značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

TREBITSCH

Trebitsch Whisky je vyráběná na Moravě ve městě Třebíč firmou Trebitsch Old Town Distillery. Název vlastně říká vše - sídlí v Třebíči ve Starém Městě. Podle informací z firmy se začátek výroby datuje do roku 2014, kdy Trebitsch Old Town Distillery vyrábí první whisky a plní první sudy. Lze nalézt i informace, že výroba je od roku 2012-3, ovšem nepoznal jsem z toho zda myslí výrobu whisky nebo založení palírny, od kterého je k vypálení první whisky vždy ještě daleko. I když samotný začátek této whisky je možné datovat až do roku 2007, kdy se rodil plán otevřít v Třebíči bar s whisky a současně zazněla i myšlenka - "Proč si nechat whisky dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" A tak díky nezbytnému nadšení nakonec whisky vznikla. V roce 2017 po tříletém zrání začala být Trebitsch Czech Single Malt Whisky prodávána. V roce 2015 koupili starý Lihovar v Šebkovicích, kam je plánováno postupně přenést výrobu, protože umožní větší kapacitu i větší skladové prostory.

K výrobě se používá moravský ječmen, slad je mírně nakouřen rašelinou a destilace probíhá v kontinuální destilační koloně. Whisky dozrává v nových silně vypálených dubových sudech.

Trebitsch Old Town Distillery vlastní společnost Česká whisky s.r.o. Pro svoji whisky také používá doménu ceskawhisky.cz. Osobně mi to nepřijde zrovna štastné. I z hlediska plánů exportu whisky do světa, bych ji od začátku prezentoval v doméně se značkou whisky. A domény, co si zaberou obecný název nemám moc rád.
Při psaní jsem narazil na "zajímavou" informaci. Společnost Česká whisky s.r.o. je držitelem ochranných známek: česká whisky a czech single malt whisky. Takže výrobce single malt whisky v České Republice nemůže o své whisky hovořit jako o "české whisky" či jako o "czech single malt whisky"? (V ochranných známkách se nevyznám, takže je to spíše otázka.)

Typy

Základním produktem je klasická Single Malt whisky není na ní uvedeno stáří (v roce 2018 by se prý mělo jednat o 4 letou). Již na začátku vyrobili i limitované edice, které dozrávaly v sudech po sherry, portském, madeiře, karibském rumu a Brandy la Moravia. A vedle Single Malt whisky vyrobili další méně obvyklé - Trebitsch Straight Corn Whisky, Trebitsch Straight Wheat Oak Smoke Whisky a také spíše pro Ameriku typický destilát Trebitsch Old Town Moon.
Tolik různých whisky hned při první výrobě mi připadá trochu přehnané. Na jednu stranu chápu chuť toho co nejvíce zkusit, na druhou mi to připadá jako přehlcení a málokdo zkusí tolik různých variant a pokud se mi ochutnávaná whisky zalíbí, tak ji těžko koupím ve stejné variantě znovu.

Nevím, co si mám představit pod někde nalezenou větou - "V naší nabídce naleznete... Současně také prvotřídní whisky vyrobené ze surovin, které pro výrobu whisky nejsou na území Evropy vůbec běžné." Z čeho bude ta whisky vyráběna? Podle již uvedených whisky by tím mohla být myšlena pšenice a kukuřice.

Na internetu jsem našel limitovanou edici mladé sladové whisky nakuřované na rašelině Rudá zrůda 63%, na láhvi je označena jako whisky, ale pokud se jedná o mladý destilát, tak by jako whisky označený být neměl.

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 3 letá 45%Trebitsch Single Malt Single Barrel 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Porto Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Madeira Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Rum Cask Finishing 45%Trebitsch Single Malt 3 letá Brandy Cask Finishing 45%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Trebitsch Single Malt 40%Trebitsch Single Malt 40%:
Aroma je příjemné. Cítím bohatou vůni ovoce v ovocném sadu. Je bohatá a prolíná se v ní několik vůní. V pozadí tam lehce přizvukuje vanilka a dřevo. Chuť je jemná, sladká, sladově sladká, ovoce zůstává, lehké dubové dřevo. V závěru trochu lehké hořkosti hořké čokolády, ale jinak závěr rychle dozní a celkový dojem je jemný a sladký. Celkově mě whisky celkem příjemně překvapila. Na novou a velmi mladou (měla by být 4 letá) si vede velmi dobře, ovšem na novou a mladou whisky je celkem drahá.
Tretbitsch si na novou a mladou whisky vede dobře, ale sama sebe (tedy palírna) ji přeceňuje. Je to taková mladá hezká holka s nosánkem trochu nahoru, co toho ještě moc nedokázala, ale myslí si, že na ni čeká celý svět. Může vyrůst v krásnou ženu, ale také se může rozmělnit do mnoha verzí a zaniknout v nepřehlednosti. Cenou ze sebe dělá něco víc než je, ale určitě má na to, aby dorostla v krásnou ženu, za kterou se každý chlap otočí.

Recenze na whisky.nethar.com:

Trebitsch 3 yo Sherry Cask Finish

Trebitsch 3 yo Porto Cask Finish

Trebitsch 3 yo Rum Cask Finish

Trebitsch 3 yo Straight Wheat Oak Smoke Whisky

Trebitsch 3 yo Straight Corn Whisky

Trebitsch Single Barrel

Trebitsch Old Town Moon

Webové stránky výrobce:

Etiketa Trebitsch Single Malt 40%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Sherry Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Porto Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Madeira Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Rum Cask Finishing 45%Etiketa Trebitsch Single Malt 3 letá Brandy Cask Finishing 45%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 31.01.2019