značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

Whisky a internet

Přes internet whisky pít nejde, ale určitě si ji jde přes internet koupit, něco si o ní přečíst, někde si o ní pokecat a klidně si ji "na internetu" můžete i vypít.

Whiskyonline.cz

Předpokládám, že zrovna tady ten text čtete, takže adresu asi znáte. Jak o něm pár lidí napsalo, je to nejrozsáhlejší web o whisky na českém internetu. To asi je, jenže ten velký záběr mu současně i škodí. Podobně jako knihy zastarává, než napíšu další část webu, tak ta první už má zastaralé informace. Letos už není letos, ale loni nebo předloni, místo "palírna vyrábí hlavně .." by mělo být "v palírně se také vyráběla .." a tak dál. Není v lidských silách ho rychle plnit dále a už vůbec není v lidských silách ho plnit dále a současně neustále aktualizovat a sledovat a doplňovat novinky. I tak se snažím, aby tu postupem času (jde to pomaleji, než bych chtěl) bylo co nejvíce informací a co nejdéle použitelných. Cílem je, aby tu bylo k nalezení dostatečné množství charakteristik whisky, které vám mohou pomoci se například rozhodnout, zda ochutnat nebo ne.

Facebook - Přímo Whiskyonline.cz na FB není a asi ani nebude (raději píšu asi, protože i o sobě jsem si myslel, že tam nikdy nebudu). Už jsem tam octnul já a některé texty dávám i tam. Primární je pro mne stále web WOL, takže se nemůže stát, že by na FB bylo něco víc než je na webu. Obráceně se to stává velmi často. Například další přeochutnání whisky už dávám jen sem na web.

Netharovo diskusní fórum o whisky

Skvělé místo. Jednak je o whisky a druhak, tam přispívají milovníci whisky například recenzema whisky, které ochutnali. A tak je fórum stále živé a najdete zde i láhve, které už v obchodech neuvidíte i láhve, které akorát přišly na trh a někdo je již ochutnal a napsal o nich na fórum. Skoro by se dalo říct, že je to malá česká whiskybase. Občas to na WOL vypadá jako reklama na tohle fórum. Je to hlavně ukázka, kam se lze posunout dále, proto se tu často setkáte s odkazy na fórum. Snažím se je průběžně doplňovat, tak aby u značky bylo nalezitelné co nejvíce jejich názorů na whisky. (Já WOL používám i jako svoje poznámky o whisky a jako rozhranní dále.) Jakmile začnete fórum sledovat více, tak už budete chodit přímo tam a ne přes tento web. Bohužel trochu trpí častým neduhem dlouho běžících diskusních fór - určitým způsobem uzavřenou komunitou.

Skupina Whisky Cz/Sk na Facebooku

Sice nejsem zrovna příznivcem FB, ale na některé diskuse a reakce je lepší a pružnější než weby a diskusní fóra. FB nemá výhodu fóra v historii a dělení vláken příspěvků, ale zase jen něm více aktivních lidí.

Poznej whisky

Mladý, ale velmi sympatický web. Má to, co WOL nemá a mít prostě nebude. Sleduje aktuální novinky a zajímavosti. Občas tam kouknu, abych věděl, co je nového a zda se mám o něco z toho zajímat více. Určitě doporučuji se tam podívat.

Gentlemens Whisky Club

Již pát let existující web na kterém najdete recenze různých whisky z celého světa. Jak jsem stránky projížděl, tak i rum, koňaky a gin. A pokud ze zvědavosti zkusíte doménu přes www, tak najdete i jídlo :)

Officer's lounge

Další nově vznikající web věnující se whisky a rumu. Najdete zde popisy degustací whisky a rumu a také recenze. Web je zatím velmi nový, takže jich je tu jen pár a uvidíme, jak budou přibývat.

Whisky Essence

Český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa.

Whiskybase

Velmi známá a celkem oblíbená databáze milovníků whisky, kam mohou zadávat své recenze, bodování, ... A ostatní se tak mohou podívat jak které láhve hodnotili ostatní. Pokud najdete člověka se kterým se v názoru často shodnete, tak si můžete vyhledat jaké další whisky kladně hodnotil a inspirovat se jím pro další ochutnávky.
Bohužel je tam občas až nepřehledné množství stejných lahví. Ony tedy nejsou naprosto stejné, i když jsou ze stejné palírny a mohou mít zcela identický obsah, tak se liší třeba objemem nebo čárovým kódem a tak jich tam můžete najít třeba deset. Některé z nich nemají žádné hodnocení, některé pár a některé více. Je to zbytečná roztříštěnost. Která se pak odráží v nepřehlednosti tam, kde by to dělení na pohled stejného mělo význam. Na pohled stejná láhev, ale z jiného roku (bohužel se nedozvíme, jak ten rok u té své poznat), kdy se mohou charakterově lišit a může být opravdu zajímavé, kterou verzi máte.

Víte-li o dalších webech, které by stály za to, aby se o nich dozvěděli další lidé, tak mi je pošlete.


Whisky posezení s Netharem:

Whisky a internet

na začátek stránky

videa na Youtube

Na Yotube se dá najít několik kanálů, kterým budete i bez znalosti angličtiny rozumnět. S odkazama na videa z nich se tu občas setkáte.

•  Whisky posezení s Netharem

Záběr videí je celkem široký, od recenze konkrétní značky, přes obecné informace (degustační sklo, knížky, ...), videa z akcí, až po záznamy prezentací na online degustacích. Díky tomuto záběru najdete na WOL mnoho odkazů na videa z tohoto kanálu.

•  Whiskar - Václav Rout

Video kanál Vaška Routa, kde se objevila například velmi povedená série "Jak degustovat whisky". Odkazy právě na tuto sérii jsem přidal i k tématu Pití whisky.

•  Svet Whisky SK

Tento kanál není v češtině, ale slovenština by neměla většině lidem dělat problém. Videa jsou hlavně zaměřené na recenze jednotlivých láhví.

•  Whisky Essence

Český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa.


A když už whisky na internetu, tak si ji můžete přes ten internet i koupit.

Ale ještě se musím zamyslet, jak to tu napsat. Dnes naštěstí není problém si ceny rychle porovnat a koupit tam, kde vám to bude nejvíce vyhovovat.


Whisky posezení s Netharem:

Nákupy na internetu

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 18.04.2021