značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

česká whisky

V roce 2019 se objevilo několik nových značek české whisky, což mě inspirovalo k napsání tohoto (snad kompletního) přehledu whisky vyrobené v České republice.

Jako milník pro oddělení pojmů historie a současnost jsem vzal dobu, kdy jsem psal tento článek (listopad 2019, podle potřeby bude aktualizován). V historii jsou značky/whisky, které se již nevyrábí, i když některé z nich lze ještě stále koupit v obchodech. Současnost jsou značky/whisky, které jsou aktuálně dostupné a aktuálně vyráběné. Článek se věnuje primárně značkám whisky, nikoliv konkrétním plnění, která byla stočena pouze jednou a již nejsou sehnatelná.

Trocha historie

Od kterého roku se datuje první česká whisky nevím. Narazil jsem na několik starších značek whisky, ale u většiny mám informace pouze na základě fotek lahví a etiket. Pár starších whisky bez větších informací: Ancient Style a Gold King vyráběné v lihovaru Krásné Březno, Golden Arrow z lihovaru Vizovice, GWC z Likérky Fleret, Halberd od Stocku vyráběný v lihovaru Prádlo, Hill's vyráběnou v Hill´s Liquer Jindřichův Hradec, Kord's Whisky z lihovaru Kord v Hradci Králové a Private Club z lihovaru Říčany. To je všechno historie, kterou můžete potkat v soukromých sbírkách/barech nebo nalézt na půdě, v obchodě je už určitě nepotkáte.

V roce 2011 se objevila značka Imperator, kterou vyráběl Libor Pavelec. Whisky byla nabízena na internetu na slevových portálech, ale neznám nikoho, kdo by tuto whisky pil nebo vůbec viděl. I jejich web vzbuzoval dost vážné pochybnosti. Podle dále dohledaných informací si ale myslím, že opravdu existovala.

Další značkou české whisky je Granette, kterou znám pouze jako fotku a z produktového katalogu (z 10/2014) Granette & Starorežná Distilleries s názvem Granette Premium Whisky.
V roce 2017 Granette & Starorežná Distilleries změnila název na Palírnu U Zeleného stromu.

U dalších značek se historie prolíná se současností. Pod hlavičkou firmy Seliko vyráběla Likérka Dolany v závodě Těšetice whisky Gold Cock a King Barley. Firma Seliko zkrachovala a ukončila výrobu v roce 2002. Značku Gold Cock a zásoby vyrobené whisky koupila společnost Rudolf Jelínek, která je dále dávala na trh s víceméně stejnou etiketou, kde byl nově jako výrobce uvedený R.Jelínek. Nejednalo se ale o novou výrobu whisky, pouze o doprodej koupených zásob. Společnost Rudolf Jelínek se rozhodla ve značce pokračovat (o tom až níže). I když je možné některé z nich (doprodávané staré zásoby se starou etiketou) ještě v obchodě koupit, považuji to už za historii. Whisky King Barley z trhu zmizela úplně, několikrát se objevily informace o možném obnovení výroby. Konkrétnější podobu dostaly až v roce 2018 (opět až níže).
Zajímavostí byla whisky Kohout. Jednalo se o whisky z Dolan, pravděpodobně o Gold Cock plněnou do ozdobných lahví a miniatur.

A tak vlastně jedinou vyráběnou a prodávanou značkou české whisky po krachu Selika byla Printer's Whisky od Stocku. Toto postavení si udržela přes deset let. Koncem roku 2018 byl ukončen její prodej a od roku 2019 jí nahradila pod stejným názvem skotská míchaná whisky. Českou Printer's jsem od té doby nikde v prodeji neviděl (ale nijak moc jsem nepátral).

Posledním přírůstkem do tohoto historického okénka je whisky Hammer Head vyrobená v roce 1989 v palírně Prádlo patřící Stocku. Je známá svojí historkou o zapomenutých a pak znovunalezených sudech s whisky. Na trh se dostala v roce 2010 jako 21letá, pak proběhlo ještě několik plnění až po 28letou a tím byla tato značka ukončena. Na trhu jsou některé její verze stále dostupné, ale nová výroba této značky již neproběhla a další plnění již stáčena nebudou. A tak už patří také do historie (i když ne tak úplně, viz níže).

a ještě trochu starší historie

Pár starých etiket a jedna ukázka z katalogu československých lihovin:


Kromě jednoho odkazu, směřují všechny ostatní odkazy na tyto stránky, kde je jednotlivým značkám věnováno více prostoru.

Odkazy směřují k jednotlivým značkám tady na WOL, kde jsou k ni uvedeny další (pokud jsou) informace, případně charakteristiky.

Ochutnávání některých česko a slovenských whisky se věnuje i stále neukončený článek - nekonečný Česko-Slovenský týden


=============================

Změny a doplnění:

27.11.2019 - upravena informace o nezakoupitelnosti whisky Martin's Barrel - na jednom z eshopů je možné ji objednat v balení společně s B.Barrel za cca 3tis.

28.11.2019 - Při doplňování informací k Private Club Whisky jsem našel ještě pár starých etiket, které jsem dal na závěr historie.

7.12.2019 - Prohodil jsem pořadí značek Svach´s Old Well whisky a Martin's Barrel. Whisky ze Svachovky byla na trhu koupitelná dříve. Prádlo jsem zatím zakoupitelné ani prezentované neviděl.

16.2.2020 - Přidal jsem zmínku o Granette Premium Whisky

20.2.2020 - Zmínka, že v roce 2020 by mohla být whisky od Žufánka

15.9.2020 - Whisky King Barley byla přesunuta z budoucnosti do současnosti.

21.9.2020 - Další plnění whisky Martin's Barrel

20.10.2020 - jsem se tak nějak zamyslel (o kus níže)

14.11.2020 - Nová česká whisky Stará myslivecká Selection


jsem se tak nějak zamyslel

Si tady tak degustuju a ochutnávám a zase degustuju whisky, až najednou zjišťuji, že se spíše opíjím. A do toho tady s chroustem filozofuji. Ne o jeho nesmrtelnosti, ale o české whisky. Ostatně na začátku toho opíjení, tedy degustace byla nejmenovaná česká whisky o síle 49,2%. A dobrá, takže to degustování šlo docela dobře. Se mi tady ti chrousti množej, před chvílí jsem viděl jednoho a teď už tu vidím dva. Nechám chrousty plavat, diskusi o jejich nesmrtelnosti s nimi zkusím potom a zpět k české whisky. Se tak zamýšlím nad aktuálním stavem a přijde takovej nicmoc, ale s dobrým výhledem do budoucna.

Prvním v nové vlně byl Jelínek, který koupil Gold Cock a to nejen značku, ale i zásoby. Pustil se také do vlastní výroby whisky. A to je trochu kámen úrazu. Jejich whisky není špatná, ale je švestková, což mi nesedí. To co stáčejí z Dolan (Těšetic) je z mého pohledu zajímavější. Kdy už zvládnou i oni vyrobit dobrou whisky? Jinak se jim musí uznat cenová politika, kterou drží ve velmi rozumné výši, jen mám pocit, že by to ještě měli podpořit reklamou, aby se o nich taky pořádně vědělo.

O whisky Trebitsch slyšet je. Reklamu a marketing mají celkem zmáknutou. Jasný cíl bych řekl taky, včetně cílové skupiny. Ta whisky není tak špatná, jak z ní někteří dělají. Není cílená na whisky komunitu, ale na běžného komzumenta a tak je tedy tak trochu neutrální, aby se zalíbila všem nebo alespoň nejvíce lidem. Cenově tedy nepatří zrovna k levným, což někoho odradí a někomu přijde jako lepší zboží. Je to prostě hlavně marketing a obchod.

Tím máme za sebou první dva hráče na našem whiskovém hřišti. U obou mám trochu pocit, že obchod a marketing jsou na prvním místě, whisky až na druhém. Čímž neříkám, že ti lidé, co stojí přímo u zrodu té whisky, toho destilátu, tomu nedávají své srdce.

Teď přeskočíme na hráče, co se mrcasí někde na konci, nemůžou pořádně chytit dech, podcenili přípravu a ještě se moc nerozkoukali. Palírna Blatná s Martin's Barrel a palírna Prádlo. Blatná už dala na trh dvě plnění whisky, ale tak potichu, aby to nikdo pořádně nevěděl, jen pár informovaných a možná pár šťastlivců. Mám tak pocit, jako by si to dělali pro sebe a sobě pro radost a aby byli uznáni jako výrobci whisky, tak musí něco pustit na trh a pro jistotu dost draho, aby si to nekoupil jen tak někdo. Prádlo se na trh zatím vůbec nedostalo, na podzim 2019 se ukázali na festivalu a od té doby nic. Kdyby tam byl ještě Klusák s Remundou (režiséři filmu Český sen), tak bych si skoro myslel, že to byl pokus, zda česká whisky scéna skočí na vymyšlenou palírnu. Ale věřím tomu, že se jich dočkáme, možná i obou.

A teď jsme se dostali k naší nadějné mládeži. Nadšení z nich čiší, chuť zkoušet nové věci, ukázat těm dospělákům, že nastupuje nová generace, která je převálcuje a ukáže jim, jak se to má dělat. Svachovka se svojí whisky Svach's Old Well Whisky předvedla dokonalou přípravu a načasování. Rozvinula široký nástup, kdyby se nám na jednom křídle nedařilo, ještě stále máme druhé křídlo a střed. A když k tomu přidáte Lukášovo nadšení pro whisky, tak je to silná kombinace. Jen nadšení nestačí, ale když se k tomu přidávají i výsledky a velký plán do budoucna, tak to vypadá jako talent na pár sezón.
Druhým mládežníkem je Těšetický TOSH s whisky King Barley. Nastoupil v dresu po dědovi se lvem s rudou hvězdou nad hlavou. Nemám rád retro vlny, co žijí jen z toho, že retro. Tady to ovšem vypadá, že by to tak zůstat nemělo. První whisky je tak trochu retro, udělali jsme to jako tenkrát, ale časem chceme ukázat, že to umíme i my sami, že se naučíme a ukážeme vám, co v nás je. Nezačali úplně špatně, ale teprve uvidíme jak si povedou dále. Určitě stojí za to jim dát šanci. Nikdo učený z nebe nespadl.

A to je všechno, teď se jdu věnovat těm čtyřem chroustům co tu trpělivě čekají, až se začneme věnovat filozofování o jejich nesmrtelnosti. :)

na začátek stránky

Současnost

Novodobá historie současné whisky se začala psát řekněme v roce 2002 a i to by se dalo z různých pohledů rozporovat a proto se budu držet spíše let, kdy whisky byla uvedena na trh.

•  Gold Cock

První ze současných výrobců české whisky byla společnost Rudolf Jelínek se značkou Gold Cock. V roce 2015 uvedli na trh whisky ještě ze starých zásob, destilovanou v roce 1992, ovšem už s novou etiketou. Následovala whisky z roku 1995 a několik experimetálních sérií. Kdyby se jednalo pouze o toto, tak bych je nechal v historii. Ovšem od roku 2008 se ve Vizovicích začala také whisky vyrábět. V roce 2016 byla stočená jako osmiletá a v roce 2018 ji nahradila desetiletá verze, která by se měla stát vlajkovou lodí ve whisky portfoliu společnosti Rudolf Jelínek. Ve standardní nabídce je také single grain whisky z roku 2008. Vedle toho existují další edice, ať ročníkové, dozrávající v různých sudech či různá experimentální plnění, většinou se bude jednat o limitované edice.

•  Trebitsch

Druhým, kdo dal na trh českou whisky, byla firma Trebitsch Old Town Distillery se single malt whisky Trebitsch. V roce 2017 uvedli tříletou Trebitsch Czech Single Malt Whisky. Od roku 2018 je stáčená jako čtyřletá a je jejich hlavním produktem. Současně v omezeném množství vyrábějí také další verze, např dozrávající v různých sudech či jiná plnění. Tyto verze ovšem nejsou primárně určeny pro běžný trh a jsou dostupné například na jejich whisky baru. Oproti všem ostatním se výrobce věnuje pouze výrobě whisky (ostatní mají whisky v širším portfoliu svých produktů).

•  Svach´s Old Well whisky

Whisky z Destilérky Svach s názvem Svach´s Old Well whisky je na trhu přesně od 24.10.2019. Já mám raději kratší název Old Well. Byla uvedena jako tříletá v sedmi různých verzích, ve kterých najdete nakouřené i nenakouřené whisky. Označují ji jako Original Single Malt Bohemian Whisky. Vedle destilerky je také pivovar Glokner, kde si připravují rmut pro výrobu whisky.

•  Martin's Barrel

Další česká whisky je z roku 2019, ze Zámecké palírny a pivovaru Blatná s názvem Martin's Barrel. Jedná se o tříletou whisky s 43,3% označenou jako Peated Single Malt Bohemian Whisky a lahvováno bylo pouze 120 (150?) lahví. Whisky je již cca od léta prezentována na jejich webu a až 27.11.2019 jsem našel i eshop, kde by se měla dát koupit. I přes určitou snahu se mi nepodařilo Martin´s Barrel koupit. Primárně plánují pětiletou whisky, takže na běžném trhu by se mohla objevit možná v roce 2021. V roce 2020 (září) se v nabídce jednoho baru objevila další verze, opět 3letá tentokrát s 53% a opět označená Peated Single Malt Bohemian Whisky, stáčená v počtu 170 láhví. Následně se objevila v nabídce eshopu, na jejich webu jsem ovšem žádné informace nenašel.
Tak úplně jejich strategii nechápu, zatímco ostatní se snaží, aby o jejich vstupu na českou whisky scénu bylo slyšet a byla dostupná pro běžné zakoupení, tak zde to skoro tají. Možná to na někoho působí zajímavě, že musí aktivně sledovat a hodně se snažit, aby whisky sehnali, ale třeba mne to spíše odrazuje.

•  King Barley

Firma TOSH Distillery se rozhodla obnovit značku King Barley. Vybavení lihovaru by mělo být, jako bylo v Těšeticích, když se tam King Barley vyráběl tehdy a v roce 2017 proběhla první destilace nové whisky King Barley. Protože whisky bude zrát nejméně tři roky, tak se první whisky z této palírny dočkáme nejdříve v roce 2020. Nejdříve byl v nabídce King Barley Single Malt Spirit jako jednoletá a následně dvouletý. 14.9.2020 šla do prodeje první nová whisky King Barley z palírny TOSH Distillery - King Barley Virgin Oak Finish 46% a King Barley Marsala Finish 46%.

•  Prádlo

Název whisky Prádlo je podle palírny, kde je vyráběná, tedy palírny Prádlo, což je obec nedaleko Plzně. Je součástí společnosti Stock a již zazněla v části věnované historii české whisky. V době psaní článku ještě jejich whisky na trhu nejsou, ale bylo možné se s nimi seznámit na Whisky Life! Prague 2019, kde alespoň pro mne byly nečekaným překvapení, protože jsem o nich vůbec nevěděl. Na trh by chtěli whisky uvést ještě v roce 2019 a to rovnou sedmnáctiletou a třicetiletou verzi, následovat by pak měla desetiletá verze jako základní produkt palírny. Je zajímavé, že začínají takto starými verzemi, sedmnáctiletá byla vypálena v roce 2002 a třicetiletá v roce 1989, ano je to stejná whisky, která šla v mladších verzích na trh jako Hammer Head. Nově se stane nejstarší whisky v jejich řadě.
Zatím (3/12/2020) u nás v ČR v prodeji stále není, ovšem v zahraničí již koupitelná je. Více je k tomu napsáno u značky.

•  Stará myslivecká

V listopadu 2020 přibyl na scénu české whisky další hráč - Stará myslivecká. Její kvalitu si myslím, že ale moc nepozvedne (zatím jsem nepil, vyjadřuji se obecně). Palírna U Zeleného stromu vyrobila Starou mysliveckou Selection, která by již měla splňovat označení whisky (žitná). Oproti jejich ostatní produkci s názvem Stará myslivecká, nepřipadá mi to zcela šťastné, protože z toho pak jsou nesmyslné diskuse - Myslivec není whisky / Myslivec je whisky. Nesedí mi jejich sebepropagace na FB, jejich propagace v "článcích" o whisky na Seznam.cz a k jejich více než 500 letům destilování jsem se vyjadřoval v nekonečném Česko-Slovenském týdnu.


Budoucnost

•  Žufánek whisky

Na webu Poznejwhisky.cz (poznejwhisky.cz) jsem narazil na článek, který zmiňuje plánovanou whisky ze známého českého lihovaru Žufánek. Mělo by se jednat pouze je jednorázovou záležitost k 20. letému výročí firmy v roce 2020.

Budoucnost s otazníkem

•  Landcraft

Narazil jsem na zajímavý web (odkaz směřuje mimo tyto stránky) firmy Land Craft Spirits, kde zmiňují výrobu whisky. Do toho, abych je zařadil do kategorie "Budoucnost" mají ještě hodně daleko. Zatím mi na webu připadá nejzajímavější popis toho, že zřídit si vlastní malý lihovar není vůbec tak jednoduché, jak si člověk z naší strany sklenky představuje.

.

(26.11.2019, poslední úprava 14.11.2020)

=============================

(Před zveřejněním tohoto textu jsem oslovil všechny současné výrobce a dal jim možnost se k němu vyjádřit, opravit či doplnit informace. Oslovil jsem výrobce značek: Gold Cock, Trebitsch, Martin's Barrel, Old Well, Prádlo a King Barley)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 03.12.2020