značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

Prameny - Knihy o whisky

Níže uvedené knížky slouží, mimo jiné, jako zdroj informací pro tyto stránky. Pokud je v nich popsána charakteristika některé značky whisky, tak ji cituji s odkazem na danou knihu.

Svatopluk Buchlovský - Whiskybraní

Čtyřdílný komplet o skotské whisky. První dvě knihy se věnují výrobě a druhům whisky. Díky rozsahu knihy opravdu velmi podrobně. Druhé dvě knihy se věnují palírnám a značkám skotské whisky. Lepší představu si uděláte na webu knížky, kde je obsah jednotlivých knih a také ukázky z nich. Doporučuji přečíst i diskuzi o knížce na netharově fóru.

Knihu(y) jsem zatím stačil jen zběžně prolistovat a zatím jen lehce se do ní začíst. Proto si ji zatím netroufám hodnotit. Svým rozsahem určitě patří na první místo mezi knihami v češtině a i je všechny přežije. Cena je celkem vysoká a tak se kniha pohybuje na hraně mezi: tohle musím vlastnit a přečíst X víte jakou láhev za ty peníze můžu koupit? Odpovědět na tu otázku neumím, ale koupil jsem si ji (tu knížku).

Svatopluk Buchlovský - WhiskybraníSvatopluk Buchlovský - Whiskybraní

Ian Buxton - 101 Whisky: Škola degustace pro každého

Kniha je překladem anglického originálu 101 Whiskies to Try Before You Die (101 whisek, které musíte zkusit než zemřete) vydaného nakladatelstvím Hachette Scotland. U nás knihu v češtině vydalo Nakladatelství Slovart v roce 2013. Nakladatelství ji uvádí popisem "Expert na whisky Ian Buxton prošel regály světových obchodů s whisky a doporučuje rozmanitou sbírku starých favoritů, hvězdné nováčky a z nepochopitelných důvodů neznámé značky, které prostě musíte okusit. Tato praktická kniha, která z výběru vyřadila obskurní, směšně limitované a neskutečně drahé whisky, není seznamem cenami ověnčených 101 „nejlepších" whisky světa, je to průvodce pro nadšence, kteří musí vyhledat a vyzkoušet, aby si doplnili svoje vzdělání o whisky." V doporučení opravdu najdete whisky z různých koutů světa (nejen skotské single malt, myslím, že whisky na obálce najdete opravdu i uvnitř knihy) a většina je také sehnatelných a "zaplatitelných". Jsou řazeny abecedně, takže pořadí je na vás. U každé whisky najdete i vysvětlení proč právě tuto.

Kniha se ke mně dostala až hodně pozdě (červenec 2019). Zaregistroval jsem ji už dříve, ale český i anglický název mě spíše odrazoval, očekával jsem spíše "moderní" marketingovou knížku. Ovšem hned při prvním čtení jsem musel změnit názor a nakonec jsem se rozhodl ji zařadit na webu hned na druhé místo. Některé doporučené whisky mě trochu překvapily, jako kdyby autor zastával názor - chcete-li poznat jak jsou výšiny opravdu vysoko, musíte se podívat také i dolů (naštěstí nás neposílá až do podzemí). Ale jako oblíbená odpověď na častou otázku - "Jakou whisky byste mi doporučili?", je tato kniha přímo ideální.

Ian Buxton - 101 Whisky: Škola degustace pro každéhoIan Buxton - 101 Whisky: Škola degustace pro každéhoIan Buxton - 101 Whisky: Škola degustace pro každého

Michael Jackson - Whisky: Kompletní průvodce světem nejlepší whisky

Tato kniha je překladem anglického originálu Malt Whisky Companion vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited roku 1999. V češtině tuto knihu vydalo Ottovo Nakladatelství v roce 2003. Kniha je encyklopedickým přehledem skotských sladových palíren. U každé palírny je pár řádků o palírně a popis značek v této palírně vyráběných. Ale hlavně je zde charakteristika některých whisky z palírny, jejich aroma, chuť a další vlastnosti, včetně závěrečného bodového hodnocení. Největší přínos knihy je právě v těch charakteristikách, kde se člověk může naučit mnoho pojmů, které mu pak pomohou při jeho vlastním popisu whisky. Knihy bohužel stárnou a tak už mnoho whisek z této knihy asi nikdy nepotkáte a současně zde nenaleznete aktuální whisky, ale to nesnižuje její hodnotu. Od původní vydání v roce 1999 už uběhlo celých 20 let.

Osobně považuji tuto knížku za jednu z nějvýznamějších pro orientaci ve světě whisky. Na trhu je i novější vydání, ale ne v češtině. Vzhledem k tomu, že autor již není mezi námi, tak dalších vydání se již bohužel nedočkáme.
Díky velkému množství charakteristik je tato kniha jedním ze základních pilířů WOL.

Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)Michael Jackson - Whisky (Kompletní průvodce světem nejlepší whisky)

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Anglický originál s názvem Whisky vyšel v roce 2005, v češtině ho vydala Euromedia v roce 2006. Zatímco výše zmiňovaná knížka Michaela Jacksona se věnuje hlavně charakteristikám whisky, které nejvíce oceníte při ochutnávání whisky a informace o palírnách jsou spíše doplňkové, tak v této knížce najdete více textu o whisky (obecné, výroba, ...) a také u jednotlivých palíren i více informací o nich. Na druhou stranu zde najdete méně charakteristik jednotlivých plnění. Má celkem široký záběr od skotské single malt whisky, přes blended malt a míchané, až po další země - přes Irsko, Kanadu, Ameriku po Japonsko. Ostatním zemím se věnuje velmi stručně.

Knížku považuji za celkem povedenou a vhodnou pro vstup do světa whisky. I když pokud se řekne knížka o whisky od Michaela Jacksona, tak se mi spíše vybaví ta nad ní.
Je zde mnoho informací a tak bude patřit s dalšími knížkami ke zdrojům pro web, ale spíše jako doplnění.
Některé české přepisy názvů, např. u japonské whisky, kde se v jednom článku setkáte současně například s názvem Yoichi a Joiči, mě osobně dost ruší.

Michael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděliMichael Jackson - Whisky: Vše, co jste dosud nevěděli

Svět Whisky

Kniha nese také podtitul - Průvodce po nejlepších světových značkách. Jako autoři jsou zde uvedení Dave Broom, Tom Bruce-Gardyne, Ian Buxton, Charles MacLean, Peter Mulryan, Hans Offringa a Gavin D. Smith. První vydání v češtině u nás vydala Euromedia v roce 2010 a vychází z anglického originálu World Whisky z roku 2009. Druhé vydání vydala taktéž Euromedia v roce 2017 a vychází opět z anglického originálu World Whisky z roku 2016. Velmi krátký úvod se věnuje výrobě a druhům whisky. Absolutní většina knížky se věnuje značkám whisky a jejich charakteristice a nese titul - Whisky, které stojí za to. Věnuje se abecedně různým vybraným značkám whisky, nejdříve skotským a to dohromady single malt, blended malt, obilné i míchané, následuje Irsko, USA, Kanada, Japonsko a některé země ze zbytku světa. U jednotlivých značek je krátké info o palírně či výrobci a krátká charakteristika dané whisky.

Musím říct, že kniha se mi celkem líbí. Sice vzhledem k množství značek je tam pouze stručná informace o značce/palírně a krátká charakteristika některé z whisek dané značky. Ale pro úvodní základní přehled mi přijde dobrá. Abecední způsob mi nepřipadá ideální, ale má svoji výhodu v hledání, pokud vím pouze název. Oceňuji, že nové vydání je opravdu nové, aktualizované a vychází z nového originálu, takže zde najdeme i aktuálnější whisky.

Svět WhiskySvět WhiskySvět WhiskySvět WhiskySvět Whisky


Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)Svět Whisky (2.vydání)

Marc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světa

Kniha je překladem německého originálu Whisky vydaného Parragon Books (myslím si, že z roku 2007), v češtině jí vydalo nakladatelství Slovart v roce 2009. Úvod knížky se standardně věnuje základnímu popisu whisky a její výrobě. Následují whisky z celého světa. Jako první a největší část je skotská single malt whisky, pak Irsko, mnoho značek z Evropy, USA, Kanada, Asie. U značek je krátký popis k palírně a degustační poznámka k jednomu plnění whisky.

První dojem z knížky je dobrý, má dobrý formát, mnoho fotek, jsou v ní degustační poznámky a informace o palírnách/značkách a to opravdu z celého světa. Když se vás ale zeptám, co si pamatujete o nějaké palírně, tak si nebudete pamatovat nejspíše nic. Autor je asi v civilním povolání učitelem dějepisu a tak nás zásobuje informacemi co se dělo v 17. století, 18. století, v roce 1843 tu byl pivovar, v roce 1887 palírnu navštívil Alfred Barnard. Patřila tomu a pak tomu a dnes ji vlastní koncern. Když to čtete, tak vám to nevadí, ale druhým uchem to zase padá ven. Škoda. Jinak je to pěkná knížka.

Marc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světaMarc A. Hoffmann - Whisky: Značky z celého světa

Ulrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, Značky

Na obálce českého vydání (ani německého) není uvedena autorka - Ulrike Lowis. Českou verzi vydalo nakladatelství Euromedia v roce 2017 a je překladem německého originálu Whisky od nakladatelství Komet z roku 2015. Knížka je celkem stručná - ze všech hledisek. V rychlosti probere úvod do whisky a o whisky. Představí několik nejznámějších značek. Řazené jsou podle abecedy bez ohledu na druh či oblast a tak za sebou najdeme indickou whisky, skotskou single malt whisky, francouzskou whisky, opět skotskou single malt whisky, skotskou míchanou whisky a zase single malt a tak dál a tak dál. Vše v určité stručnosti, rychlosti a zjednodušení.

Na první mi pohled mi ta kniha nepřijde úplně špatná. Začátečníci v ní ocení zjednodušené obecné informace a základní přehled whisky. Přirovnal bych ji k výše popsanému Světu whisky, ale vše 10x menší - méně značek whisky, méně informací. Cena ani rozměr už 10x menší nejsou. Pro začínající ve whisky ano (i když to už bych spíše koupil ten Svět whisky), pro ty co se ve whisky už orientují, tak pouze jako dokompletace česky vydaných knih (ale když jí mít nebudou, tak o nic nepřijdou).

Ulrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, ZnačkyUlrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, ZnačkyUlrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, ZnačkyUlrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, Značky

Dave Broom - Světový atlas whisky

Na titulní straně také vidíme - Více než 200 palíren a 750 hodnocených vzorků whisky. Verzi v češtině vydalo nakladatelství CPress v roce 2018 a vychází z anglického originálu The World Atlas of Whisky z roku 2014. Po krátké úvodní části, která se věnuje klasickému jako všechny knížky (co je whisky, jak se vyrábí - celkem netradičně napsáno), se dostaneme k tomu jak ochutnávat, vůním a mapě chutí. Příjemná změna změna oproti jiným knihám. A pak už klasicky palírny a degustační poznámky k některým whisky. Od single malt Skotska, přes pár blendů, Irsko, Japonsko, USA, Kanadu až po některé whisky ze zbytku světa. Navíc je kniha psána velmi čtivě.

Až potud znělo vše velmi dobře, ale ono bohužel není. Hned první dojem, který nepřehlédnete je malý font písma. Takže sice je kniha čtivá, ale špatně se čte. Druhý dojem, který získáte také bohužel velmi brzy je rozčarování z překladu. Kniha je hezká, má své dobré stránky, ale bohužel za chvíli unavené oči a neustálé přemýšlení (zvláště u charakteristiky) o tom, jak asi zněl origininál a co tím chtěl autor říct, za chvíli docela unaví. Těžko se doporučuje její koupě.

Dave Broom - Světový atlas whiskyDave Broom - Světový atlas whiskyDave Broom - Světový atlas whiskyDave Broom - Světový atlas whisky

Whisky posezení s Netharem:

Knihy o whisky

Whiskybraní

na začátek stránky

Jim Murray - Průvodce světem Whisky

Tato kniha je překladem anglického originálu The Complete Guide to Whisky vydaného nakladatelstvím Carlton Books roku 1997. V češtině tuto knihu vydalo nakladatelství Jota v roce 2000. Jim Murray zve v knize čtenáře na cestu kolem světa po všech oblastech, do nichž v nějaké formě pronikl duch keltské kultury, tedy po Skotsku, Irsku, USA a Kanadě, aby jim byl nápomocen při rozhodování, kterou whisky zvolit a proč. Knížka vám neposkytne charakteristiky jednotlivých plnění, ale oproti ostatním příjemné čtení a putování za whisky. Díky tomu, že se charakteristikám věnuje velmi málo, tak stárne podstatně pomaleji než některé jiné knihy.

Osobně tuto knihu považuji za velmi dobře čtivou a určitě doporučuji její koupi. Význam má jak pro začátečníky, kteří v ní najdou velký obecný rozhled a spoustu informací, tak i pro lidi, co se ve whisky již vyznají, ti zde najdou mnoho zajímavostí. Jsou zde informace jak o palírnách tak i některých značkách whisky. V knize bohužel chybí rejstřík, který v anglickém originálu je.

Jim Murray - Průvodce světem WhiskyJim Murray - Průvodce světem WhiskyJim Murray - Průvodce světem Whisky

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Tato kniha opravdu splňuje slova "velká" a "encyklopedie", která má v názvu. Vydalo ji nakladatelství Dokořán v roce 2007. Krátký úvod se věnuje informacím o tom, co whisky je, jak přišla na svět, jak se vyrábí atd. Potom už následuje velmi podrobný encyklopedický přehled jednotlivých palíren, krátký popis palírny, whisky které se v nich vyrábí a to až po seznam i limitovaných nezávislých plnění. Kniha se věnuje nejen skotské single malt whisky (tradičně dělené podle oblastí), ostatní skotské whisky - vatted, grain, blended, ale whisky/whiskey/bourbonu ze zbytku světa - Irsko, Amerika, Kanada, Japonsko, Indie a další země světa. Kniha končí velkým seznamem zaniklých a často i zapomenutých palíren Skotska i dalších zemí.

Kniha je hlavně encyklopedická a ocení ji asi málokdo. Oproti dalším zde popsaným knížkám zde nenajdete charakteristiku whisky.
Pozorní čtenáři si mohli všimnout, že WOL z této knihy vychází a ti ještě pozornější dokonce i toho, že to bylo i před vydáním této knihy. Díky své kompletnosti byla kniha dobrým a kvalitním základním kamenem webu.

Vladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskeyVladimír Kulhánek - Velká kniha o whisky: Encyklopedie whisky a whiskey

Miloš Skácel - Malt Whisky Skotsko

Tuto rozměrově i obsahově velkou knihu vydalo nakladatelství BVD v roce 2010. Kniha začíná dostatečně podrobným úvodem o historii a výrobě skotské whisky. Někdy až hodně podrobným, což nevadí. Je lépe více informací, než méně. Po krátkém úvodu se věnuje jednotlivým palírnám a whisky v nich vyráběným. Informace jsou zaměřené hlavně na palírny, knížka se nevěnuje charakteristikám jednotlivých whisky. Ovšem těch informací je opět dostatečné množství. Palírny jsou zde seřazeny abecedně, nikoliv podle oblastí. Tento způsob řazení si najde řadu příznivců, ale i odpůrců, záleží na co jste více zvyklý. V knížce (i když při jejích rozměrech spíše knize) najdete nejen palírny funkční, ale i palírny již zavřené i demontované. Autor neopomněl ani palírny obilné whisky, kterých sice není tolik co palíren malt whisky, ale jejich produkce je větší. Závěr se věnuje přehledu známých již zaniklých palíren.

Vlastní hodnocení této knížky musím rozdělit na dvě části.
V té první je pohled v době, kdy knížka vznikla. Tak trochu bych ji nazval čitelnějším Kulhánkem s obrázkama (myšleno v dobrém pro obě dvě strany). Kniha je dobře a čitelně udělána, sice neobsahuje nějaké převratné informace, ale i tak bych její koupi doporučoval.
Druhý pohled je nějakých skoro 9 let později. Jak jsem tak teď v knížce listoval, tak jsem zjistil, že i ta trpí stářím. Na svojí dobu obsahovala dostatek informací, ale dnes už jsou na trhu knížky, kde je toho více. Druhým neduhem (má ho i Kulhánek a má ho i WOL) jsou informace o známých plněních whisky. Informace zastarávají, takže tehdy známé a aktuální informace jsou dnes již zastaralé či se mezitím objevily z té doby informace nové.
I tak jsem rád, že ji mám ve své knihovně.

Miloš Skácel - Malt Whisky SkotskoMiloš Skácel - Malt Whisky SkotskoMiloš Skácel - Malt Whisky SkotskoMiloš Skácel - Malt Whisky Skotsko

Mark Skipworth - Kniha o Skotské Whisky

Kniha je překladem anglického originálu The Scotch Whisky Book vydaného nakladatelstvím The Hamlyn Publishing Group roku 1987. V češtině ji vydalo nakladatelství AMEXO v roce 2000. Byla to jedna z prvních knih o whisky v češtině. Z tohoto pohledu lepší nějaké informace, než žádné. Ale v době českého vydání už byla vlastně stará. Jak název napovídá, kniha se věnuje pouze skotské whisky. První půlka knihy je věnována informacím o whisky a je celkem čitelná, druhá půlka se věnuje některým značkám a to jak single malt, tak i vatted malt a míchaným. Informace o jednotlivých značkách jsou velmi stručné a navíc zde ani mnoho značek nenajdete.

Dnes tato kniha působí jako milé okénko do historie, díváte se na fotky z doby, kdy tu whisky ještě pořádně ani nebyla, někteří z nás ještě nemohli alkohol ani pít a někteří možná ještě ani nebyli na světě (myšleno k originálnímu vydání v roce 1987). V době českého vydání ta kniha byla celkem drahá a obsahově tomu neodpovídala. Dnes je to taková zajímavost.

Mark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whiskyMark Skipworth - Kniha o Skotské whisky

Daniel Lerner - Skotská whisky

Kniha z nakladatelství Slovart je překladem anglického originálu Single Malt & Scotch Whisky z roku 1998. Kniha se zaobírá jednosladovými whisky (jak napovídá anglický název) a to navíc opravdu velmi stručně. Jsou zde charakteristiky některých whisky a trochu základních informací o výrobě whisky. První vydání v češtině bylo v roce 1999, druhé potom v roce 2005. Vzhledem k tomu, že první vydání mne nijak zvlášť nezaujalo, tak jsem nezjišťoval, zda jsou v druhém nějaké změny či aktuálnější whisky. Tentokrát mne ovšem zaujal obal - dát na knížku, která se věnuje skotské single malt whisky takovouto fotku, je trochu udivující (bohužel ne ojedinělé).

Nákup této knížky považuji za zbytečný, pokud vám nejde jen o kompletaci všeho, co tu vyšlo. Je velmi stručná a pokud je druhé vydání stejné jako to první, tak i velmi zastaralá. Od roku 1998 uběhlo už přes 20 let.

Daniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whiskyDaniel Lerner - Skotská whisky (2. vydání)

Richard Grindal - Duch Whisky

Kniha je překladem anglického originálu The Spirit of Whisky vydaného v roce 1992 nakladatelstvím Warner Books. V češtině ji vydalo v roce 1997 nakladatelství Bonus A, druhé vydání pak vydalo nakladatelství Jota v roce 2002. Kniha nese ještě podtitul: Laskavé rozjímání o vodě života. Tento podtitul knihu plně vystihuje. Příjemná a velmi dobře čtivá knížka. Whisky zde není popsána encyklopedicky, ale spíše humorným způsobem, přibližuje různé historky okolo whisky. Lze v ní i najít mnoho různých informací o některých značkách whisky či o některých palírnách. Na konci knihy se nachází rejstřík. Bohužel ve vydání, která mám já (z nakladatelství Bonus A jsou v rejstříku chyby a vyhledává se tedy podle něj velmi špatně.

Je to takový příjemný výlet do historie. Velmi pohodové a příjemné čtení. Když zavřete oči, tak si můžete představit, že sedíte u krbu, popíjíte whisky a posloucháte vyprávění. Určitě stojí za to, si jí pořídit a odpočinout si u ní od všech těch faktů, datumů, ...

Richard Grindal - Duch Whisky: Laskavé rozjímání o vodě života (Bonus A)Richard Grindal - Duch Whisky: Laskavé rozjímání o vodě života (Bonus A)Richard Grindal - Duch Whisky: Laskavé rozjímání o vodě života (Bonus A)Richard Grindal - Duch Whisky: Laskavé rozjímání o vodě života (Jota)

David Milsted - Jak blufovat o whisky

A trochu toho humoru, nadsázky a nadhledu na závěr.
Pokud znáte knihy z této edice z nakladatelství Talpress, tak asi víte co vás čeká. Jak blufovat o whisky bylo vydáno v roce 1994. Celá kniha se nese v duchu blufování (jak jinak, když se jmenuje: Jak blufovat ...). A jak je zde také napsáno: blufovat - klamat, předstírat, přelstít; blufování - suverénní předstírání znalostí v mluveném slově i chování. Proto neočekávejte, že se zde dozvíte mnoho informací, ale spíše se dozvíte, co říci, aby ten, kdo také nic neví, si myslel, že vy víte všechno. Informace zde jsou víceméně pravdivé, ale moc jich zde nenajdete. Taky to není knížka o whisky, ale humorná knížka o blufování (tentokrát na téma whisky). Zvlášť pokud o whisky něco víte, tak se u ní pobavíte.

Asi nejznámější rada z knížky je:
1) Žádné dvě značky whisky nechutnají stejně.
2) 99 procent pijáků whisky ten rozdíl mezi nimi nepozná, dokud je na něj někdo neupozorní.

Co znamená popis vůně whisky?
Ostrá - vydržte moment, někam se mi zakutálely panenky
Intenzívní - ... a vlastně i hlava
Dominantní - namočili jste si nos
Příjemná - nenutí vás k pláči
Neodbytná - pronásleduje vás celý večer
......

A nebojte, web podle ní psán není :)

David Milsted - Jak blufovat o whiskyPokud jste získali dojem, že přehled knížek zde má význam hlavně proto, abyste věděli co nekupovat, protože si to přečtete na WOL, tak se mýlíte. Přišli byste tak o hodně, každá z těch knížek má svého ducha a svůj styl. Píšu k nim i svůj názor, jak je vidím já a je připojen i odkaz na netharovo fórum, kde se můžete seznámit s názorem i dalších lidí. A pak se sami rozhodnout, zda si ji koupíte nebo ne.

Tyto knihy také patří ke zdrojům mých informací o whisky. Charakteristiky značek z nich cituji, tak aby si člověk mohl přečíst víc pohledů na stejnou whisky. Lépe si tak uvědomí, že každý ji může vidět jinak a současně tam může najít inspiraci pro sebe.

Pořadí knih na této stránce sice není úplně náhodné, ale není ani podle kvality, ceny atd. Tak v něm žádný hlubší význam nehledejte :)

Pokud víte o další zajímavé knížce, co zde chybí, tak mi dejte vědět. Zase tak často do knihkupectví nechodím, takže mi toho občas dost uteče.

Whisky Bible 2019Malt Whisky Yearbook 2019Malt Whisky Yearbook 2020

.

Co mi doporučíte koupit?

Pravidelná otázka začátečníků ve světě whisky - jakou whisky mi doporučíte. Ale jo, je správné se zeptat, máte tak určitě větší šanci vyhnout se zbytečným omylům (i tak jich ještě bude hodně) a lépe proniknout do rozsáhlého světa whisky. Tentokrát ta otázka byla - Jakou knížku mi doporučíte koupit?

Pokusím se na otázku odpovědět, jakou knížku bych začátečníkovi doporučil nebo nedoporučil koupit. Vycházím samozřejmě pouze z knih, co jsou uvedeny zde a které mám. Vycházím z toho, že nejvíce hledá odpověď na otázku - Jakou whisky koupit/ochutnat?

Jako první bych doporučil koupit knihu Ian Buxton - 101 Whisky: Škola degustace pro každého. Já si jí pořídil až hodně pozdě, protože mě odradil ten její anglický název 101 Whiskies to Try Before You Die (101 whisek, které musíte zkusit než zemřete). Těch žebříčků/doporučení, který film bych měl určitě vidět, které album určitě slyšet (což je většinou realizovatelné), která místa na světě navštívit (což je občas hůře realizovatelné) a co v životě ještě udělat (občas zcela nerealizovatelné) než umřu, jsem už viděl tolik, že to prostě nečtu. Je to pro autory moc lákavý název.
Ale tahle kniha se mi opravdu líbila. Odpovídá na tu otázku, co zkusit ochutnat a proč. Až se v tom budete orientovat více, tak stále v ní najdete zajímavé doporučení.

Další knihu, kterou bych doporučil je Svět Whisky. Pokud byste na sobě chtěli šetřit, tak Ulrike Lowis - Whisky: Historie, Výroba, Značky. Obě knížky jsou zajímavé a přinesou další pohled na to, jak některé whisky chutnají (tedy chutnaly autorovi), ale Svět whisky je rozsáhlejší a nabízí toho více. Whisky (historie,...) to zase vezme rychleji a stručněji. Takže za mě tedy spíše ten Svět whisky.

A protože musíme dát hlavě odpočinout od přívalu nových informací, faktů a degustačních poznámek, tak doporučuji odpočívat u příjemně čtivé knihy Richard Grindal - Duch Whisky. Stále budete ve světě whisky, stále se budete dozvídat nové informace, ale bude to zcela jinou formou. A to natolik příjemnou, že vůbec nebude vadit, že tam těch faktů až tak moc nebylo.

A pokud o té whisky chcete vědět ještě víc a ještě víc, tak sáhněte po Svatopluk Buchlovský - Whiskybraní. Je to za hodně peněz, ale taky je to hodně pořádně a poctivě udělaná kniha(y). Kupovat ji jako první knížku nemá smysl doporučovat, ztratíte se v tom. Do knihovny opravdového milovníka/znalce whisky by měla patřit, ale je otázka zda bude mít sílu si ji celou přečíst.


Nezatracuji ani ostatní knížky, co jsou na stránce, přečtěte si moje hodnocení u nich. Ale na otázku, co bych doporučil bych odpověděl takto. Bohužel zaručit dostupnost/sehnatelnost všech těchto knížek nejde.

Whisky posezení s Netharem:

101 Whiskies to Try Before You Die

Whisky Bible 2011

Malt Whisky Yearbook 2011

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 13.01.2020