěr je celkem krátký, suchý, doznívá tam to dřevo a ta hořká čokoláda, až trochu do trpkosti. Ale rychle to odezní. Celkově je to na základní whisky a ze Slovenska (kde se whisky zrovna moc nevyrábí) příjemné překvapení. Je pitelná, ale ještě lépe čuchatelná.
Nestville 6-ti letá 40%Nestville 6-ti letá 40%:
Aroma si mě v prvním dojmu celkem získalo. Jemné, "vánoční" - vanilka, droždí, máslové cukroví, sladkost. V pozadí lehké dřevo. Velmi uhlazené aroma. V chuti už "vánoce" bohužel nepřišly. Chuť mi přišla celkem nevýrazná. Taková matná, bez ničeho, čeho by se dalo chytit a dále to rozvíjet a současně nemá tu komplexnost a celkovou vyváženost, aby to člověk vychutnával a nevadilo mu, že to nemůže pořádně rozeznat. Úvodní nástup chuti je lehce sladký, po vřesovém medu(?), lehké ovoce a dřevo, následované hořkou čokoládou. Závěr do hořké čokolády, pak se ozve i ta úvodní vanilka, ale jen lehce a úplně na konci mi zůstala v puse nepříjemná štiplavost. Pro mne je to celkově trochu zklamání, vůně ve mně vzbudila velké očekávání, ale v chuti jí prostě něco, co by jí dalo charakter chybí. Čuchatelná je ještě lépe než ta základní verze.
Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%:
Aroma je příjemné a celkem komplexní. Lehká vanilka, dřevo, ovoce, hořká čokoláda. Trochu sladkosti. Nic tam nevyčuhuje, nic tam nepřebývá. Současně ale nemá nic, z čeho by člověk padnul na zadek. Aroma lze určitě hodnotit kladně. Chuť se nese v duchu aroma. Lehká, celkem příjemná, lehké dřevo a ovoce, trochu sladkosti. Pak nastupuje hořká čokoláda. Opět nic nevyčnívá, nic nepřebývá. Ale taky nic zapamatovatelného, proč bych se k ní měl vracet. Závěr celkem krátký v režii hořké čokolády. Čekal jsem od ní podstatně více. Nenašel jsem v ní nic, proč se k ní vracet.

Když se podívám na whisky Nestville celkově, tak vlastně nevím. Základní verze se mi líbila, voněla mi a dala by se docela dobře jen tak popíjet. Od starších a dražších verzí čekáme vždy trochu více. Ale nenašel jsem to v nich. Je to dobře udělaná whisky, nemá nic, co by se jí dalo vážného vytknout, ale současně nepřináší nic, proč jí dále sledovat. Palírna je velmi mladá, takže za pár let můžeme zvláště u Single Barrel ochutnávat i zcela jinou whisky. (Což už asi nezjistím, protože nemůžu pořidit každou láhev co potkám a nevidím důvod zkoušet tuto whisky za pár let.)

Recenze na whisky.nethar.com:

Nestville

Nestville B&W

Webové stránky výrobce:

Etiketa Nestville 40%Etiketa Nestville 6-ti letá 40%Etiketa Nestville 8-ti letá Master Blender 20.5.2009/19.9.2017 46%Etiketa Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 22.07.2018