značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

WHISKY

Pod slovem whisky si určitě každý něco představí - někdo whisky ještě nepil a zná ji z reklam jako drahé luxusní pití, někdo má špatnou vzpomínku díky špatné volbě ochutnávané whisky, někomu se zase hned vybaví jeho oblíbená značka.

Všichni se ale určitě setkali s tím, že whisky měla uvedenou zemi původu. Vždyť mnoho lidí, když mluví o tom, že pije whisky, tak upřesňuje zda skotskou či irskou anebo bourbon (jak většina nazývá americkou produkci), málokdo už zpočátku rozlišuje zda míchanou či single malt. Pravda, někteří naopak ani nerozlišují zda je to whisky, whiskey nebo bourbon.

A to ještě nemluvím o tom, že dost lidí si ani neumí představit, že existuje i jiná whisky než ta známá skotská, irská a bourbon. Že whisky se vyrábí snad v každé zemi světa a že i ty skotské, irské a bourbony se od sebe vzájemně dost liší a to nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale je i mnoho rozdílů jen mezi produkty jediné země.

Tento web původně vzniknul jako moje místo pro ukládání informací o whisky, co jsem našel. Zjistil jsem, že pokud si budu chtít přečíst česky o whisky více informací na jednom místě, tak si je tam budu muset nejdříve napsat. A pak jsem se začal snažit, aby byl přínosem i pro ostatní co se o whisky zajímají. A třeba přivede k whisky i ty, kteří jí odmítají. Jak jsem nedávno osobně slyšel, když jsem dal ochutnat single malt whisky: "Já na whisky nejsem. Už jsem jí ochutnala a není to to, co by mi chutnalo." a po chvíli "Hele, tohle je ale celkem dobrý." Bohužel dost lidí získá svůj názor na whisky v hospodě po zkušenosti se základní Ballantinkou a podobnými. Těžko si pak umí představit, že když přivoní k whisky, tak mohou cítit i med, karamalel, čokoládu, sladkost, ovoce, květiny, les, dřevo a mnoho mnoho dalších vůní a totéž i v chutích (samozřejmě, že ne všechny najednou), že whisky nemusí chutnat jentak obyčejně "whiskově".

Můžeme to shrnout do známého: Žádné dvě značky whisky nechutnají stejně.

U některých značek můžete nalézt pouze fotky nebo jen krátký text, texty se budu snažit postupně doplňovat, ale vzhledem k velkému rozsahu celého webu to je občas časově velmi náročné. Je celkem těžké se ke značkám zpětně vracet a než obejdu celé kolečko, tak je to na pár let. Pokud máte doma láhev, jejíž fotka zde chybí, či je nekvalitní, tak budu rád když mi ji zde k uveřejnění zašlete.

Věnuji se hlavně skotské single malt whisky. I se relativně dobře píše, protože většina této whisky má i jasné místo původu - tedy palírnu. U některých je to alespoň oblast. Ale i tak je to dobře zařaditelné. Najdete tu samozřejmě ale i míchané a další skotské whisky. Díky jasně danému značení a nevelkému množství druhů whisky (single malt, blended malt, grain, blended) u skotských whisky je to alespoň trochu přehledné.
Irské whisk(e)y mě až tolik neoslovily. Což je občas vidět v mých komentářích. Z hlediska psaní jsou stále ještě přijatelné. Sice se v jedné palírně vyrábí i velké množství značek, ale stále se to dá.
Amerika a to ať USA nebo Kanada mě také moc neoslovily. A navíc se špatně píšou. V USA pod jednou značkou můžeme najít různé druhy, většina palíren vyrábí mnoho značek a ty se od sebe dost liší, nejen chutí, ale i druhem. Občas mám pocit, že u některých značek se jim tak výroba i stěhuje po palírnách. Kanada je o něco lepší, ale zase je k ní méně informací.

I tak se budu snažit, aby to tu celkově přibývalo. Není ale možné strávit celý večer hledáním informací a pak napsat u jedné značky jednu větu a přidat jednu fotku, to bych to tu nikdy nedodělal. Ono se to tedy do konce nikdy dodělat nedá, svět whisky je nekonečný, stále živý a stále se vyvíjí a mění.

na začátek stránky

U whisky asi všechny nejvíce zajímá, jak bude chutnat. Snažím se k jednotlivým značkám dávat charakteristiky, tak abyste si mohli udělat lepší představu o tom, co vás s touto značkou může čekat.

Při čtení nezapomeňte na to, že chutě jsou individuální, takže whisky, kterou někdo označil za skvělou whisky, vám nemusí vůbec chutnat a obráceně. Posouzení chuti a celkového názoru na whisky ovliňuje také spousta různých věcí, od jídla, které jste jedli před ochutnávkou, přes předtím ochutnávanou whisky, dříve ochutnávanou whisky a vzpomínkou na ní, až po náladu a celkové rozpoložení. Také trvá několik let, než se člověk naučí whisky ochutnávat, takže první dojmy zapsané před několika lety se mohou výrazně lišit od dojmů aktuálních.

Navíc objem whisky, která se ochutnává na ochutnávkách (nejen na ochutnávkách, myšleno obecně vzorky), není zcela ideální, protože whisky která neupoutá na první dojem, by se mohla po druhém doušku stát vaší oblíbenou. Některé se stanou oblíbené až po pár doušcích. Nelze ale od každého plnění koupit celou láhev a tak whisky občas dostanou jen jednu šanci.

U whisky, kterou jsem ochutnal, přidávám i svoje dojmy. Někdy jsou to velmi stručné poznámky z ochutnávek a někdy jsem se rozepsal více.

Přidané jsou tam i charakteristiky od známých osobností a odkazy na Netharovo fórum, kde se schází mnoho fanoušků whisky a lze se tam dočíst jejich pohledy a názory na různé whisky, ale i tak obecně.

Například Michael Jackson používá známkování whisky:
50 - 59: whisky, které chybí vyváženost nebo charakter a neměla se nikdy plnit do lahví jako čistá
60 - 69: whisky příjemná, leč nijak zvláštní
70 - 79: whisky, která již stojí za ochutnání
80 - 89: whisky výrazné a mimořádné
90 - 100: whisky "velikáni".

Pokud by vás zajímaly whisky, které jsem ochutnal, tak tady budou postupně přibývat odkazy.
Jak průběžně aktualizuji web, tak tam přidávám i svoje starší poznámky, přeochutnávám některé whisky a samozřejmě ochutnávám i nové.
(A používám ho i pro sebe, jako dostupný zápisník poznámek, který si mohu přečíst volně na netu.)

Skotské whisky

•  single malt

Highland

Aberfeldy
Balblair
Edradour
Glen Turner
Glenesk
Glenturret
Loch Ness
Oban
Old Pulteney
Teaninich
Tullibardine

Speyside

Aberlour
Allt-a-Bhainne
An Cnoc
Ardmore
Balmenach
Balvenie
Banff
Benriach
Benrinnes
Caperdonich
Cú Dhub
Glenfiddich

Lowland

Auchentoshan
Bladnoch

Islay

Bruichladdich
Octomore
Port Charlotte
Smokehead

ostrovy

Arran
Highland Park
Isle of Jura
Jura
Talisker

Campbeltown

•  grain

Black Barrel

•  blended malt

•  blended

Printer´s
Queen Margot
Vat 69
William Peel
Wyzour

Irské whisk(e)y

Evropa

•  Česká republika

Gold Cock
GWC
Hammer Head
King Barley
Printer´s
Trebitsch

•  ostatní evropa

Nestville (Slovensko)
Michel Couvreur (Francie)
Uuahouua (Rakousko)

Amerika

•  USA

•  Kanada

Asie

•  Japonsko

•  Indie

Amrut

•  ostatní asie

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 09.09.2019